Data i miejsce:

Wernisaż wystawy oraz spotkanie z prof. Włodzimierzem Osadczym:
15 listopada 2018, godz. 17:00,
sala nr 9 Zamku Piastowskiego w Legnicy

Spotkanie z prof. Włodzimierzem Osadczym:
16 listopada 2018, godz. 13:00,
Klub Proza Wrocławski Dom Literatury, Przejście Garncarskie 2, Wrocław

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Udostępnij:

Dodano:

15.11.2018 13:38

WERNISAŻ WYSTAWY „BISKUPI NIEPODLEGŁEJ” ORAZ SPOTKANIA Z PROF. WŁODZIMIERZEM OSADCZYM

W związku z trwającymi obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zaprasza na wernisaż wystawy zatytułowanej „Biskupi Niepodległej”, a także na spotkania z prof. Włodzimierzem Osadczym.

Wystawa, jak i spotkania, są poświęcone bł. bp. Grzegorzowi Chomyszynowi, greckokatolickiemu ordynariuszowi stanisławowskiemu, którego postać stała się rozpoznawalna po ukazaniu się jego książki-testamentu „Dwa Królestwa”. Ten ponad 500-stronicowy rękopis, z uwagi na niezwykłe jego losy oraz treść, wzbudził ogromne emocje wśród badaczy relacji polsko-ukraińskich i znawców historii Europy Wschodniej. Hierarcha przedstawił w nim, oprócz obszernej analizy działalności Cerkwi greckokatolickiej i aspektów życia społecznego we wschodniej Galicji, m.in. druzgocącą krytykę zgubnej ideologii banderyzmu i stanowczo potępił ukraiński nacjonalizm, przestrzegając przed jego destruktywnym wpływem oraz przed wynikającymi z niego zagrożeniami nawołującymi do nienawiści i niszczenia wielowiekowego dorobku tradycji i wzajemnej tolerancji.

W konkursie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2018 r. książka otrzymała wyróżnienie w kategorii „Świadectwo” i stała się swoistym książkowym bestsellerem.

Biskup Grzegorz Chomyszyn urodził się w rodzinie chłopskiej 25 marca 1867 roku we wsi Hadyńkowce na Podolu. Ukończył studia teologiczne na Uniwersytecie Lwowskim i otrzymał święcenia w roku 1893. Na Augustineum w Wiedniu uzyskał stopień doktorski i objął stanowisko rektora lwowskiego greckokatolickiego seminarium. W 1904 roku został ustanowiony ordynariuszem Stanisławowa.
W swej biskupiej działalności podjął się żmudnej pracy misyjnej. Odbył 100 dwutygodniowych misji, m.in. przemierzając pieszo całą Huculszczyznę, gdzie w każdej z parafii prowadził tygodniowe misje, głosząc codziennie nauki trwające około czterech godzin. Założył popularne pisma „Nowa Zorza”
i „Prawda”. Doprowadził do zorganizowania ponad 300 czytelni parafialnych „Skała” (Opoka). Za jego sprawą powstało 50 sierocińców i ochronek, małe seminarium oraz seminarium nauczycielskie. Powołał też seminarium duchowne i wprowadził w diecezji celibat księży. Wykazywał się przy tym wielką wrażliwością na potrzeby zwykłej ludności.

Za swą działalność biskup Chomyszyn został uwięziony i zamordowany przez bolszewików w katowni NKWD w Kijowie w grudniu 1945 r. Ze względu na męczeńską śmierć i heroiczność cnót bpa Chomyszyna beatyfikował św. Jan Paweł II we Lwowie 27 czerwca 2001 r.

W 150 rocznicę urodzin Błogosławionego Polski Sejm podjął stosowną uchwałę ku jego czci, doceniając wysiłki męczennika reżimu komunistycznego, nieustającego orędownika pojednania polsko-ukraińskiego, który był niestrudzonym głosicielem wartości europejskich wyrastających z tradycji chrześcijaństwa i cywilizacji łacińskiej.

prof. Włodzimierz Osadczy – ur. 25 kwietnia 1969 na Ukrainie, polski historyk, obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Historii Kościoła w Czasach Nowożytnych i Dziejów Teologii w Instytucie Historii Kościoła i Patrologii na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie w Katedrze Stosunków Międzynarodowych. Jest także dyrektorem Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich – Centrum Ucrainicum KUL.

Wernisaż wystawy oraz spotkanie z prof. Włodzimierzem Osadczym – 15 listopada 2018, godz. 17:00, sala nr 9 Zamku Piastowskiego w Legnicy;

 

Spotkanie z prof. Włodzimierzem Osadczym – 16 listopada 2018, godz. 13:00, Klub Proza Wrocławski Dom Literatury, Przejście Garncarskie 2, Wrocław

 

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

 

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 01.10.2023 09:15

Dolnośląski Kongres Kultury 2023

W dniach 13-14 października odbędzie się w DCF we Wrocławiu pierwsza odsłona Dolnośląskiego Kongresu Kultury w ramach obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego. Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia oraz zgłaszania udziału w panelach i dyskusjach. pokaż więcej »

Dodano: 01.10.2023 09:00

XI Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej, „RAZEM-LEPIEJ”

Od 1 po 8 października, zapraszamy wydarzenia, wśród których zaplanowano m.in. wieczór poetycko-literacki z Uladzimiram Niaklajevym, spotkanie wokół książki CELA 18, prezentację monodramu MÓJ CHLEB Zoi Belochvostik, czytania performatywne, wystawy, oraz koncerty białoruskich artystów. pokaż więcej »

Dodano: 03.10.2023 10:54

Fotorelacja z koncertu z okazji 10-lecie Zespołu HEJSZOVINA

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z koncertu z okazji 10-lecie Zespołu HEJSZOVINA, który odbył się 30 września w Teatrze Zdrojowym w Kudowie-Zdroju. pokaż więcej »

Dodano: 03.10.2023 08:00

WIECZÓR poetycko – literacki z ULADZIMIRAM NIAKLAJEVYM, spotkanie wokół książki «SAM»

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu wraz z Fundacją „Za Wolność Waszą i Naszą” oraz Wrocławskim Domem Literatury zapraszają na wieczór poetycko-literacki Uładzimira Niklajeu wokół książki „Sam” który odbędzie się w ramach XI Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej. pokaż więcej »

Dodano: 03.10.2023 07:00

10. Festiwal Marii Czubaszek i Wojtka Karolaka – Cały Kazio

Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki i dobrego słowa do uczestnictwa w jubileuszowym 10. Festiwalu Marii Czubaszek i Wojtka Karolaka. To wyjątkowa okazja, aby razem celebrować Jubileusz w magicznym otoczeniu Polanicy-Zdroju. pokaż więcej »

Dodano: 03.10.2023 07:00

IV edycja koncertu Melodie Trzech Pokoleń

Koncert Melodie trzech pokoleń, którego czwarta edycja odbędzie się w Oratorium Marianum 6 października o godz. 16.00, będzie nawiązywał do majowego XX Konkursu Piosenki Słowiańskiej. Laureaci tego konkursu bowiem, oraz absolwenci Instytutu Filologii Słowiańskiej nadawać będą ton temu koncertowi i niekoniecznie w językach wykładanych w tym Instytucie. pokaż więcej »

Dodano: 03.10.2023 06:00

Wieczory Zakrzowskie

Jan Surma (organy) i Monika Piechaczek (sopran) wystąpią podczas koncertu z cyklu WIECZORY ZAKRZOWSKIE 8 października o godz. 16.00 w Kościele pw. Św. Jana Apostoła we Wrocławiu-Zakrzowie. pokaż więcej »

Dodano: 03.10.2023 05:00

Krótka historia teatru w Europie. Tom drugi, spotkanie autorskie z prof. Józefem Kelerą

Zapraszamy na spotkanie z prof. Józefem Kelerą poświęcone książce „Krótka historia teatru w Europie”, t. 2. Spotkanie poprowadzi prof. Janusz Degler pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)