Udostępnij:

Dodano:

18.05.2018 14:16

Wielki Koncert Kresowy we Wrocławiu

 

Fundacja Studio Wschód, wspólnie z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu,  Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, pod patronatem TVP Polonia, organizuje dziewiątą edycję Wielkiego Koncertu Kresowego, który w tym roku odbędzie się w dniach 18-19 maja 2018 na wrocławskim Rynku.  Wolontariusze akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA  zakończyli swoje przygotowania do wyjazdu  na Wschód, aby ratować zapomniane nekropolie.

To już po raz kolejny  we Wrocławiu spotykają  się ludzie rozmiłowani w polskiej historii, którzy na co dzień troszczą się o nasze narodowe dziedzictwo, zagrożone zniszczeniem na Kresach. Udało się wokół tej idei porządkowania polskich cmentarzy zjednoczyć tysiące młodych ludzi. Dla nich ten koncert jest formą podziękowania za pracę, za troskę o te niszczejące mogiły i za wspaniały gest dla naszych Rodaków, którzy pozostali na  niegdyś swojej, a teraz już obcej ziemi.

Podczas koncertu te podziękowania popłyną od władz wojewódzkich i lokalnych, ale również z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Za pomoc w ratowaniu polskich pamiątek na Wschodzie będą również dziękować goście z Kresów – samorządowcy, liderzy polskich organizacji, księża. Uczestnicy ponad 150 pocztów sztandarowych z różnych szkół Dolnego Śląska zameldują o swojej gotowości wyjazdu na Kresy.

Poczty poprowadzi Orkiestra Wojsk Lądowych z Wrocławia. Początek imprezy odbędzie się według ceremoniału wojskowego. Potem zaprosimy do obejrzenia występu zespołów  zaprzyjaźnionych z naszym miastem PODOLSKIEGO KWIATU z Koziatyna, BARWINKA z Winnicy, PIERWIOSNKÓW z Wilna i Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie.

Dobrym duchem całego przedsięwzięcia jest Kardynał Henryk Gulbinowicz, który dziewięć lat temu inaugurował akcję i apelował o pierwsze złotówki. Tych złotówek przez te 9 lat dolnośląscy uczniowie zebrali ponad milion. O tym  wielkim pospolitym ruszeniu głośno jest w całej Polsce i poza jej granicami. Dołączają szkoły z innych województw, zapisują się studenci z Litwy, Białorusi , a w tym roku również z Kazachstanu.

Początek koncertu – piątek 18 maja, godz. 14.00.  Sobota 19 maja, godz. 15.30.

Na koncert śpiewająco zaprasza zespół Barwinok.

Majowe spotkania kresowe to również pora meldunku przed wyjazdem na akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Już dziewiąty rok z rzędu wolontariusze Fundacji Studio Wschód będą porządkować opuszczone i zaniedbane polskie cmentarze rozsiane po Ukrainie. Tegoroczna akcja znów jest rekordowa: w pospolitym kresowym ruszeniu udział weźmie około 1500 osób, na które czeka blisko 150 nekropolii. Towarzyszą nam również motocykliści z Rajdu Katyńskiego. W sierpniu wyruszą oni do Gruzji, by tam zadbać o polskie mogiły. Trwają zapisy na ten rajd. Szczegóły tutaj.

Program koncertu:

Piątek 18 maja

godz. 13.00 – spotkanie samorządowców w Dworze Polskim w Rynku

godz. 14.00 – przemarsz pocztów sztandarowych szkół

godz. 14.20 – rozpoczęcie koncertu i występy zespołów

Sobota 19 maja

godz. 15.30 – występy artystyczne zespołów

Na koncercie wystąpią:

  • Zespół Tańca Ludowego UMCS z Lublina – pieśni patriotyczne
  • Zespół Pieśni i Tańca PODOLSKI KWIAT z Koziatyna (Ukraina)
  • Zespół Tańca Ludowego BARWINOK z Winnicy (Ukraina)
  • Pierwiosnki z Wileńszczyzny

Organizatorzy:

Fundacja Studio Wschód
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Kuratorium Oświaty

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 19.05.2026 01:00

XXXV Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

XXXV Festiwal „Maj z Muzyką Dawną” to jubileuszowa edycja jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych wykonawstwu historycznemu na Dolnym Śląsku, która odbędzie się w dniach 19–24 maja we Wrocławiu oraz 30–31 maja w regionie dolnośląskim. pokaż więcej »

Dodano: 19.05.2026 00:00

Fotorelacja z XXXV Międzynarodowego Festiwalu „Maj z Muzyką Dawną”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z XXXV Międzynarodowego Festiwalu „Maj z Muzyką Dawną”. fot. Łukasz Gościniak pokaż więcej »

Dodano: 25.05.2026 12:50

Fotorelacja z wernisażu pofestiwalowej wystawy DIMENSIONLESSNESS OF GLASS w Krośnie

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu pofestiwalowej wystawy DIMENSIONLESSNESS OF GLASS. Oficjalne otwarcie ekspozycji odbyło się 22 maja 2026 w Piwnicach Przedprożnych CDS w Krośnie. Fot. Krzysztof Antosz oraz archiwum CDS pokaż więcej »

Dodano: 25.05.2026 10:00

Scena ukraińska. Sezon III 2025/2026

W ramach III sezonu Sceny Ukraińskiej zapraszamy do Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego, 26 maja na Performans Marii Lisowskiej „Droga do Wyraju” oraz 28 maja na Perfomance  muzyczno-teatralny ukraińskiego chóru KapustaBand „Pieśni płonących serc” pokaż więcej »

Dodano: 25.05.2026 09:00

NIGHT MUSIC THERAPY 5

Wraz z Sound Experience zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu NIGHT MUSIC THERAPY, które odbędzie się 27 maja na ul. Tęczowej. Gośćmi tego seta będą Marek Pędziwiatr aka Latarnik, Paweł Chałupa i Michał Macewicz. pokaż więcej »

Dodano: 25.05.2026 08:00

Intersection Photo Festival

Maj we Wrocławiu należy do fotografii – spotkajmy się na Intersection Photo Festival. Między 28 a 31 maja Concordia Design Wrocław oraz galerie partnerskie opanuje Intersection Photo Festival 2026, którego podstawowa idea to próba uchwycenia wspólnej płaszczyzny, tytułowego punktu przecięcia między fotografią artystyczną a komercyjną. pokaż więcej »

Dodano: 25.05.2026 08:00

WAŁBRZYSKIE JUWENALIA 2026

Już pod koniec maja studenci przejmą stery w Wałbrzychu! Świętowanie rozpocznie się w czwartek, 28 maja, hucznym przemarszem i symbolicznym odebraniem kluczy do bram Wałbrzycha pokaż więcej »

Dodano: 25.05.2026 07:00

OSIEDLA KULTURY I SZTUKI 2026

Co ciekawego wydarzy się w najbliższym czasie na wrocławskich osiedlach? Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem wydarzeń. Informujemy również, że środki finansowe na projekty zostały wyczerpane. pokaż więcej »

Przejdź do treści