Data i miejsce:

21-23 czerwca 2024
Kazimierz Dolny

Udostępnij:

Dodano:

21.06.2024 05:25

Wyjazd reprezentacji Dolnego Śląska na 58. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

W najbliższy weekend  (21-23 czerwca 2024) odbędzie się 58. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolny.

Festiwal ten to jedna z naczelnych imprez folklorystycznych w kraju. Tradycja ludowa stanowi cenną i istotną część polskiego dziedzictwa kulturowego, która nie może zostać zaprzepaszczona w nowych warunkach cywilizacyjnych. Stanowi ona bowiem o naszej tożsamości w zjednoczonej Europie. Udział artystów z Dolnego Śląska w tej imprezie jest bardzo istotny ze względu na to, że dzięki przeglądowi tradycja autentycznego repertuaru, stylu muzykowania oraz śpiewu ludowego Dolnego Śląska podlega ochronie i dokumentacji, a dodatkowo także popularyzacji w szerokich kręgach społecznych – głównie dzięki patronatowi Telewizji Polskiej S.A. oraz Polskiego Radia S.A. Wszelkie te działania są bardzo istotne dla dziedzictwa kulturowego szczególnie rejonów tak specyficznych etnologicznie jak Dolny Śląsk.

W tym roku Dolny Śląsk reprezentowany będzie przez Zespół Śpiewaczy „Lasowianie” z Pieńska, Góralski Teatr Pieśni „Dunawiec” ze Zbylutowa oraz śpiewaczka Zofię Tarasiewicz z Bolesławca.

 

Zespół śpiewaczy LASOWIANIE z Pieńska składa się z potomkiń powojennych polskich ekspatriantów z Polesia, Wileńszczyzny i Lwowskiego. Został założony w 1976 roku.  W repertuarze posiada liczne kolędy, ballady, pieśni miłosne, zalotne i weselne przejęte od członków rodzin. Regularnie uczestniczy w regionalnych konkursach tradycji poświęconych zwyczajom dorocznym. W 2002 roku Zespół został laureatem II nagrody festiwalu kazimierskiego.

Założony w 1984 roku Góralski Teatr Pieśni DUNAWIEC ze Zbylutowa składa się z potomków polskich reemigrantów z Bukowiny – Górali Czadeckich, którzy przybyli na Dolny Śląsk w 1946 roku. Ich przodkowie wyemigrowali na Bukowinę ok. połowy XIX w. z terenu Śląska Cieszyńskiego. Zespół jest laureatem Ogólnopolskich Festiwali Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym  (Baszta w 1991 r., II nagroda w 2013 r.) , Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie oraz najstarszego konkursu tradycji w Europie: Teesside International Eisteddfod w Wielkiej Brytanii (1997). W 2019 roku został zaproszony do udziału w cyklu koncertów Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans w Narodowym Forum Muzyki. Corocznie uczestniczy w festiwalach kultury narodów dawnej Bukowiny w Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. Był specjalnym gościem Ambasady RP w Budapeszcie z okazji Święta Niepodległości w 2005 roku. Grupa posiada w repertuarze bogaty zestaw pieśni związanych z cyklem świąt dorocznych oraz rodzinnych, a także ballad i kolęd.

ZOFIA TARASIEWICZ to śpiewaczka wywodząca się z grupy Górali Czadeckich. Śpiewu uczyła się w gronie rodzinnym od rodziców i wujków. Uczestniczyła w festiwalach kazimierskich dwukrotnie zdobywając główną nagrodę – Basztę (1996, 2001) oraz I nagrodę (2019). W 2019 roku została zaproszona przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu do cyklu koncertowego Pieśni z lasów i pól w ramach Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. W 2020 roku została laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga. W repertuarze posiada bogaty zestaw dawnych pieśni weselnych, miłosnych, żartobliwych, wojackich, rekruckich, a także kolęd i ballad.

fot. własność artysty

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu od ponad dekady bierze udział w typowaniu artystów na Kazimierski Festiwal i sprawuje nadzór koordynacyjny nad wyjazdem.  Zgodnie z zaleceniami ratyfikowanej w 2011 roku przez Rząd RP Konwencji UNESCO z 2003 roku w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, twórczość artystów jest dokumentowana i promowana przez OKiS jako cenne zjawisko narodowej kultury.

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 13.01.2025 02:00

Zakrzowskie Wieczory Muzyczne

Występem wybitnego skrzypka, Konstantego Andrzeja Kulki, z towarzyszeniem Andrzeja Chorosińskiego na organach, rozpoczynamy tegoroczny cykl koncertowy Zakrzowskie Wieczory Muzyczne. Zapraszamy w niedzielę, 19 stycznia na wrocławski Zakrzów. pokaż więcej »

Dodano: 13.01.2025 02:00

Koncert wokalny „Droga do Betlejem”

19 stycznia w Żórawinie odbędzie się koncert "Droga do Betlejem - z kolędą przez świat" w wykonaniu Kwartetu Głosów z wrocławskim basem-baytonem, prof. Bogdanem Makalem, na czele. pokaż więcej »

Dodano: 13.01.2025 01:00

„Muzyczne Czwartki” w Jeleniej Górze 2025

„Styczniowy karnawał” to koncert kameralny w wykonaniu uczniów i pedagogów PSM I i II stopnia w Jeleniej Górze, który odbędzie się 23 stycznia w Galerii Karkonoskiej. Serdecznie zapraszamy. pokaż więcej »

Dodano: 07.01.2025 13:36

MIESIĘCZNIK „ODRA” 1/2025

Ile koalicji w koalicji? • Czy Polacy się zmieniają? • Świat z Trumpem na czele Rozmowa z prof. GOŁATĄ: O przyszłości ludzkości • Rosja donosząca • SZPET Nad „Notesami” Wajdy • JASTRUN: Opowiadania • TURANT: Z podróży Było nie było GRZYWACZA • HARLENDER • Biennale Musica w Wenecji Wiersze: SENDECKI, WILDEN • Literatura w „niebycie” […] pokaż więcej »

Dodano: 03.01.2025 01:00

WARSTWY Sinta Werner

Narracja wystawy „Warstwy“ niemieckiej artystki Sinty Werner zbudowana została wokół wrocławskiego modernizmu jako kulturowej spuścizny Wrocławia i istotny element tożsamości tego miasta. Zachęcamy do obejrzenia nowej wystawy w Galerii FOTO-GEN. 18 stycznia o godz. 19.00 zapraszamy na UKRYTY WYMIAR | Pruski live act - koncert ambientowy, który w dialogu z wystawą Sinty Werner, przeniesie ideę przenikających się warstw na grunt muzyczny. pokaż więcej »

Dodano: 16.12.2024 08:56

Wystawa: Glass without Borders

W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze trwa wystawa dzieł szkła artystycznego powstałych w ramach tegorocznej edycji projektu "Glass without Borders. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu". pokaż więcej »

Dodano: 30.11.2024 00:00

Karolina Jaklewicz. Geometria w stanie napięcia

Wystawa będzie pokazem retrospektywnym obrazów, wybranych ze wszystkich cykli artystki namalowanych pomiędzy 2002 i 2022 rokiem. Towarzyszy jej w pełni ilustrowany, dwujęzyczny katalog, wydany przez OKiS pod redakcją Doroty Monkiewicz z tekstami Leszka Koczanowicza, Luizy Nader, Piotra Lisowskiego i Doroty Monkiewicz. pokaż więcej »

Dodano: 26.11.2024 00:00

4th Jeju Biennale 2024 w Korei Południowej

26 listopada rozpoczęło się 4th Jeju Biennale 2024 w Korei Południowej. Do udziału w tegorocznej edycji zaproszeni zostali Anna Pilawska-Sita oraz Michał Sita, którzy odbyli podróż badawczą w głąb południowo-koreańskiej wyspy śladami bunkrów, jakie pozostawiła cesarska armia japońska podczas kontrolowania Jeju w latach 1910-1945. Mieliśmy ogromną przyjemność wspierać ten projekt i uczestniczyć w wystawie Biennale w Jeju Museum of Art. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)