Miejsce i termin wystawy:

18 lutego - 30 czerwca 2022
Wernisaż: 18 lutego 2022, godz. 17.30

Miejsce:

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
Piwnice Przedprożne, Rynek

Organizator:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Współorganizator:

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Partnerzy:

Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka
Dolnośląska Fundacja Rozwoju Regionalnego

Finansowanie:

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Obostrzenia:

W trosce o bezpieczeństwo uczestników wystawy, wydarzenia będą odbywać się zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi organizacji wydarzeń kulturalnych w czasie epidemii COVID-19.

Udostępnij:

Dodano:

18.02.2022 07:00

Wystawa Transgresje e-Glass Festival

Wystawa powarsztatowa
Transgresje. Nowoczesność i Tradycja Szkła Artystycznego Grupy Wyszehradzkiej

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
Piwnice Przedprożne, Rynek
Wernisaż: 18 lutego 2022, godz. 17.30
Wystawa: 18 lutego – 30 czerwca 2022

Transgresje. Nowoczesność i Tradycja Szkła Artystycznego Grupy Wyszehradzkiej. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum to unikatowe przedsięwzięcie w skali kraju i transeuropejskich kontaktów z zakresu sztuki szkła na płaszczyźnie edukacyjnej, twórczej i wymiany nowych technologii artystycznych oraz kultywowania regionalnego dziedzictwa kulturalnego. Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach e-Glass Festival. Przewodnim tematem tegorocznych działań były poszukiwania zbieżności i rozbieżności między tradycyjnym rozumieniem i realizacją sztuki a nowoczesnymi działaniami z zakresu szkła artystycznego i użytkowego. W tym roku program zrealizowany został przy udziale artystów reprezentujących 3 kraje Grupy Wyszehradzkiej: Polskę, Czechy i Słowację.

Artyści:
Jakub Berdych Karpelis (CZ)
Jakub Berdych (CZ)
Joanna Bujak (PL)
Teresa Cukier (PL)
Natalia Dzidowska (PL)
Katarzyna Harasym (PL)
Anna Hołowińska (PL)
ILLOLA – Patrik Illo (SK), Aleksandra Stencel (PL/SK)
Mariusz Łabiński (PL)
Emilia Marcjasz (PL)
Katarzyna Pilic (PL)
Diana Szydłowska (BY)
Aleksandra Wątroba (PL)
Igor Wójcik (PL)
Witold Vito Wójcik (USA)

Kurator wystawy:
Mariusz Łabiński (PL)

Pomysł organizowania Dolnośląskich Warsztatów i Sympozjum Szkła Artystycznego e-Glass Festival zrodził się w 2008 roku. Zdecydowaliśmy wówczas, że najlepszym miejscem na jego realizację będzie pogranicze izerskie i karkonoskie. Jest to najważniejszy historycznie region hutnictwa szkła w tej części Europy. Ponieważ e-Glass nawiązuje do tych właśnie tradycji, warto więc wspomnieć o początkach hutnictwa szkła na tych terenach. Pierwsze huty szkła pojawiły się na przełomie XIII i XIV wieku w miejscach obfitujących w drewno. Na przełomie XIX i XX wieku pogranicze izerskie i karkonoskie należało do najważniejszych obszarów przemysłowych Europy środkowej. Po wielu perturbacjach związanych z przemianami lat 90. XX w. hutnictwo szkła jednak przetrwało po obu stronach polsko-czeskiego pogranicza i znajduje się obecnie w całkiem niezłej kondycji. Tu działają tak ważne ośrodki jak Żelazny Bród, Harrachov, Desna, Piechowice i Szklarska Poręba. Nasze warsztaty odbywają się po stronie polskiej zazwyczaj w Jeleniej Górze, Piechowicach, Szklarskiej Porębie, a po stronie czeskiej w Desnej, oraz na samym pograniczu w Stacji Turystycznej ORLE w Jakuszycach (w miejscu dawnej huty szkła Karlsthal), gdzie co roku uruchamiamy szklarskie piece plenerowe i gdzie odbywają się warsztaty studenckie.

e-Glass powstał z chęci wskrzeszenia tradycji spotkań artystów, hutników, technologów z uczniami i studentami, jak też w celu kultywowania tradycji wytwarzania szkła artystycznego i twórczości szklarskiej. W swoim założeniu plener oraz towarzyszące mu sympozjum mają być platformą łączącą twórczość artystyczną z edukacją i upowszechnianiem. Naszym celem jest także stworzenie mieszkańcom i turystom możliwości zapoznania się z podstawami twórczości szklarskiej poprzez przyglądanie się pracy artystów, studentów i hutników. Chcemy pokazywać ich kunszt, a także niepowtarzalne piękno masy szklanej.

W najbardziej atrakcyjnym letnim okresie wakacyjnym studenci i artyści, przy wsparciu mistrzów szklarskich z krajów wyszehradzkich, na oczach widzów projektują i tworzą dzieła szkła artystycznego, które potem można podziwiać na wystawach poplenerowych w Polsce, Czechach, Słowacji i na Ukrainie.

Igor Wójcik
Dyrektor e-Glass Festival

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z otwarcia wystawy „Transgresje. Nowoczesność i Tradycja Szkła Artystycznego Grupy Wyszehradzkiej”.

Fot. Natalia Dzidowska

W trosce o bezpieczeństwo uczestników wystawy, wydarzenia będą odbywać się zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi organizacji wydarzeń kulturalnych w czasie epidemii COVID-19.

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Współorganizator:
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Partnerzy
:
Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka
Dolnośląska Fundacja Rozwoju Regionalnego

 


Zapraszamy do polubienia wydarzenia na facebook OKiSWroclaw

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 01.10.2024 12:44

REJESTRACJA NA KONGRES KULTURY WROCŁAWIA I DOLNEGO ŚLĄSKA

Zachęcamy do rejestracji na Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska, który odbędzie się pod hasłem „Sztuka współpracy" 25-26 października we Wrocławskim Centrum Kongresowym. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. pokaż więcej »

Dodano: 17.10.2024 12:50

GŁOSOWANIE DO RAD KULTURY

Zachęcamy do głosowania na kandydatów i kandydatki do Dolnośląskiej Rady Kultury oraz Wrocławskiej Rady Kultury. Głosowanie online na 1 wybraną osobę do każdej z Rad trwa do 26 października. pokaż więcej »

Dodano: 13.10.2024 01:00

„Lobster” – prapremiera Teatru Kombinat

OKiS we Wrocławiu wspólnie z Teatrem Kombinat zapraszają na prapremierę spektaklu pt. „Lobster”. Spektakl powstał w ramach współpracy wrocławskich artystek – pisarki i dramaturżki Agnieszki Wolny-Hamkało oraz reżyserki Katarzyny Baranieckiej. Bilety już w sprzedaży. pokaż więcej »

Dodano: 12.10.2024 07:30

XII Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej

Zapraszamy na Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej, który ponownie zagości w stolicy Dolnego Śląska w dniach 16-20 października. pokaż więcej »

Dodano: 12.10.2024 07:00

Koncerty „Z klasyką przez Polskę”/ Polish Violin Duo

Marta Gidaszewska oraz Robert Łaguniak, czyli Polish Violin Duo, zaprezentują się podczas dolnośląskiego cyklu koncertowego 17,18 i 19 października w Złotowie, Dziadowej Kłodzie i Oleśnicy. W programie m.in. A. Vivaldi, C. Saint-Saëns oraz G. Barta. pokaż więcej »

Dodano: 12.10.2024 07:00

„Historia o niezwykłym pijaństwie” – spotkanie autorskie z Przemysławem Wojcieszkiem

Serdecznie zapraszamy na spotkanie promujące najnowszą książkę Przemysława Wojcieszka „Historia o niezwykłym pijaństwie”. Autor wprowadzi nas w fascynujący świat, gdzie szczęście bohaterów rośnie wprost proporcjonalnie wraz z ilością wypitego piwa. pokaż więcej »

Dodano: 12.10.2024 06:00

Dolnośląskie Salony Muzyczne

W październiku rozpoczynamy cykl Dolnośląskich Salonów Muzycznych, który jest wzorowany na tradycji dziewiętnastowiecznych salonów muzycznych, organizowanych przez szlachtę i elitę finansową. W ramach cyklu na terenie Dolnego Śląska odbędą się koncerty muzyki klasycznej. pokaż więcej »

Dodano: 12.10.2024 05:00

Scena ukraińska. Sezon II 2024/2025

19 października w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego odbędzie się dokumentalny spektakl „Jutro 10 lat temu” wyreżyserowany przez artystki niezależnego Teatru GAS i współtworzony przez młodzież w wieku pochodzącą z różnych części Ukrainy. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)