Data:

18-20 czerwca 2021

Miejsce:

Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64A, Wrocław

Bilety:

Wstęp bezpłatny.
Obowiązuje rezerwacja miejsc na warsztaty.

Udostępnij:

Dodano:

18.06.2021 08:00

X Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu

W dniach 18-20 czerwca 2021 zapraszamy do Dolnośląskiego Centrum Filmowego na X Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej.

Słowo od Organizatorów z Fundacji „Za Wolność Waszą i Naszą”:

We Wrocławiu znaleźliśmy się z wielu różnych powodów. Niektórzy mieszkają tu od lat, inni, prześladowani we własnym kraju, zaledwie kilka miesięcy temu znaleźli w stolicy Dolnego Śląska schronienie i szansę na lepszą przyszłość. Tak czy inaczej, diaspora białoruska staje się coraz liczniejsza. Z trwogą przyglądając się temu, co dzieje się na naszej Ojczyźnie, zdajemy trudny, lecz jakże ważny egzamin z jedności, solidarności i wytrwałości. W tej sytuacji wznowienie Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu wydało się czymś zupełnie naturalnym i oczywistym. Potrzebujemy tego małego święta, podczas którego będziemy dzielić się własną kulturą i sztuką, przypominając mieszkańcom miasta, jak wiele nas łączy i jak mało, w rzeczywistości, nas dzieli.

To już dziesiąta, czyli jubileuszowa edycja festiwalu. Dlatego w miarę naszych skromnych, lecz nieustannie rosnących sił, postaraliśmy się przygotować dla Was interesujący i różnorodny program. Zobaczycie m.in. akwarele białoruskiego malarza i grafika Alakseja Maraczkina, które zaprezentuje gościom, mieszkająca od kilku lat we Wrocławiu, wnuczka artysty. Obejrzycie nagradzany film krótkometrażowy Alaksya Poluyana Jezioro radości. Sekcję teatralną natomiast wypełnią pokazy na wielkim ekranie spektakli Białoruś obrażona Teatru Miejskiego w Gliwicach, wzruszająca kronika wydarzeń „białoruskiego sierpnia” autorstwa Andreja Kurejczyka, oraz powstały na podstawie powieści Andreja Horwata Radio Prudok niezależny projekt ToMy w reżyserii Stasa Żirkowa.

Bardzo nam zależało, żeby zapewnić wszystkim chętnym możliwość czynnego udziału w znacznej części wydarzeń. Stąd pomysł na warsztaty dla dzieci i ich rodziców oraz przygotowany wspólnie wieczór poetycko-muzyczny „Głosy Wolności”, a także czytanie teatralne białoruskiej sztuki. Ponadto warto będzie napisać pocztówkę do jednego z licznych w tej chwili więźniów politycznych na Białorusi, zadać swoje pytanie twórcom projektu „Teatr na faktach”, którzy pracując nad spektaklem dokumentalnym o Białorusi, zebrali dziesiątki wyjątkowych historii. Wreszcie – zabrać głos w panelu dyskusyjnym „Zima Wasza – Wiosna Nasza”. Swoistą ramą dla całości staną się unikatowe pokazy piaskografii od Aleksandry Konofalskiej, jednej z najlepszych światowych artystek w tej dziedzinie.

Na wszystkie wydarzenia zapraszamy do Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Językami festiwalu są białoruski, polski oraz rosyjski. Wstęp bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc na warsztaty.

Spotkajmy się z białoruską kulturą w Mieście Spotkań. Czekamy na Was!
Organizatorzy:
Fundacja „Za Wolność Waszą i Naszą”
Dolnośląskie Centrum Filmowe

Współorganizatorzy:

Centrum Historii Zajezdnia
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Partnerzy:

Stowarzyszenie Białoruski Związek Solidarności
Fundacja Pomoc i Integracja
Fundacja Białoruski Dom we Wrocławiu
Projekt dofinansowany przez Gminę Wrocław, www.wroclaw.pl oraz z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.
Фестываль незалежнай беларускай культуры ва Уроцлаве
18-20 чэрвеня 2021
Фота выстава “Уроцлаў для Беларусі” адбудзецца 5 – 30 чэрвеня 2021 у Centrum Historii Zajezdnia
ПРАГРАМА
Дзень першы:
16:30 „АкваАрэлі+” – вернісаж прац Аляксея Марачкіна (Cheer róom)
17:00 Мастацтва пяскаграфіі ад артысткі Аляксандры Канафальскай (sala Lalka)
17:30 „Мастацтва на маршы” – дакументальны фільм (sala Lalka)
19:00 Сустрэча са стваральнікамі „Teatru na faktach” (sala Lalka)
20:00 „Беларусь пакрыўджаная” – спектакль на экране Teatru Miejskiego w Gliwicach (sala Lalka)
Дзень другі:
12:00 „Беларуская выцінанка” – майстар-клас з Аляксандрай Канафальскай (Hol na parterze)
13:00 “Папяровыя лялькі ў беларускіх народных касцюмах” з Аленай Гапонік (Hol na parterze)
17:00 Тэатральнае чытанне беларускіх мастацкіх твораў падрыхтаванае ўроцлаўскай дыяспарай (Piano-bar)
19:00 „Галасы Свабоды” – паэтычна-музычны вечар (Piano-bar)
20:30 „Возера радасці” фільм Аляксея Палуяна (sala Lalka)
Дзень трэці:
16:00 „Зіма ваша – вясна наша” – дыскусія (sala Lalka)
18:00 „Гэта Мы” – спектакль на экране (sala Lalka)
19:15 Мастацтва пяскаграфіі ад Аляксандры Канафальскай (sala Lalka)
БОЛЬШ ІНФАРМАЦЫІ АБ МЕРАПРЫЕМСТВАХ НА www.zawolnosc.eu/festiwal2021

AKTUALNOŚCI

Dodano: 07.12.2022 11:36

State of Glass | Wystawa powarsztatowa | e-Glass Festival 2022

Od 16-31 grudnia 2022 zapraszamy do Laboratorium Szkła w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze na wystawę powarsztatową jednej z najbardziej spektakularnych imprez, które organizujemy na Dolnym Śląsku, czyli State of Glass. Dolnośląskich Warsztatów i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu. pokaż więcej »

Dodano: 06.12.2022 14:45

MIESIĘCZNIK ODRA 12/2022

DYMKOWSKI o pogrobowym sarmatyzmie • ŁUCZAK: Gen. Armagedon • GAJDZIŃSKI: Rok 2022 ku pamięci • NICIEJA: O „szkodliwej kresomanii” • Pożegnania z Rosją: BECKER, MIZURO • Rozmowy z GLUZĄ i LUCCHESIM ROMANOWICZOWA •AUGUSTYNIAK: Na targu III Rzeszy • MANTEUFFEL • KRÜGER z Dziennika pandemii • CEMBRZYŃSKA o sztuce szkła • URBANEK pokaż więcej »

Dodano: 05.12.2022 06:00

Koncert JARMUŻEK / PAKOWSKA

Serdecznie zapraszamy wraz z artystami i Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, na magiczny koncert “Jarmużek / Pakowska”, który odbędzie się 8 grudnia 2022, w przestrzeni Sztygarówka, w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, godz. 18:00.     JARMUŻEK / PAKOWSKA Ten wrocławski duet łączy dolnośląskie pieśni ludowe z jazzem i elektroniką. Charyzmatyczna wokalistka, entuzjastka […] pokaż więcej »

Dodano: 05.12.2022 05:30

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań. Współczesny teatr radykalny: przypadki Olivera Frljića, Janeza Janšy i Žigii Divjaka

Do udziału UOP zaproszeni zostali tym razem nie tylko polscy badacze i badaczki, ale i goście z Ukrainy, Białorusi, Czech i Słowenii, którzy zaprezentują w trakcie wykładów i seminariów dorobek awangard teatralnych swoich krajów oraz podejmą próbę refleksji nad ich współczesnymi aspektami. Wykład w języku angielskim. pokaż więcej »

Dodano: 05.12.2022 05:00

LUDOBÓJSTWO. Spektakl o Pier Paolo Pasolinim

Dramat "Ludobójstwo" Jacka Żebrowskiego oparty jest na tekstach włoskiego intelektualisty, pisarza i reżysera Piera Paolo Pasoliniego. Zapraszamy na zdarzenie teatralne w tym samym tytule w reżyserii czervo01 w dniu 10 grudnia 2022 o godzinie 19.00 do Wolskiego Centrum Kultury w Warszawie. pokaż więcej »

Dodano: 05.12.2022 04:30

VII Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga: Muzyczna zaduma po raz dwunasty.

Zimowe, przedświąteczne dni sprzyjają zadumie, zatrzymaniu i słuchaniu muzyki w pięknych wnętrzach. Taką atmosferę potrafią stworzyć Koncerty Adwentowe w późnobarokowym kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy. Fundacja Dobrej Muzyki po raz dwunasty zaprasza na dwa popołudnia z muzyką, w czasie których zabrzmią organy Schlaga z 1870 roku. W dwie niedziele adwentu, tuż przed […] pokaż więcej »

Dodano: 05.12.2022 04:00

XXXIII Polsko- Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną”

Zachęcamy do zapoznania się z październikowym programem cyklu Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, w ramach którego przez cały rok organizowane są koncerty, wykłady, prelekcje i spotkania. pokaż więcej »

Dodano: 05.12.2022 03:00

Koncert „Kolęda jest kobietą”

Serdecznie zapraszamy na koncert: "Kolęda jest kobietą". Projekt ten na co dzień i od święta tworzą cztery znakomite instrumentalistki: Kasia Pakowska, Joanna Dudkowska, Aleksandra Awtuszewska i Małgorzata Koperska. Usłyszymy autorskie aranżacje znanych kolęd. pokaż więcej »

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)