Udostępnij:

Dodano:

23.04.2025 08:00

XVIII Międzynarodowy Festiwal HAŁDA JAZZ

Przed nami XVIII Międzynarodowy Festiwal Hałda Jazz – wydarzenie, które w 2025 roku zrealizujemy dwukrotnie: wiosenną i jesienną odsłoną. Inauguracja tegorocznej edycji odbędzie się 23 kwietnia, a festiwal rozpocznie się od Małej Akademii Jazzu. Zanim jednak zaprezentujemy wiosenny program, zapraszamy do odkrycia historii tej wyjątkowej imprezy.

Międzynarodowy Festiwal Hałda Jazz to wydarzenie o siedemnastoletniej tradycji, które na stałe wpisało się w kalendarz muzycznych wydarzeń Dolnego Śląska. Jego celem jest popularyzacja jazzu, bluesa i muzyki inspirowanej tymi gatunkami. Z roku na rok festiwal przyciągał do Bogatyni oraz innych miast Dolnego Śląska czołowych artystów polskich oraz międzynarodowych, w tym takie postacie jak Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Grażyna Auguścik, Urszula Dudziak, Anna Maria Jopek czy Piotr Wojtasik.

Hałda Jazz ma swoją genezę w górniczym sercu Bogatyni, a jego nazwa nawiązuje do lokalnego dziedzictwa. Festiwal jest jednak czymś więcej niż tylko koncertami – stał się symbolem wspólnoty, w której muzyka łączy ludzi, a jazz tworzy przestrzeń do twórczych poszukiwań. W 2010 roku, po powodzi, która dotknęła Bogatynię, organizatorzy festiwalu podjęli decyzję o zorganizowaniu charytatywnej trasy „Hałda Jazz Powodzianom”, wspierając mieszkańców dotkniętych kataklizmem. Wówczas festiwal zyskał zupełnie nowy kierunek, łącząc sztukę z działalnością charytatywną, a muzyka stała się narzędziem pomocy. Z każdą kolejną edycją festiwal się rozwijał, przenosząc się z Bogatyni do Wałbrzycha, a następnie do Wrocławia, gdzie zadebiutował w 2022 roku. Dzięki współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki – Instytucją Samorządu Województwa Dolnośląskiego, festiwal dociera do kolejnych miast Dolnego Śląska, takich jak Bolesławiec, Zgorzelec czy Jelenia Góra.

Festiwal Hałda Jazz to nie tylko koncerty, ale także wydarzenia edukacyjne, takie jak Mała Akademia Jazzu, która od 2012 roku łączy edukację muzyczną z zabawą i radością odkrywania jazzu. Festiwal to także wyjątkowa platforma do wymiany doświadczeń między artystami i publicznością.

 

Program Wiosennej Edycji XVIII Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz 2025 

Wiosenna edycja XVIII Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz 2025 to wyjątkowe wydarzenie, które w pełni łączy trzy obszary sztuki: edukację, muzykę i teatr. Z jednej strony dbamy o przyszłość, angażując najmłodszych w świat jazzu, z drugiej zaś – oddajemy hołd twórcom, którzy przez dekady budowali fundamenty polskiego i światowego jazzu. Trzy wydarzenia – edukacja, muzyka i teatr – łączą się w jedną, harmonijną całość, tworząc niezapomnianą okazję do zanurzenia się w kulturze wysokiej, która łączy pokolenia, otwierając nas na dźwięki, historię i emocje, które zostaną w pamięci na długo po zakończeniu festiwalu

 

Edukacja – Mała Akademia Jazzu
23 kwietnia 2025, godz. 11.00
Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki

Festiwal rozpocznie się od Małej Akademii Jazzu – innowacyjnego projektu edukacyjnego, który wprowadzi dzieci i młodzież w niezwykły świat jazzu. W trakcie tego dynamicznego warsztatu młodzi uczestnicy przeniosą się w podróż przez dekady jazzu, poznając zarówno klasyczne, jak i nowoczesne brzmienia. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi edukacyjnych, takich jak multimedialne prezentacje 3D, interaktywne zabawy rytmiczne, wspólne śpiewanie oraz improwizacja, dzieci poczują się współtwórcami wydarzenia. Taki proces angażuje wyobraźnię, rozwija kreatywność, a także buduje więź z muzyką na głębszym poziomie. Mała Akademia Jazzu to przestrzeń, gdzie młodzież nie tylko zdobywa wiedzę, ale także ma szansę aktywnie uczestniczyć w tworzeniu muzyki, co inspiruje do dalszego odkrywania tego niezwykłego gatunku. Projekt rozwija wrażliwość na kulturę wysoką, kształtując postawy otwarte na sztukę, a także budując trwałe fundamenty pod przyszłych odbiorców i twórców jazzu.

 

 

 

 

Muzyka – Koncert „Harmonia. Twórczość Andrzeja Trzaskowskiego”
14 maja 2025, godz. 19.15
Zagroda Kołodzieja, Aleja Lipowa 1, Zgorzelec

Kolejnym wydarzeniem festiwalu będzie koncert poświęcony twórczości Andrzeja Trzaskowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów i pianistów jazzowych. Trzaskowski był pionierem w łączeniu polskich melodii z nowoczesnym jazzem, a jego twórczość stanowi niezwykłą fuzję klasyki i jazzu. Jego kompozycje są nie tylko świadectwem mistrzostwa artysty, ale również odbiciem polskiej tradycji, która znalazła swoje miejsce w światowym jazzie. Koncert „Harmonia” będzie niezapomnianą okazją do wysłuchania unikalnych interpretacji jego muzyki, która wciąż żyje w sercach miłośników jazzu na całym świecie. Tego rodzaju wydarzenia są niezwykle rzadkie, dlatego warto wziąć w nim udział i na nowo odkryć magię twórczości tego wybitnego artysty.

 

 

 

 

 

 

Teatr – Spektakl „Nim Wstanie Dzień. Opowieść o życiu i twórczości Krzysztofa Komedy”
5 czerwca 2025, godz. 19.45
Zagroda Kołodzieja, Aleja Lipowa 1, Zgorzelec

Festiwal zwieńczy spektakl teatralny „Nim Wstanie Dzień”, który opowiada o życiu i twórczości Krzysztofa Komedy, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów jazzowych, który zyskał międzynarodową sławę, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Komeda, choć jego życie było krótkie, pozostawił po sobie niezatarte ślady w historii jazzu, a jego twórczość wciąż brzmi na całym świecie. Spektakl przeniesie nas w lata 60. XX wieku, ukazując artystyczny geniusz Komedy oraz jego niezwykłą osobowość, której dźwięki nie milkną do dziś. Po ogromnym sukcesie spektaklu, który zagościł w wielu polskich instytucjach kultury, zostanie on wystawiony ponownie na prośbę melomanów jazzu, którzy nie zdążyli zakupić biletów w poprzednich edycjach. To wyjątkowa okazja, by na nowo poczuć magię tego legendarnego artysty, który pozostawił niezatarte ślady w historii muzyki.

 

 

 

 

 

Współorganizatorzy tegorocznych wydarzeń:
Fundacja Promocji Muzyki i Terapii Green
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Festiwal współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 23.04.2026 10:30

Glass breaks free. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu / nabór 2026

Rozpoczął się nabór uczestników i uczestniczek do projektu Glass breaks free. Dolnośląskie Warsztaty  Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu, który odbędzie się w lipcu br. pokaż więcej »

Dodano: 24.04.2026 04:30

Gala Jubileuszowa w ramach 80-lecia Szkoły Muzycznej I i II st. w Jeleniej Górze

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze w 2026 roku świętuje Jubileusz 80-lecia swojej działalności. Kluczowym punktem obchodów będzie Gala Jubileuszowa, zaplanowana na 29 kwietnia 2026 roku w sali Filharmonii Dolnośląskiej. pokaż więcej »

Dodano: 24.04.2026 04:00

15. Targi Książki Regionalnej SILESIANA

Zapraszamy na stoisko Wydawnictwa OKiS we Wrocławiu na 15. Targach Książki Regionalnej SILESIANA, które odbędą się w dniach 7-10 maja na Placu Solnym we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 24.04.2026 04:00

Z jazzem przez Polskę | Piotr Wojtasik Quintet

Piotr Wojtasik, wybitny trębacz, leader i kompozytor jazzowy, zaprezentuje autorski program z płyty "Inscape" 7 maja w Bolesławieckim Centrum Kultury w ramach cyklu "Z jazzem przez Polskę". pokaż więcej »

Dodano: 24.04.2026 03:30

JUWENALIA WROCŁAWSKIE 2026

Wielkimi krokami zbliżają się Juwenalia Wrocławskie – największe studenckie święto– dwa dni pełne muzyki, zabawy i niezapomnianych emocji! Wydarzenie odbędzie się 8 i 9 maja na Polach Osobowickich, a co najważniejsze – wstęp jest całkowicie darmowy! pokaż więcej »

Dodano: 24.04.2026 03:00

XXIII Konkurs Piosenki nie tylko Słowiańskiej

13 maja w Oratorium Marianum odbędzie się XXIII edycja Konkursu Piosenki nie tylko Słowiańskiej. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: "Kultowe Piosenki Filmowe" pokaż więcej »

Dodano: 24.04.2026 03:00

149. Antykabaret _HAL0, HALO – TU POLSKIE RADIO

Polskie Radio rozpoczęło regularną emisję 18 kwietnia 1926 o godz. 17.45, słowami: „Halo, halo Polskie Radio Warszawa”, wypowiedzianymi przez jego pierwszą spikerkę Halinę Sztompkównę. Pierwszą audycję poświęcona była w całości muzyce Fryderyka Chopina. Dziś obchodzimy setną rocznicę tego Wydarzenia a rok 2026 został ustanowiony ROKIEM POLSKIEGO RADIA. Być może jesteśmy staroświeccy, bo w dobie internetu […] pokaż więcej »

Dodano: 24.04.2026 02:46

III Dolnośląski Konkurs Piosenki Melodyna 2026

III Dolnośląski Konkurs Piosenki MELODYNA 2026 odbędzie się 15 maja 2026 w Gminnym Centrum Kultury w Żórawinie. Finał wydarzenia promuje utalentowanych wokalistów, a w tegorocznej edycji motywem przewodnim jest ,,Kolor w piosence”. pokaż więcej »

Przejdź do treści