Data i miejsce:

26 września - 4 października 2020, Wrocław,
3-11 października 2020, Dolny Śląsk

Udostępnij:

Dodano:

26.09.2020 08:00

XXIX Międzynarodowy Festiwal Maj z Muzyką Dawną – edycja jesienna

XXIX Międzynarodowy Festiwal Maj z Muzyką Dawną powrócił jesienią!

Zapraszamy Państwa na wyjątkowe koncerty we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, które przeniosą nas w czasy muzyki dawnej. Razem z zespołem Rocal Fuza odwiedzimy muzyczny świat dawnych epidemii, a z Jackiem Kowalskim będziemy nasłuchiwać pieśni zrewoltowanej Francji. Natomiast popularny zespół Percival zabierze nas do świata dawnej muzyki słowiańskiej.

Zapraszamy do wspólnej podróży!

 

 

Zasady dot. Covid-19: obowiązkowe maseczki, oświadczenia o stanie zdrowia przed koncertem. Ilość miejsc bardzo ograniczona.

 

Międzynarodowy Festiwal Maj z Muzyką Dawną to jedyne tego typu wydarzenie kulturalne w zachodniej Polsce, organizowane nieprzerwanie od 1992 r.

Festiwal zajmuje się promowaniem muzyki dawnej – od średniowiecza do baroku – wykonywanej według autentycznych tabulatur i partytur na oryginałach, bądź kopiach instrumentów pochodzących z danej epoki. Każdego roku na Festiwal zapraszane są zarówno zespoły dziecięco-młodzieżowe, jak i studenckie, a także profesjonalni wykonawcy z kraju i zagranicy o dużym dorobku artystycznym.

Koncerty odbywają się w miejscach historycznie związanych z prezentowaną muzyką, dzięki czemu melomani, podziwiając szczegóły architektoniczne i odkrywając muzyczne piękno epoki, mają możliwość odbycia swoistej podróży do przeszłości. Dzięki festiwalowi od ponad 20 lat, każdego maja, muzyka dawna rozbrzmiewa w historycznych przestrzeniach Wrocławia i Dolnego Śląska.

 

 

KSIĄŻKA PROGRAMOWA DO POBRANIA
XXIX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MAJ Z MUZYKĄ DAWNĄ

26 września 2020, sobota, godz. 19:00
Stary Ratusz, Wrocław

Koncert Marka Pasiecznego i Jerzego Żaka – „Podróż poprzez wieki”

PROGRAM:
Silvius Leopold WEISS
(1687 – 1750)
Suita g-moll, SW51 (lutnia solo)
Allemanda, Courante, Bourrée, Polonoise, Presto

Silvius Leopold WEISS (rekonstrukcja J. Żak) PREMIERA
Sonata/Concerto B-dur, SW56 (lutnia / gitara)
Adagio, Allegro, Grave, Allegro

Diomedes CATO (1570- ca. 1660) (transkr. M. Pasieczny) (gitara solo) PREMIERA
Preludium, Fantazja

Marek PASIECZNY  (gitara solo)
Wariacje ‘Cai Cha Feng’ (Taiwan)
Pre-wariacja / Temat / War. I – IV / Temat (Reminiscencja)

Marek PASIECZNY (*1980) (gitara solo)
Wariacje ‘Neo’ (to John Towner Williams)
Fanfary / Temat / War. I – V / Finał

Marek PASIECZNY
Impresje Polskie
(2020) (wersja na lutnię i gitarę) PREMIERA
Umarł Maciek, umarł,  Jadą goście, jadą,  Czerwone jabłuszko,  W moim ogródeczku, Hej, od Krakowa jadę,  Gaik, Cichy zapada zmrok

Marek Pasieczny – dr hab. (mgr, PGDip Perf., PGDip Comp., Mmus Perf., Mmus Comp.,  Ph.D) kompozytor, gitarzysta.

 

27 września 2020, niedziela, godz. 16:00
Klub Muzyki i Literatury, Wrocław

Marek Dyżewski – wykład muzykologiczny „Wielka katecheza w motecie J. S.Bacha”

 

27 września 2020, niedziela, godz. 19:00
Stary Ratusz, Wrocław

Ryszard Dembiński i zespół Rocal Fuza – „Muzyczna pielgrzymka w czasie epidemii” – koncert oraz pokaz instrumentów dawnych.

  1. Modlitwa za Rzecz Pospolitą naszą i za Króla ……… Anonim 1559
  2. Conradus …………………. anonim XVI w. (tab. org. Jana z Lublina)
  3. Psalm 1 ……………………………………………………. Mikołaj Gomółka
  4. La Polonoise …………………………………………………. Marin Marais
  5. Pues qe tu, Reyna del cielo ……………………………. Juan de Encina
  6. Rondeau Galliard ………………………………………….. Roland Marais
  7. Greensleves …………………………………………………. anonim XVI w.
  8. Les Folies d’Espagne ………………………………………. Marin Marais
  9. Down by the Sally Gardens ………………………….. utw. tradycyjny
  10. Petit Rondeau. Le Mareuil ………………………………. Marin Marais

 

SKŁAD ZESPOŁU:
Beata Kremer – śpiew, bęben
Radosław Dembiński – viola da gamba, flety proste
Szczepan Dembiński – wiolonczela barokowa
Ryszard Dominik Dembiński – gitterna, flet prosty

 

28 września 2020, poniedziałek, godz. 19:00
Stary Klasztor, Wrocław, KONCERT BILETOWANY

Słowiańska muzyka grana na instrumentach z epoki.

PERCIVAL

Bilety w cenie: 15 zł – przedsprzedaż, 20 zł – w dniu koncertu.
Bilety dostępne na: www.staryklasztor.com.pl/bilety/, www.eventim.pl, www.ebilet.pl, goingapp.pl, www.kupbilecik.pl, www.biletyna.pl

PROGRAM:

  1. SARGON – muzyka: Mikołaj Rybacki; utwór wykorzystany w muzyce do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”;
  2. LAZARE – pieśń bułgarska, swadziebna; utwór wykorzystany w muzyce do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”;
  3. KOSY ROSY – pieśń z lubelskiego, oczepinowa;
  4. PRIMORKINJA – pieśń czarnogórska;
  5. PADA DESZCZYK – pieśń polska z Podlasia;
  6. MAŘENO KRASNA – tekst: tradycyjny (Czechy / Słowacja), muzyka: Mikołaj Rybacki, Katarzyna Bromirska;
  7. JARILO – pieśń rosyjska, wiosenna;
  8. KON’ – pieśń rosyjska, swadziebna;
  9. CZIORNA GALOCZKA – pieśń rosyjska, wiosenna;
  10. KARANFILČE – pieśń serbska;
  11. GUSTA MI MAGLA – pieśń serbska z Kosowa; utwór wykorzystany w muzyce do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”;
  12. OJ DIDO – tekst: Julian Tuwim; muzyka: Mikołaj Rybacki, Katarzyna Bromirska; utwór wykorzystany w muzyce do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”;
  13. JOMSBORG – muzyka: Mikołaj Rybacki, Katarzyna Bromirska; utwór wykorzystany w muzyce do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”;
  14. CHMIELU – pieśń polska, oczepinowa;
  15. TAM POD BOREM – pieśń huculska;
  16. O MÓJ WIANKU LAWENDOWY – pieśń polska, oczepinowa;
  17. WELE WETKA – pieśń kaszubska;
  18. THE STORY YOU WON’T BELIEVE – muzyka: Mikołaj Rybacki, Katarzyna Bromirska; utwór wykorzystany w muzyce do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”;
  19. MARZANECKA – tekst: tradycyjny (Śląsk Opolski); muzyka; Mikołaj Rybacki, Katarzyna Bromirska;
  20. MATRIOSZKA – pieśń rosyjska;
  21. KOLOVODIO – pieśń czarnogórska;
  22. JARE – tekst: Howard Pyle (tłumaczenie: Jerzy Krzysztoń); muzyka: Mikołaj Rybacki, Katarzyna Bromirska;
  23. KOULELO SE, KOULELO – pieśń czeska;
  24. TOMU KOSA – pieśń łemkowska;
  25. KRACZE VORON – tekst: Katarzyna Bromirska, muzyka: Mikołaj Rybacki, Katarzyna Bromirska;

 

SKŁAD ZESPOŁU:
Katarzyna Bromirska – lira bizantyjska, wiolonczela, sopiłka, śpiew
Christina Bogdanova – davul, bodhran, śpiew
Joanna Lacher – bodhran, śpiew
Mikołaj Rybacki – lutnie długoszyjkowe, davul, bodhran, darabuka, śpiew, tamburyn, instrumenty perkusyjne

 

29 września 2020, wtorek, godz. 18:00
Oratorium Marianum, Uniwersytet Wrocławski

Zespół tańca dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego z towarzyszeniem zespołu muzyki dawnej Radosława Dembińskiego

KAPELA SARMACKA – SPEKTAKL INSTRUMENTALNO – TANECZNY „ARCADIE POLONAISE”

PROGRAM:
1. Polonaise   B. Bronikowski (1700-1772) ar.: P. Bąk, R. Dembiński
2. Sonata A – dur für Viola da Gamba und B. c  Ch. Podbielski (1683-1753)
– andante
– vivace
– largo
– tempo di minuetto
3. Polonaise BWV Anh. 128 J. S. Bach (1685-1750) ar. R. Dembiński
4. Sonata G – dur für Viola da Gamba und B. c  Ch. W. Podbielski (1741-1792)
– andante
– allegro non molto
– presto e scherzando
5. Air Polonois z opery Les Indes Galantes  J. Ph. Rameau (1683-1764) ar. R. Dembiński
6. Concerto Polonais TWV 43:G7 G. Ph. Telemann (1681-1767) ar. R. Dembiński
– dolce
– allegro
– largo
– allegro
7.La polonaise z Deuxième Live de Pièces de Viole Marin Marais (1657 – 1728)
8. Polonaise z Der getreue Musik-Meister G. Ph. Telemann (1681-1767) ar. A. Höger, R. Dembiński

SKŁAD ZESPOŁU:
Radosław Dembiński – kierownictwo artystyczne, aranżacje muzyczne, viola da gamba
Szczepan Dembiński – wiolonczela barokowa
Olga Szęszoł – flety proste
Adam Rorat – wirginał
Anna Gościniak – reżyseria, choreografia, scenografia, kostiumy, taniec
Katarzyna Koźma – taniec
Maria Frańczak – taniec
Krzysztof Skowron – taniec

 

29 września 2020, wtorek, godz. 20:00
Kościół św. Krzysztofa Wrocław

Joanna Klisowska – sopran
Małgorzata Klisowska – flet traverso
Enrique Gomez-Cabrero Fernandez – skrzypce barokowe
Jerzy Żak – lutnia barokowa
Julia Karpeta – viola da gamba

PROGRAM:
Georg Philipp TELEMANN (1681 – 1767)
Kantata «Ew’ge Quelle, milder Strom», TWV 1:546
4. niedziela po Wielkanocy (Cantate) / na głos, flet & continuo
[Andante] / Recitativ–Arioso–Recitativ / Vivace

Silvius Leopold WEISS (ur. w Grodkowie 1687 – 1750)
Sonata a 3 F-dur, SW 53 (rekonstrukcja J. Żak)
na skrzypce, lutnię obligato & basso
Largo / Allegro / Largo / Allegro

Georg Philipp TELEMANN
Kantata «Zerknirsche du mein blo?des Herze», TWV 1:1727b
3. niedziela po Trójcy Świętej / na głos, flet, skrzypce & continuo
Largo / Recitativ / [Vivace]

Georg GEBEL mł. (ur. w Brzegu 1709 – 1753)
Triosonata D-dur, na flet, skrzypce & continuo
Adagio / Allegro / Presto

Georg Philipp TELEMANN
Kantata «Ach Gott! Wie beugt…», TWV 1:15°
21. niedziela po Trójcy Świętej / na głos, flet, skrzypce & continuo
Largo / Recitativ / Vivace

 

 

2 Października  2020 piątek,  godz. 19:00
Stary Ratusz, Wrocław

„PIEŚNI WOLNYCH WANDEJCZYKÓW – pomiędzy polem bitwy a romantycznym salonem”

Premierowy program Jacka Kowalskiego i Klub Świętego Ludwika pod kierunkiem Tomasza Dobrzańskiego

Jacek Kowalski: koncepcja, przekłady pieśni, śpiew
Tomasz Dobrzański: opracowanie muzyczne i prowadzenie muzyczne

Instrumentacja (7 muzyków)

– fortepian stołowy
– skrzypce
– wiolonczela
– gitara romantyczna 1
– gitara romantyczna 2
– klarnet romantyczny
– perkusja

 

3 października 2020 (sobota), godz. 20.00
Zamek na Skale w Trzebieszowicach

„Motivo Italiano – muzyka włoskiego baroku”
Trio barokowe

SKŁAD ZESPOŁU:
Jarosław Kitala – baryton
Hanna Balcerzak – klawesyn
Anna Wiktoria Swoboda – teorba, gitara barokowa

PROGRAM:
Emilio de’ Cavalieri –  Il tempo fugge  z op./or. „Rappresentazione di Anima et di Corpo”
Claudio Monteverdi –Prologo – Mortal cosa son io
–  Superbo è l’huom   z op. “Il ritorno d’Ulisse in Patria”
Claudio Monteverdi – Laudate Dominum  ze zbioru “ Selva Morale e Spirituale”
Scarlatti – Sonata d-moll (L 413)
Domenico Scarlatti – Sonata A-dur (L 495)
Domenico Scarlatti –  Fuga g-moll   “ Kocia fuga” (L499)
Domenico Scarlatti – Sonata d-moll – Toccata (L 422)
Piccinini (1566–1638) – Chiaccona in partite variate
Giulio Caccini –  Amarilli mia Bella ze zbioru „Le nuove musiche”
Giulio Caccini- Tu ch’hai le penne, Amore ze zbioru „Le nuove musiche”
Andrea Falconieri – Bella porta di rubini
Andrea Falconieri –Occhietti amatiGiacomo Carissimi – Vittoria, Vittoria mio core

 

4 października 2020 (niedziela), godz. 17.00
Pałac Pakoszów, ul. Zamkowa 3, Piechowice

„Motivo Italiano – muzyka włoskiego baroku”
Trio barokowe
Program i wykonawcy j.w.

 

4 października 2020, niedziela, godz. 19.00
Stary Ratusz, Wrocław

Wenecja  i melancholia

Luca Giardini – skrzypce
Joanna Klisowska – Sopran
Zespół Sezione Aurea

PROGRAM:
Giuseppe Torelli (1658-1709) Sonata in re minore

Giovanni Bononcini: Sonata Settima a tre in sol minore op. VII ( da “primi frutti del giardino musicale” Venezia 1666)
Antonio Caldara1670-1736  Kantata “Vi perdei o luci belle”
Anonimo –Follia- Venezia, prima parte del XVIII secolo (dall’ archivio Correr). Per violino solo e basso continuo
Giovanni Battista Bassani (1647 lub 1657 –1716 –  Sonata in Re maggiore. Per 2 violini e basso continuo
Antonio Vivaldi(1678-1741)Kantata “Perché son molli prati e colli „RV 681

 

8 października 2020 (czwartek), godz. 18.00
Kłodzki Ośrodek Kultury

Antonio Vivaldi „Cztery pory roku”
Zespół “The 5th  season”

SKŁAD ZESPOŁU:
Janusz Nykiel – skrzypce
Jacek Szreniawa – gitary
Łukasz Perek – instrumenty klawiszowe
Jakub Olejnik – kontrabas/gitara basowa
Zbigniew Lewandowski – perkusja/instrumenty perkusyjne

PROGRAM:
Wiosna – 1 allegro 2 largo 3 allegro
Lato – 1 allegro non molto 2 adagio 3 presto
Jesień – 1 allegro 2 adagio molto 3 allegro
Zima – 1 allegro non molto 2 largo 3 allegro

 

9 października 2020 (piątek), godz. 19.30
Kudowa Zdrój kościół Miłosierdzia Bożego, ul. Słoneczna 16a

„Muzyczna pielgrzymka w czasie epidemii”
Zespół Muzyki Dawnej „Rocal Fuza”

SKŁAD ZESPOŁU:
Beata Kremer – śpiew, bęben
Radosław Dembiński – viola da gamba, flety proste
Szczepan Dembiński – wiolonczela barokowa

PROGRAM:

  1. Modlitwa za Rzecz Pospolitą naszą i za Króla ……… Anonim 1559
  2. Conradus …………………. anonim XVI w. (tab. org. Jana z Lublina)
  3. Psalm 1 ……………………………………………………. Mikołaj Gomółka
  4. La Polonoise …………………………………………………. Marin Marais
  5. Pues qe tu, Reyna del cielo ……………………………. Juan de Encina
  6. Rondeau Galliard ………………………………………….. Roland Marais
  7. Greensleves …………………………………………………. anonim XVI w.
  8. Les Folies d’Espagne ………………………………………. Marin Marais
  9. Down by the Sally Gardens ………………………….. utw. tradycyjny
  10. Petit Rondeau. Le Mareuil ………………………………. Marin Marais

 

10 października 2020 (sobota), godz. 20.00
Zamek na Skale w Trzebieszowicach

Antonio Vivaldi „Cztery pory roku”
Zespół “The 5th  season”

Program i wykonawcy j.w.

 

11 października 2020 (niedziela), godz. 12.00
Trzebieszowice, kościół św. Andrzeja Apostoła

Trzebieszowice, kościół św. Andrzeja Apostoła
„Muzyczna pielgrzymka w czasie epidemii”
Zespół Muzyki Dawnej „Rocal Fuza”

Program i wykonawcy j.w.

 

11 października 2020 (niedziela), godz. 19.00
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wambierzycach

„Muzyczna pielgrzymka w czasie epidemii”
Zespół Muzyki Dawnej „Rocal Fuza”

Program i wykonawcy j.w.

Konferencja prasowa – jesiennej edycji – XXIX Międzynarodowego Festiwalu Maj z Muzyką Dawną
Spotkanie odbędzie się w dniu 23 września 2020 (środa), o godzinie 11:00, w Kawiarni Literatka mieszczącej się  pod adresem: Rynek 56/57, Wrocław.

Audycja na żywo w Radio Wrocław i Radio Wrocław Kultura
22 września 2020 o godzinie 21.35 zapraszamy do słuchania audycji na żywo w Radio Wrocław i Radio Wrocław Kultura, gdzie o szczegółach festiwalowego programu tegorocznej jesiennej edycji XXIX Festiwalu Maj z Muzyką Dawną opowie dyrektor artystyczny festiwalu Maciej Kieres. Gospodarzem programu będzie redaktor Grzegorz Chojnowski.

Zapraszamy do oglądania fotorelacji z XXIX Międzynarodowego Festiwalu Maj z Muzyką Dawną

Dyrektor Artystyczny Festiwalu- Maciej Kieres
Dyrektor Organizacyjny Festiwalu- Robert Chmielarczyk
Dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Igor Wójcik

Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Akademickie Stowarzyszenie Kultury „Wagant”.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli:
Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wanda Zwinogrodzka
Senator Rzeczpospolitej Polskiej Aleksander Szwed
Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Michał Dworczyk
Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt jest współfinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego

Znalezione obrazy dla zapytania urząd marszałkowski dolnoślaski

Festiwal współfinansowany ze środków Gminy Wrocław

AKTUALNOŚCI

Dodano: 01.06.2020 11:38

Zasady dotyczące funkcjonowania OKIS w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce

Zasady dotyczące funkcjonowania OKIS w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce mające na celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom i współpracownikom pokaż więcej »

Dodano: 16.03.2020 08:12

Ograniczenie bezpośredniego dostępu oraz kontaktu z biurem OKiS w związku z istniejącym zagrożeniem zakażenia koronawirusem SARS-COV-2

Szanowni Państwo, w związku z istniejącym zagrożeniem zakażenia koronawirusem SARS-COV-2., w trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo: ograniczamy bezpośredni dostęp do biur OKiS i wprowadzamy wyłącznie zdalną obsługę naszych współpracowników oraz partnerów w całym Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 22.10.2020 15:44

Premiera LOTERII Stanisława Moniuszki w reż. Roberto Skolmowskiego

30 października 2020, Kudowa Zdrój, wstęp wolny pokaż więcej »

Dodano: 22.10.2020 05:00

Obchody Jubileuszu 75-lecia Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego

23 października 2020, Wydział PAiE Uwr, ul. Uniwersytecka 7-10, Wrocław, Sala 1D im. Unii Europejskiej pokaż więcej »

Dodano: 22.10.2020 04:00

Found Sounds – Festiwal Dźwięki Odnalezione – II edycja

23-24 października 2020, Piekarnia | Centrum Sztuk Performatywnych, ul. Księcia Witolda 62-67, Wrocław pokaż więcej »

Dodano: 22.10.2020 03:30

EMISJE PRODUKCJI FILMOWYCH OKIS W TVP HISTORIA

Zapraszamy na emisje produkcji filmowych OKiS z cyklu „Dolny Śląsk pełen historii”, na antenie TVP HISTORIA. 25 października 2020, godz. 10.30 „Marianna – Królowa Kotliny” pokaż więcej »

Dodano: 22.10.2020 03:00

„CZASY ŻYWE” Marzeny Sadochy – premiera

29, 30 października 2020, godz. 19.00, Sala Teatru Laboratorium, Rynek Ratusz 27, Wrocław pokaż więcej »

Dodano: 22.10.2020 02:30

Pomiędzy [w dobie Covid 19]/Between [in the era of Covid 19]

30 października - 27 listopada 2020, Galeria FOTO-GEN, pl. bpa Nankiera 8, Wrocław pokaż więcej »

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)