Daty

15-23 lipca 2022

Uczestnicy

■ ARTYŚCI ■
Mariusz Łabiński (PL)
Katarzyna Pilic (PL)
Jiří Šuhájek (CZ)

■ STUDENCI ■
Mariia Dunaiska (ASP Wrocław)
Natalia Dzidowska (ASP Wrocław)
Dominika Łaska (ASP Wrocław)
Marcelina Matynia (ASP Łódź)
Guest group of students of art glass from Ukraine: Sofia Dovhan, Anastasja Kapycia, Wiktoria Onysko, Ustyna Sovochtej, Nazanj Vinichenko, Anna Vladyka

■ HUTMISTRZOWIE ■
Jaroslav Bukovský (CZ)
Peter Glosik (CZ)
Václav Jaroš (CZ)
Robert Lenner (CZ)
Henryk Łubkowski (PL)
Józef Margol (PL)
Martina Mokošínová (CZ)

Miejsca

Laboratorium Szkła Muzeum Karkonoskiego, Jelenia Góra (PL)
Leśna Huta, Szklarska Poręba (PL)
Szkoła Rzemiosła Artystycznego, Železný Brod (CZ)
Stacja Turystyczna Orle, Szklarska Poręba-Jakuszyce (PL)

Informacje praktyczne

Dyrektor Festiwalu: Igor Wójcik
Kierownik artystyczny Festiwalu: Mariusz Łabiński
Kurator artystyczny warsztatów i sympozjum: Andrzej MazurOrganizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Udostępnij:

Dodano:

23.07.2022 11:28

Fotorelacja State of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu

9 dni, 4 lokalizacje, ponad 100 obserwatorów, artyści, studenci i hutnicy z Polski i Czech. Za nami jedna z najbardziej spektakularnych imprez, które organizujemy na Dolnym Śląsku!
Tegoroczne State of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu to nie tylko edukacja artystyczna i wymiana umiejętności między artystami i studentami. To także tworzone w trakcie warsztatów autorskie dzieła sztuki i designu, możliwość poznania wybitnych specjalistów i twórców szkła, ale także wymiana doświadczeń i wiedzy w regionie słynącym od setek lat z tradycji szklarskich.
O State of Glass

Celem wydarzenia jest tworzenie autorskich dzieł sztuki i designu przez wybitnych specjalistów i twórców szkła, a także wymiana doświadczeń między artystami, hutmistrzami i technologami z Polski i Czech. Spotkania są także formą prezentacji najnowszych, ekologicznych technologii szkła artystycznego, a zwieńczeniem całego projektu będzie wystawa dzieł powstałych podczas warsztatów, której otwarcie planowane jest w grudniu 2022 roku w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Wpisując się w Międzynarodowy Rok Szkła ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, działania realizowane w ramach cyklu wydarzeń pozwolą zaprezentować wszechstronne możliwości tego materiału, czyli technologiczną, naukową i ekonomiczną rolę szkła oraz jego znaczenie dla poprawy jakości i rozwoju nowoczesnych technologii. „State of Glass” jest także formą promocji tzw. „kulturowego złota” Dolnego Śląska, z jego unikatowym w skali ogólnopolskiej szlakiem hutnictwa i niezwykle bogatej tradycji artystycznej w tym zakresie.

Oprócz działań artystycznych oraz edukacyjnych projekt obejmuje również działania o charakterze integracyjnym, jak przejazd uczestników na starych rowerach z huty Karlsthal (Stacja Turystyczna Orle w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach) do dawnej huty Josefa Riedela w czeskiej Izerce.

Podziękowania

Chcielibyśmy podziękować wszystkim uczestnikom warsztatów: artystom – Jiříemu Šuhájkowi, Mariuszowi Łabińskiemu i Katarzynie Pilic, Kamili Mróz oraz Joannie Bujak, studentkom: Natalii Dzidowskiej, Marii Dunaiiskiej, Marcelinie Matyni i Dominice Łasce, hutmistrzom: Jaroslavowi Bukovskiemu (CZ), Peterowi Glosikowi (CZ), Václavowi Jarošowi (CZ), Robertowi Lennerowi (CZ), Henrykowi Łubkowskiemu (PL), Józefowi Margolowi (PL) i Martinie Mokošínovej (CZ) oraz grupie studentów z Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych gościnnie uczestniczącej w projekcie studentów.
Dziękujemy również licznym obserwatorom, którzy mieli okazję zwiedzić huty szkła i przyjrzeć się z bliska technice tworzenia szkła artystycznego, a także wziąć udział w warsztatach witrażowych i palnikowych na terenie Stacji Turystycznej Orle. To dzięki takim spotkaniom od lat udaje nam się tworzyć tą niesamowitą i niepowtarzalną platformę wymiany doświadczeń i konsekwentnie pokazywać, jak powstaje szkło artystyczne oraz użytkowe, zarówno technologicznie, jak i pod względem realizacji wizji artystycznej!
Wkrótce odbędzie się wystawa podsumowująca warsztaty w Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze – więcej informacji niebawem!

 

Projekt „State of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Wartość dofinansowania
60 000,00zł
Całkowity koszt działania
110 000.00zł

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 26.03.2024 13:28

Spokojnych Świąt

Niech Święta będą czasem odpoczynku, rodzinnych spotkań i refleksji, a nadchodzący czas przyniesie wiele sukcesów i spełnionych marzeń. Zdrowych, radosnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych życzą dyrektor Igor Wójcik i zespół Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 07.03.2024 12:15

KULTURA I SZTUKA NA WROCŁAWSKICH OSIEDLACH

Co ciekawego wydarzy się w najbliższym czasie na wrocławskich osiedlach? Jakie przedsięwzięcia realizowane będą w ramach projektu OSIEDLA KULTURY I SZTUKI 2024? Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem wydarzeń. pokaż więcej »

Dodano: 28.03.2024 14:00

Instant Christmas Band / I Love 69 Popgejů

19 kwietnia w Klubie Proza odbędzie się pierwsze w tym roku wydarzenie z serii dźwiękowo-performatywnej OKiS. Spotkanie z czeskim eksperymentem dźwiękowo-wizualnym w wykonaniu Petra Válka i jego projektu Instant Christmas Band oraz niepokornych I Love 69 Popgejů. pokaż więcej »

Dodano: 27.03.2024 11:57

EMISJA FILMU DOKUMENTALNEGO „KOMANDOR” na TVP 3 WROCŁAW

31 marca o godz. 18.55, na antenie TVP 3 Wrocław, odbędzie się emisja filmu dokumentalnego „Komandor" o historii Biegu Piastów oraz jego pomysłodawcy i założycielu, Julianie Gozdowskim. pokaż więcej »

Dodano: 26.03.2024 10:06

Fotorelacja ze spektaklu „FOLWARK ZWIERZĘCY”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spektaklu „FOLWARK ZWIERZĘCY”, który odbyły się 23 i 25 marca 2024, w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, Sali Teatru Laboratorium we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 21.03.2024 14:47

FOTORELACJA Z WERNISAŻU WYSTAWY „BLACKOUT UA”

Trwa wystawa "BLACKOUT UA" w Łucku, która jest wyrazem solidarności i dialogu wspólnoty kulturalnej Zachodu z Narodem ukraińskim i która prezentuje prace ponad 50 artystów z Polski, Czech, Niemiec, Włoch i Ukrainy. pokaż więcej »

Dodano: 21.03.2024 09:00

Tomasz Domański „Kolekcjoner”

Najnowsza wystawa Tomasza Domańskiego w galerii Neon ASP Wrocław wpisuje się w cykl prezentacji, podsumowujących cztery dekady jego działalności artystycznej. Cyklowi temu towarzyszy monografia twórcy Obraz nie Obraz 1983-2023, wydana nakładem OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 21.03.2024 08:30

XVII Międzynarodowy Festiwal „Hałda Jazz” 2024

Przed nami XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz 2024. Program tegorocznej edycji obiecuje wiele atrakcji, różnorodność muzycznych smaków oraz ekspansję jazzową, docierając nawet najmniejszych miasteczek i gmin wiejskich. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)