Udostępnij:

Dodano:

22.02.2018 13:02

2/2018: MARIUSZ URBANEK: SAMORZĄD SAMORZĄDNY CZY RZĄDOWY

Mariusz Urbanek

 

SAMORZĄD SAMORZĄDNY CZY RZĄDOWY

Jesienią 2018 roku rozpocznie się rozłożona na cztery części bitwa o Polskę. Wybory samorządowe to wybory pozornie najmniej ważne, bo o władzę w gminach z nierzadko kilku-kilkunastomilionowym budżetem, w wyśmiewanych powiatach i nieudolnie imitujących parlamenty sejmikach wojewódzkich. Jednocześnie jednak samorządy to ostatnia reduta, której nie dotknęły jeszcze zachodzące w Polsce od dwóch lat zmiany.

 

Ostatnia i najtrudniejsza do sforsowania, bo wymagająca przekonania wyborców w blisko dwóch i pół tysiącu gmin, ponad trzystu powiatach i sześćdziesięciu sześciu miastach na prawach powiatów (nie mówiąc o sejmikach). Wyborców tak bardzo zróżnicowanych jak to tylko możliwe, i wbrew pozorom znacznie bardziej świadomych wagi swoich decyzji niż ci, których uwiodła perspektywa dobrej zmiany zaoferowana im przez Prawo i Sprawiedliwość.

Kolejne etapy tej bitwy o Polskę: walka o miejsca w Sejmie i Senacie (2019), wyścig o fotele w Europarlamencie (2019), wreszcie gra o pałac prezydencki (2020) będą konsekwencją tego, co wydarzy się w tym roku. Opanowanie samorządów bardzo ułatwi, jeśli nie zapewni, zwycięstwa na kolejnych etapach, dając w konsekwencji Prawu i Sprawiedliwości władzę na kolejne cztery, może osiem lat. Ale tryumf w wyborach do rad gmin w niewielkich miasteczkach, gminach na końcu świata, powiatach mniejszych niż najmniejsza dzielnica Wrocławia, Poznania czy Łodzi (żeby nie mieszać do nierównej walki Warszawy), może okazać się dla rządzącej koalicji Pawicy Razem o wiele trudniejszy do osiągnięcia. Co wcale nie oznacza, że będzie łatwiejszy dla skłóconej opozycji.

 

Szable bez właściwości

W wyborach do samorządów o wiele mniej niż w wyborach do sejmu czy senatu będą liczyć się PR-owe zabiegi, obietnice świetlanej przyszłości czy – a może przede wszystkim – umiejętna narracja o elitach, które zawłaszczyły i rozkradły państwo, pasąc się na krzywdzie prostych ludzi. A teraz, idąc drogą wytyczoną pod koniec XVIII wieku przez Targowicę, wzywają na pomoc Europę, w domyśle oddając ojczyznę w ręce zaborcom z Niemiec i Brukseli. Dużo ważniejsza będzie umiejętność rzeczywistego zarządzania niewielkimi pieniędzmi, którymi samorządy dysponują, ale przede wszystkim najzwyczajniejsza wiarygodność kandydatów. Bo w wyborach samorządowych nie zdołają się schować za partyjnym szyldem, nie uczepią się lidera o nośnym nazwisku, który pociągnie za sobą kilka czy kilkanaście tzw. szabel, czyli wybrańców pozbawionych właściwości, za to wdzięcznych za zapewnioną na cztery lata posadę i pieniądze. Będą musieli stanąć przed sąsiadami tego samego miasta, tej samej ulicy, a może nawet z tej samej kamienicy.

Bo największa nawet centralizacja nie zmieni faktu, że to w samorządach będą rozstrzygane kwestie budowy i dofinansowania żłobków, lokalnej komunikacji czy łatania dziur w chodnikach. Kwestii mało fotogenicznych i raczej nie dających okazji do wygłaszania podniosłych mów o narodzie, chrystianizacji Europy, chorobach, które przywloką do Polski uchodźcy. Jakby to nie zabrzmiało w uszach polityków PiS boleśnie, a w uszach opozycji obrazoburczo, przeciętny obywatel może przez całe życie obchodzić się bez Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa, ale bez organu, który zadba, by wywieziono śmieci i dostarczono do grzejników w jego mieszkaniu ciepło, już nie. Do tego potrzebne są prawdziwe samorządy. (…)

 

Więcej w lutowym numerze „Odry”

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 17.02.2025 07:00

Wystawa: „Glass without borders” w Krośnie

Zapraszamy do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie na kolejną odsłonę wystawy dzieł szkła artystycznego, powstałych w ramach projektu „Glass without borders”. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:46

NOWE WARSTWY ARCHITEKTURY Panel dyskusyjny

Podczas spotkania, zorganizowanego wspólnie z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, wraz z zaproszonymi gośćmi przyjrzymy się różnym aspektom architektonicznych przemian Wrocławia. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:30

Spotkanie kulturalno-edukacyjne dot. przygotowywanych w 2025 roku wydarzeń kulturalno- edukacyjnych w Polsce i w Czechach..

Zapraszamy na spotkanie dotyczące wydarzeń organizowanych w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej w 2024 oraz bieżących inicjatyw, które odbędzie się 27 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:30

TOMASZ DOMAŃSKI „Obraz nie Obraz” w BWA w Rzeszowie

Polecamy wystawę Tomasza Domańskiego w BWA w Rzeszowie. Wystawie towarzyszy album- retrospektywa działań artystycznych Domańskiego w latach 1983 – 2023, którego wydawcą jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 05:00

Prezentacja książki Pawła Skrzywanka pt. „Radiowy kaowiec czyli kulturalnie o Wrocławiu”

7 marca w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbędzie się spotkanie promujące książkę „Radiowy KaOwiec, czyli kulturalnie o Wrocławiu”. Z Pawłem Skrzywankiem o jego pracy i działalności społeczno-kulturalnej porozmawia Robert Gawłowski. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 05:00

Spotkanie autorskie z Martą Hożewską

Zapraszamy do Biblioteki w Kamieńcu Wrocławskim na spotkanie autorskie z Martą Hożewską - autorką książki "Miejsce życzliwe. Rzecz o Targu pod Młynem Sułkowice" pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 04:00

„Radiowy KaOwiec” spotkanie z Pawłem Skrzywankiem

14 marca w Muzeum Pana Tadeusza odbędzie się spotkanie promujące książkę „Radiowy KaOwiec, czyli kulturalnie o Wrocławiu”. Z Pawłem Skrzywankiem o jego pracy i działalności społeczno-kulturalnej porozmawia dyrektor Ossolineum, Łukasz Kamiński. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 03:00

45. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

21 marca, galą we wrocławskim Teatrze Capitol, rozpocznie się 45. edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej. OKiS we Wrocławiu jest koproducentem niektórych wydarzeń tegorocznego festiwalu. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)