wernisaż:

18 sierpnia 2021, godz. 19:00

Bolesławiecki Ośrodek Kultury. Międzynarodowe Centrum Ceramiki

Udostępnij:

Dodano:

18.08.2021 05:50

Leri Papidze, Levan Mantidze. Gruzińscy artyści na Dolnym Śląsku

Od 18 sierpnia do 20 września 2021 roku zapraszamy do Międzynarodowego Centrum Ceramiki w Bolesławcu na wyjątkową wystawę dwóch gruzińskich artystów specjalizujących się w różnych technikach, malarza: Levana Mantidze i ceramika: Leriego Papidze. Oboje z powodu trudnej sytuacji politycznej w swoim kraju w latach 90. trafili do Polski i właśnie na Dolnym Śląsku kształtowali swoje życie zawodowe. Wernisaż odbędzie się 18 sierpnia o godz. 19.00.

Wystawa organizowana jest w ramach projektu Polsko-Gruziński Festiwal Kultury, który rozpoczął się w 2017.

„Kształtujące się od stuleci przyjacielskie więzi łączące Polskę i Gruzję swój istotny wymiar osiągnęły w okresie przeobrażeń ustrojowych w naszym kraju i po odzyskaniu przez Gruzję niepodległości. W dzisiejszych czasach ludzi wolnych, swobodnie przemieszczających się po świecie, decyzje o zamieszkaniu na stałe w kraju innym niż ojczysty nie powinny dziwić. Jednak jeszcze parę dekad temu wybory takie miały wymiar jednostkowy. Z powodu trudnej sytuacji w swej ojczyźnie (w niepodległej Gruzji w latach 1992–1993 rozgrywał się jeden z najpoważniejszych konfliktów etnicznych) na Dolnym Śląsku zamieszkało na stałe dwóch gruzińskich artystów: w 1993 roku przyjechał do Polski Levan Mantidze, zaś w 1994 roku Leri Papidze. Prace tych wyjątkowych twórców, którzy na Dolnym Śląsku znaleźli swoje miejsce do życia i tworzenia, z satysfakcją prezentujemy w kolejnej odsłonie naszego Festiwalu. Bolesławiecka wystawa jest opowieścią o artystach, którzy pozostając w nostalgicznej zadumie nad losem tułacza/przybysza, budowali i budują świat artefaktów z elementów zaczerpniętych z obu kultur – polskiej i gruzińskiej.” Igor Wójcik, dyrektor artystyczny Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury

 

 

Levan Mantidze (ur. 1 sierpnia 1948, Tbilisi, Gruzja) zajmuje się malarstwem, rzeźbą, grafiką i scenografią teatralną. Po ukończeniu szkoły podstawowej, w latach 1965-1969 uczęszczał do liceum plastycznego im. Jakkowa Nikoladze w Tbilisi. W 1970 został studentem tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, na wydziale malarstwa. Studia ukończył w 1979 roku pracą dyplomową, na którą składały się projekty scenografii i kostiumów do Snu nocy letniej wg Szekspira, dzięki czemu został kwalifikowanym malarzem i scenografem teatralnym. W tym samym roku zrealizował również projekty dyplomowe w Teatrze im. A. Gribojedowa w Tbilisi. Współpracę z teatrami rozpoczął już jako student Państwowej Akademii Sztuk Pięknych stolicy Gruzji. We wrześniu 1979 roku podjął pracę jako etatowy scenograf Państwowej Telewizji Gruzińskiej; realizował teatralne projekty w Gruzji i Rosji; uczestnik wielu wystaw zbiorowych. W 1993 roku wyjechał wraz z rodziną do Polski i osiedlił się w Jeleniej Górze, gdzie mieszka do dziś. Na polskiej scenie zadebiutował w 1996 roku w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu realizacją Balladyny Słowackiego oraz Wariata i zakonnicy Witkacego. W Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze odbyła się głośna realizacja Ożenku Gogola oraz Braci Karamazow Dostojewskiego, które zostały wyróżnione Srebrnym Kluczykiem. Od 1998 roku jest pracownikiem Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze, gdzie zrealizował między innymi: Szałaputki, Wielki teatr legend karkonoskich, Konika Garbuska, Zaślubiny Rzepióra i Emmy czy Ali Babę i 40 rozbójników. Poza teatrem tworzy w dziedzinie malarstwa sztalugowego, grafiki i rzeźb. Swoje prace prezentował nie tylko w Gruzji czy w Rosji, ale także w polskich miastach m.in.: w Łodzi, Ostrowie Wielkopolskim, Dzierżoniowie, a także w Jeleniej Górze. Levan Mantidze jest naczelnym scenografem w teatrach miasta Orzeł i Machaczkala w Rosji, a także w gruzińskim mieście Senaki, gdzie został uhonorowany nagrodą za najlepszą scenografię sezonu teatralnego. W Jeleniej Górze można spotkać dwie rzeźby wykonane jego ręką: jedną z nich jest Jelonek znajdujący się przy ul. 1 Maja, a drugą Krzesełko, które stoi w parku Zdrojowym przed gmachem
Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze.

 

Leri Papidze (ur. w 1963 r. Chiatura, Gruzja) rzeźbiarz, ceramik. W 1994, jako student Akademii Sztuk Pięknych im. Apolona Kutateladze w Tbilisi, emigrował do Polski, gdzie dzięki wsparciu promotorki, prof. Krystyny Cybińskiej we Wrocławiu udało mu się nostryfikować gruziński dyplom. W roku 1997 uzyskał tytuł magistra sztuki na Wydziale Ceramiki i Szkła we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta. Karierę zawodową w Polsce Papidze rozpoczął w Studiu Projektowo- Realizacyjnym Modus. Bardzo ważne role w jego aklimatyzacji w polskiej rzeczywistości odegrali wówczas architekci: Antoni Karłowski, a później Jerzy Jarosławski, z którym artysta współpracował i przyjaźnił się. W roku 1998 podjął pracę dydaktyczną w szkole zawodowej w Szczecinie jako nauczyciel ceramiki i rysunku. Jest mistrzem Polski w toczeniu na kole garncarskim oraz finalistą Mistrzostw Świata w Toczeniu na Kole Garncarskim w Faenze, we Włoszech. Mistrzowskie umiejętności Leri Papidzego sprawiają, że kontynuuje prawie już zapomniany zawód garncarza. To twórca oryginalny, artysta i rzemieślnik, mocno związany z własną gruzińską tożsamością. Jego prace nawiązują do mało znanej w Polsce i nieco egzotycznej gruzińskiej kultury wina. Leri Papidze opanował sztukę swoich przodków z podziwu godną biegłością i nadaje jej indywidualny, artystyczny rys. Od roku 2002 pracuje na stanowisku mistrza w Pracowni Koła Garncarskiego we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta. Prócz działalności zawodowej, od lat jest czynnym twórcą i autorem wielu realizacji rzeźbiarskich i dekoracyjnych. Jest twórcą rzeźby wielkoformatowej w betonie i glinie, a jego specjalnością są popiersia: w Opolu znajduje się popiersie Jerzego Grotowskiego wykonane jego ręką. Perfekcyjny warsztat ceramiczny artysty, ze swobodą realizowany w dowolnej technice, był wielokrotnie nagradzany na wystawach, plenerach czy konkursach, których był uczestnikiem zarówno w Polsce, jak i w Europie. Jest autorem wielu realizacji rzeźbiarskich na terenie Wrocławia i Dolnego Śląska, takich jak: rzeźba Trzech Murzynów na Placu Solnym we Wrocławiu, herb miasta we wrocławskim Urzędzie Miejskim, Pomnik 100-lecie Niepodległości Polski w Jelczu-Laskowicach czy rzeźba Kargula i Pawlaka w Dobrzykowie.

 

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Miasto Bolesławiec, Bolesławiecki Ośrodek Kultury. Międzynarodowe Centrum Ceramiki

Patronat Honorowy: Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego, Wojciech Wróbel, konsul honorowy Gruzji we Wrocławiu

 

Przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu Polsko-Gruziński Festiwal Kultury. Wystawa towarzyszy Bolesławieckiemu Świętu Ceramiki.

Dofinansowano z budżetu Województwa Dolnośląskiego

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 26.03.2024 13:28

Spokojnych Świąt

Niech Święta będą czasem odpoczynku, rodzinnych spotkań i refleksji, a nadchodzący czas przyniesie wiele sukcesów i spełnionych marzeń. Zdrowych, radosnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych życzą dyrektor Igor Wójcik i zespół Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 07.03.2024 12:15

KULTURA I SZTUKA NA WROCŁAWSKICH OSIEDLACH

Co ciekawego wydarzy się w najbliższym czasie na wrocławskich osiedlach? Jakie przedsięwzięcia realizowane będą w ramach projektu OSIEDLA KULTURY I SZTUKI 2024? Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem wydarzeń. pokaż więcej »

Dodano: 28.03.2024 14:00

Instant Christmas Band / I Love 69 Popgejů

19 kwietnia w Klubie Proza odbędzie się pierwsze w tym roku wydarzenie z serii dźwiękowo-performatywnej OKiS. Spotkanie z czeskim eksperymentem dźwiękowo-wizualnym w wykonaniu Petra Válka i jego projektu Instant Christmas Band oraz niepokornych I Love 69 Popgejů. pokaż więcej »

Dodano: 27.03.2024 11:57

EMISJA FILMU DOKUMENTALNEGO „KOMANDOR” na TVP 3 WROCŁAW

31 marca o godz. 18.55, na antenie TVP 3 Wrocław, odbędzie się emisja filmu dokumentalnego „Komandor" o historii Biegu Piastów oraz jego pomysłodawcy i założycielu, Julianie Gozdowskim. pokaż więcej »

Dodano: 26.03.2024 10:06

Fotorelacja ze spektaklu „FOLWARK ZWIERZĘCY”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spektaklu „FOLWARK ZWIERZĘCY”, który odbyły się 23 i 25 marca 2024, w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, Sali Teatru Laboratorium we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 21.03.2024 14:47

FOTORELACJA Z WERNISAŻU WYSTAWY „BLACKOUT UA”

Trwa wystawa "BLACKOUT UA" w Łucku, która jest wyrazem solidarności i dialogu wspólnoty kulturalnej Zachodu z Narodem ukraińskim i która prezentuje prace ponad 50 artystów z Polski, Czech, Niemiec, Włoch i Ukrainy. pokaż więcej »

Dodano: 21.03.2024 09:00

Tomasz Domański „Kolekcjoner”

Najnowsza wystawa Tomasza Domańskiego w galerii Neon ASP Wrocław wpisuje się w cykl prezentacji, podsumowujących cztery dekady jego działalności artystycznej. Cyklowi temu towarzyszy monografia twórcy Obraz nie Obraz 1983-2023, wydana nakładem OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 21.03.2024 08:30

XVII Międzynarodowy Festiwal „Hałda Jazz” 2024

Przed nami XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz 2024. Program tegorocznej edycji obiecuje wiele atrakcji, różnorodność muzycznych smaków oraz ekspansję jazzową, docierając nawet najmniejszych miasteczek i gmin wiejskich. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)