Udostępnij:

Dodano:

09.10.2023 08:58

47. Nagroda Kulturalna Śląska przyznana

Za nami Gala Wręczenia 47. Nagrody Kulturalnej Śląska.

Minister Spraw Wewnętrznych i Sportu Dolnej Saksonii Daniela Behrens wraz z Członkiem Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztofem Majem wręczyli 47. Nagrodę Kulturalną Śląska.  Tegoroczna uroczysta gala wręczenia nagród laureatom odbyła się w sobotę, 7 października w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a wieczór w ramach obchodów 25-lecia Święta Województwa Dolnośląskiego uświetnił koncert inauguracyjny sezon NFM Orkiestry Leopoldinum.

W swoim przemówieniu, Krzysztof Maj zwracał uwagę na wartości towarzyszące Nagrodzie od samego początku. – Laureaci nagród często tworzyli, inicjowali i rozwijali nagrodzone projekty. Nie można budować regionu bez określenia jego tożsamości. Jednak poszukiwanie tożsamości nie może odbywać się bez szacunku dla własnej przeszłości.

Z kolei niemiecka minister Behrens podkreśliła ogromne znaczenie harmonijnych stosunków polsko-niemieckich, które charakteryzują się także wartościami kulturowymi, zwłaszcza w obliczu agresywnej wojny, która wciąż szaleje na Ukrainie.

– Nagroda Kulturalna Śląska symbolizuje współpracę, pragnienie pokoju i wspólnej płaszczyzny w Europie. Ponad 45 lat temu w 1977 roku stworzyliśmy wydarzenie, które symbolizowało solidarność i przyjaźń, ale także pojednanie i zrozumienie pomiędzy województwem dolnośląskim a krajem związkowym Dolna Saksonia. Decydują o tym ludzie, których corocznie nagradzamy. Budujemy te mosty z dużym zaangażowaniem i pasją. Ich książki, ich muzyka, ich często społeczna, wykonywana z ogromnym zaangażowaniem praca na rzecz naszych wspólnych interesów jest spoiwem spokojnej i zjednoczonej Europy. Każdy element łączący jest szczególnie ważny w tych niepewnych czasach – powiedziała Minister Spraw Wewnętrznych i Sportu Dolnej Saksonii.

Jury Nagrody Kulturalnej Śląska w tym roku uhonorowało laureatów. Nagrodę Główną przyznano Dyrektorowi Generalnemu Festiwalu Krzyżowa-Music Matthiasowi von Hülsenowi oraz polskiemu pisarzowi i filologowi klasycznemu Markowi Krajewskiemu. Nagrodę Specjalną jury przyznało tłumaczce, dziennikarce i reportażystce Karolinie Kuszyk.

Nagroda ma na celu uhonorowanie dorobku twórców, artystów oraz instytucji, które wywodzą się ze Śląska lub których twórczość nawiązuje do naszego regionu. Podczas gali wręczenia nagród doceniane są wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, sztuk pięknych i muzyki oraz dialogu międzykulturowego i kultywowania dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztof Maj w związku z jubileuszem dolnośląskiego samorządu mówił również o naszej regionalnej tożsamości. – Październik, miesiąc jubileuszu 25-lecia dolnośląskiego samorządu, to czas, kiedy pytamy o naszą regionalną tożsamość, pytamy sami siebie: kim jesteśmy, kim jest Dolnoślązak i jakie wartości są dla niego najważniejsze. Czy przeważa w nas przeszłość, czy raczej patrzymy w przyszłość? To poszukiwanie tożsamości regionalnej jest dla nas ważne i ta nagroda jest tego istotnym elementem. Wiemy jedno: niemiecka historia naszego regionu uzupełniona została po wojnie przez losy Polaków z wielu różnych regionów Europy, ale też Greków, Serbów, Łemków, Ukraińców i wielu innych. To sprawia, że Dolnoślązacy są otwarci, przyjaźni i tolerancyjni. Wierzę, że wybory dokonywane w tym roku, a także w przyszłości, będą pokazywały nasz region jako miejsce dialogu, współpracy, miejsce przyjazne dla wszystkich. – powiedział Krzysztof Maj.

Sylwetki Laureatów:

Laureat nagrody głównej: dr hab. Marek Krajewski

Dr Marek Krajewski zasłynął dzięki powieściom kryminalnym, których akcja rozgrywa się we Wrocławiu. Przedstawia w nim różne sprawy karne toczące się we Wrocławiu i w Niemczech do 1945 roku. Do tej pory ukazało się dziewięć książek w języku polskim, z czego sześć przetłumaczono na język niemiecki. Krajewski łączy elementy stylistyczne powieści grozy z elementami powieści kryminalnej. W styczniu 2006 roku otrzymał m.in.: Nagrodę Literacką Paszporty Polityki. Jest laureatem wielu renomowanych nagród kulturalnych, m.in. niemieckiej Nagrody Książkowej im. Georga Dehio i Nagrody Kulturalnej Dolnego Śląska SILESIA.

Laureat nagrody głównej: dr hab. Matthias von Hülsen

Dr  Matthias von Hülsen jest niemieckim lekarzem. W 1985 roku von Hülsen zainicjował Festiwal Muzyczny w Szlezwiku-Holsztynie i jako członek zarządu odegrał kluczową rolę w jego kształtowaniu aż do 1994 roku. W 1990 roku był inicjatorem także Festiwalu Meklemburgii-Pomorza Przedniego i stał na jego czele aż do 2013 roku. W 2010 roku otrzymał za to Nagrodę Europejskiego Projektu Kulturalnego. W 2013 roku wraz z niemiecką skrzypaczką Viviane Hagner powołał do życia międzynarodowy festiwal muzyki kameralnej Krzyżowa-Music. Von Hülsen został uhonorowany Orderem Zasługi Meklemburgii-Pomorza Przedniego oraz  Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Laureatka nagrody specjalnej: Karolina Kuszyk

Karolina Kuszyk jest polską autorką, tłumaczką i reportażystką; współpracowała m.in. z ZEIT ONLINE, Deutschlandfunk Kultur, Tagesspiegel Berlin, Tygodnikiem Powszechnym, Le Monde Diplomatique Polska, Notesem Wydawniczym i Instytutem Goethego w Warszawie. Od 2010 roku Kuszyk jest trenerem umiejętności międzykulturowych w niemiecko-polskim kontekście zawodowym, a do 2012 roku współpracowała ze wschodnioeuropejskim portalem informacyjnym n-ost e.V. i Federalną Agencją Edukacji Obywatelskiej. W latach 2014-2017 Kuszyk była wykładowcą na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Od 2023 roku pracuje jako mediator w Centrum Dokumentacji „Ucieczka, Wypędzenie i Pojednanie” w Berlinie.
Została nagrodzona m.in. Nagrodą Arthura Kronthala, Książką Roku Liegnitzera i Nagrodą Festiwalu Literackiego.

 

GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI PRZYZNANIA NAGRODY KULTURALNEJ ŚLĄSKA, fot. Jerzy Wypych

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 17.02.2025 07:00

Wystawa: „Glass without borders” w Krośnie

Zapraszamy do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie na kolejną odsłonę wystawy dzieł szkła artystycznego, powstałych w ramach projektu „Glass without borders”. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:46

NOWE WARSTWY ARCHITEKTURY Panel dyskusyjny

Podczas spotkania, zorganizowanego wspólnie z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, wraz z zaproszonymi gośćmi przyjrzymy się różnym aspektom architektonicznych przemian Wrocławia. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:30

Spotkanie kulturalno-edukacyjne dot. przygotowywanych w 2025 roku wydarzeń kulturalno- edukacyjnych w Polsce i w Czechach..

Zapraszamy na spotkanie dotyczące wydarzeń organizowanych w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej w 2024 oraz bieżących inicjatyw, które odbędzie się 27 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:30

TOMASZ DOMAŃSKI „Obraz nie Obraz” w BWA w Rzeszowie

Polecamy wystawę Tomasza Domańskiego w BWA w Rzeszowie. Wystawie towarzyszy album- retrospektywa działań artystycznych Domańskiego w latach 1983 – 2023, którego wydawcą jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 05:00

Prezentacja książki Pawła Skrzywanka pt. „Radiowy kaowiec czyli kulturalnie o Wrocławiu”

7 marca w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbędzie się spotkanie promujące książkę „Radiowy KaOwiec, czyli kulturalnie o Wrocławiu”. Z Pawłem Skrzywankiem o jego pracy i działalności społeczno-kulturalnej porozmawia Robert Gawłowski. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 05:00

Spotkanie autorskie z Martą Hożewską

Zapraszamy do Biblioteki w Kamieńcu Wrocławskim na spotkanie autorskie z Martą Hożewską - autorką książki "Miejsce życzliwe. Rzecz o Targu pod Młynem Sułkowice" pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 04:00

„Radiowy KaOwiec” spotkanie z Pawłem Skrzywankiem

14 marca w Muzeum Pana Tadeusza odbędzie się spotkanie promujące książkę „Radiowy KaOwiec, czyli kulturalnie o Wrocławiu”. Z Pawłem Skrzywankiem o jego pracy i działalności społeczno-kulturalnej porozmawia dyrektor Ossolineum, Łukasz Kamiński. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 03:00

45. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

21 marca, galą we wrocławskim Teatrze Capitol, rozpocznie się 45. edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej. OKiS we Wrocławiu jest koproducentem niektórych wydarzeń tegorocznego festiwalu. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)