Udostępnij:

Dodano:

21.06.2017 12:48

6/2017: STAN PRZEJŚCIOWY FELIETON MARIUSZA URBANKA

Stan przejściowy

FESTIWAL OPOLSKI W KIELCACH
(ALBO GDZIE INDZIEJ)

Mariusz Urbanek

 

W związku z rezygnacją większości piosenkarzy z udziału w 54. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu zapadła decyzja o przeniesieniu go do innego miasta. Jak się dowiadujemy, nowy festiwal będzie miał charakter wyjątkowy. Kierownictwo TVP postanowiło dać szansę zaprezentowania się na scenie osobom, które wielokrotnie dawały już dowody wszechstronności, profesjonalizmu i lojalności, ale były pomijane ze względu na swoje poglądy.

Zaśpiewają ulubieńcy suwerena.

 

2.

Pierwszego dnia festiwalu odbędzie się koncert zatytułowany tradycyjnie „Debiuty”. Wystąpią nadzieje polskiej piosenki i polityki. Pojawiać się będą na scenie zgodnie z ujawnioną przez Jerzego Gruzę zasadą reżyserii koncertów estradowych: chłop-baba-wolny-szybki.

Na początek Bartłomiej Misiewicz wykona piosenkę Czerwonych Gitar – Już za rok matura. Powiedział, że cieszy się z otrzymanej szansy i traktuje występ na festiwalu jako ważny etap w swoim rozwoju zawodowym. Zdradził, że za namową Antoniego (nie powiedział kogo ma na myśli) rozpoczął już lekcje śpiewu operowego i ma nadzieję za rok zadebiutować na scenie Teatru Wielkiego.

Jako druga pojawi się na scenie Magdalena Ogórek, jeszcze niedawno kandydatka SLD na prezydenta RP, a obecnie komentatorka telewizji narodowej. Zaśpiewa piosenkę z repertuaru Karin Stanek – Malowana lala, a na bis – ze specjalną dedykacją dla byłego lidera lewicy Leszka Millera, jak zapowiedziała – piosenkę Katarzyny Sobczyk Nie bądź taki szybki Bil.

W tej części zaprezentuje się także wicepremier Mateusz Morawiecki. Reżyser koncertu Jacek Kurski postanowił wykorzystać okazję i zaproponował mu wspólny występ z ojcem, posłem Kornelem Morawieckim. Wicepremier wykona piosenkę Tadeusza Nalepy Kiedy byłem małym chłopcem. Poseł dołączy w finale, śpiewając: „Głosem serca się nie kieruj, tylko forsa ważna w życiu jest”.

Prowadząca na co dzień „Wiadomości TVP” Danuta Holecka zaśpiewa wielki przebój Małgorzaty Ostrowskiej i Lombardu – Droga pani z telewizji. Po sugestiach prasy polskojęzycznej, porównującej ją z prezenterkami dzienników telewizyjnych z okresu stanu wojennego, oświadczyła dumnie, że porównanie jest chybione, ponieważ zdecydowanie je przewyższa.

 

W drugiej części wieczoru odbędzie się tradycyjny konkurs „Premier”. Żaśpiewają artyści o zdecydowanie większym dorobku i doświadczeniu.

Posłanka i komentatorka Radia Maryja Anna Sobecka, minister edukacji narodowej Anna Zalewska oraz rzeczniczka prasowa PiS Elżbieta Witek wystąpią wspólnie w utworze Ewy Demarczyk Karuzela z Madonnami. Wokalistki rozważały także inny utwór Demarczyk – Czarne anioły, ale Anna Sobecka oświadczyła, że w czarnym kolorze wygląda niekorzystnie i odmówiła występu.

W duecie postanowili zaśpiewać marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski. Wykonają piosenkę Jerzego Połomskiego Cała sala śpiewa z nami. W wywiadzie udzielonym TVP Info powiedzieli, że chcą namówić do wspólnego śpiewu nie tylko kolegów z klubu PiS, ale także parlamentarzystów opozycji.

Posłanka PiS Jolanta Szczypińska wystąpi w piosence Ireny Jarockiej – Być narzeczoną twą. Jak się dowiedzieliśmy, zadedykuje utwór „sympatycznemu panu Jarkowi z Nowogrodzkiej”. Ponoć posłanka chciała zaśpiewać piosenkę Justyny Steczkowskiej Dziewczyna szamana, ale okazało się, że nie dysponuje odpowiednią skalą głosu.

Były prokurator Stanisław Piotrowicz i dyrektor II programu TVP Marcin Wolski wykonają w duecie utwór z repertuaru Ryszarda Riedela i grupy Dżem – Czerwony jak cegła. Na pytanie, czy nie obawiają się ze strony TVN24 aluzji do ich przeszłości w PZPR, prok. Piotrowicz powiedział w Radiu Maryja: – Zdecydowaliśmy się na tę piosenkę, by przypomnieć, jak cegła po cegle rozbieraliśmy fundamenty PRL.

Posłanka Krystyna Pawłowicz zaśpiewa piosenkę Danuty Rinn Gdzie ci mężczyźni i już zapowiedziała, że jej brawurowa interpretacja przejdzie do historii festiwalu. Oświadczyła, że poprawiła tekst i na koniec nie zaśpiewa beznadziejnie jak Rinn: No nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, / no gdzie te chłopy!?, ale: „No są już, są już, są już, są już / no są już w Pisie!!!!!”.

Na koniec wystąpi dyrektor Radia Maryja Tadeusz Rydzyk, który dołączy do Pawłowicz, i wspólnie zaśpiewają utwór wykonywany pierwotnie przez Danutę Rinn i Bogdana Czyżewskiego: Pieniądze szczęścia nie dają być może, lecz kufereczek stóweczek daj Boże. Wykonanie będzie połączone ze zbiórką pieniędzy z przeznaczeniem na powołanie w Toruniu Wydziału Pieśni Religijno-Patriotycznej.

 

Drugiego dnia festiwalu odbędzie się konkurs zatytułowany „Przeboje, przeboje”, w którym wystąpią artyści o większym dorobku i doświadczeniu, można powiedzieć pierwsza liga nowej fali polskiej piosenki

Na początek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz z towarzyszeniem Zespołu Reprezentacyjnego Wojsk Obrony Terytorialnej zaśpiewa utwór grupy No To Co Gdy byłem chłopcem chciałem być żołnierzem, o spełnionych marzeniach, przelewaniu krwi i ołowianych żołnierzykach. Występ poprzedzi odczytanie „Apelu smoleńskiego”.

Po nim zaprezentuje się szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa. Początkowo nie była przewidziana do występu solowego (miała tylko tańczyć w tle podczas piosenki Beaty Szydło), oświadczyła jednak, że jest umocowana oraz upoważniona i wywalczyła sobie miejsce na scenie. Zaśpiewa utwór z repertuaru Kaliny Jędrusik Bo we mnie jest seks. Zapowiedziała, że jej wykonanie nie pozostawi nikogo obojętnym.

Także w tej części nie zabraknie duetu. W dwóch utworach wspólnie wystąpią minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Najpierw zaśpiewają Balladę o Dzikim Zachodzie Wojciecha Młynarskiego. Nie ukrywają, że piosenka jest odpowiedzią na krytykę ich resortów przez opozycję. Błaszczak powiedział „Gazecie Polskiej Codziennej”: – Dedykuję tym panom pointę ballady: „Czasami najtrudniej jest rozpoznać bandytę, / gdy dokoła są sami szeryfi”. Jako drugi zaprezentują utwór Lecha Janerki Strzeż się tych miejsc. Wystąpią na tle rozbudowanej, multimedialnej scenografii. Podczas występu na ogromnych ekranach będą pojawiały się zdjęcia Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, siedziby Rzecznika Paw Obywatelskich oraz budynki komend policji w całej Polsce.

 

Po przerwie, w koncercie zatytułowanym tradycyjnie „Superjedynki” wystąpią najważniejsze osoby w państwie.

Prezydent Andrzej Duda wykona wielki hit grupy Perfect Niewiele ci mogę dać. Prezydent powiedział, że ta piosenka to kolejny etap w kampanii na rzecz referendum konstytucyjnego w 2018 roku. Ma nadzieje, że w nowej konstytucji kompetencje prezydenta zostaną poszerzone, a wtedy będzie mógł zrezygnować z utworu zawierającego słowa: „bo sam niewiele mam”.

Premier Beata Szydło zaśpiewa piosenkę z repertuaru Martyny Jakubowicz W domach z betonu. Zdradziła, że długo się wahała, jaki utwór wybrać, Stanęło na piosence o domach z betonu, w których nie ma wolnej miłości, żeby podkreślić ruinę, w jakiej zastała Polskę jej ekipa przejmując władzę po rządach Donalda Tuska. Na bis zamierza zaśpiewać utwór: Budujemy nowy dom.

W tej części koncertu pojawi się także europoseł Ryszard Czarnecki, który oświadczył, że jako wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego ma do tego prawo i zamierza z niego skorzystać. Wykona piosenkę Jerzego Stuhra Śpiewać każdy może. Ja powiedział, wybrał ten utwór ze względu na frazę: „stoję przy mikrofonie, niech mnie który przegoni”, którą od lat uważa za swoje motto polityczne.

 

Nie powinno być chyba zaskoczeniem, że w finale festiwalu wystąpi lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Długo trwały debaty nad doborem odpowiedniej piosenki. Jan Pietrzak zaproponował, że chętnie odstąpi własny utwór Żeby Polska była Polską, ale prezes odpowiedział, że nie oczekuje aż takiego poświęcenia. A propozycję, żeby znów zaśpiewał hymn Polski, uznano mimo wszystko za prowokację.

Ostatecznie zapadła decyzja, że w tym jednym przypadku można dopuścić odstępstwo od zasady wykonywania wyłącznie przebojów z festiwali opolskich. Jarosław Kaczyński zaśpiewa utwór z repertuaru Jacka Kaczmarskiego, nawiązujący do martyrologii prezesa PiS w walce z komunizmem – Mury.

Mariusz Urbanek

POWRÓT DO CZYTELNI

AKTUALNOŚCI

Dodano: 15.09.2022 04:30

Ruszyła XVIII edycja Konkursu Literackiego o Laur Złotego Pióra „My Polacy, My Dolnoślązacy”

Dolnośląski Konkurs Literacki o Laur Złotego Pióra „My Polacy, My Dolnoślązacy” jest skierowany do młodzieży ponad 300 szkół województwa dolnośląskiego. W konkursie zwyczajowo bierze udział ok. 400 uczniów ze szkół podstawowych i liceów, którzy zgłaszają swoje prace w dowolnej formie literackiej na jeden z trzech podanych wcześniej tematów. pokaż więcej »

Dodano: 05.08.2022 03:02

Wystawa Józefa Robakowskiego „LABORATORIUM, ZAPISY BIOLOGICZNO-MECHANICZNE”

Do 2 października 2022 można oglądać wystawę Józefa Robakowskiego, jednego z najważniejszych twórców polskiej sztuki współczesnej. Zapraszamy na ekspozycję będącą syntezą najważniejszych obszarów twórczości tego artysty do wrocławskiej Galerii Foto-Gen OKiS. pokaż więcej »

Dodano: 01.07.2022 05:00

Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego

Do 30 września br. trwa nabór zgłoszeń na Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego, który towarzyszy światowym obchodom Międzynarodowego Roku Szkła Organizacji Narodów Zjednoczonych./ The end of September is the deadline for application to the Horbowy International Glass Competition, which attends the global celebration of the United Nations International Year of Glass. pokaż więcej »

Dodano: 26.09.2022 15:02

Emisja reportażu z jubileuszowego 60. Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju

Zapraszamy na emisję reportażu z jubileuszowego 60. Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju, która odbędzie się 30 września 2022 o godz. 19.05 na antenie TVP3 Wrocław. pokaż więcej »

Dodano: 26.09.2022 12:02

Uroczystość wręczenia Nagrody Kulturalnej Śląska za rok 2022

W dniach 23-24 września 2022 w Oldenburgu w Dolnej Saksonii odbyły się uroczystości związane z wręczeniem Nagrody Kulturalnej Śląska 2022. Laureatkom tegorocznej Nagrody serdecznie gratulujemy! pokaż więcej »

Dodano: 26.09.2022 05:00

Suwon International Art Project ONSAEMIRO

Z przyjemnością informujemy, że Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu bierze udział w kolejnym międzynarodowym festiwalu sztuki – Suwon International Art Project ONSAEMIRO oraz w wyjątkowo wchodzącym w jego ramy, jednym z najważniejszych azjatyckich międzynarodowych festiwali fotografii Suwon International Photo Festival pokaż więcej »

Dodano: 26.09.2022 04:00

Polsko-gruzińskie wykonania Vivaldiego

"Cztery Pory Roku" Antonia Vivaldiego w wykonaniu dolnośląskiego kwintetu jazzowego The 5th Season Quintent oraz Orkiestry Symfonicznej Batumskiego Centrum Sztuki  to unikatowy projekt muzyczny, który prezentowany będzie dwukrotnie w Batumi w dniach 1 i 2 października 2022 w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury. pokaż więcej »

Dodano: 26.09.2022 03:40

Gruzińskie tourée Zespołu HEJSZOVINA

Zespół folklorystyczny HEJSZOVINA będzie gościł na koncertach w Gruzji w dniach 3-7 października 2022 r. w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury. Zespół zaprezentuje za granicą m.in. pieśni patriotyczne oraz utwory regionalne wywodzące się z pogranicza polsko-czeskiego. pokaż więcej »

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)