Udostępnij:

Dodano:

21.06.2017 12:48

6/2017: STAN PRZEJŚCIOWY FELIETON MARIUSZA URBANKA

Stan przejściowy

FESTIWAL OPOLSKI W KIELCACH
(ALBO GDZIE INDZIEJ)

Mariusz Urbanek

 

W związku z rezygnacją większości piosenkarzy z udziału w 54. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu zapadła decyzja o przeniesieniu go do innego miasta. Jak się dowiadujemy, nowy festiwal będzie miał charakter wyjątkowy. Kierownictwo TVP postanowiło dać szansę zaprezentowania się na scenie osobom, które wielokrotnie dawały już dowody wszechstronności, profesjonalizmu i lojalności, ale były pomijane ze względu na swoje poglądy.

Zaśpiewają ulubieńcy suwerena.

 

2.

Pierwszego dnia festiwalu odbędzie się koncert zatytułowany tradycyjnie „Debiuty”. Wystąpią nadzieje polskiej piosenki i polityki. Pojawiać się będą na scenie zgodnie z ujawnioną przez Jerzego Gruzę zasadą reżyserii koncertów estradowych: chłop-baba-wolny-szybki.

Na początek Bartłomiej Misiewicz wykona piosenkę Czerwonych Gitar – Już za rok matura. Powiedział, że cieszy się z otrzymanej szansy i traktuje występ na festiwalu jako ważny etap w swoim rozwoju zawodowym. Zdradził, że za namową Antoniego (nie powiedział kogo ma na myśli) rozpoczął już lekcje śpiewu operowego i ma nadzieję za rok zadebiutować na scenie Teatru Wielkiego.

Jako druga pojawi się na scenie Magdalena Ogórek, jeszcze niedawno kandydatka SLD na prezydenta RP, a obecnie komentatorka telewizji narodowej. Zaśpiewa piosenkę z repertuaru Karin Stanek – Malowana lala, a na bis – ze specjalną dedykacją dla byłego lidera lewicy Leszka Millera, jak zapowiedziała – piosenkę Katarzyny Sobczyk Nie bądź taki szybki Bil.

W tej części zaprezentuje się także wicepremier Mateusz Morawiecki. Reżyser koncertu Jacek Kurski postanowił wykorzystać okazję i zaproponował mu wspólny występ z ojcem, posłem Kornelem Morawieckim. Wicepremier wykona piosenkę Tadeusza Nalepy Kiedy byłem małym chłopcem. Poseł dołączy w finale, śpiewając: „Głosem serca się nie kieruj, tylko forsa ważna w życiu jest”.

Prowadząca na co dzień „Wiadomości TVP” Danuta Holecka zaśpiewa wielki przebój Małgorzaty Ostrowskiej i Lombardu – Droga pani z telewizji. Po sugestiach prasy polskojęzycznej, porównującej ją z prezenterkami dzienników telewizyjnych z okresu stanu wojennego, oświadczyła dumnie, że porównanie jest chybione, ponieważ zdecydowanie je przewyższa.

 

W drugiej części wieczoru odbędzie się tradycyjny konkurs „Premier”. Żaśpiewają artyści o zdecydowanie większym dorobku i doświadczeniu.

Posłanka i komentatorka Radia Maryja Anna Sobecka, minister edukacji narodowej Anna Zalewska oraz rzeczniczka prasowa PiS Elżbieta Witek wystąpią wspólnie w utworze Ewy Demarczyk Karuzela z Madonnami. Wokalistki rozważały także inny utwór Demarczyk – Czarne anioły, ale Anna Sobecka oświadczyła, że w czarnym kolorze wygląda niekorzystnie i odmówiła występu.

W duecie postanowili zaśpiewać marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski. Wykonają piosenkę Jerzego Połomskiego Cała sala śpiewa z nami. W wywiadzie udzielonym TVP Info powiedzieli, że chcą namówić do wspólnego śpiewu nie tylko kolegów z klubu PiS, ale także parlamentarzystów opozycji.

Posłanka PiS Jolanta Szczypińska wystąpi w piosence Ireny Jarockiej – Być narzeczoną twą. Jak się dowiedzieliśmy, zadedykuje utwór „sympatycznemu panu Jarkowi z Nowogrodzkiej”. Ponoć posłanka chciała zaśpiewać piosenkę Justyny Steczkowskiej Dziewczyna szamana, ale okazało się, że nie dysponuje odpowiednią skalą głosu.

Były prokurator Stanisław Piotrowicz i dyrektor II programu TVP Marcin Wolski wykonają w duecie utwór z repertuaru Ryszarda Riedela i grupy Dżem – Czerwony jak cegła. Na pytanie, czy nie obawiają się ze strony TVN24 aluzji do ich przeszłości w PZPR, prok. Piotrowicz powiedział w Radiu Maryja: – Zdecydowaliśmy się na tę piosenkę, by przypomnieć, jak cegła po cegle rozbieraliśmy fundamenty PRL.

Posłanka Krystyna Pawłowicz zaśpiewa piosenkę Danuty Rinn Gdzie ci mężczyźni i już zapowiedziała, że jej brawurowa interpretacja przejdzie do historii festiwalu. Oświadczyła, że poprawiła tekst i na koniec nie zaśpiewa beznadziejnie jak Rinn: No nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, / no gdzie te chłopy!?, ale: „No są już, są już, są już, są już / no są już w Pisie!!!!!”.

Na koniec wystąpi dyrektor Radia Maryja Tadeusz Rydzyk, który dołączy do Pawłowicz, i wspólnie zaśpiewają utwór wykonywany pierwotnie przez Danutę Rinn i Bogdana Czyżewskiego: Pieniądze szczęścia nie dają być może, lecz kufereczek stóweczek daj Boże. Wykonanie będzie połączone ze zbiórką pieniędzy z przeznaczeniem na powołanie w Toruniu Wydziału Pieśni Religijno-Patriotycznej.

 

Drugiego dnia festiwalu odbędzie się konkurs zatytułowany „Przeboje, przeboje”, w którym wystąpią artyści o większym dorobku i doświadczeniu, można powiedzieć pierwsza liga nowej fali polskiej piosenki

Na początek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz z towarzyszeniem Zespołu Reprezentacyjnego Wojsk Obrony Terytorialnej zaśpiewa utwór grupy No To Co Gdy byłem chłopcem chciałem być żołnierzem, o spełnionych marzeniach, przelewaniu krwi i ołowianych żołnierzykach. Występ poprzedzi odczytanie „Apelu smoleńskiego”.

Po nim zaprezentuje się szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa. Początkowo nie była przewidziana do występu solowego (miała tylko tańczyć w tle podczas piosenki Beaty Szydło), oświadczyła jednak, że jest umocowana oraz upoważniona i wywalczyła sobie miejsce na scenie. Zaśpiewa utwór z repertuaru Kaliny Jędrusik Bo we mnie jest seks. Zapowiedziała, że jej wykonanie nie pozostawi nikogo obojętnym.

Także w tej części nie zabraknie duetu. W dwóch utworach wspólnie wystąpią minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Najpierw zaśpiewają Balladę o Dzikim Zachodzie Wojciecha Młynarskiego. Nie ukrywają, że piosenka jest odpowiedzią na krytykę ich resortów przez opozycję. Błaszczak powiedział „Gazecie Polskiej Codziennej”: – Dedykuję tym panom pointę ballady: „Czasami najtrudniej jest rozpoznać bandytę, / gdy dokoła są sami szeryfi”. Jako drugi zaprezentują utwór Lecha Janerki Strzeż się tych miejsc. Wystąpią na tle rozbudowanej, multimedialnej scenografii. Podczas występu na ogromnych ekranach będą pojawiały się zdjęcia Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, siedziby Rzecznika Paw Obywatelskich oraz budynki komend policji w całej Polsce.

 

Po przerwie, w koncercie zatytułowanym tradycyjnie „Superjedynki” wystąpią najważniejsze osoby w państwie.

Prezydent Andrzej Duda wykona wielki hit grupy Perfect Niewiele ci mogę dać. Prezydent powiedział, że ta piosenka to kolejny etap w kampanii na rzecz referendum konstytucyjnego w 2018 roku. Ma nadzieje, że w nowej konstytucji kompetencje prezydenta zostaną poszerzone, a wtedy będzie mógł zrezygnować z utworu zawierającego słowa: „bo sam niewiele mam”.

Premier Beata Szydło zaśpiewa piosenkę z repertuaru Martyny Jakubowicz W domach z betonu. Zdradziła, że długo się wahała, jaki utwór wybrać, Stanęło na piosence o domach z betonu, w których nie ma wolnej miłości, żeby podkreślić ruinę, w jakiej zastała Polskę jej ekipa przejmując władzę po rządach Donalda Tuska. Na bis zamierza zaśpiewać utwór: Budujemy nowy dom.

W tej części koncertu pojawi się także europoseł Ryszard Czarnecki, który oświadczył, że jako wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego ma do tego prawo i zamierza z niego skorzystać. Wykona piosenkę Jerzego Stuhra Śpiewać każdy może. Ja powiedział, wybrał ten utwór ze względu na frazę: „stoję przy mikrofonie, niech mnie który przegoni”, którą od lat uważa za swoje motto polityczne.

 

Nie powinno być chyba zaskoczeniem, że w finale festiwalu wystąpi lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Długo trwały debaty nad doborem odpowiedniej piosenki. Jan Pietrzak zaproponował, że chętnie odstąpi własny utwór Żeby Polska była Polską, ale prezes odpowiedział, że nie oczekuje aż takiego poświęcenia. A propozycję, żeby znów zaśpiewał hymn Polski, uznano mimo wszystko za prowokację.

Ostatecznie zapadła decyzja, że w tym jednym przypadku można dopuścić odstępstwo od zasady wykonywania wyłącznie przebojów z festiwali opolskich. Jarosław Kaczyński zaśpiewa utwór z repertuaru Jacka Kaczmarskiego, nawiązujący do martyrologii prezesa PiS w walce z komunizmem – Mury.

Mariusz Urbanek

POWRÓT DO CZYTELNI

AKTUALNOŚCI

Dodano: 02.12.2022 03:30

„Technologia nie znosi ambicji”
Lucjan Demidowski / Piotr Zugaj

Do 19 lutego trwa wystawa "Technologia nie znosi ambicji", która prezentuje prace Lucjana Demidowskiego i Piotra Zugaja. Kuratorem wystawy jest Paweł Bąkowski. pokaż więcej »

Dodano: 01.12.2022 08:00

NIE/ DOSKONAŁY BŁĄD, wystawa ,,75 Lat ZPAF 1947- 2022″

Czy błąd może być źródłem inspiracją w sztuce fotografii? Czy zjawiska następujące w sposób niekontrolowany mogą wywoływać ciekawe, niepowtarzalne inspiracje?... W dniach 1 grudnia 2022 - 12 lutego 2023 odbywa się wystawa Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików w MWW. pokaż więcej »

Dodano: 03.02.2023 04:00

40 lat Kawiarni Artystycznej Pod Kalamburem – Art Cafe . Spotkanie promujące album.

8 lutego 2023 o godz. 18.00 zapraszamy do wrocławskiej księgarni Tajne Komplety na spotkanie promujące album "40 lat Kawiarni Artystycznej Kalambur Art Cafe". Gośćmi spotkania będą m.in. Michał Litwiniec, koordynator i pomysłodawca publikacji, Berenika Niewiadomska, jedna z autorek książki. Spotkanie poprowadzi Karol Pęcherz. pokaż więcej »

Dodano: 03.02.2023 03:00

Wystawa pofestiwalowa State of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu 2022

Zapraszamy na kolejną wystawę podsumowującą jedną z najbardziej spektakularnych imprez, poświęconych w całości projektowaniu i tworzeniu szklanych dzieł sztuki. W ramach „State of Glass” w Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno zobaczymy prace artystów i studentów, które powstały w lipcu 2022 roku w ramach projektu o tej samej nazwie. Celem projektu „State of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i […] pokaż więcej »

Dodano: 03.02.2023 02:00

Alex Urban. She Devil

Zapraszamy na wystawę artystki Alex Urban SHE DEVIL, która odbędzie się w dniach 10 lutego -16 kwietnia 2023 w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Alex Urban swoją opowieścią o kobietach usiłuje odczarować złogi fallocentrycznej, zanurzonej w religii kultury i aberracyjne odarcie ich z powagi i właściwej im roli. pokaż więcej »

Dodano: 03.02.2023 01:00

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań. Sceniczne rewelacje w Domu Plastyków, czyli o Teatrze Artystów Cricot.

Wykład dr Justyny Michalik-Tomali będzie próbą omówienia historii i najważniejszych realizacji Teatru Cricot. pokaż więcej »

Dodano: 30.01.2023 06:00

Szkolenia z bezpieczeństwa wydarzeń o charakterze publicznym: Organizuj i śpij spokojnie. Bezpieczeństwo wydarzeń o charakterze publicznym

Dolnośląskie Laboratorium Kultury zorganizowało w dniu 2 lutego 2023 szkolenie o tym, jak zarządzać bezpieczeństwem wydarzeń i imprez kulturalnych. pokaż więcej »

Dodano: 30.01.2023 05:00

Szkolenia z bezpieczeństwa wydarzeń o charakterze publicznym: Dokumentacja na imprezę – to wcale nie jest tak skomplikowane, jak się wydaje!

3 lutego 2023 odbyło się drugie szkolenie zorganizowane przez Dolnośląskie Laboratorium Kultury, które dotyczyło tworzenia dokumentacji na imprezy kulturalne w kontekście bezpieczeństwa i imprez masowych. pokaż więcej »

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)