Data:

22 sierpnia - 2 września 2020

Miejsce:

Galeria FOTO-GEN
Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
pl. bpa Nankiera 8, 50-140 Wrocław

Udostępnij:

Dodano:

22.08.2020 16:07

ANDRZEJ FICOWSKI „OJCZYZNA MAŁEGO KSIĘCIA”

Wystawa fotograficzna Ojczyzna Małego Księcia jest świadectwem wyprawy Andrzeja Ficowskiego do saharyjskiej miejscowości Tarfaja w Maroko, w którym przed laty Antoine Saint-Exupéry spędził osiemnaście miesięcy i zaczął kreować w swojej wyobraźni zamysł napisania Małego Księcia. Wybór 36 zdjęć buduje wielopoziomową narrację odnoszącą się zarówno do fabuły arcydzieła francuskiego pisarza, jak i do kultury, lokalnej architektury i obyczaju mieszkańców Sahary Zachodniej. Prezentowane fotografie zostały wykonane w 2019 i 2020 roku, gdy zmaterializowała się pokusa, aby odkryć miejsce, do którego mało kto dociera. Andrzej Ficowski portretował przede
wszystkim miasto Tarfaja, położone na granicy z Saharą Zachodnią oraz Akhfennir, miasteczko w regionie Laâyoune-Sakia El Hamra w Maroko, ulokowane przy Narodowym Parku w Khenifiss.

 

Andrzej Ficowski, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Reżyser spektakli teatralnych i słuchowisk, edukator, animator kultury. Twórca Teatru w ciemnościach i współpomysłodawca projektu Czytanie w ciemności – pionierskiego w Polsce projektu niewizualnych spektakli zbudowanych z elementów słuchowiska i tradycyjnego teatru dramatycznego. Swoje spektakle reżyserował m.in. w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, Instytucie  im. Jerzego Grotowskiego, w Teatrze Ad Spectatores, Teatrze K2, Olimpiadzie Teatralnej, Malta Festival. W 2018 roku w Galerii Entropia zaprezentował performatywny projekt Dyslokacja, łączący fotografię i teatr, a w 2019 kolaż fotograficzny Grzyb – prezentowany na zbiorowej wystawie Poza Tabu VI. Wspólnota w Galerii Art Brut we Wrocławiu. Ponadto publicysta i wieloletni redaktor kwartalnika literacko-artystycznego Rita Baum – swoje teksty publikował m.in. w Polityce, Tygodniku Powszechnym, Czasie Kultury, Znaku, Twórczości, Dwutygodniku.

 

Kurator: Andrzej Saj

 

Projekt współfinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego

Dolny-Slask

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 05.05.2025 11:00

XXXIV Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

11 maja rozpocznie się Festiwal "Maj z Muzyką Dawną", w ramach którego odbędą się koncerty i wykłady we Wrocławiu, Strzelinie oraz Żórawinie. Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona jest pamięci Macieja Kieresa, wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu. pokaż więcej »

Dodano: 10.04.2025 10:00

Polskie szkło artystyczne w Bratysławie

W okresie od kwietnia do września 2025 będzie można obejrzeć kilka wystaw polskich artystów szkła w Bratysławie. Ekspozycje promować będą polskie rzemiosło i sztukę szklarską na międzynarodowej scenie artystycznej, a twórczynie i twórcy zaprezentują na nich nowoczesny design oraz dzieła wykonane w tradycyjnych technikach. pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 10:00

14. Targi Książki Regionalnej Silesiana

Zapraszamy na stoisko Wydawnictwa OKiS we Wrocławiu na 14. Targach Książki Regionalnej SILESIANA, które odbywają się w dniach 8-11 maja we Wrocławiu. Nasza oferta wydawnicza dostępna również na www.sklep.okis.pl pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 09:00

JUWENALIA WROCŁAWSKIE 2025

Zapraszamy na największe święto studentów we Wrocławiu - Juwenalia Wrocławskie 2025 odbędą się 9 i 10 maja na Polach Osobowickich. pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 09:00

Wielkie Jeleniogórskie Juwenalia 2025

Przed nami trzy dni szalonej zabawy i niezapomnianych wrażeń! Już 9-11 maja 2025 odbędą się Wielkie Jeleniogórskie Juwenalia 2025. Na uczestników czekają m.in. koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej z Agnieszką Chylińską na czele. pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 08:00

Koncert „Hallowed be the name of Jesus” w Karpaczu

Przeniesiony Koncert Wielkanocny Spirituals Singers Band w Kościele w Karpaczu odbędzie się 10 maja. W programie utwory z nurtu gospel, spirituals, evergreen, a także niezapomniane piosenki zespołu The Beatles. pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 08:00

„MARIA SKŁODOWSKA-CURIE” – DEBATA I SPEKTAKL W WARSZAWIE

10 maja spektakl "Maria Skłodowska-Curie w mowie obronnej" w reżyserii Mariusza Wójtowicza. prezentowany będzie w Ursynowskim Centrum Kultury ALTERNATYWY w Warszawie. Pokaz poprzedzi debata dotycząca polskiej noblistki w kontekście łączenia ról naukowczyni i matki. pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 07:30

„Kiedyś różą byłam, dziś gniję w kanale” – wrocławska premiera spektaklu

Spektakl w reżyserii Roberta Traczyka to historia o Róży Luksemburg, łącząca elementy teatru politycznego, groteski i komiksowej narracji. Wrocławska premiera spektaklu odbędzie się 6 czerwca w Sali Teatru Laboratorium. Bilety już w sprzedaży. pokaż więcej »

Skip to content