Data:

28 grudnia 2020-19 marca 2021

31 grudnia 2020 – godz. 12.00, premiera wirtualnego spaceru

05 stycznia 2021 – godz. 13.00, premiera materiału filmowego

1 lutego - 19 marca 2021 - wystawa otwarta dla publiczności

Miejsce:

Otwarta Papiernia
Kilińskiego 11, Jelenia Góra

Udostępnij:

Dodano:

28.12.2020 07:55

ŁUKASZ GIERLAK „PRZE(O)CZENIE”

Indywidualna wystawa jednego z najbardziej interesujących i utytułowanych dolnośląskich artystów wizualnych młodego pokolenia – Łukasza Gierlaka – w Otwartej Papierni w Jeleniej Górze pt. „Prze(o)czenie”.

 

 

W projekcie pt.: „Prze(o)czenie” Gierlak zajmuje się zjawiskami umykającymi ludzkiej uwadze, takimi, które nie chcą lub nie mogą znaleźć się w zasięgu wzroku. W wyrazie „Przeoczenie” litera „o” jest wzięta w nawias. ¬ W rezultacie reszta liter tworzy słowo „przeczenie”. Gra słowna zastosowana w tytule pracy oddaje problematykę „negatywnej” percepcji. Artysta zastanawia się, czy przeoczenie naprawdę jest wartością ujemną. Czy przeoczenie sprawia, że obraz rzeczywistości jest zaciemniany i zniekształcany? Przeoczaniu na pewno pomagają mass media, ale również różne choroby, głęboko zakorzenione przekonania czy znieczulenie wrażliwości społecznej. Możliwe, że przeoczenie jest celową formą samo obrony przed widokiem ubóstwa i wojny. Sortujemy doznania wzrokowe i otaczamy się przyjemnymi obrazami. Z kolei te przyjemne obrazy mogą być narzędziem manipulacji. Powyższe zjawiska nazywam „percepcją stratną”. Zastanawiam się nad jej negatywnymi i dodatnimi skutkami. Czy wskazywanie tego deficytu jest potrzebne? Eksponowanie tego, czego nie widać może wiązać się z traumatycznymi przeżyciami, ale też z uzdrawiającym samouświadomieniem.

Łukasz Gierlak – urodzony w 1985 roku w Jaworze. W 2013 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów, a w 2019 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pod kierunkiem prof. Jarosława Kozłowskiego. Głównym obszarem jego zainteresowań jest rysunek, często wchodzący w relacje z innymi mediami (np. obiektem, projekcjami video). Zajmuje się również grafiką i malarstwem. Laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.

 

Program wydarzeń online w ramach wystawy PRZE(O)CZENIE

31 grudnia 2020 – godz. 12.00, premiera wirtualnego spaceru

WIRTUALNY SPACER PO WYSTAWIE

05 stycznia 2021 – godz. 13.00, premiera materiału filmowego

 

Kurator: Andrzej P. Bator

Współpraca kuratorska: Maciej Pierzchała

 

Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Otwarta Papiernia w Jeleniej Górze

 

 

 

Projekt jest dofinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.

 

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 05.05.2025 11:00

XXXIV Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

11 maja rozpocznie się Festiwal "Maj z Muzyką Dawną", w ramach którego odbędą się koncerty i wykłady we Wrocławiu, Strzelinie oraz Żórawinie. Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona jest pamięci Macieja Kieresa, wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu. pokaż więcej »

Dodano: 10.04.2025 10:00

Polskie szkło artystyczne w Bratysławie

W okresie od kwietnia do września 2025 będzie można obejrzeć kilka wystaw polskich artystów szkła w Bratysławie. Ekspozycje promować będą polskie rzemiosło i sztukę szklarską na międzynarodowej scenie artystycznej, a twórczynie i twórcy zaprezentują na nich nowoczesny design oraz dzieła wykonane w tradycyjnych technikach. pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 07:30

„Kiedyś różą byłam, dziś gniję w kanale” – wrocławska premiera spektaklu

Spektakl w reżyserii Roberta Traczyka to historia o Róży Luksemburg, łącząca elementy teatru politycznego, groteski i komiksowej narracji. Wrocławska premiera spektaklu odbędzie się 6 czerwca w Sali Teatru Laboratorium. Bilety już w sprzedaży. pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 07:00

XVIII Międzynarodowy Festiwal HAŁDA JAZZ

Przed nami wiosenna odsłona HAŁDA JAZZ FESTIVAL, czyli dwa dni pełne jazzowych emocji - warsztatów, koncertów, a także spektakl muzyczny poświęcony postaci Krzysztofa Komedy. Zapraszamy 23 kwietnia do Bolesławca i 14 maja do Zgorzelca. pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 06:50

XXII Konkurs Piosenki nie tylko Słowiańskiej

Największe hity wszechczasów w różnych językach, nie tylko słowiańskich, zabrzmią 12 maja w sali Oratorium Marianum podczas studenckiego konkursu piosenki organizowanego co roku przez Uniwersytet Wrocławski. pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 06:30

„PARADOX” NA FESTIWALU W macedonii

Teatr Maska zaprezentuje spektakl PARADOX podczas Międzynarodowego Festiwalu Monodramu w Bitoli w Macedonii. pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 06:00

Premiera książki poetyckiej Bogusława Michnika „Śniłem się sobie”

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zapraszają na premierę książki poetyckiej Bogusława Michnika pt. „Śniłem się sobie”. Wybór wierszy Bogusława Michnika stanowi literacką podróż przez twórczość poety, ukazując ewolucję jego stylu, tematów oraz wrażliwości artystycznej. pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 05:00

Seminarium: Dziedzictwo kulturowe. Utrapieniem czy szansą rozwojową regionu?

Zapraszamy właścicieli obiektów zabytkowych, przedstawicieli samorządów oraz instytucji kultury z powiatu strzelińskiego do udziału w konferencji poświęconej roli dziedzictwa kulturowego w budowaniu lokalnej dumy i wzmacnianiu tożsamości. pokaż więcej »

Skip to content