Data i miejsce:

2-11 czerwca 2023
Wystawa w Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5, Wrocław

2 czerwca 2023
godz. 20:00 wernisaż, Muzeum Architektury
godz. 21:30 JOB KARMA audiowizualny koncert, Muzeum Architektury, wstęp wolny
godz. 22:30 Stary Klasztor: after party: DJ JAKUB S.

3 czerwca 2023
godz 20:00, Sala Witrażowa w Starym Klasztorze, wstęp 50PLN
koncerty: JACASZEK, KRÓLÓWCZANA SMUGA, MONUMENT ZERO, dj set MAREK JEŻYNA (CLUB ALPINO)

4 czerwca 2023
godz 20:00 Sala Witrażowa w S

Udostępnij:

Dodano:

02.06.2023 11:00

RYTUAŁ WIEŻA BABEL ZAMĘT

Symbolika Wieży Babel wiąże się z dość oczywistym sensem, który jest w wymiarze ogólnym zrozumiały. Można mieć pewność, iż każdy człowiek, który zetknął się z treścią przypowieści z Księgi Rodzaju, potrafi wyciągnąć z niej czytelny wniosek będący jednocześnie odpowiedzią na pytanie: do czego prowadzi nadmierna ambicja, chęć przewyższenia Boga, brak pokory wobec rzeczywistości i chęć posiadania statutu, który ową rzeczywistość mógłby sobie podporządkować. Wieża Babel może znajdować rozmaite odniesienia w stanach współczesnego społeczeństwa, zaś wyścig szczurów, wojna w imię korzyści majątkowych, walka o wpływy i władzę za wszelką cenę, czy obsesyjne dążenie, ku temu by stać się idealnym lub idealną na różnorodnych płaszczyznach to najbardziej rozpoznawalne znaczenia, na podstawie których można dokonywać analogii.

 

2 czerwca 2023
godz. 20:00 wernisaż, Muzeum Architektury
godz. 21:30 JOB KARMA audiowizualny koncert, Muzeum Architektury, wstęp wolny
godz. 22:30 Stary Klasztor: after party: DJ JAKUB S.

3 czerwca 2023
godz. 20:00, Sala Witrażowa w Starym Klasztorze, wstęp 50PLN
koncerty: JACASZEK, KRÓLÓWCZANA SMUGA, MONUMENT ZERO, dj set MAREK JEŻYNA (CLUB ALPINO)

4 czerwca 2023
godz. 20:00 Sala Witrażowa w Starym Klasztorze, wstęp: 50PLN
koncerty: SIEBEN (UK), D I D

 

„Rytuał” jako festiwal sztuki pojawił się na mapie Wrocławia w 2000 roku gdzie powstał w wyniku wspólnych działań stowarzyszenia Industrial Art w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Sztuki i OKiS we Wrocławiu. Projekt festiwalu rokrocznie a od 2004 trwający już cyklicznie zakłada organizację wystawy plenerowej wraz z wykładami, koncertami i projekcjami. Cykl autonomicznie potraktowanych zdarzeń, instalacji oraz multimedialnych akcji zaaranżowanych przez zaproszonych artystów traktowany jest jako rodzaj komentarza do uniwersalnych problemów. Festiwal RYTUAŁ  to w założeniu rozgrywane na kilku płaszczyznach zawarte w blokach tematycznych wydarzenie, w którym przenikają się i uzupełniają nośnie obecnie formuły, narzędzia artystycznej kreacji: wideoart, animacja komputerowa, dokument, muzyka elektroniczna, instalacja, performance. Całość ma charakter wielowątkowej opowieści, służącej przede wszystkim ekspresyjnemu sygnalizowaniu treści oraz intuicji odnoszących się kondycji człowieka, jego statusu we współczesnym świecie. Zamiarem tej idei jest wytyczenie drogi: od estetycznego metaopisu ku indywidualnemu rozpoznaniu i refleksji.

Jako cykl multimedialnych obrazów i działań RYTUAŁ jest poszukiwaniem symbolicznych przedstawień dla społecznych i kulturowych zmian zachodzących w rzeczywistości: jest także antycypowaniem skutków ingerencji w uniwersalne i niepodważalne reguły i mechanizmy naszego życia.

 

_______________________________________

ARTYŚCI biorący udział w wystawie:

Agata Grzych, Agata Szuba, Aleksandra Trojanowska, Andrzej Ficowski, Anna Bujak, Anna Gałuszka, Bartłomiej Szlachcic, Elżbieta Leszczyńska – Szlachcic, Grażyna Jaskierska Albrzykowska, Igor Wójcik, Jacek Szleszyński, Jacek Zachodny, Janusz Jasiński, Jarosław Potoczny, Jerzy Kosałka, KinoManual, Katarzyna Frankowska, Krzysztof Skarbek, Krzysztof Wilma, Lech Twardowski, Małgorzata Kazimierczak, Marcin Berdyszak, Marek Grzyb, Hubert Bujak, Mateusz Gzik, Martyna Zaradkiewicz, Michał Staszczak, Michał Wasiak, Milena Anna Łuczyńska, Mirosław Chudy, Pani Tomaszewska, Paulina Domagalska, Paweł Janicki, Paweł Mikułowski, Piotr Jędrzejewski, Piotr Saul, Renata Bonter – Jędrzejewska, Robert Lenard Bachmann, Szymon Lubiński, Szymon Motyl, Teresa Kępowicz, Tomasz Domański, Tomasz Ryfa, Tomasz Stępień, Ula Jagielnicka, Viola Tycz, Witold Makary Owczarek

WPROWADZENIE:
Jarosław Remkowski

_______________________________________

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 04.11.2025 14:52

MIESIĘCZNIK „ODRA” 11/2025

Nowy numer już w sprzedaży, a w nim m.in.: MOCZAR WIECZNIE ŻYWY Z Pawłem Machcewiczem rozmawia Piotr Gajdziński, Marek Orzechowski: KLĄTWA DOBRYCH UCZYNKÓW, Wojciech Łuczak: CZEKAJĄC NA EFEKT KATHARSIS, Krzysztof Mączkowski: CZY (I JAK) KOWALSKI MOŻE OCALIĆ PLANETĘ? pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 11:00

Seminarium „Historia, która napędza przyszłość – zabytki w rozwoju gospodarczym gmin i powiatów”

Seminarium towarzyszy uroczystemu wręczeniu nagród Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury w zakresie konserwacji zabytków na rok 2025. pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 11:00

Prezentacja numerów 16 i 17 kwartalnika „Format Literacki”

5 listopada w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbędzie się spotkanie prezentujące 16 i 17 numer kwartalnika artystyczno-literackiego „Format Literacki” pod redakcją Waldemara Okonia. Tematem przewodnim obu numerów jest ciało - ujęte w najróżniejszych kontekstach, rozważaniach i formach wypowiedzi. pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 10:15

„Dimensionlessness of Glass. Dolnośląskie Warsztaty
i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu”

Zapraszamy na trzecią odsłonę tegorocznego e-Glass Festival „Dimensionlessness of glass”, która odbędzie się 6-7 i 10-12 listopada w w Hucie Szkła Martin Stefanek w Desnej. W ramach wydarzenia odbędą się bezpłatne pokazy artystów: Mariusza Łabińskiego i Igora Wójcika. pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 10:10

80-lecie Harcerstwa na Dolnym Śląsku

Obchody Roku Harcerstwa Dolnośląskiego będą okazją do przypomnienia 80-letniego dorobku harcerstwa poprzez prezentację wybitnych postaci z i aktualnej działalności organizacji na terenie województwa. Zapraszamy 4 listopada do Wrocławia na Kongres 80 lecia Harcerstwa na Dolnym Śląsku oraz 7 listopada do Głogowa na Galę 80-lecia Hufca ZHP Głogów im. Dzieci Głogowskich. pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 10:10

Jesienne pokazy spektaklu „Lobster” we Wrocławiu

7 i 8 listopada w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego odbędą się pokazy spektaklu „Lobster", który powstał w ramach współpracy pisarki Agnieszki Wolny-Hamkało oraz reżyserki Katarzyny Baranieckiej i opowiada historię kobiety dotkniętej chorobą terminalną. pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 10:00

Dzień Pamięci i Pojednania

Zapraszamy na Dzień Pamięci i Pojednania! W sobotę, 8 listopada, we Wrocławiu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie poświęcone historii dialogu i solidarności – Dzień Pamięci i Pojednania! pokaż więcej »

Dodano: 01.11.2025 10:00

RÓŻOWY PAŹDZIERNIK TRWA CAŁY ROK. KONCERT W STYLU CUNTRY

8 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Kowarach odbędzie się koncert Mai Boguckiej i Wojciecha Dudkowskiego. Serdecznie Zapraszamy pokaż więcej »

Przejdź do treści