Skip to content

Data:

15 grudnia 2023-14 stycznia 2024
Wernisaż: 15 grudnia 2023 godz. 17.00

Miejsce:

Galeria Patio, Stary Ratusz,
Rynek 50, Wrocław

Udostępnij:

Dodano:

15.12.2023 07:00

Akaki Dzneladze „Malarstwo Kako Dzneladze”

W Galerii Patio Muzeum Miejskiego Wrocławia od 15 grudnia prezentowana będzie wystawa znanego i cenionego w Gruzji adżarskiego artysty, Akaki „Kako” Dzneladze, na którą składa się 21 prac (malarstwo, rysunki i grafika).

Od 2017 r. dzięki coraz liczniejszym wspólnym inicjatywom artystycznym  i organizowanemu przez wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki Polsko–Gruzińskiemu Festiwalowi Kultury mamy możliwość i przywilej poznawania różnych aspektów działań twórczych artystów z Gruzji.  W trakcie realizacji Festiwalu  podjęto w obydwu regionach szereg interdyscyplinarnych  projektów, takich jak np.: wspólne przedstawienia teatralne, realizacje filmów poświęconych poszczególnym aspektom prezentowanych wydarzeń,  występy baletowe i muzyczne, w tym Adżarskiego Narodowego Chóru Batumi, czy wspólne plenery i wystawy z zakresu sztuk wizualnych. Niewątpliwie dużą rangę i wartość artystyczną miała przygotowana w 2022 r. przez Akaki „Kako”  Dzneladze, wiceministra Edukacji, Kultury i Sportu Autonomicznej Republiki Adżarii  zbiorowa prezentacja gruzińskiego malarstwa współczesnego „W lutrach Zachodu”.

Dla dolnośląskiej publiczności znaczącą atrakcją kulturalną powinna się okazać indywidualna ekspozycja prac tego artysty. „Kako” Dzneladze, poza tym, że jest ministrem i na co dzień organizuje życie kulturalne Adżarii, jest przede wszystkim cieszącym się w swoim środowisku niekwestionowanym autorytetem artystycznym, którego, notabene, twórczość wymyka się prostej klasyfikacji.

Kako Dzneladze, pomimo że jest przedstawicielem pokolenia artystów (ur. 1958) aktywnego już w wolnej Gruzji, to również (jak wcześniejsze pokolenie artystów tego kraju) swoją artystyczną edukację rozpoczął na Akademii Sztuk Pięknych im. I. Repina w Petersburgu. Zgodnie ze specyfiką kształcenia artystów na tej uczelni pozostał on pod dużym wpływem tradycji malarstwa figuratywnego, z poszanowaniem konwencjonalnego warsztatu. Tematy bliskie artyście są klasyczne – to tradycyjnie występujące w sztuce przedstawienia: portret, autoportret, akty, martwe natury i pejzaże. Szczególnie realizacje portretowe i kompozycje kwiatowe dominują na większości prezentowanych na wrocławskiej wystawie prac. Artysta nawiązuje  do tradycji malarskich z przełomu XIX – XX wieku; dostrzec można wyraźne wpływy sztuki modernistycznego okresu, swego rodzaju nawiązanie do ówczesnej kolorystyki oraz kompozycji. Świadczy to o pewnym głębokim sentymencie do tradycyjnego malarstwa, a szczególnie do stylistyki impresjonisjonistycznej, secesyjnej czy art-deco. Te rozmaite proweniencje w żadnym wypadku nie mogą być odbierane jako zarzut, przeciwnie, wydają się świadczyć o uczciwości w podążaniu własną, kontrkulturową wobec socrealizmu i pochodnych mu nurtów, drogą twórczą.

Niewątpliwie  to pełne nastroju malarstwo gruzińskiego artysty oddaje  jego doświadczenia życiowe  jako mieszkańca kraju o skomplikowanej  historii, co skłania go też do eksponowania w swych pracach motywów baśniowych, poetyckich, „uciekających” w stronę symboliczności. Czy pejzaże, wiązanki kwiatów – przedstawiane jako realistyczne – są tylko odbiciem dostrzeganej rzeczywistości  czy są również przywoływaniem innych ukrytych przez artystę treści i emocji? – to pytanie wydaje się być uzasadnione przy wnikliwym odbiorze twórczości Akaki „Kako” Dzneladze.

Kuratorzy: Anna Kania Saj, Manfred Bator
Dyrektor artystyczny PGFK: Igor Wójcik

 

 

Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Muzeum Miejskie Wrocławia
Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu Autonomicznej Republiki Adżarii

Patronat Honorowy:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski
Konsul Honorowy Gruzji w Polsce – Wojciech Wróbel

Partnerzy:
Fundacja Kaukaska

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Znalezione obrazy dla zapytania urząd marszałkowski dolnoślaski

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 17.12.2024 16:00

Legnicki Jarmark Świąteczny 2024

W dniach 20-22 grudnia odbędzie się Legnicki Jarmark Świąteczny. Zapraszamy na legnicki rynek, gdzie oprócz świątecznych straganów, organizowane będą pokazy artystyczne, warsztaty kreatywne i koncerty. pokaż więcej »

Dodano: 17.12.2024 02:30

ŚWIĄTECZNE ZAWODY JEŹDZIECKIE I SPOTKANIE WIGILIJNE

21 grudnia zapraszamy na ostatnie w tym roku zajęcia kreatywne z rzemiosła artystycznego połączone z zawodami sportowymi na Wrocławskich Partynicach. pokaż więcej »

Dodano: 17.12.2024 02:00

Scena ukraińska. Sezon II 2024/2025

Pokazy spektaklu niezależnego teatru GAS, pt. "Wiosna, lato, jesień, zima i znowu wiosna", zamkną tegoroczny cykl "Sceny ukraińskiej" w dniach 20 i 21 grudnia. pokaż więcej »

Dodano: 17.12.2024 01:00

Dadaelektro x Visuals | Kusak x Fedoryak 

W najbliższą sobotę Yana Fedoryak (wizualizacje) i Daniel Kusak (muzyka) zaprezentują wyjątkowy set audio-wideo, będący przestrzenią eksperymentu, zabawy i opowieści. Zapraszamy na pokaz w którym dźwięk i obraz stworzą twórczy dialog. pokaż więcej »

Dodano: 16.12.2024 08:56

Wystawa: Glass without Borders

W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze trwa wystawa dzieł szkła artystycznego powstałych w ramach tegorocznej edycji projektu "Glass without Borders. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu". pokaż więcej »

Dodano: 06.12.2024 06:00

WARSTWY Sinta Werner

Narracja wystawy „Warstwy“ niemieckiej artystki Sinty Werner zbudowana została wokół wrocławskiego modernizmu jako kulturowej spuścizny Wrocławia i istotny element tożsamości tego miasta. Zachęcamy do obejrzenia nowej wystawy w Galerii FOTO-GEN. pokaż więcej »

Dodano: 06.12.2024 00:00

Demidowski/ Zugaj: Technologia nie znosi ambicji vol. 2

W grudniu w lublińskiej Galerii Pomost rozpoczęła się druga odsłona wystawy Lucjana Demidowskiego i Piotra Zugaja „Technologia nie znosi ambicji”, która debiutowała na przełomie lat 2022/2023. pokaż więcej »

Dodano: 02.12.2024 11:27

MIESIĘCZNIK „ODRA” 12/2024

W najnowszym numerze miesięcznika ODRA m.in.: SURDYKOWSKI: Pytania pod choinkę 2024, GAJDZIŃSKI: Polski rokosz, SZULC o wygranej TRUMPA, ORZECHOWSKI o instytucji azylu w Europie pokaż więcej »

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)