Data i miejsce:

11 grudnia 2024, godz.18.00
Tajne Komplety
Przejście Garncarskie 2, 50-107 Wrocław

Organizator:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Bilety:

Wstęp wolny

Udostępnij:

Dodano:

11.12.2024 08:00

Spotkanie promujące monografię „Karolina Jaklewicz. Geometria w stanie napięcia”

Spotkanie promujące najnowszą publikację Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu:  monografię „Karolina Jaklewicz. Geometria w stanie napięcia” wydaną pod red. Doroty Monkiewicz.

Rozmowę poprowadzi: Dorota Monkiewicz
Osoby prelegenckie: Karolina Jaklewicz, Piotr Lisowski, Agata Małodobry

Wydarzeniu towarzyszy monograficzna wystawa „Karolina Jaklewicz. Geometria w stanie napięcia”, której inicjatorem i organizatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu a współorganizatorem Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA.

Publikacja naukowa pod redakcją Doroty Monkiewicz zawiera teksty autorstwa Doroty Monkiewicz, Luizy Nader, Piotra Lisowskiego, Leszka Koczanowicza

Monografia jako pierwsza kompleksowo analizuje dorobek twórczy tej niezwykłej i unikatowej artystki, zawiera szczegółowe opracowania bibliograficzne oraz obszerne kalendarium życia i twórczości Karoliny Jaklewicz.

Projekt książki: Łukasz Paluch, AnoMalia art studio

Karolina Jaklewicz – artystka, pisarka, kuratorka. W 2007 roku obroniła dyplom w pracowni prof. Stanisława Kortyki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Doktora habilitowana, wykładowczymi i kierowniczka Katedry Architektury i Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Od 2020 roku była pełnomocniczką rektora Politechniki Wrocławskiej ds. przeciwdziałania dyskryminacji. W latach 2008–18 kuratorka programowa Galerii Socato we Wrocławiu, pomysłodawczyni i kuratorka Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża krew”. Od 2012 roku brała udział w organizowanych przez dr Bożenę Kowalską Międzynarodowych Plenerach dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii. Karolina Jaklewicz zajmuje się także literaturą i publicystyką. Opublikowała dwie powieści: Jasmina Berezy (2020) oraz Czarne łabędzie, biały puch (2022). W malarstwie geometryczny rygor służy jej do wyrażania zaangażowania w palące problemy współczesności. Za twórczość plastyczną była wielokrotnie nagradzana – m.in. otrzymała wyróżnienie ZPAP we Wrocławiu za najlepszą wystawę roku 2017 oraz srebrny Medal Sztuki, Nauki i Literatury Société Académique Arts-Sciences-Lettres w Paryżu (2022). Jej prace znajdują się w krajowych i zagranicznych kolekcjach prywatnych i publicznych.

Dorota Monkiewicz – w latach 1990–2009 kustoszka sztuki współczesnej w Muzeum Narodowym w Warszawie, później założycielka i pierwsza dyrektorka (w latach 2011–2016) Muzeum  Współczesnego Wrocław. Przez dwie kadencje (2003–2009) prezeska Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA, laureatka Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego
Stajudy (2016). Specjalizowała się w sztuce konceptualnej, feministycznej i krytycznej. Była twórczynią interdyscyplinarnych wystaw historycznych „Dzikie pola. Historia awangardowego Wrocławia” – prezentowanej w latach 2015–2016 najpierw w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, a następnie w muzeach na Słowacji, Węgrzech, w Niemczech i Chorwacji – oraz „Awangarda i państwo”, eksponowanej w 2018 roku w Muzeum Sztuki w Łodzi, a także redaktorką towarzyszących im katalogów. Jest autorką wielu publikacji o polskiej i międzynarodowej scenie artystycznej.

Piotr Lisowski – kurator i historyk sztuki, autor wystaw, tekstów, redaktor publikacji, niezależny badacz sztuki współczesnej. Dyrektor artystyczny 66P – Subiektywnej Instytucji Kultury we Wrocławiu. W latach 2017–2022 związany z Muzeum Współczesnym Wrocław, od 2020 do 2021 roku p.o. dyrektora tej instytucji. Wcześniej, w latach 2007–2016, był kuratorem i opiekunem
kolekcji w CSW „Znaki Czasu” w Toruniu, a także współtwórcą działającej od 2014 do 2017 roku niezależnej Galerii Miłość. Wykłada na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (kierunek mediacja sztuki).

Agata Małodobry – historyczka sztuki, adiunktka w dziale sztuki współczesnej Muzeum Narodowego w Krakowie, zajmuje się rzeźbą polską XX wieku w kontekście sztuki światowej. Kuratorka wystaw „Henryk Stażewski. Zmienny/konsekwentny” (2008), „Na drogach duszy. Gustav Vigeland a rzeźba polska około 1900” (2010) i krakowskiej edycji wystawy „Moc natury. Henry Moore w Polsce” (2019). Autorka książki Maria Jarema. Kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie (2008) i pomysłodawczyni muralu poświęconego Marii Jaremie na krakowskich Azorach.

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 15.04.2025 10:31

XXXIV Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

11 maja rozpocznie się Festiwal "Maj z Muzyką Dawną", w ramach którego odbędą się koncerty i wykłady we Wrocławiu, Strzelinie oraz Żórawinie. Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona jest pamięci Macieja Kieresa, wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 10:00

Polskie szkło artystyczne w Bratysławie

W okresie od kwietnia do września 2025 będzie można obejrzeć kilka wystaw polskich artystów szkła w Bratysławie. Ekspozycje promować będą polskie rzemiosło i sztukę szklarską na międzynarodowej scenie artystycznej, a twórczynie i twórcy zaprezentują na nich nowoczesny design oraz dzieła wykonane w tradycyjnych technikach. pokaż więcej »

Dodano: 16.04.2025 10:08

Wesołych Świąt!

Niech Święta będą czasem odpoczynku, rodzinnych spotkań i refleksji, a nadchodzący czas przyniesie wiele radości i wytchnienia. Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych życzą dyrektor Igor Wójcik i zespół Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 07:00

Wielkanocny Koncert „Hallowed be the name of Jesus”

21 kwietnia w Kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu odbędzie się Wielkanocny Koncert w wykonaniu renomowanego zespołu Spirituals Singers Band. Koncert będzie niezwykłą okazją do przeżycia świąt w atmosferze duchowej głębi i muzycznej refleksji. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 07:00

Premiera filmu „Ptaki wędrowne”

W poniedziałek wielkanocny, 21 kwietnia, odbędzie się premiera nowego filmu dokumentalnego "Ptaki wędrowne. Śladami przewodników sudeckich", współprodukowanego przez OKiS we Wrocławiu. Zapraszamy do TVP 3 Wrocław o godz. 17:25. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 06:00

XVIII Międzynarodowy Festiwal HAŁDA JAZZ

Przed nami wiosenna odsłona HAŁDA JAZZ FESTIVAL, czyli dwa dni pełne jazzowych emocji - warsztatów, koncertów, a także spektakl muzyczny poświęcony postaci Krzysztofa Komedy. Zapraszamy 23 kwietnia do Bolesławca i 14 maja do Zgorzelca. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 05:00

Z KLASYKĄ PRZEZ POLSKĘ/ Bartnik, Kawaguchi

W dniach 24-26 kwietnia na Dolny Śląsk powróci cykl "Z klasyką przez Polskę", w ramach którego na trzech koncertach wystąpi duet sopranistki Aldony Bartnik i pianisty Naruchiko Kawaguchi.  pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 04:00

„Taniec Trzech UNESCO” w Jaworze

W dniu 25 kwietnia 2025 r. w Jaworze odbędzie się wydarzenie "Taniec Trzech UNESCO" promujące trzy desygnacje UNESCO. pokaż więcej »

Skip to content