Udostępnij:

Dodano:

10.02.2025 09:53

Nagroda dla filmu „Wędrowcy Karkonoszy” 19th FilmAT Festival

Decyzją jury pod przewodnictwem Zbigniewa Żmudzkiego, zgłoszony do konkursu 19th FilmAT Festival film „Wędrowcy Karkonoszy”, otrzymał pierwszą  nagrodę w Konkursie Międzynarodowym w temacie Dokumenty i reportaże, w kategorii: Nauka i dzika przyroda/Dokument do 90 minut.

W trakcie uroczystości wręczania nagród uczczono pamięć Macieja Kieresa minutą ciszy. Ceremonia Wręczenia Nagród, która odbyła się 7 lutego 2025 roku w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Nagrodę w imieniu autorów, również reżysera Macieja Kieresa, odebrał Daniel Jasiński.

 

Fot. OKiS

 

Film dokumentalny „Wędrowcy Karkonoszy” – w reżyserii: Macieja Kieresa, Igora Wójcika, Daniela Jasińskiego – opowiada o historii patrzenia, poznawania i zagospodarowywania Karkonoszy przez człowieka. Wędrowiec w Karkonoszach zanurza się w świat magiczny, świat w którym przez wieki mieszka Duch Gór – strażnik karkonoskich skarbów. Człowiek wędrujący w góry chciał zdobyć te skarby, opanować przestrzeń gór, podbić je. Góry były jednak krainą śmiertelnie niebezpieczną, dziką i niezależną od człowieka. W istocie zwanej Duchem Gór, Karkonoszem czy Rubezahlem odbija się wielowiekowa historia konfliktu i relacji człowieka z siłami górskiej przyrody. Duch Gór posiadał w historii wiele twarzy, przedstawiany jest – jako mściwy i kapryśny duch, który karze tych, którzy nie mają szacunku do gór, jako demon albo jako dobroduszny opiekun, który pomaga zagubionym wędrowcom. Wędrowiec w Karkonoszach obcuje nie tylko z przyrodą ale odkrywa w górach świat ponad zmysłowy, który uwiecznia w karkonoskiej poezji, malarstwie i literaturze, a postać Wędrowca jest uniwersalnym symbolem człowieka poszukującego w górach tajemnicy, piękna i wolności od cywilizacji.

 

Udział biorą: Piotr Gryszel, Ivo Łaborewicz, Romuald M. Łuczyński, Zbigniew Kulik, Edyta Patro, Andrzej Raj, Agata Rome-Dzida
Reżyseria: Maciej Kieres, Igor Wójcik, Daniel Jasiński
Scenariusz: Daniel Jasiński
Współpraca scenariuszowa: dr Beata Lejman
Zdjęcia: Jerzy Szota, Artur Stroiński, Jarosław Radwański
Dźwięk: Jerzy Szota, Bartosz Kieres
Montaż i postprodukcja: Jerzy Szota
Ilustracje i animacje: Paweł Kardis – Kardisart
Opieka naukowa: dr Beata Lejman
Koprodukcja: TVP Historia, TVP3 Wrocław, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Projekt jest dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Fundacji KGHM

Cykl filmów dokumentalnych o Dolnym Śląsku

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu jest inicjatorem unikalnego polskiego cyklu filmowo-edukacyjnego „Dolny Śląsk Pełen Historii”.

Ideą projektu jest „bawiąc uczyć, ucząc bawić” poprzez realizację fabularyzowanych i niefabularyzowanych filmów dokumentalnych, a celem popularyzacja wiedzy kulturowo-historycznej o Dolnym Śląsku oraz promocja regionu wśród polskiego społeczeństwa i zagranicą. Filmy emitowane są na antenach telewizji polskiej, są dostępne w Internecie bez opłat, a w ramach projektu każde liceum i biblioteka powiatowa w regionie otrzymuje film wydany na płycie DVD.

Jako jedyni w Polsce systematycznie zdobywamy doświadczenie i wiedzę jeśli chodzi o realizację filmów kostiumowych i historycznych. Podczas realizacji angażujemy grupy rekonstrukcyjne z Dolnego Śląska, Polski, Czech i Słowacji. Do roli statystów chętnie zapraszamy mieszkańców Dolnego Śląska, a przy produkcji współpracujemy z instytucjami w kraju oraz w regionie Dolnego Śląska.

Produkcja realizowana jest we współpracy z TVP Wrocław oraz przy wsparciu i dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 05.05.2025 11:00

XXXIV Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

11 maja rozpocznie się Festiwal "Maj z Muzyką Dawną", w ramach którego odbędą się koncerty i wykłady we Wrocławiu, Strzelinie oraz Żórawinie. Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona jest pamięci Macieja Kieresa, wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu. pokaż więcej »

Dodano: 10.04.2025 10:00

Polskie szkło artystyczne w Bratysławie

W okresie od kwietnia do września 2025 będzie można obejrzeć kilka wystaw polskich artystów szkła w Bratysławie. Ekspozycje promować będą polskie rzemiosło i sztukę szklarską na międzynarodowej scenie artystycznej, a twórczynie i twórcy zaprezentują na nich nowoczesny design oraz dzieła wykonane w tradycyjnych technikach. pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 10:00

14. Targi Książki Regionalnej Silesiana

Zapraszamy na stoisko Wydawnictwa OKiS we Wrocławiu na 14. Targach Książki Regionalnej SILESIANA, które odbywają się w dniach 8-11 maja we Wrocławiu. Nasza oferta wydawnicza dostępna również na www.sklep.okis.pl pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 10:00

TE WSZYSTKIE RAJE, KOMETY I POLONIE

8 maja zapraszamy na kolejne oprowadzanie po wystawie "Te Wszystkie Raje, Komety i Polonie". Tym razem opowiedzą o niej Lech Moliński i Jerzy Wypych, którzy jeździli po Dolnym Śląsku szlakiem dawnych powojennych kin zbierając materiały do swojej kolejnej wspólnej książki. pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 10:00

Night Music Therapy

8 maja w Showroom Sound Experience we Wrocławiu odbędzie się inauguracja cyklu "Night Music Therapy". Dawid Pawlukanis i Michał Macewicz zabiorą nas świat muzyki ambientowej przy dźwiękach perkusji i elektroniki. pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 09:00

JUWENALIA WROCŁAWSKIE 2025

Zapraszamy na największe święto studentów we Wrocławiu - Juwenalia Wrocławskie 2025 odbędą się 9 i 10 maja na Polach Osobowickich. pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 09:00

Wielkie Jeleniogórskie Juwenalia 2025

Przed nami trzy dni szalonej zabawy i niezapomnianych wrażeń! Już 9-11 maja 2025 odbędą się Wielkie Jeleniogórskie Juwenalia 2025. Na uczestników czekają m.in. koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej z Agnieszką Chylińską na czele. pokaż więcej »

Dodano: 05.05.2025 08:00

Koncert „Hallowed be the name of Jesus” w Karpaczu

Przeniesiony Koncert Wielkanocny Spirituals Singers Band w Kościele w Karpaczu odbędzie się 10 maja. W programie utwory z nurtu gospel, spirituals, evergreen, a także niezapomniane piosenki zespołu The Beatles. pokaż więcej »

Skip to content