Data i miejsce:

24 kwietnia 2025 r., godz. 18:00
Sala Weselno-Bankietowa Dulowa Chata
ul. Korczaka 14, Bielawa
Zaproszenia do odebrania w Biurze i Kasie Kina MOKiS w Bielawie

Data i miejsce:

25 kwietnia 2025 r., godz. 18:00
Zamek na Skale
Trzebieszowice 151, Lądek Zdrój

Data i miejsce:

ZMIANA DATY!
27 kwietnia 2025 r., godz. 18:00
Sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury
ul. Sienkiewicza 16, Szczytna
Zaproszenia do odebrania w Miejskim Ośrodku Kultury w Szczytnej

Udostępnij:

Dodano:

24.04.2025 05:00

Z KLASYKĄ PRZEZ POLSKĘ/ Bartnik, Kawaguchi

W dniach 24-26 kwietnia na Dolny Śląsk powróci cykl „Z klasyką przez Polskę”, w ramach którego na trzech koncertach wystąpi duet sopranistki Aldony Bartnik i pianisty Naruchiko Kawaguchi.

Recital pieśni romantycznych
Aldona Bartnik
sopran

Naruhiko Kawaguchi
fortepian

Program:

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Życzenie op. 74 nr 1 (sł. S. Witwicki)
Gdzie lubi op. 74 nr 5 (sł. S. Witwicki)
Mazurek e-moll op. 17 nr 2
Poseł op. 74 nr 7 (sł. S. Witwicki)
Piosnka litewska op. 74 nr 16 (sł. S. Witwicki)
Hulanka op. 74 nr 4 (sł. S. Witwicki)

Julian Fontana (1810-1869)
Nokturn op. 20

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941)
Nokturn op. 16 nr 4

Stanisław Niewiadomski (1859-1936)
Oczekiwanie op. 47 nr 9
O sroga czasów odmiano! op. 45 nr 9
Echo op. 45 nr 6

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Grande Valse Brillante Es-dur op.18
Pierścień op. 74 nr 14 (sł. S. Witwicki)
Smutna rzeka op. 74 nr 3 (sł. S. Witwicki)
Dwojaki koniec op. 74 nr 11 (sł. J.B. Zaleski)
Nokturn c-moll op. posth nr 21
Moja pieszczotka op. 74 nr 12 (sł. A. Mickiewicz)
Śliczny chłopiec op. 74 nr 8 (sł. J.B. Zaleski)
Wojak op. 74 nr 10 (sł. S. Witwicki)

Stanisław Niewiadomski (1859-1936)
Krakowiak op. 47 nr 5

 

 

Aldona Bartnik, sopran

Ukończyła Królewskie Konserwatorium w Hadze, specjalizując się w wykonawstwie muzyki dawnej. Występowała jako solistka m.in. pod batutą Tona Koopmana oraz Jordi Savalla. W 2019 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspierające jej pracę badawczą w zakresie poszukiwań manuskryptów. W 2021 roku ukazał się jej solowy album „Kilka słów o miłości…” dedykowany mało znanym pieśniom romantycznym. Projekt ten zrealizowała z Naruhiko Kawaguchim, grającym na fortepianie historycznym. W 2018 roku wraz z pianistą Maurice Lammerts van Bueren wydała w Holandii solowy album „Melancholia” zawierający pieśni polskich kompozytorów. Za wkład w promocję Polskiej kultury w Holandii była nominowana do nagrody Polonus 2016. W jej dorobku znajduje się ponad dziesięć albumów muzyki barokowej. Trzy z nich zrealizowane z Wrocław Baroque Ensemble otrzymały nagrodę fonograficzną Fryderyk. Od 2021 roku jest członkinią Akademii Młodych Uczonych i Artystów oraz prezesem Stowarzyszenia Inicjatyw Artystycznych „Mosty Kultury” działającego na rzecz popularyzacji sztuki. W 2022 roku została wyróżniona Nagrodą EMOCJE przyznawaną przez Radio Wrocław Kultura za działalność artystyczną oraz organizację wydarzeń kulturalnych we Wrocławiu.

Naruhiko Kawaguchi, fortepian

Pianista specjalizujący się w grze na instrumentach historycznych. Urodził się w Morioce (Japonia), dorastał natomiast w Yokohamie. Ukończył z wyróżnieniem studia
magisterskie pod okiem Kikuko Ogury, specjalizując się w wykonawstwie muzyki dawnej na Tokyo University of the Arts. Następnie by doskonalić swój warsztat gry na fortepianach historycznych i pianoforte wyjechał do Europy i studiował u Richarda Egarra w Conservatorium van Amsterdam. W konsultacji z Menno van Delft praktykuje również grę na klawikordzie. Pianista znakomicie odnajduje się w wykonawstwie utworów z różnych epok. Jako solista oraz kameralista regularnie koncertuje i nagrywa płyty w Japonii oraz w Europie. Jest laureatem wielu konkursów, m.in.: Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie, Międzynarodowego Konkursu Musica Antiqua w Brugii, I Międzynarodowego Konkursu dla pianoforte w Rzymie Premio Muzio Clementi. Występował z recitalami m.in. na festiwalach: Chopin i jego Europa w Warszawie, Festival Oude Muziek w Utrechcie oraz Goldberg Festival w Gdańsku oraz jako solista z Orchestra of the Eighteenth Century i {oh!} Orkiestra Historyczna.

Cykl koncertów „Z klasyką przez Polskę” to projekt realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we wszystkich regionach kraju. Propaguje muzykę klasyczną poprzez promocję znakomitych artystów oraz ambitnego repertuaru w miejscach, w których publiczność na co dzień nie obcuje z ambitną sztuką i nie ma możliwości uczestnictwa w ciekawych i różnorodnych działaniach kulturalnych. Na Dolnym Śląsku jest współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Operatorem przedsięwzięcia jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Dolnośląskie Laboratorium Kultury. Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

                 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 04.05.2026 07:00

XXXV Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

XXXV Festiwal „Maj z Muzyką Dawną” to jubileuszowa edycja jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych wykonawstwu historycznemu na Dolnym Śląsku, która odbędzie się w dniach 19–24 maja we Wrocławiu oraz 30–31 maja w regionie dolnośląskim. pokaż więcej »

Dodano: 23.04.2026 10:30

Glass breaks free. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu / nabór 2026

Rozpoczął się nabór uczestników i uczestniczek do projektu Glass breaks free. Dolnośląskie Warsztaty  Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu, który odbędzie się w lipcu br. pokaż więcej »

Dodano: 04.05.2026 10:00

XXIII Konkurs Piosenki nie tylko Słowiańskiej

13 maja w Oratorium Marianum odbędzie się XXIII edycja Konkursu Piosenki nie tylko Słowiańskiej. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: "Kultowe Piosenki Filmowe" pokaż więcej »

Dodano: 04.05.2026 10:00

149. Antykabaret _HAL0, HALO – TU POLSKIE RADIO

Polskie Radio rozpoczęło regularną emisję 18 kwietnia 1926 o godz. 17.45, słowami: „Halo, halo Polskie Radio Warszawa”, wypowiedzianymi przez jego pierwszą spikerkę Halinę Sztompkównę. Pierwszą audycję poświęcona była w całości muzyce Fryderyka Chopina. Dziś obchodzimy setną rocznicę tego Wydarzenia a rok 2026 został ustanowiony ROKIEM POLSKIEGO RADIA. Być może jesteśmy staroświeccy, bo w dobie internetu […] pokaż więcej »

Dodano: 04.05.2026 09:00

37. ŚLĄSKI FESTIWAL MUZYCZNY „POKÓJ”

37. Śląski Festiwal Muzyczny odbędzie się w dniach 14–17 maja we Wrocławiu, Jaworze, Zgorzelcu i Görlitz oraz włącza się w obchody 35-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską a Niemcami oraz 25-lecia Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Uniwersytetu Wrocławskiego. pokaż więcej »

Dodano: 04.05.2026 08:00

III Dolnośląski Konkurs Piosenki Melodyna 2026

III Dolnośląski Konkurs Piosenki MELODYNA 2026 odbędzie się 15 maja 2026 w Gminnym Centrum Kultury w Żórawinie. Finał wydarzenia promuje utalentowanych wokalistów, a w tegorocznej edycji motywem przewodnim jest ,,Kolor w piosence”. pokaż więcej »

Dodano: 04.05.2026 07:00

Spotkanie autorskie promujące książkę „Wrocław Performatywny 1957-1989”

19 maja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (MSN) odbędzie się spotkanie autorskie promujące książkę “Wrocław Performatywny 1957-1989” pod redakcją Agnieszki Chodysz-Foryś i  Piotra Lisowskiego. Spotkanie poprowadzi Anna Sańczuk. pokaż więcej »

Dodano: 04.05.2026 07:00

Spotkanie ze Stefanią Gardecką poświęcone jej książce „Pamiętam Was”

Książka Stefanii Gardeckiej „Pamiętam Was” jest mozaiką wspomnień osób, które przez wiele lat były związane z Teatrem Laboratorium. Autorka, przez niemal dwie dekady czuwająca nad sprawami administracyjnymi zespołu, oddaje głos „cichym bohaterom” – asystentom, stażystom i pracownikom technicznym. pokaż więcej »

Przejdź do treści