Udostępnij:

Dodano:

29.12.2022 14:23

Andrzej Mazur, Syntezy 2. Eseje krytyczne

Syntezy 2. Eseje krytyczne Andrzeja Mazura to kontynuacja pierwszego, wydanego przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w 2019 roku tomu, Syntezy. Eseje krytyczne.

Tym razem autor przybliżył sylwetki i twórczość takich artystów jak: Anna Bujak, Jan Chwałczyk, Tomasz Domański, Miłosz Flis, Zbigniew Horbowy, Konrad Jarodzki, Katarzyna Koczyńska-Kielan, Jerzy Kosałka, Marzena Krzemińska, Zdzisław Nitka, Dominik Podsiadły, Leon Podsiadły, Michał Staszczak, Witold Vito Wójcik. Są to zarówno pedagodzy Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, jak i absolwenci tej uczelni.

 

fot. Monika Aleksandrowicz

Książka przybliża rezultaty poszukiwań założeń ideowych ich twórczości na podstawie wnikliwej jej analizy oraz indywidualnego doświadczania ich sztuki przez samego autora. Podobnie, jak w poprzedniej części, do rąk czytelnika trafia niezwykły zapis wrocławskiej sztuki – wyjątkowości procesów twórczych i samych dzieł. Formuła esejów, jak i sama metoda analizy proponowana przez autora, odsłania przede wszystkim bogactwo, i różnorodność zjawiska, ale  ilustruje też niezwykłe możliwości wyłaniania sensów i budowania na ich podstawie doświadczeń oraz perspektyw interpretacyjnych.

Bogato ilustrowana publikacja, oprócz prezentacji postaw artystycznych wybitnych twórców, uwrażliwia na sztukę współczesną i  skłania do indywidualnego myślenia o niej oraz o kulturze regionu, myślenia pozbawionego w miarę możliwości zbędnego teoretyzowania.

 

O autorze

Andrzej Mazur (ur. w 1980 roku w Bogatyni). Absolwent filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się idealizmem niemieckim, fenomenologią i teorią estetyczną, zajmuje się również krytyką sztuki. Regularnie publikuje w „Piśmie Artystycznym Format”, ponadto zamieszcza teksty w „Aspiracjach”, „Ricie Baum” oraz licznych katalogach artystycznych. Współpracował z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu oraz Galerią Miejską we Wrocławiu. Pomysłodawca i kurator licznych wystaw organizowanych przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Członek Komisji Rewizyjnej Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych – Zachęta Wrocław.

 

Autor, redakcja: Andrzej Mazur

Współpraca redakcyjna, koordynacja wydawnicza: Marta Przetakiewicz

Tłumaczenie na jęz. angielski: Elżbieta Macauley

Korekta  tekstów polskich: Maciej Szłapka

Korekta tekstów angielskich: Agnieszka Piasecka-Ceccato, Tim Macauley

Opracowanie graficzne: Monika Aleksandrowicz

Wydawca: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Druk:

ISBN 978-83-67067-25-6

Format: 14,8 ´ 21 cm | liczba stron: 144| oprawa: twarda

Język: polski i angielski

Cena: informacja wkrótce+ koszt wysyłki

Książkę można zamówić w sklepie internetowym: www.sklep.okis.pl

 

fot. Monika Aleksandrowicz

Publikacja współfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Patroni medialni: Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura, miesięcznik „Odra”, „Pismo Artystyczne Format”

AKTUALNOŚCI

Dodano: 02.12.2022 03:30

„Technologia nie znosi ambicji”
Lucjan Demidowski / Piotr Zugaj

Do 19 lutego trwa wystawa "Technologia nie znosi ambicji", która prezentuje prace Lucjana Demidowskiego i Piotra Zugaja. Kuratorem wystawy jest Paweł Bąkowski. pokaż więcej »

Dodano: 01.12.2022 08:00

NIE/ DOSKONAŁY BŁĄD, wystawa ,,75 Lat ZPAF 1947- 2022″

Czy błąd może być źródłem inspiracją w sztuce fotografii? Czy zjawiska następujące w sposób niekontrolowany mogą wywoływać ciekawe, niepowtarzalne inspiracje?... W dniach 1 grudnia 2022 - 12 lutego 2023 odbywa się wystawa Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików w MWW. pokaż więcej »

Dodano: 03.02.2023 04:00

40 lat Kawiarni Artystycznej Pod Kalamburem – Art Cafe . Spotkanie promujące album.

8 lutego 2023 o godz. 18.00 zapraszamy do wrocławskiej księgarni Tajne Komplety na spotkanie promujące album "40 lat Kawiarni Artystycznej Kalambur Art Cafe". Gośćmi spotkania będą m.in. Michał Litwiniec, koordynator i pomysłodawca publikacji, Berenika Niewiadomska, jedna z autorek książki. Spotkanie poprowadzi Karol Pęcherz. pokaż więcej »

Dodano: 03.02.2023 03:00

Wystawa pofestiwalowa State of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu 2022

Zapraszamy na kolejną wystawę podsumowującą jedną z najbardziej spektakularnych imprez, poświęconych w całości projektowaniu i tworzeniu szklanych dzieł sztuki. W ramach „State of Glass” w Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno zobaczymy prace artystów i studentów, które powstały w lipcu 2022 roku w ramach projektu o tej samej nazwie. Celem projektu „State of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i […] pokaż więcej »

Dodano: 03.02.2023 02:00

Alex Urban. She Devil

Zapraszamy na wystawę artystki Alex Urban SHE DEVIL, która odbędzie się w dniach 10 lutego -16 kwietnia 2023 w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Alex Urban swoją opowieścią o kobietach usiłuje odczarować złogi fallocentrycznej, zanurzonej w religii kultury i aberracyjne odarcie ich z powagi i właściwej im roli. pokaż więcej »

Dodano: 03.02.2023 01:00

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań. Sceniczne rewelacje w Domu Plastyków, czyli o Teatrze Artystów Cricot.

Wykład dr Justyny Michalik-Tomali będzie próbą omówienia historii i najważniejszych realizacji Teatru Cricot. pokaż więcej »

Dodano: 30.01.2023 06:00

Szkolenia z bezpieczeństwa wydarzeń o charakterze publicznym: Organizuj i śpij spokojnie. Bezpieczeństwo wydarzeń o charakterze publicznym

Dolnośląskie Laboratorium Kultury zorganizowało w dniu 2 lutego 2023 szkolenie o tym, jak zarządzać bezpieczeństwem wydarzeń i imprez kulturalnych. pokaż więcej »

Dodano: 30.01.2023 05:00

Szkolenia z bezpieczeństwa wydarzeń o charakterze publicznym: Dokumentacja na imprezę – to wcale nie jest tak skomplikowane, jak się wydaje!

3 lutego 2023 odbyło się drugie szkolenie zorganizowane przez Dolnośląskie Laboratorium Kultury, które dotyczyło tworzenia dokumentacji na imprezy kulturalne w kontekście bezpieczeństwa i imprez masowych. pokaż więcej »

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)