Andrzej Więckowski „Zaginiony między dziadem a wnukiem” – fotorelacja
Pomiędzy Przejściem Garncarskim, a północną pierzeją wrocławskiego Rynku, pomiędzy budkami z langoszem, litewską kiełbasą a grzańcosytnią, w gościnnym wnętrzu Dolnośląskiego Centrum Informacji Kulturalnej przycupnęła niewielka galeria PhotoZona, w której w piątek 24 listopada, tradycyjnie jak co miesiąc wydarzyło się coś niezwykłego. Jednorazowy performance, ulotna chwila, niepowtarzalne tu i teraz. Sprawcę ustalono od razu – to Andrzej Więckowski – pisarz, dziennikarz, w przeszłości założyciel i redaktor zachodnioberlińskiego miesięcznika „Archipelag”, kierownik literackiego Wrocławskiego Teatru Lalek, kierownik Działu Kultury w Radiu Wolna Europa, wykładowca w Kolegium Karkonoskim, a obecnie redaktor naczelny „Formatu Literackiego” oraz serii wydawniczej Arch2pelag OKiS.
Wszystkiemu winne są geny – to one determinują nie tylko nasze zdrowie, skłonności ale także zachowania. Często nawet nie uświadamiamy sobie, w jakim stopniu nasze ruchy, gesty, mimika zostały przejęte po przodkach. Wystawa pt. „Zaginiony między dziadem a wnukiem” , której pomysłodawcą, czy właśnie sprawcą (bo nie jest autorem zdjęć) jest Andrzej Więckowski – to zaledwie trzy prace, trzy chwile z życia, trzy momenty, które zdecydowały o losie m.in. Andrzeja.
Wernisaż wystawy połączony był z performatywnym czytaniem eseju sprawcy. Wzięli w nim udział, poza rzecz jasna sprawcą, także aktorka Wrocławskiego Teatru Współczesnego Ewelina Paszke –Lowitzsch oraz Marek Kocot, związany z teatrami Wrocławia, ojciec założyciel Antykabaretu „Dobry Wieczór we Wrocławiu” (którego współorganizatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu).
Pomimo małej przestrzeni galerii, jej zagubienia pośród krzykliwego Jarmarku Bożonarodzeniowego, wystawę odwiedziło wielu gości. Nie dali się zwieść mocy glühweinu, nie przykleili do cukrowych pierników, nie ulegli wypadkowi na torach szalonej kolejki w Baśniowym Lasku. Stawili się licznie – czego dowodem niniejsza fotorelacja.
Zadaniem galerii jest prezentacja dokonań powstałych w fotomedialnym nurcie sztuki. Publiczności zostanie zaprezentowany dorobek artystyczny, który ma swoje źródło w ogólnopolskim środowisku akademickim, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji powstałych w dolnośląskim kręgu artystycznym. Galeria PhotoZona organizuje wystawy o zróżnicowanym charakterze formalnym (fotografia, fotoobiekt, fotoinstalacja itp), które poza miejscem ekspozycji (Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKiS) będą upublicznione również w mediach elektronicznych i publikacjach.
Patronat medialny nad Galerią PhotoZona objęło Pismo Artystyczne Format, made-in-photo.com, Tuwroclaw.com, Kulturaonline.pl, Quart Kwartalnik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, DOKIS.pl Portal Kulturaisztuka.pl.
www.photozona.pl
Kurator wystawy: dr Agata Szuba
Dokumentacja fotograficzna wernisażu: Agata Szuba & Manfred Bator