Data i miejsce:

3-30 października 2024
Wernisaż: 3 października 2024, 16.30
Miejsce: Breno, Audytorium Muzeum Camus
Via Giuseppe Garibaldi, 8, 25043 Breno BS

Udostępnij:

Dodano:

29.09.2024 12:00

Blackout IT. Międzynarodowa wystawa malarstwa i rysunku

Projekt BLACKOUT IT
3 – 30 października 2024 r.
Miejsce instalacji site-specific: Chiesa di Sant Antonio Breno
Konferencja i Inauguracja: 3.10.2024r, godzina 16:30;
Audytorium Muzeum Camus, Via Giuseppe Garibaldi, 8, 25043 Breno BS

Międzynarodowa wystawa BLACKOUT IT z udziałem 66 artystów (Czechy, Iran, Niemcy, Polska, Ukraina, USA, Włochy) potrwa do 30 października. Organizatorem włoskiej edycji projektu jest Fundacja Misztal v. Blechinger we współpracy z Camus Museo Camuno w Breno i Gminą Breno, przy patronacie i wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie. Ośrodek Kultury i Sztuki jest współorganizatorem wystawy.

Projekt BLACKOUT to idea wystawy w ruchu, która choć obejmuje artystów z różnych krajów i prezentuje różne wybory stylistyczne, zachowuje ten sam temat, rozwijając się w coraz bardziej złożoną instalację. Projekt tworzą moduły komponujące się w jeden obraz i chociaż zadany temat dotyczy obecnej sytuacji energetycznej w jej globalnym dyskursie, projekt koncentruje się na aspekcie, o którym zapominamy: wpływie na ludzką kondycję psychiczną. Brakuje odpowiednich słów, aby omówić tę kwestię, brakuje intencji, dobrej woli lub odpowiedniego miejsca, aby to zrobić, dlatego od zaangażowanych artystów wymagany jest „energetyczny wysiłek”. Na płótnie, lub desce o wymiarach 50×50 cm, w odcieniach bieli, czerni lub szarości i przy użyciu języka i medium najbardziej im odpowiadającego, partycypujący w projekcie artyści biorą udział w dyskursie, ukazując swój punkt widzenia, swoją artystyczną „reakcję”. Kuratorzy podejmują dialog tak komponując prace, by stworzyć z nich nowy przekaz.

Obrazy działają wtedy, gdy są czytane indywidualnie. Jednak to ich wspólny głos, wraz z kryteriami takimi jak przestrzeń, tworzą nową wizualną i emocjonalną składnię. W tym kontekście termin „energia” jest odczytywany z szerszej perspektywy i może również oznaczać odwagę, empatię i siłę wspólnoty. Każdy z pojedynczych cyklów projektu wystawienniczego „Blackout” obejmuje nowe miejsce instalacji. Z każdym nowym miejscem przybywają nowi artyści, tym samym powstaje nowy kontekst , tworzy się nowa historia, powstaje kolejny krytyczny głos. Ważnymi przykładami są pierwsze edycje wystawy: jedna w Polsce w Katowicach (16.12.23 – 31.01.24) i druga w Łucku na Ukrainie (8.03.24). Duży „energetyczny wpływ”, który pojawił się w obu miejscach, w pełni obejmował niektóre z głównych zagadnień związanych z tymi lokalizacjami. Wystawa w Katowicach była wyrazem zbiorowego protestu przeciwko brakowi wsparcia dla lokalnych przestrzeni kultury działających poza instytucjonalnym nurtem. Z kolei wystawa „Blackout” w Ukrainie stała się wyrazem protestu przeciwko bezsensownej sile niszczenia ukraińskiego narodowego dziedzictwa kulturowego i szczególnej bezsilności świata zachodniego wobec opresyjnej polityki Rosji. Trzecia edycja odbędzie się we Włoszech, w miejscu przepełnionym pamięcią, pośród śladów dzieł Romanina, marzycielskiego wędrowca, poszukującego prawdziwego ducha humanizmu. To tutaj, poprzez język sztuki, będziemy mówić o współpracy, międzynarodowym dialogu, o tym co łączy, co pozwala pamiętać i o tym, co buduje.

Artystki i artyści:
Jakub Adamek, Paola Alborghetti, Andrzej Banachowicz, Marta Borgosz, Andrzej Borowski, Antonella Casazza, Bill Claps, Olga Czechowska, Piermario Dorigatti, Paweł Flieger, Eckehard Fuchs, Cynthia Fusillo, Valerio Gaeti, Loredana Galante, Marcelina Groń, Evghenia Grytscu, Marek Grzyb, Elena von Hessen, Jakub Jernajczyk, Eugeniusz Józefowski, Piotr Kielan, Katarzyna Koczyńska-Kielan, Piotr Kmita, Anna Kołodziejczyk, Lívia Kožušková, Vladimír Kovařík, Julia Królikowska, Marek Kulig, Sławomir Kuszczak, Maciej Linttner, Andrzej Łabuz, Olena Matoshniuk, Michał Matoszko, Marta Mez, Yari Miele, Daria Milecka, Leila Mirzakhani, Kamil Moskowczenko, Bohdan Mucha, Alberto Mugnaini, Grzegorz Niemyjski, Katja Noppes, Libor Novotný, Kazimierz Pawlak, Damian Pietrek, Tomasz Pietrek, Michał Pietrzak, Przemek Pintal, Adam Pociecha, Marlena Promna, Igor Przybylski, Wojciech Pukocz, Andrzej Rafałowicz, Sonia Ruciak, Václav Rodek, Vasyl Savchenko, Georg Schnitzler, Marta Szymczakowska, Daniela Tagowska, Mimmo Totaro, Anna Trojanowska, Wojciech Ulrich, Irene Wieland, Igor Wójcik, Adam Włodarczyk, Andrzej Zdanowicz

Kuratorzy projektu:
Tomasz Pietrek, Marlena Promna

Kuratorzy edycji włoskiej:
Paola Alborghetti, Zyta Misztal von Blechinger

Współorganizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuk we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Artpunkt

Partnerzy:
RUC Artist Residency, Antica Casa degli Artisti, Związek Polskich Artystów Plastyków (Okręg Wrocławski i Katowicki), Związek Polskich Artystów
Fotografików (Okręg Dolnośląski)

Patron medialny:
Pismo Artystyczne Format

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 01.10.2024 12:44

REJESTRACJA NA KONGRES KULTURY WROCŁAWIA I DOLNEGO ŚLĄSKA

Ruszyła rejestracja na Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska, który odbędzie się pod hasłem "Sztuka współpracy" w ostatni weekend października we Wrocławskim Centrum Kongresowym. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2024 02:00

Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska

W dniach 25-26 października br. pod hasłem "Sztuka współpracy" odbędzie się Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska. W programie m.in. debaty, dyskusje i warsztaty, wybory do dwóch Rad Kultury oraz działania artystyczne we Wrocławiu oraz w regionie. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2024 01:00

„Lobster” – prapremiera

Ruszyła sprzedaż biletów na premierę spektaklu „Lobster” opartego na prawdziwej historii kobiety walczącej z kryzysem choroby terminalnej poprzez działania w mediach społecznościowych i akcje społeczne. Bilety do nabycia na: ekobilet.pl pokaż więcej »

Dodano: 29.09.2024 12:00

Blackout IT. Międzynarodowa wystawa malarstwa i rysunku

W październiku w Brenie odbędzie się wystawa BLACKOUT IT z udziałem 66 artystów z Czech, Iranu, Niemiec, Polski, Ukrainy, USA i Włoch. Ideą projektu jest coroczna prezentacja spójnej koncepcyjnie instalacji artystycznej, przygotowanej przez twórców z różnych krajów, w nowych miejscach i przestrzeniach w Europie. pokaż więcej »

Dodano: 29.09.2024 11:00

V edycja koncertu „Melodie Trzech Pokoleń”

Trzy pokolenia – studenci, wykładowcy i emerytowani pracownicy uniwersyteccy zaśpiewają dla powodzian 7 października w Sali Oratorium Marianum UWr. pokaż więcej »

Dodano: 29.09.2024 10:00

„Otium i inne wiersze rzymskie” rozmowa z Robertem Gawłowskim

„Otium i inne wiersze rzymskie” – trzynasta książka poetycka Roberta Gawłowskiego -  przenosi nas w czasy upadku republiki rzymskiej, okres pełen dramatycznych wydarzeń, niezwykle burzliwy i ciekawy. pokaż więcej »

Dodano: 29.09.2024 09:30

„Muzyczne Czwartki” w Jeleniej Górze 2024

10 października w Galerii Karkonoskiej odbędzie się koncert muzyki kameralnej „Październikowa jesień” w wykonaniu uczniów i pedagogów PSM I i II stopnia w Jeleniej Górze. pokaż więcej »

Dodano: 29.09.2024 09:00

Koncerty„Z klasyką przez Polskę”/ Rafał Blechacz przełożone!

Zapraszamy na recitale Rafała Blechacza na Dolnym Śląsku, które odbędą się w ramach cyklu "Z klasyką przez Polskę" w dniach 11-13 października. W programie utwory Beethovena i Chopina. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)