X

REPREZENTACJA DOLNEGO ŚLĄSKA NA 60. OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU KAPEL I ŚPIEWAKÓW LUDOWYCH W KAZIMIERZU DOLNYM

25-28 czerwca 2026 odbędzie się 60. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolny.

Festiwal ten to jedna z naczelnych imprez folklorystycznych w kraju. Tradycja ludowa stanowi cenną i istotną część polskiego dziedzictwa kulturowego, która nie może zostać zaprzepaszczona w nowych warunkach cywilizacyjnych. Stanowi ona bowiem o naszej tożsamości w zjednoczonej Europie. Udział artystów z Dolnego Śląska w tej imprezie jest bardzo istotny ze względu na to, że dzięki przeglądowi tradycja autentycznego repertuaru, stylu muzykowania oraz śpiewu ludowego Dolnego Śląska podlega ochronie i dokumentacji, a dodatkowo także popularyzacji w szerokich kręgach społecznych – głównie dzięki patronatowi Telewizji Polskiej S.A. oraz Polskiego Radia S.A. Wszelkie te działania są bardzo istotne dla dziedzictwa kulturowego szczególnie rejonów tak specyficznych etnologicznie jak Dolny Śląsk.

 

Fot. Archiwum Zespołu Łastiwoczka z Przemkowa

W tym roku Dolny Śląsk reprezentowany będzie przez:

 

I  Kategoria zespołów śpiewaczych:

Zespół Łastiwoczka z Przemkowa

Zespół Śpiewaczy z Przemkowa składa się z potomków łemkowskich ekspatriantów z Podkarpacia przesiedlonych na Dolny Śląsk w ramach Akcji Wisła w 1947 roku. W repertuarze zespołu znajduje się bogaty zestaw pieśni powszechnych i obrzędowych, które wykonywane są przez wielopokoleniową grupę na podstawie przekazu tradycji. Zespół jest laureatem III nagrody Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w 2014 r., I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie w 2017 r., wyróżnień Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu w 2013 i 2018 r. oraz III nagrody 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2017 r. W 2019 r. zespół został zaproszony do udziału w 54. Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu w cyklu koncertowym pt. Pieśni z lasów i pól. Kontynuacją  była realizacja kolejnego występu pt. Pieśni łemkowskiej krainy w Forum w dniu 30 XI  2024 r. W 2023 r. Łemkowski Zespół Łastiwoczka uhonorowany został Nagrodą im. Oskara Kolberga.

 

II  Kategoria solistów śpiewaków

Daniel Horoszczak z Przemkowa

Daniel Horoszczak jest potomkiem powojennych ekspatriantów z Podkarpacia zamieszkujących od 1947 roku na Dolnym Śląsku. Wychowany w kręgu rodzin łemkowskich od dzieciństwa pozostawał pod wpływem ludowych śpiewaków i muzykantów pielęgnujących tradycje wyniesione z przedwojennej krainy pochodzenia. Wraz z miejscowym zespołem Łastiwoczka uczestniczył w prezentacjach tradycji podczas ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali folkloru, w tym m.in. Międzynarodowym Festiwalu Oblicza Tradycji w Zielonej Górze oraz w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Śpiewak jest laureatem II nagrody 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2020 roku. Występował również na zaproszenie Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu w koncercie Pieśni łemkowskiej krainy w 2024 roku.

 

III Kategoria Duży-Mały

Młodzieżowa grupa śpiewacza z Przemkowa

Mistrz śpiewak Daniel Horoszczak z uczniem Pawłem Nowakiem z Przemkowa

 

NIESZPORY LUDŹMIERSKIE. Koncert z okazji Święta Wrocławia.

 

Koncert oratorium Nieszpory Ludźmierskie odbędzie się 26 czerwca 2026 roku w ramach obchodów Święta Wrocławia 2026. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00 w Kościele pw. św. Elżbiety (Bazylice Mniejszej)

 

 

 

Uwaga! Spektakl „SŁOJE DRZEWA” odwołany!

Spektakl, w którym fragmenty prozy Urszuli Kozioł, wybrane jej wiersze oraz cytaty z esejów i felietonów składają się na literacki portret wybitnej poetki, od lat związanej z Wrocławiem. W przedstawieniu znalazły odzwierciedlenie najważniejsze w jej pisarstwie motywy, nazwane przez nią „kołami tematycznymi”.

Dostrzegam teraz w tych wierszach napisanych na przestrzeni kilku dziesiątków lat” – pisała w „Stanach nieoczywistości” – „zarysowujące się (na kształt przerdzewiałych słojów w przekroju drzewa) koła tematyczne, które w coraz to innej perspektywie nawiązują promieniście do swego rdzenia i usiłują jeszcze inaczej mówić o tym samym, ujmowanym raz z tej, a raz z tamtej strony…”*. I dodawała, że pragnie mówić o człowieku: „wobec cywilizacji, techniki, wobec przyrody (…), wobec wojny, wobec drugiego człowieka, wobec pamięci, dziedzictwa, życia, miłości, śmierci, wobec własnego «ja», wobec czasu wreszcie, w którym owemu «ja» wypadło żyć”**.

Przez długie lata twórczość Urszuli Kozioł pełna była żywej dyskusji ze światem. We wstępie do tomu „Poezje wybrane (II)” autorka pisała: „Myślę, że większość zapisanych przeze mnie stron powstała z pilnej wewnętrznej potrzeby podzielenia się z kimś złymi przeczuciami, które mną owładnęły a które dotyczą losu ludzi i losu świata, (…) są też te zapisy próbą uprzytomnienia sobie i innym różnorakich zagrożeń, są wołaniem o opamiętanie się, nawet jeśli miałoby ono pozostać jedynie wołaniem na puszczy”***.

W ostatniej dekadzie w wierszach Urszuli Kozioł zaczyna dominować krąg rozważań o stracie ukochanego mężczyzny i przejmujący, wnikliwy zapis własnego przemijania, żegnania się z życiem.

W spektaklu „Słoje drzewa” zostały zaprezentowane te dwa nurty refleksji poetyckich: pierwszy – pełen pasji, obrazujący przemiany świata i rosnące wokół nas zagrożenia oraz ten późniejszy – wyciszony, pełen prostoty i pokory, w którym poetka żegna się ze światem.

* Urszula Kozioł, Wciąż o tym samym, [w:] Stany nieoczywistości, PIW, Warszawa 1999, s. 273–274.
** Tamże, s. 273–274.
*** Urszula Kozioł, Poezje wybrane (II) , Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1985, s. 5–6.


TWÓRCY SPEKTAKLU

Reżyseria, scenariusz: Jerzy Bielunas
Muzyka: Sambor Dudziński
Scenografia: Mirosław Chudy
Występują: Wiktoria Glińska, Krystyna Krotoska, Agnieszka Kwietniewska, Halina Litwiniec

Jerzy Bielunas jest reżyserem teatralnym i telewizyjnym, profesorem wykładającym we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Zrealizował kilkadziesiąt spektakli teatralnych. W czasie studiów był związany z Teatrem „Kalambur” we Wrocławiu. Przez szereg lat współpracował z Przeglądem Piosenki Aktorskiej (PPA) we Wrocławiu. W ramach PPA zrealizował m.in. spektakl „Ballady Morderców” (1998) oparty na piosenkach zespołu Nick Cave and The Bad Seeds, a także koncert ,„Nick Cave i przyjaciele” (1999). Jest również twórcą widowisk telewizyjnych, m.in. koncertu galowego z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej (2004), koncertów z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (2003, 2009, 2014), koncertu z okazji 25. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” ( 2005) czy koncertu poświęconego Markowi Grechucie – „Świat w obłokach” – prezentowanego na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (2006). Zrealizował również „Częstochowską Victorię” – plenerowe widowisko w ramach obchodów jubileuszu 350-lecia obrony Jasnej Góry, inscenizowane na wałach klasztoru (2005). We Wrocławiu przygotowywał koncerty z okazji wręczenia Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus (2008 i 2009) oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2013, 2015, 2016). Na Międzynarodowym Festiwalu Mozartowskim „Mozartiana” w Gdańsku reżyserował widowiska: „Operowe fascynacje Chopina” (2010), „Fantazja na oliwskie organy” (2017) i „Muzyka nocy” (2022). Interesuje się też teatrem dla dzieci. Jego przedstawienia dla młodych widzów były wielokrotnie nagradzane. Członek ZAiKS-u. Tłumacz piosenek francuskich, autor sztuk teatralnych, scenariuszy i tekstów piosenek dla dzieci, m.in. utworów, które ukazały się na płycie „Małe WuWu”.

Mirosław Chudy jest ekspertem Galerii 66P i członkiem ciała doradczego tworzącego program miejsca. W latach 80. studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta) we Wrocławiu wraz z innymi przedstawicielami nurtu Nowej ekspresji, m.in. Wojciechem Urlichem, Mają Godlewską i Władysławem Zaporowskim. Był związany z pracownią Konrada Jarodzkiego. Jeszcze podczas studiów współtworzył legendarny Klub Linda. W 1987, tuż przed dyplomem, wyjechał do Aten, gdzie do 1990 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Atenach (ASFA) w pracowni firmowanej przez Jannisa Kounnellisa, jednego z czołowych przedstawicieli nurtu Arte Povera. W latach 1990–2007 mieszkał w Toronto i w Chicago. Obecnie mieszka i pracuje w Miami w USA, łącząc indywidualną praktykę artystyczną ze zleceniami na projekty wnętrz i oprawę wydarzeń.

Sambor Dudziński (właśc. Damian Dudziński–Dymek), ur. 3 czerwca 1974 w Bytomiu, jest artystą totalnym: performerem, multiinstrumentalistą, kompozytorem, autorem tekstów, wokalistą, aktorem, lalkarzem, wynalazcą i showmanem. Jego sceniczna działalność łączy teatr, muzykę i elementy transowego rytuału, tworząc unikalne widowiska live. Wielokrotnie występował za granicą, m.in. w USA, Japonii, Niemczech, Finlandii, Francji, Danii, Rosji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i w Rumunii. Na scenie posługuje się kilkunastoma instrumentami, łącząc live looping i improwizację. Gra na instrumentach klawiszowych (piano elektryczne, rhodes, organy, key-bass, melodyka), dętych (saksofony, klarnety), perkusyjnych, a także na licznych instrumentach etnicznych (duduk, sopiłka, didgeridoo, drumle, kalimba, berimbao, lira korbowa, ligawki, flety). Jego wokal obejmuje szerokie spektrum stylistyk – od jazzu i belcanto po śpiew etniczny i eksperymentalny. Tworzy muzykę teatralną, filmową, współczesna i wokalną, a także w nurcie jazzu, bluesa, popu i progresywnego rocka.

Wiktoria Glińska studiuje na Wydziale Aktorskim we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. W 2024 roku otrzymała wyróżnienie w VI edycji konkursu Modjeska Calling, który jest organizowany przez Teatr Polski w Poznaniu. Absolwentka lubelskich szkół muzycznych: Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w klasie wiolonczeli oraz Szkoły Muzycznej II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w klasie śpiewu operowego.

Agnieszka Kwietniewska jest aktorką. Ukończyła studia na Wydziale Aktorskim we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Laureatka wielu nagród aktorskich, m.in. wyróżnienia za najlepszą rolę żeńską na 4. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia za kreację w spektaklu „Joanna Szalona. Królowa” w reżyserii Wiktora Rubina oraz indywidualnej nagrody aktorskiej za rolę żeńską w przedstawieniu „Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki (Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu) w finale 17. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Przez wiele lat związana z Teatrem Polskim we Wrocławiu, gdzie zadebiutowała w grudniu 2012 w przedstawieniu Moniki Strzępki pod tytułem „Courtney Love”. Obecnie związana z  Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu i Teatrem Polskim w Podziemiu we Wrocławiu.

Krystyna Krotoska jest aktorką teatralną i filmową oraz pieśniarką. Już w czasie studiów związała się z wrocławskim Teatrem Kalambur, w którym występowała od 1969 do 1982 roku. W latach 1983–90 i 1991–2004 była aktorką Teatru Polskiego we Wrocławiu. Od lat współpracuje z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego. W 2002 roku zrealizowała tu swój Beckettowski monodram „no właśnie co”, na który złożyły się dwie jednoaktówki: „Nie ja” i „Kołysanka” oraz wiersz Becketta „no właśnie co”. W 2013 roku monodram został poszerzony o jednoaktówkę „Kroki”. Spektakl był prezentowany także we Włoszech, częściowo w języku włoskim. W 2006 roku z międzynarodową grupą Bred in the Bone Theatre Company zrealizowała „Unreal City – a jazzed performance”, oparty na poemacie T.S. Eliota „Ziemia jałowa”. W 2014 roku wystąpiła na scenie Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu w broadwayowskim musicalu „Nine”, w roli matki Gwida. Poezja Urszuli Kozioł od lat pozostaje w kręgu zainteresowań aktorki. W 1970 roku wystąpiła w słynnym spektaklu Teatru Kalambur pt. „W rytmie słońca”, zrealizowanym na podstawie tomu poetki pod tym samym tytułem.

Halina Litwiniec jest aktorką, nauczycielką i animatorką kultury. W 1963 roku ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim, a w 1965 uzyskała dyplom aktorki estradowej. W latach 1961–1993 występowała na scenie wrocławskiego Teatru Kalambur, m.in. w spektaklach zrealizowanych na podstawie twórczości Urszuli Kozioł („W rytmie słońca”, 1970; „Biała skrzynia”, 1977; „O sobie samej”, 1982). Laureatka licznych nagród w konkursach recytatorskich – wojewódzkich i ogólnopolskich, a także aktorskich, m.in. otrzymała nagrodę za rolę w „Łysej Śpiewaczce” (1966) podczas Festiwalu Teatrów Studenckich oraz nagrodę za najlepszy epizod aktorski w spektaklu „Nasz Julo czerwony” (1987) w ramach plebiscytu „Złote Iglice”. Uhonorowana odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” oraz „Srebrnym Krzyżem Zasługi”. W latach 1965–1980 uczyła języka polskiego i prowadziła teatr szkolny. Od 1983 kierowała wrocławską kawiarnią „Pod Kalamburem” – kultowym miejscem spotkań artystycznych i kulturalnych elit miasta, a także wielu wydarzeń artystycznych. Współtworzyła działającą w kawiarni „Galerię Literacką Młodych” , organizowała konkursy poetyckie (m.in. wspólnie z Markiem Garbalą „Turniej Jednego Wiersza”) oraz prowadziła spotkania z wybitnymi postaciami polskiego teatru, literatury i nauki (m.in. z Tadeuszem Łomnickim, Urszulą Kozioł, Wisławą Szymborską, Jeremim Przyborą i prof. Janem Miodkiem). W ramach cyklu „Galerii Trzech Obrazów” gościła wrocławskich plastyków. Obecnie aktywnie działa na rzecz upamiętnienia dziedzictwa Teatru Kalambur, m.in. współorganizując „Poniedziałki z Kalamburem”, które odbywają się co miesiąc w „Art Cafe Kalambur”. Od lat jest związana ze Stowarzyszeniem Europejskich Więzi, które promuje wiedzę o współczesnym świecie w różnych aspektach – politycznych, kulturowych i socjologicznych.

Elżbieta Terlikowska-Misiak jest kostiumografką i scenografką. Absolwentka Wydziału Projektowania Form Przemysłowych Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta). Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. Józefa Hałasa. Jako scenografka i kostiumografka zadebiutowała w 1986 roku w Operze Wrocławskiej, pracując przy spektaklu „Nowe Wyzwolenie” według Witkacego, w reżyserii Jerzego Bielunasa. Scenografię i kostiumy projektuje nie tylko dla teatru. Pracuje również przy produkcjach filmowych i telewizyjnych, m.in. jest autorką kostiumów do filmu „Odlotowe wakacje” Marka Piestraka oraz seriali „Życie jak poker” i „Warto kochać”. Zajmuje się także grafiką użytkową oraz małą formą graficzną.

Koproducenci i współorganizatorzy:
Instytutu im. Jerzego Grotowskiego


Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Logo Ośrodka Kultury i Sztuki we Wocławiu

Spektakl jest dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

ARTUR LESICKI TRIO | Z JAZZEM PRZEZ POLSKĘ

Artur Lesicki Trio to elektryczny projekt jednego z czołowych polskich gitarzystów jazzowych, łączący nowoczesne brzmienie contemporary jazz z otwartością improwizacji i energią muzyki elektrycznej. Lider zespołu – gitarzysta, kompozytor, doktor sztuk muzycznych oraz wykładowca Wydziału Muzyki Jazzowej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu – od lat należy do najważniejszych postaci polskiej sceny jazzowej. Był nominowany do nagrody Fryderyk 2016 za album „Napiórkowski – Lesicki Celuloid”, a jako lider lub współlider nagrał sześć autorskich płyt oraz uczestniczył w realizacji blisko pięćdziesięciu albumów jako muzyk sesyjny.

Współtworzył legendarną formację Funky Groove, wielokrotnie uznawaną przez magazyn Jazz Forum za najlepszy polski zespół jazzu elektrycznego. W swojej wieloletniej działalności współpracował m.in. z Markiem Napiórkowskim, Dorotą Miśkiewicz, Urszulą Dudziak, Ewą Bem, Gordonem Haskellem, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem czy Leszkiem Możdżerem. Występował na najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą, koncertując m.in. w Japonii, Chinach, Francji, Niemczech, Włoszech i Holandii.

Muzyka trio opiera się na autorskich kompozycjach lidera oraz nowych aranżacjach standardów jazzowych. To współczesne spojrzenie na klasyczny format gitarowego tria – pełne przestrzeni, dialogu i improwizacyjnej swobody. Zespół łączy jazzową tradycję z wpływami fusion, muzyki filmowej i nowoczesnych brzmień elektrycznych, tworząc koncerty o wyrazistej narracji, dużej dynamice i wyjątkowym klimacie.

W ramach cyklu „z Jazzem przez Polskę” Artur Lesicki zaprasza do współpracy wybitnych muzyków wrocławskiej sceny jazzowej, m.in. Łukasza Sobolaka– perkusja, Piotra Mazurka – gitara basowa oraz Patryka Stachurę – również gitara basowa.

Program koncertu Artur Lesicki Trio stanowi połączenie autorskich kompozycji lidera z nowymi interpretacjami utworów wybitnych twórców światowego jazzu i muzyki rozrywkowej. Repertuar oparty jest na nowoczesnym języku contemporary jazz, łączącym melodyjność, improwizację oraz otwartą formę charakterystyczną dla klasycznego gitarowego tria. W programie znajdują się zarówno nastrojowe i przestrzenne kompozycje Artura Lesickiego, takie jak „Ocean Light”, „Freely” czy „Yellow”, jak i bardziej energetyczne utwory, m.in. „Tingle in My Heart” oraz „Headin’ Home” Joshuy Redmana. Ważnym elementem koncertu są także autorskie aranżacje kompozycji Wayne’a Shortera, Jarosława Śmietany oraz zespołu The Doors, które dzięki świeżemu podejściu improwizacyjnemu zyskują nowe brzmienie i współczesny charakter.

 

ARTUR LESICKI TRIO

W programie m.in.:
1. „Daughters” – Artur Lesicki
2. „Easy Folk Song” – Artur Lesicki
3. „Ocean Light” – Artur Lesicki
4. „When You Dream” – Wayne Shorter
5. „Tingle in My Heart” – Artur Lesicki
6. „Headin’ Home” – Joshua Redman
7. „My Love and Inspirations” – Jarosław Śmietana
8. „Light My Fire” – Robbie Krieger / The Doors
9. „Freely” – Artur Lesicki
10. „Yellow” – Artur Lesicki

 

 

Z jazzem przez Polskę

Cykl koncertów „Z jazzem przez Polskę” to projekt Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca we wszystkich regionach kraju. Propaguje muzykę klasyczną i jazzową poprzez promocję znakomitych artystów oraz ambitnego repertuaru w miejscach, w których publiczność na co dzień nie obcuje z ambitną sztuką i nie ma możliwości uczestnictwa w ciekawych i różnorodnych działaniach kulturalnych. Na Dolnym Śląsku jest współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Operatorem przedsięwzięcia jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Dolnośląskie Laboratorium Kultury. Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Organizatorzy: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego,  Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Gitarą i – borowickie spotkania z poezją śpiewaną

Festiwal „Gitarą i… – borowickie spotkania z poezją śpiewaną” w 2026 roku odbędzie się w dniach 3–4 lipca (piątek–sobota). To dwudniowe święto muzyki plenerowej i poezji tradycyjnie zorganizowane zostanie na malowniczej górskiej polanie w Borowicach (Gmina Podgórzyn).

„ODA DO KRUCHOŚCI” – PREMIERA FILMU DOKUMENTALNEGO

5 lipca 2026, godz. 17.30, TVP3 Wrocław – PREMIERA „ODA DO KRUCHOŚCI „

Film dokumentalny współprodukowany przez OKiS we Wrocławiu oraz TVP3 Wrocław jest pierwszym dokumentem ukazującym regionalne tradycje związane ze szklarstwem oraz współczesne tendencje artystyczne tej sztuki użytkowej w Karkonoszach.

Pierwsze ślady szklarstwa w regionie pochodzą ze średniowiecza, ale największy rozkwit nastąpił od XVII do XIX wieku. W XIX wieku karkonoskie huty zdobyły renomę w całej Europie dzięki kryształom, lustrom i artystycznym wyrobom szklanym. Niestety tradycja ta nie przetrwała zawirowań XX wieku. Czy w XXI wieku szklarstwo na Dolnym Śląsku nadal ma przyszłość?

 

 

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Jóźwik
Współpraca reżyserska: Daniel Jasiński
Konsultacja merytoryczna: Igor Wójcik
Zdjęcia: Miłosz Mickiewicz, Jerzy Szota, Maciej Górski, Artur Stroiński, Mikołaj Małecki, Michał Piątek, Marcin Wenzel
Zdjęcia lotnicze: Józef Piejdak, Maciej Górski, Artur Stroiński
Dźwięk: Józef Piejdak, Waldemar Olszewski, Arleksiei Kartashou, Marcin Nykowski
Światło: Waldemar Olszewski, Robert Kuszczak, Grzegorz Litwinek, Zygmunt Kosiński
Montaż: Jerzy Szota, Daniel Zioła
Tłumaczenia: Maria Knapik

Partner: Miasto i Gmina Pieńsk, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze

     

Koprodukcja: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, TVP3 Wrocław
   


Dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

 

JAKUB OLEJNIK TRIO | Z JAZZEM PRZEZ POLSKĘ

Jakub Olejnik Trio to zespół powstały w 2025 roku z inicjatywy wrocławskiego kontrabasisty Jakuba Olejnika, który po latach współpracy na europejskiej scenie jazzowej powołał własną formację. Zespół prezentuje twórczość osadzoną w nurcie jazzowego mainstreamu, łącząc klasyczne brzmienia z nowoczesnym podejściem do rytmu, formy i harmonii. Muzyka zakorzeniona jest w jazzowej tradycji jazzu, łączy wpływy bluesa, swingu oraz jazzowej harmonii, co w połączeniu ze swobodą wykonawczą tworzy spójny, a zarazem świeży i pełen ekspresji język muzyczny.

Formację tworzą znakomici instrumentaliści i improwizatorzy, od lat aktywnie obecni na polskiej i europejskiej scenie jazzowej. Na co dzień współpracują z czołowymi
postaciami polskiego jazzu, biorąc udział w prestiżowych projektach koncertowych i studyjnych. Ich doświadczenie, muzyczna wrażliwość i doskonałe zgranie przekładają się na dojrzałe i pełne niuansów brzmienie zespołu.

W programie koncertu znajdą się kompozycje członków zespołu oraz aranżacje utworów z szeroko rozumianego kanonu muzyki jazzowej, stanowiące ważny element ich artystycznej tożsamości. Szczególnym atutem będzie obecność polskich akcentów – podczas koncertu usłyszymy utwory takich twórców, jak Krzysztof Komeda czy Jerzy Petersburski, których dorobek stanowi nieodłączną część polskiego dziedzictwa jazzowego.

SKŁAD ZESPOŁU:

Jakub Olejnik – kontrabas
Adam Jarzmik – fortepian
Piotr Budniak – perkusja

Jakub Olejnik – kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor, pedagog i animator życia muzycznego. Kierownik Katedry Muzyki Jazzowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, dyrektor artystyczny Krokus Jazz Festival oraz prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego Wrocław. Od ponad dwóch dekad aktywnie współtworzy polską scenę jazzową jako artysta, wykładowca i organizator wydarzeń kulturalnych. Współpracował z takimi muzykami jak Bob Mintzer, Rory Stuart, Rufus Reid, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Piotr Schmidt, Henryk Miśkiewicz, Piotr Baron, Grzegorz Nagórski, Kuba Stankiewicz, Agata Zubel czy L.U.C. Występował na prestiżowych festiwalach, m.in. Jazz Nad Odrą, Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Juniors, Cologne Jazz Night i JazzFest Brno. Jest cenionym sidemanem i liderem projektów artystycznych, a jego działalność obejmuje również współpracę z Narodowym Forum Muzyki, Teatrem Muzycznym Capitol i Teatrem Polskim we Wrocławiu. Łączy najwyższy poziom wykonawczy z pasją do edukacji i rozwoju środowiska jazzowego.

Adam Jarzmik – pianista jazzowy, kompozytor, aranżer, producent i lider zespołów. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, uznawany za jednego z najciekawszych przedstawicieli swojego pokolenia. Jego autorski Adam Jarzmik Quintet zdobył uznanie publiczności i krytyków dzięki albumom „Euphoria”, „Live At Radio Katowice” oraz „On The Way Home”. Laureat licznych nagród, w tym Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej, Festiwalu Jazz Nad Odrą, Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy oraz International Jazzwoche Burghausen w Niemczech. Tworzy również muzykę do spektakli, widowisk i produkcji telewizyjnych, a od 2016 roku pełni funkcję kierownika artystycznego festiwalu Integracja Malowana Dźwiękiem.

Piotr Budniak – perkusista, kompozytor, pedagog i lider zespołu Piotr Budniak Essential Group. Absolwent Akademii Muzycznych w Katowicach i Krakowie, laureat najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce. Ma na koncie ponad 30 albumów, w tym wydawnictwa nagrodzone złotymi i platynowymi płytami oraz nominowane do Fryderyków. Współpracował m.in. z Tomaszem Stańko, Ewą Bem, Jeffem Parkerem, Peterem Evansem, Robem Mazurkiem, Mike’em Moreno i Piotrem Wojtasikiem. Koncertował na scenach Europy, Azji i Afryki, budując renomę jednego z najbardziej wszechstronnych perkusistów współczesnej polskiej sceny jazzowej. Od 2023 roku prowadzi zajęcia na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

 

Z jazzem przez Polskę

Cykl koncertów „Z jazzem przez Polskę” to projekt Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca we wszystkich regionach kraju. Propaguje muzykę klasyczną i jazzową poprzez promocję znakomitych artystów oraz ambitnego repertuaru w miejscach, w których publiczność na co dzień nie obcuje z ambitną sztuką i nie ma możliwości uczestnictwa w ciekawych i różnorodnych działaniach kulturalnych. Na Dolnym Śląsku jest współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Operatorem przedsięwzięcia jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Dolnośląskie Laboratorium Kultury. Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Organizatorzy: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego,  Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Glass breaks free. 16. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu

e-Glass Festival to platforma dla tworzenia autorskich dzieł sztuki i designu szklarskiego. To także wymiana doświadczeń między wybitnymi artystami, hutmistrzami i technologami szkła z całego świata. e-Glass Festival buduje dialog międzynarodowy i międzykulturowy. Promuje szkło jako jedną z najciekawszych form sztuki współczesnej, od średniowiecza wpisanej w tradycję Dolnego Śląska i pogranicza karkonoskiego oraz izerskiego.

Tegoroczne hasło „Glass breaks free” ma na celu zmotywować do refleksji nad wolnością, nad cienką linią między konserwatywną technologią szklarską a nieokiełznaną przecież sztuką i wypowiedzią twórczą. Sztuka stoi zawsze w awangardzie postępu, a jak uczy nas historia jest także głównym orężem w walce o Wolność.

Dyrektor organizacyjny i artystyczny festiwalu: Igor Wójcik

Kurator warsztatów i sympozjum: Mariusz Łabiński

 

Uczestnicy:

Artyści festiwalu:
Dagmara Bielecka
Mariusz Łabiński
Vaclav Řezáč
Igor Wójcik

Goście festiwalu:
Teresa Cukier
Masami Hirohata
Karolina Spiak

Studenci:
Izabela Kościewicz
Kalina Kwiatkowska
Marcelina Pawlak
Malina Wejss

 

Program:

Warsztaty i pokazy dostępne dla publiczności / Workshopy a akce pro veřejnost

Leśna Huta / Lesní huť
15-17.07, 20-24.07
10:00-18:00, Kołłątaja 2, Szklarska Poręba (PL)

JAROŠ Glass Works
14-15.07, 20-24.07
9:30-16-30, Husa – Paceřice 124 (CZ)

Martin Stefánek – Sklo Studio 14
13-16.07, 20-22.07, 24.07
10:00-14:00, Hutní 519, Desná (CZ)

Riedelova vila
Pokazy na średniowiecznym piecu
17-18.07
10:00-18:00, Krkonošská 120, Desná (CZ)

Muzeum Karkonoskie – Laboratorium Szkla / Krkonošské muzeum Jelení Hora
21-30.09
10:00-18:00, Matejki 28, Jelenia Góra (PL)

GLASS&AMBIENT&JAZZ 18.07
10:00-20:00
Polana Jakuszycka, Dolnośląskie Centrum Sportu
Jakuszyce 8, Szklarska Poręba

SYMPOZJUM 10:00-12:00
WARSZTATY I POKAZY 12:00-17:00
FORMOWANIE SZKŁA W OGNIU PALNIKA GAZOWEGO
FORMOWANIE SZKŁA WYTAPIANEGO W PIECU PLENEROWYM
KIERMASZ SZKŁA 12:00-17:00
KONCERT AMBIENT&JAZZ 18:00

Szklarski Retro Rajd Rowerowy św. Anny z osady Orle (PL) do Jizerki (CZ)
start: 25.07, 9:00
Zapraszamy do udziału w Szklarskim Retro Rajdzie Rowerowym św. Anny, który wyruszy z osady Orle w Jakuszycach-Szklarskiej Porębie, czyli dawnej huty Carlsthal do dawnej huty Josefa Riedela w Jizerce.

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury / Co-financed by the Minister of Culture and National Heritage from the Culture Promotion Fund

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. / The project is co-financed from the budget of the Lower Silesia Region Self-Government.

Organizator / Organizer
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego / Centre for Culture and Art in Wrocław – Institution of Culture of the Local Government of the Lower Silesian Region

Współorganizator / Co-organizer
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego / The Karkonosze Museum in Jelenia Góra – Institution of Culture of the Lower Silesian Region

Patronat honorowy / Honorary Patronage
Patronat Marszałka / Marshall Patronage Marszałek Województwa Dolnośląskiego / Marshall of the Lower Silesian Region


Konsulat Honorowy Republiki Czeskiej we Wrocławiu

Partnerzy / Partners
JAROŠ – Glass Works
Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka
Towarzystwo Izerskie
Koleje Dolnośląskie
Martin Štefánek – Sklo Studio
Lasy Państwowe

Patroni medialni / Media Patronage
Radio Wrocław
Miesięcznik „Odra”
Pismo Artystyczne „Format”
Kwartalnik „Szkło i Ceramika”
TVP3 Wrocław
TVP Kultura
Telewizja Dami

 

Przejdź do treści