Udostępnij:

Dodano:

31.12.2021 20:01

Andrzej Sapija „Co Pan widzi? Różewicz filmowy”

Co Pan widzi? Różewicz filmowy to niezwykły portret podwójny. Punktem wyjścia dla tej książki stały się materiały dofilmów o poecie, kręconych przez jej autora, znanego dokumentalistę – Andrzeja Sapiję – na przestrzeni ponad 10 lat.  Rozmowy z Różewiczem i rozmowy o Różewiczu przeplatane są tu notatkami samego reżysera. Przyglądamy się więc zarówno poecie, jak i procesowi tworzenia filmów o nim. Co więcej, książka pozwala zobaczyć twórczość Różewicza w kontekście wielu dziedzin i w spojrzeniach wielu osób. Wypowiadają się tu min.: wybitny tłumacz Karl Dedecius, historyk sztuki Mieczysław Porębski, krytyk i historyk literatury Ryszard Przybylski, aktor Wojciech Siemion, poeta Czesław Miłosz, reżyser Kazimierz Kutz. Także członkowie rodziny: żona, syn, brat. Budowana rozmowami biografia pisarza jest więc zarazem wielowątkowa,  obszerna a przy tym rzetelna i niezwykle żywa. Relacje artystyczne nieodmiennie łączą się w niej z budowaniem międzyludzkich więzi. Mamy tu także do czynienia z fascynującym obrazem pewnego etapu rozwoju polskiej kultury. Tego, na którym uważnie ważone słowa zataczały szerokie kręgi.

Filip Bajon: „Ekstraordynaryjny pomysł Andrzeja Sapiji, by zebrać wszystkie materiały z jego peregrynacji Różewiczowskich w formę literacką, zawierzając literaturze i sprowadzając wszystkie składowe do sposobu powieści literackiej, daje efekt piorunujący. Jest to najlepsza biografia wielkiego artysty, jaką czytałem”.

Marek Miller: „Co Pan widzi? jest znakomitym portretem poety a zarazem autoportretem reżysera. To mały traktat o budowaniu więzi pomiędzy autorem i jego bohaterem”.

 

ANDRZEJ SAPIJA, artysta plastyk, reżyser filmowy i telewizyjny, pedagog – profesor PWSFTviT w Łodzi. Zrealizował ponad sześćdziesiąt filmów dokumentalnych. Znaczna ich część poświęcona jest kulturze, sztuce i wybitnym artystom (m.in.: Tadeuszowi Różewiczowi, Tadeuszowi Kantorowi, Magdalenie Abakanowicz, Romanowi Opałce, Wojciechowi Fangorowi, Kazimierzowi Karabaszowi). Wiele filmów podejmowało  tematykę historyczną (np. JagiellonowiePolskie Państwo Podziemne, Powstanie Warszawskie… 60 lat później, Z pokolenia na pokolenie). Autor ośmiu spektakli dla Teatru Telewizji.

 

Redakcja, korekta: Renata Lis

Projekt i skład: Maciej Buszewicz

Wydawcy: Ośrodek Kultury i Sztuki We Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

Koordynacja wydawnicza ze strony OKiS: Marta Przetakiewicz

Druk i oprawa: Zakład Poligraficzny SINDRUK

ISBN (OKiS) 978-83-65892-87-4

ISBN (PWSFTviT) 978-83-65501-94-3

Format: 28×21 cm | liczba stron: 236| oprawa: twarda

Język: polski

Cena: 50 zł + koszty wysyłki

Dostępna w sprzedaży

Książkę można zamówić w sklepie internetowym: www.sklep.okis.pl

 

         

Publikacja współfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 10.11.2023 01:00

ANKIETA: DOLNY ŚLĄSK – LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

Jeszcze dzisiaj zachęcamy podmioty prowadzące działalność kulturalną na Dolnym Śląsku do udziału w badaniu ankietowym, którego celem jest pozyskanie wiedzy na temat potencjału kulturalnego naszego regionu. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 06:00

BENEFIS KUBY STANKIEWICZA

Benefis jednego z najbardziej cenionych, polskich pianistów jazzowych - Kuby Stankiewicza, z okazji Jego urodzin. Wśród gości koncertu, na który zapraszamy 5 grudnia o godz. 18.00 do Sali Koncertowej Radia Wrocław gwiazdy polskiej sceny jazzowej, m.in. Grażyna Auguścik, Anna Maria Jopek, Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Baron i Piotr Wojtasik. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 05:00

WYSTAWA „HAVEL I POLSKA”

Zapraszamy na warszawską odsłonę wystawy "Havel i Polska", która rozpocznie się 6 grudnia w Ośrodku Kultury "Arsus" w Warszawie. Ekspozycja upamiętnia postać byłego prezydenta Czechosłowacji oraz późniejszych Czech, a jej organizatorami są Fundacja Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej oraz OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 05:00

HAŁDA JAZZ 2023 – Edycja zimowa

Warsztaty jazzowe dla dzieci, koncert integracyjny oraz koncert z jazzowymi aranżacjami kolęd - to propozycje grudniowej edycji Festiwalu Hałda Jazz, która odbędzie się w terminie 6-20 grudnia w kilku miejscowościach na Dolnym Śląsku. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 05:00

Mała Akademia Jazzu – ,,Jazzowe Mikołajki w Bolkowie’’

Zaprasza na ,,Jazzowe Mikołajki’’ w ramach Małej Akademii Jazzu, które odbędą się w 6 grudnia Centrum Kulturalno-Bibliotecznym Gminy Bolków - GALERIA ARS ET HISTORIA. Wydarzenie jest organizowane w ramach XVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz 2023. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 04:00

Pendofsky, Gumolit & EyeCandy Visual

Już 7 grudnia o godz. 19.00 w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy wystąpi basista, bandleader i kompozytor – Marcin Pendowski ze swoim znakomitym zespołem PENDOFSKY. Koncert z utworami z płyty "Gumolit" uświetnią dynamiczne wizualizacje artystów EyeCandy Visual. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 03:30

REINTERPRETACJE | performens dźwiękowy

Dźwiękowe podsumowanie 2023 roku w sztukach wizualnych OKiS we Wrocławiu. 7 grudnia zapraszamy na „Reinterpretacje” - trzy eksperymenty dźwiękowe reinterpretujące twórczość Mariny Abramowić, Jerzego Rosołowicza i Alex Urban, przenoszące sztukę wizualną na doświadczenie słuchowe. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 03:00

Dolnośląska tożsamość. Kim jest Dolnoślązak?

8 grudnia w Teatrzr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu odbędzie się spotkanie z autorem książki „Dolny Śląsk i Dolnoślązacy", Sławomirem Szymańskim, dot. tożsamości regionalnej i współwydanej przez OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)