Data i miejsce:

Zamiast filozofii, religii i sztuki, czyli głód teatru.
24 maja 2023, godz. 17.00
Instytut im. Jerzego Grotowskiego,
Sala Teatru Laboratorium,
Rynek-Ratusz 27, Wrocław (Przejście Żelaźnicze)

Bilety:

Wstęp wolny

Udostępnij:

Dodano:

24.05.2023 07:00

Cykl wykładów „Czy teatr może być zbawiony?”

Cykl wykładów Bogusława Jasińskiego – filozofa, artysty i autora kilkunastu książek z zakresu filozofii i estetyki. Trzy wykłady cyklu Czy teatr może być zbawiony? odbywały się pomiędzy kwietniem a majem 2023. Pierwszy z nich w Galerii FOTO-GEN OKiS, kolejne dwa w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.

Proponowany temat jest oczywiście prowokacją: chodzi o nakreślenie perspektyw rozwoju sztuki teatru – nie tyle jako zaspokajanie gustów widza, ile bardziej jako ich kształtowanie.  A wszystko to w kontekście obecnego stanu teatru, podziałów środowiskowych i walk ideowych.

W tym też sensie teatr – o jakim będę mówił –  staje się odpowiedzią na pytanie o kondycję duchową samego człowieka. W poniższym przedstawieniu tematyki poszczególnych wykładów wyjdę od pokazaniu misteryjnych źródeł teatru z postawieniem ryzykownej tezy, iż to teatr jest źródłem sztuki w ogóle, poprzez analizę poszczególnych elementów składowych języka teatru aż po wizję teatru jako elementu ocalenia człowieka w świecie, w którym wielokrotnie głoszono już hasło śmierci człowieka

Bogusław Jasiński

 

Zamiast filozofii, religii i sztuki, czyli głód teatru
24 maja 2023, godz. 17.00
Instytut im. Jerzego Grotowskiego,
Sala Teatru Laboratorium,
Rynek-Ratusz 27, Wrocław (Przejście Żelaźnicze)

Zamiast czasu i postępu
Rzeczywiste, pozorne i konieczne – wobec tajemnicy bytu
Spektakl w dniu powszednim

————————————-

Teatr po teatrze
19 kwietnia 2023, godz. 17.00
Instytut im. Jerzego Grotowskiego,
Sala Teatru Laboratorium,
Rynek-Ratusz 27, Wrocław (Przejście Żelaźnicze)

 Materia teatru: słowo, dźwięk, muzyka, przestrzeń, światło, kostium, rekwizyt
Aktor/badacz: prawda, zdziwienie, emocje, spektakl
Reżyser/przewodnik: rejestracja, eliminacja, uobecnianie, reżyser schodzi ze sceny
Technika i technologia teatru
Pedagogika teatru

 

 

 

U źródeł teatru, czyli misteria bez misteriów
4 kwietnia 2023, godz. 17.00
Galeria FOTO-GEN OKiS
pl. bpa Nankiera 8, Wrocław

Teatr jako spotkanie indywidualności czy osobowości?
Teatr jako święto
Teatr jako badanie
Miejsce odzyskane: obecność, teraz
Forma, która ucieka od formy
Effetha czyli sztuka nowa


 

 

 

Bogusław Jasiński
Filozof i artysta, autor kilkunastu książek z zakresu filozofii i estetyki, z których najważniejsze to:  „Twórczość a sztuka. Wprowadzenie do estetyki procesów twórczych”, „”Myślenie Heidegggerem”, „Tezy o ethosofii”, „Zagubiony ethos”, „Dwie fenomenologie: Husserl i Heidegger”, „Droga myśli”, „Estetyka po estetyce. Prolegomena do ontologii procesu twórczego”. Laureat nagrody ministerialnej I-go stopnia im. St. Wyspiańskiego, członek kilku stowarzyszeń naukowych i artystycznych w kraju i za granicą, Najwybitniejszy Młody Polak Roku 1981 wybrany w ankiecie dziennikarzy. Twórca i artystyczny lider grupy artystycznej „Pracownia Teatru”, członek „Sztuki i Teorii”, jeden z animatorów ruchu awangardy . Jego koncepcji ethosofii, wyłożonej w angielskiej książce „Theses on ethosophy” poświęcony był round table podczas Światowego Kongresu Filozoficznego w Brighton. Jej omówienie napisał sam Paul Ricoeur. Wykładowca na wielu uczelniach w kraju i za granicą.   Absolwent trzech fakultetów: filologii polskiej, filozofii a także Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie.  Opublikował także zbiór opowiadań „Dalej, inaczej…” oraz powieść „  Życie i cierpienie młodego W.” Pisze także dramaty i poezje. Maratończyk.  Żyje na uboczu. W górach.

 

Wstęp na wykłady jest bezpłatny.

 

 

Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

Partner:
Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 17.02.2025 07:00

Wystawa: „Glass without borders” w Krośnie

Zapraszamy do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie na kolejną odsłonę wystawy dzieł szkła artystycznego, powstałych w ramach projektu „Glass without borders”. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:46

NOWE WARSTWY ARCHITEKTURY Panel dyskusyjny

Podczas spotkania, zorganizowanego wspólnie z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, wraz z zaproszonymi gośćmi przyjrzymy się różnym aspektom architektonicznych przemian Wrocławia. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:30

Spotkanie kulturalno-edukacyjne dot. przygotowywanych w 2025 roku wydarzeń kulturalno- edukacyjnych w Polsce i w Czechach..

Zapraszamy na spotkanie dotyczące wydarzeń organizowanych w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej w 2024 oraz bieżących inicjatyw, które odbędzie się 27 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:30

TOMASZ DOMAŃSKI „Obraz nie Obraz” w BWA w Rzeszowie

Polecamy wystawę Tomasza Domańskiego w BWA w Rzeszowie. Wystawie towarzyszy album- retrospektywa działań artystycznych Domańskiego w latach 1983 – 2023, którego wydawcą jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 05:00

Prezentacja książki Pawła Skrzywanka pt. „Radiowy kaowiec czyli kulturalnie o Wrocławiu”

7 marca w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbędzie się spotkanie promujące książkę „Radiowy KaOwiec, czyli kulturalnie o Wrocławiu”. Z Pawłem Skrzywankiem o jego pracy i działalności społeczno-kulturalnej porozmawia Robert Gawłowski. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 05:00

Spotkanie autorskie z Martą Hożewską

Zapraszamy do Biblioteki w Kamieńcu Wrocławskim na spotkanie autorskie z Martą Hożewską - autorką książki "Miejsce życzliwe. Rzecz o Targu pod Młynem Sułkowice" pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 04:00

„Radiowy KaOwiec” spotkanie z Pawłem Skrzywankiem

14 marca w Muzeum Pana Tadeusza odbędzie się spotkanie promujące książkę „Radiowy KaOwiec, czyli kulturalnie o Wrocławiu”. Z Pawłem Skrzywankiem o jego pracy i działalności społeczno-kulturalnej porozmawia dyrektor Ossolineum, Łukasz Kamiński. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 03:00

45. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

21 marca, galą we wrocławskim Teatrze Capitol, rozpocznie się 45. edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej. OKiS we Wrocławiu jest koproducentem niektórych wydarzeń tegorocznego festiwalu. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)