Skip to content

Data:

28 maja 2022, godz. 20.00

Miejsce:

Venuše ve Švehlovce
Slavíkova 22 13000 Praga, Czechy

Bilety:

Bilety do nabycia już krótce na: https://goout.net/cs/listky/cas-kdy-umiraji-vosy/qxsm/

Udostępnij:

Dodano:

28.05.2022 01:00

„CZAS UMIERANIA OS” – czeska premiera spektaklu Przemysława Wojcieszka

„Czas umierania os” to spektakl w reżyserii Przemysława Wojcieszka, oparty na tekście jego autorstwa, który opowiada o współczesnej emigracji z Polski. Premiera sztuki odbędzie się w czeskiej Pradze podczas Festiwalu WILD!, a jej koproducentem jest OKiS we Wrocławiu.

Spektakl opowiada historię młodych ludzi z polskich środowisk mniejszościowych na tle zmieniających się nastrojów społecznych w kraju. Wojcieszek – autor scenariusza, reżyser oraz niestrudzony krytyk warunków panujących we współczesnej Polsce i w Europie, opisuje poszczególne dramaty i pokazuje mechanizmy dyskryminacji, które doprowadziły młodych ludzi do decyzji o emigracji z ojczyzny. Tekst dramatu został w opublikowany 2021 roku w kwietniowym numerze miesięcznika DIALOG (nr 4 773) oraz znalazł się w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Festiwal Wild! odbywał  się w dniach 25-29 maja 2022 w Pradze w przestrzeni Venuše ve Švehlovce. Premiera spektaklu „Czas umierania os” w czeskojęzycznej wersji oraz w polsko-czeskiej obsadzie odbyła się 28 maja 2022 o godzinie 20.00.      

 

„Czas umierania os”

tekst i reżyseria: Przemysław Wojcieszek
tłumaczenia na język czeski: Anna Šašková Plasová
scenografia, kostiumy i światła: Anton Unai
muzyka: Magdalena Gorwa
video: Jacek Chamot

Obsada:
Magda: Barbora Šupová/ Karolina Zajdel
Alicja: Paulina Dobosz

Producenci i organizatorzy:
Spektakl jest koprodukcją Przemysława Wojcieszka oraz Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

 

 

Współorganizator premiery:

Venuše ve Švehlovce

Venuše ve Švehlovce to działające w Pradze od 2014 roku centrum współczesnych alternatywnych sztuk performatywnych i miejsce rezydencji zespołów artystycznych. To również przestrzeń, w której odbywają się spektakl teatralne, pokazy filmowe, warsztaty, instalacje, wystawy i różnego rodzaju działania społeczne. Venuše ve Švehlovce jest organizatorem festiwali:  WILD!, Případ pro sociálku a Venušiny dny.

Venuše mieści się w zabytkowej sali w stylu art deco w budynku Kolegium Švehla, a jej architektem jest Jan Chládek. Cały obiekt został zbudowany w latach 1923-25 i jest chronionym zabytkiem kultury.

Spektakl współfinansowany z budżetu  Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Znalezione obrazy dla zapytania urząd marszałkowski dolnoślaski

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z premiery „Czas umierania os” w reżyserii Przemysława Wojcieszka, która odbyła się 28 maja 2022 w czeskiej Pradze podczas Festiwalu WILD!

Fot. Michaela Škvrňáková

 

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 02.04.2025 14:09

Promocja polskiego designu szkła w Bratysławie

W okresie od kwietnia do maja 2025 będzie można obejrzeć kilka wystaw polskich artystów szkła w Bratysławie. Ekspozycje promować będą polskie rzemiosło i sztukę szklarską na międzynarodowej scenie artystycznej, a twórczynie i twórcy zaprezentują na nich nowoczesny design oraz dzieła wykonane w tradycyjnych technikach. pokaż więcej »

Dodano: 17.03.2025 00:20

„Monologi pana H. czytanie performatywne albo stand-up” Henryka Koczana pt. „Bajki ze Stumyślowego Lasu”

Wraz z Klubem Muzyki i Literatury we Wrocławiu zapraszamy na „Monologi pana H. czytanie performatywne albo stand-up” w wykonaniu Henryka Koczana pt. „Bajki ze Stumyślowego Lasu”. Występowi będzie towarzyszyła oprawa muzyczna pokaż więcej »

Dodano: 17.03.2025 00:20

TE WSZYSTKIE RAJE, KOMETY I POLONIE

Wystawa nawiązuje do książki Te wszystkie Raje, Zrywy i Jutrzenki. O małych kinach na Dolnym Śląsku autorstwa Lecha Molińskiego i Jerzego Wypycha. Czwórka artystów – Gerard Lebik, Lech Moliński, Kamila Mróz i Jerzy Wypych – podejmie temat powojennych losów kin poprzez różne media: dźwięk, tekst, instalację i fotografię. pokaż więcej »

Dodano: 17.03.2025 00:10

KARNAWAŁ CASANOVY – weneccy artyści we wrocławskim Ratuszu

Zapraszamy na „Krótką niesamowitą historię weneckiego karnawału”, czyli konferencję i spektakl w strojach z epoki w wykonaniu Compagnia de’Calza „I Antichi”. Podczas wydarzenia, które odbędzie się  8 kwietnia w Sali Wielkiej Ratusza we Wrocławiu będzie można poznać historię najsłynniejszego karnawału na świecie od jego początków do upadku Republiki. pokaż więcej »

Dodano: 15.03.2025 12:30

Jazz Piano Masterclass/ Vardan Ovsepian

Zapraszamy na część otwartą Jazz Piano Masterclass 8 kwietnia na Wydziale Muzyki Jazzowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Zajęcia poprowadzi Vardan Ovsepian, amerykański kompozytor i pianista, wykładowca California Institute of The Arts. pokaż więcej »

Dodano: 15.03.2025 12:00

MUZYCZNE CZWARTKI W JELENIEJ GÓRZE

Zapraszamy na cykl koncertów kameralnych z udziałem uczniów i pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Jeleniej Górze. Najbliższy koncert "Kwietniowy przeplataniec" już 10 kwietnia. pokaż więcej »

Dodano: 15.03.2025 10:10

Wystawa „Glass without Borders” w Bratysławie

Zapraszamy do Polskiego Instytutu w Bratysławie na kolejną odsłonę wystawy dzieł szkła artystycznego powstałych w ramach projektu Glass without Borders. pokaż więcej »

Dodano: 15.03.2025 08:00

KRUCHE KSZTAŁTY WYOBRAŹNI. Kolorowe dekady polskiego szkła Horbowy – Dajewska – Illo – Łabiński – Wójcik

Cykl wystaw monograficznych czterech wybitnych polskich artystów szkła: Zbigniewa Horbowego, Małgorzaty Dajewskiej, Mariusza Łabińskiego oraz Igora Wójcika oraz słowackiego designera Patrika Illo pod wspólnym tytułem: „KRUCHE KSZTAŁTY WYOBRAŹNI. Kolorowe dekady polskiego szkła”. pokaż więcej »