Data i miejsce:

18 października 2024, godz. 18.00
Dom Edyty Stein
ul. Nowowiejska 38, Wrocław

22 listopada 2024, godz. 18.00
Pałac w Suchej Górnej
ul. Parkowa 6, Sucha Górna

23 listopada 2024, godz. 16.00
Dom Kultury w Gozdnicy
ul. Ceramików 25, Gozdnica

24 listopada 2024, godz. 18.00
Dolnośląska Izba Lekarska
ul. Kazimierza Wielkiego 45, Wrocław

20 listopada 2024, godz. 15.30
Teatr Zdrojowy im Fryderyka Chopina
ul. Zielona, Duszniki-Zdrój

Udostępnij:

Dodano:

18.10.2024 03:00

Dolnośląskie Salony Muzyczne

Formuła koncertów cyklu Dolnośląskie Salony Muzyczne wzorowana jest na niemalże zanikłej już tradycji dziewiętnastowiecznych salonów muzycznych. Organizowane przez szlachtę i elitę finansową były zarówno wydarzeniem kulturalnym, jak spotkaniem towarzyskim. To właśnie tam zbierali się przedstawiciele sztuki, polityki i biznesu. Rozmawiano o nowych myślach, konfrontowano idee i nawiązywano kontakty. Dla muzyków była to okazja do zaprezentowania się melomanom i mecenasom. To właśnie w salonach zaczynały się kariery największych dziewiętnastowiecznych wirtuozów.

 

DSM zostały stworzone w dwóch zasadniczych celach. Pierwszym z nich jest odrodzenie tradycji koncertów salonowych, dzięki którym publiczność miała możliwość obcować z muzyką klasyczną w nieco mniej formalny sposób, niż ma to miejsce na wielkich salach koncertowych. Dzięki temu twórczość Bacha, Mozarta i innych geniuszy była ludziom przystępniejsza, bardziej zrozumiała, a przez to bliższa. Drugim założeniem jest integracja muzycznego środowiska Dolnego Śląska oraz Saksonii na poziomie instytucjonalnym oraz personalnym. Jedną z tradycji salonowych było również zapraszanie na występy muzyków-amatorów. W związku z tym DSM angażuje w swoich koncertach i wspiera w rozwoju artystycznym utalentowanych muzycznie przedstawicieli różnych zawodów.

 

PAŹDZIERNIK 2024

Všechno nejlepší, Bedřichu!
W 2024 roku wypada ważna dla kultury czeskiej rocznica, czyli dwusetny jubileusz urodzin Bedřicha Smetany. Kompozytor czerpał inspirację z muzyki i sztuki nie tylko czeskiej, ale również niemieckiej, polskiej i węgierskiej. W związku z tym koncerty będą okazją do przybliżenia publiczności niemieckiej i polskiej nie tylko postaci jubilata, ale również pokazania wzajemnych wpływów dorobku kulturalnego tych krajów. W programie obok wirtuozowskich utworów fortepianowych Liszta (2 rapsodia węgierska), Smetany (Slavnost českých venkovanů) i Chopina (fantazja-impromptu) znajdą się również utwory wokalne Wagnera (Wesendonck Lieder). W moderacji przywoływane będą fragmenty z życia powiązanych ze sobą kompozytorów oraz informacje na temat multikulturowych korzeni utworów.

 

 

 

LISTOPAD 2024

„Goethe, Mickiewicz”
Cykl koncertów poświęcony twórczości dwóch wielkich pisarzy. W programie znajdą się wirtuozowskie utwory fortepianowe inspirowane twórczością Adama Mickiewicza (fortepianowa ballada F-dur Fryderyka Chopina) oraz Johanna Goethe’go (Król Elfów Franciszka Liszta) jak również pieśni napisane do słów obydwu poetów (między innymi pieśń Precz z moich oczu Fryderyka Chopina do słów Adama Mickiewicza). Ważnym elementem koncertu będzie ukazanie obustronnego wpływu kultury polskiej oraz niemieckiej. W tym nurcie zaprezentowane będą między innymi pieśni kompozytorów niemieckich, napisane do słów Mickiewicza (Pani Twardowska Carla Loewe) oraz polskich do słów Goethego.

W każdym koncercie bierze udział dwoje muzyków profesjonalnych: Jerzy Owczarz (fortepian, moderacja), Magdalena Wachowska/Anna Kopytko/Aleksandra Malisz (sopran/mezzosopran). Oprócz tego do części koncertów zaangażowani będą muzycy z grupy amatorskiej DSM, ich udział potwierdzany jest na miesiąc przed koncertem.

 

Projekt jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Współorganizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 13.06.2025 01:30

„Dimensionlessness of Glass. Dolnośląskie Warsztaty
i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu”

Tegoroczne hasło e-Glass Festival „Dimensionlessness of glass” ukazuje różnorodność stylistyk, technik i koncepcji, poszukując nowatorskich, eksperymentalnych wymiarów szkła artystycznego i designu. Pierwsza część wydarzenia odbędzie się w terminie 14-26 lipca. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 01:00

25. Summer Guitar Festival. Krzyżowa | Jubileusz Festiwalu!

20 lipca rozpocznie się jubileuszowa edycja Summer Guitar Festival w Krzyżowej! W programie bezpłatne koncerty m.in. gwiazd Gypsy swing - Joscho Stephana i Svena Jungbecka, a także Mateusza Kowalskiego i Marka Pasiecznego z orkiestrą gitarową, którzy prawykonają suitę Pasiecznego. pokaż więcej »

Dodano: 07.07.2025 08:00

MIESIĘCZNIK „ODRA” 7-8/2025

Nowy numer już w sprzedaży, a w nim m.in.: SURDYKOWSKI, DUDEK: powyborcze bilanse/ ORZECHOWSKI: Lęki Zachodu/ MIODEK: Naprawdę nowa polszczyzna/ DYMKOWSKI: Historia znów zaskakuje. pokaż więcej »

Dodano: 07.07.2025 01:10

Osiedla Kultury i Sztuki 2025

Co ciekawego wydarzy się w najbliższym czasie na wrocławskich osiedlach? Jakie przedsięwzięcia realizowane będą w ramach projektu OSIEDLA KULTURY I SZTUKI 2025? Zachęcamy do zapoznania się z letnim harmonogramem wydarzeń. pokaż więcej »

Dodano: 04.07.2025 13:03

Festiwal małych Prapremier 2025 w Wałbrzychu

Festiwal małych Prapremier to jedyny festiwal w Polsce prezentujący wyłącznie spektakle prapremierowe teatrów lalkowych, skierowane do publiczności dziecięco-młodzieżowej. Jest to wydarzenie ogólnopolskie o charakterze biennale. pokaż więcej »

Dodano: 04.07.2025 12:22

Fotorelacja z Festiwalu Polskiego Performance (nie) Obecność w Pradze

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Festiwalu Polskiego Performance (nie) Obecność, który odbył się w Pradze 25 i 26 czerwca 2025. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 02:30

„Taniec z Melpomeną. Szkice teatralne” Grzegorz Ćwiertniewicz

Nowość wydawnicza OKiS – „Taniec z Melpomeną. Szkice teatralne” Grzegorza Ćwiertniewicza – już w sprzedaży stacjonarnej w siedzibie OKiS oraz w księgarni internetowej. pokaż więcej »

Dodano: 09.06.2025 11:58

Fotografia teatralna

Wystawa prac wykonanych w ramach IV edycji warsztatów fotografii teatralnej prowadzonych przez Tobiasza Papuczysa. Wernisaż 9 czerwca, godz. 18:00 pokaż więcej »

Przejdź do treści