Data:

Wykład
17 stycznia 2020, godz. 17.00
Seminarium
18 stycznia 2020

Miejsce:

Instytut im. Jerzego Grotowskiego,
Rynek-Ratusz 27, Wrocław

Bilety:

wstęp wolny

Udostępnij:

Dodano:

17.01.2020 11:55

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań.
Filozofia i dramat – wzajemne fascynacje, konflikty, wykluczenia. Wykład i seminarium.

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań
Otwarty Uniwersytet Poszukiwań (OUP) to program regularnych spotkań o charakterze wykładów i warsztatów odbywających się w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, adresowanych do wszystkich zainteresowanych poruszaną w ich trakcie tematyką, a w sposób szczególny do studentów uczelni wyższych Wrocławia i innych polskich ośrodków akademickich.

 

Teatr dla filozofii – filozofia dla teatru – Kurs wiodący 2019/2020
W 2019/2020 roku kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań, jak wskazuje tytuł, nie tyle będzie krążył wokół konkretnego, wyznaczonego z góry tematu, co skupi się na kierunkach możliwej wymiany między dwiema wspomnianymi praktykami dyskursywnymi. Związków filozofii i teatru szukać będziemy zarówno w budzie jarmarcznej na przedrewolucyjnej rosyjskiej prowincji, jak i na przemierzających średniowieczny Paryż mansjonach. W renesansowym Teatro Olimpico w Vicenzy i w piwnicach małych grup laboratoryjnych. Działając w duchu interdyscyplinarności, w przeświadczeniu, że mamy sobie nawzajem niejedno do powiedzenia i przekazania, zamierzamy przejść od dyskusji zaocznej do bezpośredniego dialogu i żywej wymiany zdań.

 

17 stycznia 2020, godz. 17.00
Filozofia i dramat – wzajemne fascynacje, konflikty, wykluczenia
Wykład dr. Piotra Martina

W pierwszej części wykładu postaram się przedstawić specyfikę świata dramatu i filozofii, zwracając uwagę, dlaczego przy powierzchownym spojrzeniu są to zupełnie rozłączne światy proponujące konkurencyjne i wykluczające się wzajemnie wizje świata. W drugiej części będę starał się argumentować na rzecz głębszego spojrzenia, wskazując na komplementarność tych jedynie naskórkowo rozbieżnych światów, które w istocie są ze sobą tak nierozdzielnie związane, że niemożliwy staje się rozwój dramatu bez filozofii i filozofii bez dramatu. Przysłowie mówi: „nigdy ludzka myśl nie sięga dalej niż ludzki czyn”. Postaram się pokazać, że też nigdy ludzki czyn nie sięga dalej niż ludzka myśl. Do czasów Arystotelesa przeważało przekonanie, w którym przeciwstawiano racjonalną filozofię, działanie, politykę irracjonalnej sztuce, tworzeniu, teatrowi. Dopiero Arystoteles zaproponował – odpowiadając tym samym swojemu mistrzowi Platonowi – ujęcie, w którym są to odrębne racjonalności. „Zupełnie inna jest przy tym zasada poprawności w sztuce poetyckiej niż w polityce lub w jakiejś innej sztuce”* i zupełnie inna jest to zasada niż w nauce. Sztuka najczęściej w historii była – i jest nadal – traktowana jako subdyscyplina bądź części teoretycznej, bądź praktycznej filozofii; u Arystotelesa zaś poznanie mimetyczne zostaje potraktowane autonomicznie i autoteliczne i nie jest ani rodzajem nauki, ani praktyki, co zostaje pokazane i uzasadnione w „Poetyce”, co jest ciągle – moim zdaniem – odkryciem w dużym stopniu nieprzyswojonym i nierozpoznanym. Mogłoby być ono jednym z powodów powołania przez Umberta Eca aforyzmu mówiącego o tym, że „starożytność bywa często przednowoczesna”.

*Arystoteles: „Retoryka. Poetyka”, przełożył, wstępem i komentarzem opatrzył Henryk Podbielski, PWN, Warszawa 1988.

 

18 stycznia 2020
Filozofia i dramat – wzajemne fascynacje, konflikty, wykluczenia
Seminarium dr. Piotra Martina dla grupy roboczej w ramach OUP

 

dr Piotr Martin jest adiunktem w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor książki „Nieoczywistość sztuki” (Wrocław 2004). Jego główny obszar badawczy to związki filozofii ze sztuką i sztuki z filozofią: wzajemne inspiracje i przenikanie się, ale także konflikty, spory i wykluczenia. Wzajemna komplementarność tych dwóch różnych światów z jednej, a konkurencyjność z drugiej strony. Zwłaszcza na styku świata teatru i filozofii.

 

 

Organizator:
Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

 

 

Współorganizacja:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

OKiS

 

 

 

Projekt współfinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego

Dolny-Slask

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 26.03.2024 13:28

Spokojnych Świąt

Niech Święta będą czasem odpoczynku, rodzinnych spotkań i refleksji, a nadchodzący czas przyniesie wiele sukcesów i spełnionych marzeń. Zdrowych, radosnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych życzą dyrektor Igor Wójcik i zespół Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 07.03.2024 12:15

KULTURA I SZTUKA NA WROCŁAWSKICH OSIEDLACH

Co ciekawego wydarzy się w najbliższym czasie na wrocławskich osiedlach? Jakie przedsięwzięcia realizowane będą w ramach projektu OSIEDLA KULTURY I SZTUKI 2024? Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem wydarzeń. pokaż więcej »

Dodano: 27.03.2024 11:57

EMISJA FILMU DOKUMENTALNEGO „KOMANDOR” na TVP 3 WROCŁAW

31 marca o godz. 18.55, na antenie TVP 3 Wrocław, odbędzie się emisja filmu dokumentalnego „Komandor" o historii Biegu Piastów oraz jego pomysłodawcy i założycielu, Julianie Gozdowskim. pokaż więcej »

Dodano: 26.03.2024 10:06

Fotorelacja ze spektaklu „FOLWARK ZWIERZĘCY”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spektaklu „FOLWARK ZWIERZĘCY”, który odbyły się 23 i 25 marca 2024, w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, Sali Teatru Laboratorium we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 21.03.2024 14:47

FOTORELACJA Z WERNISAŻU WYSTAWY „BLACKOUT UA”

Trwa wystawa "BLACKOUT UA" w Łucku, która jest wyrazem solidarności i dialogu wspólnoty kulturalnej Zachodu z Narodem ukraińskim i która prezentuje prace ponad 50 artystów z Polski, Czech, Niemiec, Włoch i Ukrainy. pokaż więcej »

Dodano: 21.03.2024 09:00

Tomasz Domański „Kolekcjoner”

Najnowsza wystawa Tomasza Domańskiego w galerii Neon ASP Wrocław wpisuje się w cykl prezentacji, podsumowujących cztery dekady jego działalności artystycznej. Cyklowi temu towarzyszy monografia twórcy Obraz nie Obraz 1983-2023, wydana nakładem OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 21.03.2024 08:00

Idea Społecznego Domu Kultury – Seminarium

Spotkanie na Dolnym Śląsku jest skierowane do przedstawicieli kadry kultury miast i miasteczek regionu oraz wszystkich zainteresowanych społecznościowym podejściem w pracy lokalnych instytucji kultury. Udział w seminarium jest bezpłatny. pokaż więcej »

Dodano: 21.03.2024 08:00

Marcin Harlender „O TYM, O CZYM NIE PRZECZYTACIE W KSIĄŻCE, czyli Czasami widzę to, czego nie ma”

Spotkanie i promocji najnowszej książki Marcina Harlendera w Galerii Entropia we Wrocławiu zainaugurują wystawę unikalnych materiałów filmowych z działań i performansów tego artysty. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)