Udostępnij:

Dodano:

13.11.2021 20:02

FOTO-GEN OKIS I IMPERATYW W GALERII MIEJSKIEJ WE WROCŁAWIU W CZASOPIŚMIE RITA BAUM

W najnowszym numerze czasopisma artystyczno-literackiego RITA BAUM zostały opublikowane dwa teksty poświęcone naszym ekspozycjom.

Okładka: Marcin Maziej, Mateusz Adamczyk

 

Andrzej Mazur opisał doskonale przyjętą przez publiczność zbiorową wystawę „Imperatyw” organizowaną przez OKiS i jej gospodarza, Galerię Miejską we Wrocławiu. W ekspozycji, której kuratorami byli Manfred Bator oraz Dyrektor Galerii Miejskiej we Wrocławiu, Mirosław Jasiński, udział wzięli uznani artyści wizualni, wywodzący się z różnych pokoleń i wyrażający się przy użyciu różnych mediów i środków wyrazu: Andrzej P. Bator, Łukasz CEKAS Berger, Łukasz Gierlak, Wacław Szpakowski, Stach Szumski i Igor Wójcik. Jest to już kolejny tekst o tej wystawie po m.in. publikacjach w Miesięczniku ODRA i Piśmie Artystycznym Format.

Ekspozycji towarzyszyły liczne materiały wideo, m.in.  opatrzony autorskim komentarzem spacer po niej wybitnych wrocławskich artystów scenicznych, Justyny Szafran i Roberta Gonery.

                                                  

Manfred Bator w tekście „Niezwykły świat Magdy Hueckel” opisał prezentowaną w Galerii FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu wystawę ujętej w tytule tekstu, jednej z najciekawszych współczesnych polskich artystek fotomedialnych. Wystawę „Organic”, współorganizowaną z warszawską galerią Jednostka, zbudowano z trzech odrębnych cykli, które łączył wspólny, osadzony w systemie uniwersalnych wartości przekaz nobilitujący każdą chwilę TU i TERAZ i każde istnienie. W nieustannym podróżowaniu artystka odkrywa prawdy dotyczące istoty trwania w bogatym i różnorodnym świecie przyrody, wzajemnych relacji i odpowiedzialności. Polecamy także tekst poświęcony tej niezwykłej wystawie w najnowszym numerze Pisma Artystycznego Format.

RITA BAUM

Rita Baum jest wrocławskim pismem artystyczno-literackim, ukazującym się od 1998 roku. Redakcja pisma od początku stara się stopniowo wcielać w życie koncepcję “pisma-ciała”, będącą próbą stworzenia ekstremalnie rozumianego czasopisma: artefaktu rozciągającego się pomiędzy ciałem i sztuką. Koncepcja ta opiera się częściowo na poststrukturalnym i feministycznym podejściu do sztuki. Jednym z jego aspektów jest kreowanie wizerunku kobiety, Rity Baum, której istnienie jest nie do końca sprawdzalne. W pierwszych numerach zamieszczane były wywiady z Ritą, a podczas eventów czasopisma pokazywane są np. jej torebki (wystawa projektantów mody) albo fotografie jej mieszkania. Część czytelników i widzów traktuje ten pomysł jako artystyczny żart, część zaś stawia na poważnie pytania: kim jest Rita. Działania takie są próbą burzenia opozycji: autentyczność i fikcyjność, i budową postaci fantomatycznej.

W piśmie znajdziemy artykuły dotyczące historii sztuki, estetyki, filozofii Wschodu, socjologii, wywiady z artystami, rozmowy z polskimi filozofami, teksty na temat muzyki współczesnej i kierunków eksperymentalnych oraz prezentacje prozy i poezji polskiej i obcej. Rita Baum proponowała swoim czytelnikom artykuły o metafizyce Emmanuela Lévinasa, kosmologii i miłości według Charlesa Fouriera, działaniach i twórczości Josepha Beuysa oraz grupy Fluxus, teksty o szaleństwie we współczesności, widzianym w najróżniejszych perspektywach (filozoficznej, artystycznej, socjologicznej), a także o buddyzmie tybetańskim i zen.

Obszarami działalności Rity Baum poza wydaniami papierowymi są imprezy czasopisma oraz Internet. W sieci pismo obecne jest na stronie ritabaum.pl, gdzie zamieszczane są eseje dotyczące sztuki, recenzje literackie, teatralne i filmowe, zapowiedzi wydarzeń kulturalnych.

Rita Baum podróżuje z imprezami po całej Polsce, na które składają się wystawy, performanse, koncerty i prezentacje poetyckie, a w cyklu “Rita w mieście” także instalacje, przenoszące przestrzeń miasta do przestrzeni galerii.

 

 

Wystawy zostały dofinansowane z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 13.06.2025 01:30

„Dimensionlessness of Glass. Dolnośląskie Warsztaty
i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu”

Tegoroczne hasło e-Glass Festival „Dimensionlessness of glass” ukazuje różnorodność stylistyk, technik i koncepcji, poszukując nowatorskich, eksperymentalnych wymiarów szkła artystycznego i designu. Pierwsza część wydarzenia odbędzie się w terminie 14-26 lipca. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 01:00

25. Summer Guitar Festival. Krzyżowa | Jubileusz Festiwalu!

20 lipca rozpocznie się jubileuszowa edycja Summer Guitar Festival w Krzyżowej! W programie bezpłatne koncerty m.in. gwiazd Gypsy swing - Joscho Stephana i Svena Jungbecka, a także Mateusza Kowalskiego i Marka Pasiecznego z orkiestrą gitarową, którzy prawykonają suitę Pasiecznego. pokaż więcej »

Dodano: 07.07.2025 08:00

MIESIĘCZNIK „ODRA” 7-8/2025

Nowy numer już w sprzedaży, a w nim m.in.: SURDYKOWSKI, DUDEK: powyborcze bilanse/ ORZECHOWSKI: Lęki Zachodu/ MIODEK: Naprawdę nowa polszczyzna/ DYMKOWSKI: Historia znów zaskakuje. pokaż więcej »

Dodano: 07.07.2025 01:10

Osiedla Kultury i Sztuki 2025

Co ciekawego wydarzy się w najbliższym czasie na wrocławskich osiedlach? Jakie przedsięwzięcia realizowane będą w ramach projektu OSIEDLA KULTURY I SZTUKI 2025? Zachęcamy do zapoznania się z letnim harmonogramem wydarzeń. pokaż więcej »

Dodano: 04.07.2025 13:03

Festiwal małych Prapremier 2025 w Wałbrzychu

Festiwal małych Prapremier to jedyny festiwal w Polsce prezentujący wyłącznie spektakle prapremierowe teatrów lalkowych, skierowane do publiczności dziecięco-młodzieżowej. Jest to wydarzenie ogólnopolskie o charakterze biennale. pokaż więcej »

Dodano: 04.07.2025 12:22

Fotorelacja z Festiwalu Polskiego Performance (nie) Obecność w Pradze

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Festiwalu Polskiego Performance (nie) Obecność, który odbył się w Pradze 25 i 26 czerwca 2025. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 02:30

„Taniec z Melpomeną. Szkice teatralne” Grzegorz Ćwiertniewicz

Nowość wydawnicza OKiS – „Taniec z Melpomeną. Szkice teatralne” Grzegorza Ćwiertniewicza – już w sprzedaży stacjonarnej w siedzibie OKiS oraz w księgarni internetowej. pokaż więcej »

Dodano: 09.06.2025 11:58

Fotografia teatralna

Wystawa prac wykonanych w ramach IV edycji warsztatów fotografii teatralnej prowadzonych przez Tobiasza Papuczysa. Wernisaż 9 czerwca, godz. 18:00 pokaż więcej »

Przejdź do treści