Udostępnij:

Dodano:

13.11.2021 20:02

FOTO-GEN OKIS I IMPERATYW W GALERII MIEJSKIEJ WE WROCŁAWIU W CZASOPIŚMIE RITA BAUM

W najnowszym numerze czasopisma artystyczno-literackiego RITA BAUM zostały opublikowane dwa teksty poświęcone naszym ekspozycjom.

Okładka: Marcin Maziej, Mateusz Adamczyk

 

Andrzej Mazur opisał doskonale przyjętą przez publiczność zbiorową wystawę „Imperatyw” organizowaną przez OKiS i jej gospodarza, Galerię Miejską we Wrocławiu. W ekspozycji, której kuratorami byli Manfred Bator oraz Dyrektor Galerii Miejskiej we Wrocławiu, Mirosław Jasiński, udział wzięli uznani artyści wizualni, wywodzący się z różnych pokoleń i wyrażający się przy użyciu różnych mediów i środków wyrazu: Andrzej P. Bator, Łukasz CEKAS Berger, Łukasz Gierlak, Wacław Szpakowski, Stach Szumski i Igor Wójcik. Jest to już kolejny tekst o tej wystawie po m.in. publikacjach w Miesięczniku ODRA i Piśmie Artystycznym Format.

Ekspozycji towarzyszyły liczne materiały wideo, m.in.  opatrzony autorskim komentarzem spacer po niej wybitnych wrocławskich artystów scenicznych, Justyny Szafran i Roberta Gonery.

                                                  

Manfred Bator w tekście „Niezwykły świat Magdy Hueckel” opisał prezentowaną w Galerii FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu wystawę ujętej w tytule tekstu, jednej z najciekawszych współczesnych polskich artystek fotomedialnych. Wystawę „Organic”, współorganizowaną z warszawską galerią Jednostka, zbudowano z trzech odrębnych cykli, które łączył wspólny, osadzony w systemie uniwersalnych wartości przekaz nobilitujący każdą chwilę TU i TERAZ i każde istnienie. W nieustannym podróżowaniu artystka odkrywa prawdy dotyczące istoty trwania w bogatym i różnorodnym świecie przyrody, wzajemnych relacji i odpowiedzialności. Polecamy także tekst poświęcony tej niezwykłej wystawie w najnowszym numerze Pisma Artystycznego Format.

RITA BAUM

Rita Baum jest wrocławskim pismem artystyczno-literackim, ukazującym się od 1998 roku. Redakcja pisma od początku stara się stopniowo wcielać w życie koncepcję “pisma-ciała”, będącą próbą stworzenia ekstremalnie rozumianego czasopisma: artefaktu rozciągającego się pomiędzy ciałem i sztuką. Koncepcja ta opiera się częściowo na poststrukturalnym i feministycznym podejściu do sztuki. Jednym z jego aspektów jest kreowanie wizerunku kobiety, Rity Baum, której istnienie jest nie do końca sprawdzalne. W pierwszych numerach zamieszczane były wywiady z Ritą, a podczas eventów czasopisma pokazywane są np. jej torebki (wystawa projektantów mody) albo fotografie jej mieszkania. Część czytelników i widzów traktuje ten pomysł jako artystyczny żart, część zaś stawia na poważnie pytania: kim jest Rita. Działania takie są próbą burzenia opozycji: autentyczność i fikcyjność, i budową postaci fantomatycznej.

W piśmie znajdziemy artykuły dotyczące historii sztuki, estetyki, filozofii Wschodu, socjologii, wywiady z artystami, rozmowy z polskimi filozofami, teksty na temat muzyki współczesnej i kierunków eksperymentalnych oraz prezentacje prozy i poezji polskiej i obcej. Rita Baum proponowała swoim czytelnikom artykuły o metafizyce Emmanuela Lévinasa, kosmologii i miłości według Charlesa Fouriera, działaniach i twórczości Josepha Beuysa oraz grupy Fluxus, teksty o szaleństwie we współczesności, widzianym w najróżniejszych perspektywach (filozoficznej, artystycznej, socjologicznej), a także o buddyzmie tybetańskim i zen.

Obszarami działalności Rity Baum poza wydaniami papierowymi są imprezy czasopisma oraz Internet. W sieci pismo obecne jest na stronie ritabaum.pl, gdzie zamieszczane są eseje dotyczące sztuki, recenzje literackie, teatralne i filmowe, zapowiedzi wydarzeń kulturalnych.

Rita Baum podróżuje z imprezami po całej Polsce, na które składają się wystawy, performanse, koncerty i prezentacje poetyckie, a w cyklu “Rita w mieście” także instalacje, przenoszące przestrzeń miasta do przestrzeni galerii.

 

 

Wystawy zostały dofinansowane z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 08.12.2023 07:00

Dolnośląska tożsamość. Kim jest Dolnoślązak?

8 grudnia w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu odbędzie się spotkanie z autorem książki „Dolny Śląsk i Dolnoślązacy", Sławomirem Szymańskim, dot. tożsamości regionalnej i współwydanej przez OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 08.12.2023 07:00

Wokół fotobooków rozmowy

Zespół Galerii u Agatki oraz Galeria FOTO-GEN zapraszają na dwa wieczory spotkań z artystami i ich książkami fotograficznymi. Będziecie mogli nie tylko posłuchać jak powstawał proces powstawania publikacji, ale także usłyszeć jak przebiegała praca nad projektami, które ostatecznie przybrały kształt obiektów - fotoboków. pokaż więcej »

Dodano: 08.12.2023 07:00

Rośnie we mnie to samo, co we mnie maleje

Wystawa podsumowująca tegoroczny cykl rezydencji twórczych w Tarczynie – W/E LAB RESIDENCY. Ekspozycja potrwa w terminie 8-21 grudnia we włocławskich BULVARACH. Zapraszamy na wernisaż w piątek, 8 grudnia o godz. 18:00. pokaż więcej »

Dodano: 08.12.2023 06:00

Szkolenie Zarządzanie Projektem w Kulturze 2023

Szkolenie adresowane do osób zarządzających w kulturze na Dolnym Śląsku – w instytucjach publicznych oraz w organizacjach pozarządowych. Zapraszamy w dniach 9-10 grudnia do Wrocławia. pokaż więcej »

Dodano: 08.12.2023 06:00

Rytm mowy na scenie z perspektywy ukraińskiego reżysera i filozofa teatru Łesia Kurbasa | Ритм мови на сцені з перспективи українського режисера і філозофа Леся Курбаса

Zapraszamy do Instytutu im. Jerzego Grotowskiego na dwudniowe warsztaty poświęcone słowu na scenie, które w dniach 9-10 grudnia poprowadzi Yulia Linnik, ukraińska aktorka i pedagożka. Warsztaty zakończy publiczny pokaz. pokaż więcej »

Dodano: 08.12.2023 05:00

Jarmark Bożonarodzeniowy „Magia Świąt” w Żmigrodzie

Serdecznie zapraszamy do Żmigrodu na doroczny Jarmark Bożonarodzeniowy "Magia Świąt". Jarmark z lokalnymi produktami oraz animacje i zabawy dla najmłodszych odbędą się 10 grudnia na żmigrodzkim rynku. pokaż więcej »

Dodano: 08.12.2023 05:00

XII jubileuszowa edycja ogólnopolskiego koncertu charytatywnego „ZACZAROWANE ŚWIĘTA”

10 grudnia zapraszamy na XII jubileuszową edycję ogólnopolskiego koncertu charytatywnego „ZACZAROWANE ŚWIĘTA”. Na scenie wystąpią finaliści festiwalu zaczarowanej piosenki, organizowanej przez fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko. Gwiazdami wieczoru będą natomiast Mateusz Ziółko i Sławek Uniatowski. pokaż więcej »

Dodano: 08.12.2023 04:00

Muzyczne Czwartki w Jeleniej Górze

Cykl "Muzyczne Czwartki" powraca do jeleniogórskiej Galerii Karkonoskiej. Podczas koncertów w listopadzie i grudniu wystąpi młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej w Jeleniej Górze. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)