Redakcja:

Anna Markowska, Lech Twardowski

Koordynacja wydawnicza

Marta Przetakiewicz

Korekta polska:

Maciej Szłapka

Tłumaczenie:

Katarzyna Byłów

Korekta angielska:

Agnieszka Piasecka-Ceccato

Projekt graficzny:

Bartosz Konieczny

Wydawca:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

ISBN 978-83-65892-50-8

Cena:

80 zł + koszt wysyłki

Udostępnij:

Dodano:

31.12.2019 13:37

Generator. Lech Twardowski

Generator. Lech Twardowski to książka o znakomitym współczesnym polskim artyście, szczególnie ważnym dla środowiska wrocławskiego, które od lat inspiruje i animuje. Ponieważ jest malarzem abstrakcyjnym, jego twórczości nie da się bez reszty zamknąć w słowach i przetłumaczyć na gładko brzmiące zdania. Choć nie da się tak zrobić w ogóle z żadnymi obrazami, to dydaktyczne komentarze i właściwe interpretacje skolonizowały już dziś wizualność niemal bez reszty. Czy zatem po książkę Generator… należy sięgnąć, by poczuć złośliwą satysfakcję, że autorom opisującym malarstwo Twardowskiego faktycznie niewiele się udało? Oczywiście, jest wręcz przeciwnie, tym bardziej że wśród nich znajdziemy postacie naprawdę wybitne: Annę Chmielarz, Marcina Ludwina, Annę Markowską, Marka Śniecińskiego, Andrzeja Turowskiego, Janusza Zagrodzkiego. Dzięki nim publikacja mierzy się nie tylko z cyklem malarskim Generator i wrocławską sztuką współczesną oraz jej tradycją, ale też z zagadnieniem roli malarstwa w świecie współczesnym w ogóle.

Przede wszystkim jednak ta bogato ilustrowana reprodukcjami dzieł malarskich Twardowskiego książka zachęca czytelnika do zajęcia pozycji pomiędzy – pomiędzy słowem i obrazem. Dzięki niej zdobędzie on odświeżającą perspektywę w spojrzeniu na otaczający świat – zobaczy go jako przestrzeń zdziwienia, tajemnicy i wolności, gdzie wszystko jest możliwe, bo nic – nawet omawiane malarstwo – nie jest stworzone do końca. Czeka na twórczego odbiorcę.

Lech Twardowski (ur. w 1952 r. w Brodnicy) – malarz intermedialny, autor instalacji, obiektów, akcjonista oraz performer. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu), w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego. W 1983 roku wyjechał do Paryża; skąd w 1995 roku powrócił do Wrocławia. Jego obrazy i obiekty znajdują się m.in. w zbiorach Musée d’Art Moderne w Paryżu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.

 

Partnerem wydawniczym książki jest Strefa Kultury Wrocław w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.

Publikacja dofinansowana z Budżetu Województwa Dolnośląskiego

Patroni medialni: Pismo Artystyczne „Format”, Miesięcznik „Odra”, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 31.01.2025 12:31

Zapraszamy na kolejną odsłonę wystawy Karoliny Jaklewicz „Geometria w stanie napięcia”, która będzie miała miejsce w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy w terminie 13.2-27.4.2025. pokaż więcej »

Dodano: 29.01.2025 12:42

42. Ogólnopolski Turniej Małych Form Satyrycznych w Bogatyni

Zapraszamy do składania zgłoszeń do konkursu na tekst satyryczny o nagrodę „Złotego Kosy” oraz konkursu na sceniczną prezentację własnych utworów satyrycznych. Gala finałowa odbędzie się 24 maja na scenie Bogatyńskiego Ośrodka Kultury w Bogatyni. pokaż więcej »

Dodano: 24.01.2025 02:00

NOWOROCZNY KONCERT KOLĘD

Podczas „Noworocznego Koncertu Kolęd” zaprezentowane zostaną najpiękniejsze kolędy oddające atmosferę i głęboki sens tego ważnego wydarzenia. Muzycy wykonają głównie nasze polskie kolędy, ale także angielskie, niemieckie, hiszpańskie, ukraińskie i białoruskie. pokaż więcej »

Dodano: 24.01.2025 01:00

„Jesień” – lutowe pokazy spektaklu Teatru Polskiego w Podziemiu

W lutym zapraszamy na kolejne pokazy najnowszego spektaklu Teatru Polskiego w Podziemiu, scenicznej adaptacja powieści Ali Smith „Jesień" w reżyserii Katarzyny Minkowskiej. pokaż więcej »

Dodano: 24.01.2025 00:30

Scena ukraińska. Sezon II 2024/2025

Tegoroczna odsłona Sceny Ukraińskiej spektakl Oleny Hrabiny i Daryny Yurchenko The Room | Кімната 12 lutego w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego. Po spektaklu o 19.30 odbędzie się spotkanie z twórczyniami. pokaż więcej »

Dodano: 23.01.2025 11:13

Wystawa poplenerowa III. Impresje Kłodzkie – BWA Wałbrzych

Serdecznie zapraszamy na wystawę poplenerową III. Impresje Kłodzkie do Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Wystawa czynna jest do 9 lutego 2025. pokaż więcej »

Dodano: 07.01.2025 13:36

MIESIĘCZNIK „ODRA” 1/2025

Ile koalicji w koalicji? • Czy Polacy się zmieniają? • Świat z Trumpem na czele Rozmowa z prof. GOŁATĄ: O przyszłości ludzkości • Rosja donosząca • SZPET Nad „Notesami” Wajdy • JASTRUN: Opowiadania • TURANT: Z podróży Było nie było GRZYWACZA • HARLENDER • Biennale Musica w Wenecji Wiersze: SENDECKI, WILDEN • Literatura w „niebycie” […] pokaż więcej »

Dodano: 03.01.2025 01:00

WARSTWY Sinta Werner

Narracja wystawy „Warstwy“ niemieckiej artystki Sinty Werner zbudowana została wokół wrocławskiego modernizmu jako kulturowej spuścizny Wrocławia i istotny element tożsamości tego miasta. Zachęcamy do obejrzenia nowej wystawy w Galerii FOTO-GEN. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)