Redakcja:

Anna Markowska, Lech Twardowski

Koordynacja wydawnicza

Marta Przetakiewicz

Korekta polska:

Maciej Szłapka

Tłumaczenie:

Katarzyna Byłów

Korekta angielska:

Agnieszka Piasecka-Ceccato

Projekt graficzny:

Bartosz Konieczny

Wydawca:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

ISBN 978-83-65892-50-8

Cena:

80 zł + koszt wysyłki

Udostępnij:

Dodano:

31.12.2019 13:37

Generator. Lech Twardowski

Generator. Lech Twardowski to książka o znakomitym współczesnym polskim artyście, szczególnie ważnym dla środowiska wrocławskiego, które od lat inspiruje i animuje. Ponieważ jest malarzem abstrakcyjnym, jego twórczości nie da się bez reszty zamknąć w słowach i przetłumaczyć na gładko brzmiące zdania. Choć nie da się tak zrobić w ogóle z żadnymi obrazami, to dydaktyczne komentarze i właściwe interpretacje skolonizowały już dziś wizualność niemal bez reszty. Czy zatem po książkę Generator… należy sięgnąć, by poczuć złośliwą satysfakcję, że autorom opisującym malarstwo Twardowskiego faktycznie niewiele się udało? Oczywiście, jest wręcz przeciwnie, tym bardziej że wśród nich znajdziemy postacie naprawdę wybitne: Annę Chmielarz, Marcina Ludwina, Annę Markowską, Marka Śniecińskiego, Andrzeja Turowskiego, Janusza Zagrodzkiego. Dzięki nim publikacja mierzy się nie tylko z cyklem malarskim Generator i wrocławską sztuką współczesną oraz jej tradycją, ale też z zagadnieniem roli malarstwa w świecie współczesnym w ogóle.

Przede wszystkim jednak ta bogato ilustrowana reprodukcjami dzieł malarskich Twardowskiego książka zachęca czytelnika do zajęcia pozycji pomiędzy – pomiędzy słowem i obrazem. Dzięki niej zdobędzie on odświeżającą perspektywę w spojrzeniu na otaczający świat – zobaczy go jako przestrzeń zdziwienia, tajemnicy i wolności, gdzie wszystko jest możliwe, bo nic – nawet omawiane malarstwo – nie jest stworzone do końca. Czeka na twórczego odbiorcę.

Lech Twardowski (ur. w 1952 r. w Brodnicy) – malarz intermedialny, autor instalacji, obiektów, akcjonista oraz performer. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu), w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego. W 1983 roku wyjechał do Paryża; skąd w 1995 roku powrócił do Wrocławia. Jego obrazy i obiekty znajdują się m.in. w zbiorach Musée d’Art Moderne w Paryżu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.

 

Partnerem wydawniczym książki jest Strefa Kultury Wrocław w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.

Publikacja dofinansowana z Budżetu Województwa Dolnośląskiego

Patroni medialni: Pismo Artystyczne „Format”, Miesięcznik „Odra”, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 13.06.2025 01:30

„Dimensionlessness of Glass. Dolnośląskie Warsztaty
i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu”

Tegoroczne hasło e-Glass Festival „Dimensionlessness of glass” ukazuje różnorodność stylistyk, technik i koncepcji, poszukując nowatorskich, eksperymentalnych wymiarów szkła artystycznego i designu. Pierwsza część wydarzenia odbędzie się w terminie 14-26 lipca. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 01:00

25. Summer Guitar Festival. Krzyżowa | Jubileusz Festiwalu!

20 lipca rozpocznie się jubileuszowa edycja Summer Guitar Festival w Krzyżowej! W programie bezpłatne koncerty m.in. gwiazd Gypsy swing - Joscho Stephana i Svena Jungbecka, a także Mateusza Kowalskiego i Marka Pasiecznego z orkiestrą gitarową, którzy prawykonają suitę Pasiecznego. pokaż więcej »

Dodano: 07.07.2025 08:00

MIESIĘCZNIK „ODRA” 7-8/2025

Nowy numer już w sprzedaży, a w nim m.in.: SURDYKOWSKI, DUDEK: powyborcze bilanse/ ORZECHOWSKI: Lęki Zachodu/ MIODEK: Naprawdę nowa polszczyzna/ DYMKOWSKI: Historia znów zaskakuje. pokaż więcej »

Dodano: 07.07.2025 01:10

Osiedla Kultury i Sztuki 2025

Co ciekawego wydarzy się w najbliższym czasie na wrocławskich osiedlach? Jakie przedsięwzięcia realizowane będą w ramach projektu OSIEDLA KULTURY I SZTUKI 2025? Zachęcamy do zapoznania się z letnim harmonogramem wydarzeń. pokaż więcej »

Dodano: 04.07.2025 13:03

Festiwal małych Prapremier 2025 w Wałbrzychu

Festiwal małych Prapremier to jedyny festiwal w Polsce prezentujący wyłącznie spektakle prapremierowe teatrów lalkowych, skierowane do publiczności dziecięco-młodzieżowej. Jest to wydarzenie ogólnopolskie o charakterze biennale. pokaż więcej »

Dodano: 04.07.2025 12:22

Fotorelacja z Festiwalu Polskiego Performance (nie) Obecność w Pradze

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Festiwalu Polskiego Performance (nie) Obecność, który odbył się w Pradze 25 i 26 czerwca 2025. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 02:30

„Taniec z Melpomeną. Szkice teatralne” Grzegorz Ćwiertniewicz

Nowość wydawnicza OKiS – „Taniec z Melpomeną. Szkice teatralne” Grzegorza Ćwiertniewicza – już w sprzedaży stacjonarnej w siedzibie OKiS oraz w księgarni internetowej. pokaż więcej »

Dodano: 09.06.2025 11:58

Fotografia teatralna

Wystawa prac wykonanych w ramach IV edycji warsztatów fotografii teatralnej prowadzonych przez Tobiasza Papuczysa. Wernisaż 9 czerwca, godz. 18:00 pokaż więcej »

Przejdź do treści