Data i miejsce:

30 września - 22 października, 2021
Kolta Galéria
Semmelweis u. 4. Budapeszt, Węgry 1052

Udostępnij:

Dodano:

30.09.2021 00:30

Gra w czerwone. Wystawa Jana Bortkiewicza

 

Podjęta przed trzydziestu laty przez Jana Bortkiewicza gra, będąca repliką dziecięcej gry w zielone, zaowocowała cyklem zdjęć i kolaży, których owocem refleksji czy małych odkryć jest czerwień. Biologiczno-wiosenna zieleń zastąpiona została przez wszędobylską, zadomowioną w wielu dziedzinach naszego życia i wyobraźni czerwień. Czerwień otwiera skalę barw w widmie słonecznego światła dostępną naszemu wzrokowi. Czerwień krwi symbolizuje źródło życia większości istot naszej planety. Agresywność czerwieni atakuje nas z tysięcy znaków drogowych, zakazujących czegoś lub nakazujących. Czerwień zajmuje poczesne miejsce w heraldycznej symbolice, figuruje na większości państwowych sztandarów. Ta różnorodność sytuacji i relacji naszych spotkań z czerwienią, pomnożona jeszcze przez całą skalę odcieni znajdujących się między fioletem a zmierzającym ku żółci kolorem pomarańczowym, sprawia, że młodzieńcza gra, jaką Jan Bortkiewicz podjął przed laty, zdążyła się rozrosnąć do problemu o  potężnych wymiarach. Prezentowany na wystawie cykl pt. „Gra w Czerwone” artysta zrealizował w 1973 roku. Od tamtego czasu minęło czterdzieści osiem lat. Inspiracją do jego powstania stała się lektura książki Marii Rzepińskiej „Historia koloru w dziejach malarstwa europejskiego”, głównym motorem zaś – chęć uczestnictwa w najbardziej w owym czasie prestiżowym konkursie polskiej fotografii artystycznej „Złocisty Jantar”. Zestaw składał się z 28 czarno-białych fotografii z naniesioną w pewnych miejscach czerwienią.

Jan Bortkiewicz urodził się w 1945 w Wilnie. Fotografią zajmuje się od ponad 50 lat. Jest absolwentem Wyższego Studium Fotografii. Wykładał fotografię w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych i Pomaturalnym Studium Fotografii Pho-Bos we Wrocławiu. Pracował w redakcjach „Odra” we Wrocławiu , „Polska” w Warszawie, Janus Screen Studio w Nowym Jorku. Przez 20 lat był kierownikiem artystycznym galerii fotografii Domek Romański we Wrocławiu. Jest autorem kilkudziesięciu plakatów, okładek płyt, katalogów reklamowych, współrealizatorem scenografii filmowych i telewizyjnych, redaktorem książek oraz organizatorem sympozjów. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i za granicą. Był kuratorem ponad 200 wystaw. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. w: Berlinische Galerie Martin Gropius-Bau, University of Con/necticut, Centrum G. Pompidou, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Kapsztadzie, Muzeum Narodowe im. Čiurlionisa w Kownie, Museum on the Seam w Jerozolimie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

 

Dyrektor artystyczny: Tomas Katko

Kurator: Laszlo Haris

Kurator: Jan Zieliński

 

fot. Gaspar Kéri

 

Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Współorganizator:
Kolta Galéria

 

Wystawa została dofinansowana z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.

 

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 10.11.2023 01:00

ANKIETA: DOLNY ŚLĄSK – LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

Jeszcze dzisiaj zachęcamy podmioty prowadzące działalność kulturalną na Dolnym Śląsku do udziału w badaniu ankietowym, którego celem jest pozyskanie wiedzy na temat potencjału kulturalnego naszego regionu. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 06:00

BENEFIS KUBY STANKIEWICZA

Benefis jednego z najbardziej cenionych, polskich pianistów jazzowych - Kuby Stankiewicza, z okazji Jego urodzin. Wśród gości koncertu, na który zapraszamy 5 grudnia o godz. 18.00 do Sali Koncertowej Radia Wrocław gwiazdy polskiej sceny jazzowej, m.in. Grażyna Auguścik, Anna Maria Jopek, Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Baron i Piotr Wojtasik. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 05:00

WYSTAWA „HAVEL I POLSKA”

Zapraszamy na warszawską odsłonę wystawy "Havel i Polska", która rozpocznie się 6 grudnia w Ośrodku Kultury "Arsus" w Warszawie. Ekspozycja upamiętnia postać byłego prezydenta Czechosłowacji oraz późniejszych Czech, a jej organizatorami są Fundacja Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej oraz OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 04:00

Pendofsky, Gumolit & EyeCandy Visual

Już 7 grudnia o godz. 19.00 w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy wystąpi basista, bandleader i kompozytor – Marcin Pendowski ze swoim znakomitym zespołem PENDOFSKY. Koncert z utworami z płyty "Gumolit" uświetnią dynamiczne wizualizacje artystów EyeCandy Visual. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 03:30

REINTERPRETACJE | performens dźwiękowy

Dźwiękowe podsumowanie 2023 roku w sztukach wizualnych OKiS we Wrocławiu. 7 grudnia zapraszamy na „Reinterpretacje” - trzy eksperymenty dźwiękowe reinterpretujące twórczość Mariny Abramowić, Jerzego Rosołowicza i Alex Urban, przenoszące sztukę wizualną na doświadczenie słuchowe. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 03:00

Dolnośląska tożsamość. Kim jest Dolnoślązak?

8 grudnia w Teatrzr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu odbędzie się spotkanie z autorem książki „Dolny Śląsk i Dolnoślązacy", Sławomirem Szymańskim, dot. tożsamości regionalnej i współwydanej przez OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 02:30

Rośnie we mnie to samo, co we mnie maleje

Wystawa podsumowująca tegoroczny cykl rezydencji twórczych w Tarczynie – W/E LAB RESIDENCY. Ekspozycja potrwa w terminie 8-21 grudnia we włocławskich BULVARACH. Zapraszamy na wernisaż w piątek, 8 grudnia o godz. 18:00. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 02:20

Szkolenie Zarządzanie Projektem w Kulturze 2023

Szkolenie adresowane do osób zarządzających w kulturze na Dolnym Śląsku – w instytucjach publicznych oraz w organizacjach pozarządowych. Zapraszamy w dniach 9-10 grudnia do pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)