Data i miejsce:

30 września - 22 października, 2021
Kolta Galéria
Semmelweis u. 4. Budapeszt, Węgry 1052

Udostępnij:

Dodano:

30.09.2021 00:30

Gra w czerwone. Wystawa Jana Bortkiewicza

 

Podjęta przed trzydziestu laty przez Jana Bortkiewicza gra, będąca repliką dziecięcej gry w zielone, zaowocowała cyklem zdjęć i kolaży, których owocem refleksji czy małych odkryć jest czerwień. Biologiczno-wiosenna zieleń zastąpiona została przez wszędobylską, zadomowioną w wielu dziedzinach naszego życia i wyobraźni czerwień. Czerwień otwiera skalę barw w widmie słonecznego światła dostępną naszemu wzrokowi. Czerwień krwi symbolizuje źródło życia większości istot naszej planety. Agresywność czerwieni atakuje nas z tysięcy znaków drogowych, zakazujących czegoś lub nakazujących. Czerwień zajmuje poczesne miejsce w heraldycznej symbolice, figuruje na większości państwowych sztandarów. Ta różnorodność sytuacji i relacji naszych spotkań z czerwienią, pomnożona jeszcze przez całą skalę odcieni znajdujących się między fioletem a zmierzającym ku żółci kolorem pomarańczowym, sprawia, że młodzieńcza gra, jaką Jan Bortkiewicz podjął przed laty, zdążyła się rozrosnąć do problemu o  potężnych wymiarach. Prezentowany na wystawie cykl pt. „Gra w Czerwone” artysta zrealizował w 1973 roku. Od tamtego czasu minęło czterdzieści osiem lat. Inspiracją do jego powstania stała się lektura książki Marii Rzepińskiej „Historia koloru w dziejach malarstwa europejskiego”, głównym motorem zaś – chęć uczestnictwa w najbardziej w owym czasie prestiżowym konkursie polskiej fotografii artystycznej „Złocisty Jantar”. Zestaw składał się z 28 czarno-białych fotografii z naniesioną w pewnych miejscach czerwienią.

Jan Bortkiewicz urodził się w 1945 w Wilnie. Fotografią zajmuje się od ponad 50 lat. Jest absolwentem Wyższego Studium Fotografii. Wykładał fotografię w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych i Pomaturalnym Studium Fotografii Pho-Bos we Wrocławiu. Pracował w redakcjach „Odra” we Wrocławiu , „Polska” w Warszawie, Janus Screen Studio w Nowym Jorku. Przez 20 lat był kierownikiem artystycznym galerii fotografii Domek Romański we Wrocławiu. Jest autorem kilkudziesięciu plakatów, okładek płyt, katalogów reklamowych, współrealizatorem scenografii filmowych i telewizyjnych, redaktorem książek oraz organizatorem sympozjów. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i za granicą. Był kuratorem ponad 200 wystaw. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. w: Berlinische Galerie Martin Gropius-Bau, University of Con/necticut, Centrum G. Pompidou, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Kapsztadzie, Muzeum Narodowe im. Čiurlionisa w Kownie, Museum on the Seam w Jerozolimie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

 

Dyrektor artystyczny: Tomas Katko

Kurator: Laszlo Haris

Kurator: Jan Zieliński

 

fot. Gaspar Kéri

 

Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Współorganizator:
Kolta Galéria

 

Wystawa została dofinansowana z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.

 

AKTUALNOŚCI

Dodano: 01.07.2022 05:00

Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego

1 lipca 2022 powołany zostanie Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego, przedsięwzięcie towarzyszy światowym obchodom Międzynarodowego Roku Szkła Organizacji Narodów Zjednoczonych . pokaż więcej »

Dodano: 30.06.2022 06:00

Cykl koncertów „Gruzińskie opowieści” w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury

Cykl koncertów "Gruzińskie opowieści" odbywa się w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury, podczas którego prezentują się "Narodowy Chór Adżarii Batumi" oraz Adżarski Państwowy Zespół Baletowy "Khorumi" . pokaż więcej »

Dodano: 27.06.2022 04:00

State of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu

Zaplanowana na 15-23 lipca 2022 roku edycja składać się będzie z warsztatów, sympozjum oraz wystawy, w ramach których zaprezentowane będą prace nowoczesnej ery w szklarstwie. pokaż więcej »

Dodano: 27.06.2022 03:00

Summer Guitar Festival 2022

Zapraszamy na koncerty odbywające się w ramach tegorocznego Festiwalu dniach 17-24 lipca 2022 w Krzyżowej. Szczegółowe informacje na stronie: www.guitarfestival.okis.pl pokaż więcej »

Dodano: 01.07.2022 13:32

Inauguracja Międzynarodowego Konkursu Szkła im. Horbowego

1 lipca 2022 o godzinie 12.00  w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze odbyła się konferencja prasowa, podczas której oficjalnie ogłoszono Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego. pokaż więcej »

Dodano: 01.07.2022 05:00

Trzech Tenorów Fotografii. Neugebauer, Plewiński, Rolke

Trzech Tenorów Fotografii. Trzy różne osobowości, trzy różne sposoby patrzenia na świat,.. Zapraszamy na wernisaż i otwarcie wystawy w dniu 1 lipca o godz. 18.00 do Galerii Foto-Gen. Wystawę będzie można zobaczyć do 24 lipca br. pokaż więcej »

Dodano: 30.06.2022 14:45

XXV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą”

„Świat pod Kyczerą” to jeden z największych festiwali folklorystycznych w Polsce i Europie. Tegoroczna 25. edycja odbędzie się od 30 czerwca do 10 lipca pokaż więcej »

Dodano: 29.06.2022 12:11

Dolnośląska śpiewaczka laureatką 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

Z radością informujemy, że dolnośląska śpiewaczka ludowa - KRYSTYNA JURASZEK został laureatką II miejsca na 56. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą! pokaż więcej »

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)