Data i godzina

23 czerwca – 15 lipca 2017
Wernisaż: 23 czerwca 2017, godz. 18.00

Miejsce

Galeria FOTO-GEN
Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
pl. bpa Nankiera 8, 50-140 Wrocław
tel. 71 344 78 40
e-mail: galeria.foto-gen@okis.pl

Galeria czynna

Od poniedziałku do soboty w godz. 10.00–18.00

Bilety

Normalny 4 zł, ulgowy 2 zł.
W poniedziałki wstęp wolny.

Udostępnij:

Dodano:

23.06.2017 09:00

Grzegorz Przyborek, Archipelag autentycznych fikcji

Grzegorz Przyborek, Pejzaż prowansalski, z cyklu Wspomnienia z Arles, 1991

 

23 czerwca 2017 roku o godz. 18.00 w Galerii FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu otwarta zostanie wystawa Archipelag autentycznych fikcji Grzegorza Przyborka. Zostanie na niej zaprezentowanych kilka najważniejszych cykli prac Przyborka, powstałych od 1990 do 2015 roku: Wspomnienia z Arles, Hotel Europa, Thanatos, Szczury, Nie-Lot. Składają się na nie fotografie, rysunki i obiekty. Każda z serii jest osobną opowieścią o przestrzeni i dyskursem artysty z przeniesieniem tej przestrzeni w obraz.

Obiekty czy konstrukcje, które artysta buduje według wcześniejszego projektu, przenosi następnie w fikcyjną przestrzeń obrazu fotograficznego. Fotografia daje mu możliwość powołania do życia świata, który w obrazie fotograficznym egzystuje samodzielnie. Świadomość „obrazo-światów” wyznacza całą twórczość Grzegorza Przyborka – podmiotu filozofującego i (s)twórczego zarazem, afirmującego iluzję realności istnienia świata i przemijalności jego doświadczania, przełożonego na fantazmaty – realne obrazy nie przedmiotów, ale spostrzeżeń, przeżyć i wyobraźni pozostającej na usługach intelektu. To wgląd w siebie, wewnętrzne spojrzenie na świat i swoją w nim obecność, i, co najważniejsze, w sensy wynikające z tych relacji, generują przekaz zawarty w szkicach, fotoobiektach, instalacjach czy obiektach przestrzennych.

Grzegorz Przyborek przemawia za pośrednictwem języka sztuki wyłącznie w imieniu własnym, a to, że przekaz artysty ma charakter uniwersalny, jest pochodną oryginalnej jakości  przemyśleń i odczuć twórcy i  jego wirtuozerskiego warsztatu artystycznego. „Autentyczne fikcje” są prawdziwe, bo umocowane bytowo w jedynej możliwej realności – w niewzruszonym istnieniu „ja”. Tu kwestią nie jest podobieństwo, a tym bardziej tożsamość rzeczy z jej widokiem, bo obraz nigdy nie był, bo i być nie może, emanacją materii – obrazy, nie istniejąc niezależnie od postrzeżenia, czerpią swoją egzystencję i adekwatność z podmiotu filozofującego; ich istnienie jest czysto intencjonalne. Wydaje się, że to zupełnie fenomenalne, niemające swojego odpowiednika w sztuce nurtu fotomedialnego, sprzężenie wyobraźni i intelektu z talentem artysty intermedialnego decyduje o wartości sztuki Przyborka – artysty myśliciela.

 

Grzegorz Przyborek – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom na Wydziale Grafiki w 1974 roku. Od 1976 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Akademii Sztuk Pięknych  im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jest autorem licznych tekstów o fotografii. Ma w swoim dorobku dydaktycznym wielu wychowanków aktywnie działających w sztuce.

Uprawia twórczość w zakresie fotografii, mediów elektronicznych, obiektu, instalacji, rysunku, grafiki, rzeźby oraz z pogranicza innych dyscyplin sztuki. Brał udział w kilkuset wystawach w Polsce oraz za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Stadtmuseum Gross-Gerau w Niemczech, Collectiones des Artotheques „Photographie d’Auteur” w Lyonie (Francja), Promocje Broncolor w Szwajcarii, Promocja Radici-Group w Bergamo (Włochy), Fond National d’Art Contemporain (FNAC) we Francji, Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz w kolekcjach prywatnych.

 

Kurator: Manfred Bator

Mecenat: Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Organizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Galeria FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Patroni medialni: Radio Wrocław Kultura, Pismo Artystyczne Format, Miesięcznik Odra, DOKiS.pl, miesięcznik „Ziemia Kłodzka”, DYSKURS Pismo Naukowo-Artystyczne ASP we Wrocławiu, Quart Kwartalnik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, Made-in-photo.com, Radio Wrocław, TVP Kultura, TVP Wrocław, Radio RAM

Projekt jest dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

Teczka prasowa do pobrania

 

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 10.11.2023 01:00

ANKIETA: DOLNY ŚLĄSK – LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

Jeszcze dzisiaj zachęcamy podmioty prowadzące działalność kulturalną na Dolnym Śląsku do udziału w badaniu ankietowym, którego celem jest pozyskanie wiedzy na temat potencjału kulturalnego naszego regionu. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 06:00

BENEFIS KUBY STANKIEWICZA

Benefis jednego z najbardziej cenionych, polskich pianistów jazzowych - Kuby Stankiewicza, z okazji Jego urodzin. Wśród gości koncertu, na który zapraszamy 5 grudnia o godz. 18.00 do Sali Koncertowej Radia Wrocław gwiazdy polskiej sceny jazzowej, m.in. Grażyna Auguścik, Anna Maria Jopek, Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Baron i Piotr Wojtasik. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 05:00

WYSTAWA „HAVEL I POLSKA”

Zapraszamy na warszawską odsłonę wystawy "Havel i Polska", która rozpocznie się 6 grudnia w Ośrodku Kultury "Arsus" w Warszawie. Ekspozycja upamiętnia postać byłego prezydenta Czechosłowacji oraz późniejszych Czech, a jej organizatorami są Fundacja Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej oraz OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 05:00

HAŁDA JAZZ 2023 – Edycja zimowa

Warsztaty jazzowe dla dzieci, koncert integracyjny oraz koncert z jazzowymi aranżacjami kolęd - to propozycje grudniowej edycji Festiwalu Hałda Jazz, która odbędzie się w terminie 6-20 grudnia w kilku miejscowościach na Dolnym Śląsku. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 05:00

Mała Akademia Jazzu – ,,Jazzowe Mikołajki w Bolkowie’’

Zaprasza na ,,Jazzowe Mikołajki’’ w ramach Małej Akademii Jazzu, które odbędą się w 6 grudnia Centrum Kulturalno-Bibliotecznym Gminy Bolków - GALERIA ARS ET HISTORIA. Wydarzenie jest organizowane w ramach XVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz 2023. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 04:00

Pendofsky, Gumolit & EyeCandy Visual

Już 7 grudnia o godz. 19.00 w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy wystąpi basista, bandleader i kompozytor – Marcin Pendowski ze swoim znakomitym zespołem PENDOFSKY. Koncert z utworami z płyty "Gumolit" uświetnią dynamiczne wizualizacje artystów EyeCandy Visual. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 03:30

REINTERPRETACJE | performens dźwiękowy

Dźwiękowe podsumowanie 2023 roku w sztukach wizualnych OKiS we Wrocławiu. 7 grudnia zapraszamy na „Reinterpretacje” - trzy eksperymenty dźwiękowe reinterpretujące twórczość Mariny Abramowić, Jerzego Rosołowicza i Alex Urban, przenoszące sztukę wizualną na doświadczenie słuchowe. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 03:00

Dolnośląska tożsamość. Kim jest Dolnoślązak?

8 grudnia w Teatrzr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu odbędzie się spotkanie z autorem książki „Dolny Śląsk i Dolnoślązacy", Sławomirem Szymańskim, dot. tożsamości regionalnej i współwydanej przez OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)