Data:

5 listopada 2020 - 5 marca 2021

Miejsce:

Galeria Miejska we Wrocławiu,
ul. Kiełbaśnicza 28, Wrocław

Godziny otwarcia:

od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00
w soboty w godzinach 12:00-16:00
Wstęp do Galerii Miejskiej we Wrocławiu jest BEZPŁATNY

Udostępnij:

Dodano:

05.11.2020 05:00

IMPERATYW

W zbiorowej świadomości istnieje pojęcie ogrodu nauk i sztuk, w którym manifestuje się siła ludzkiego intelektu i ducha. Ogród ten jest równie stary jak sama ludzkość – humanistyczne i przyrodnicze nauki potwierdzają, że od momentu gdy z mroków historii wyłonił się człowiek, pojawił się on jako indywiduum racjonalizujące, ale i estetyzujące rzeczywistość, czyli również rozstrzygające między tym, co konieczne i wieczne, a tym, co przygodne i skończone.

Gdyby przyjrzeć się panoramie ogrodu sztuk, trzeba by stwierdzić, że nie sytuuje się on jako autonomiczna część ludzkiego świata, czyli kultury, oraz nie cechuje go treść homogeniczna i monokulturowa. Jawi się jako nieograniczona precyzyjnie wytyczonymi granicami wyspa na bezkresnej kwietnej łące kultury. Na jego obrzeżach lub już poza nimi sytuują się trudne do dostrzeżenia w pierwszym oglądzie jego manifestacje odrębne, niemające precedensu, bywa że i rebelianckie. Być może dzieje się tak dlatego, że gospodarzami tych enklaw są nieodrodne dzieci Absolutu, dodajmy dzieci jego szczególnej troski, w które ów Absolut (jak twierdził Platon) „wstępuje i oni w zachwyceniu wszystkie te piękne poematy mówią […] Nieludzkie są owe poematy i nie od ludzi pochodzą, ale boskie są i od bogów”. O ile to szczególne twórcze rozpłomienienie ducha z natury rzeczy dotyczy, a przy-najmniej powinno dotyczyć, wszystkich artystów i każdej ich twórczości, o tyle cechą umożliwiającą wyodrębnienie z ogrodu sztuk niektórych jego mieszkańców jest szczególny rodzaj tego aktu entuzjazmu, czyli właśnie permanentnej dyspozycji i determinacji w wdrażaniu tegoż rozpłomienienia ducha w obszar praktyki artystycznej.

Adekwatnym terminem tłumaczącym i uzasadniającym tę twórczą determinację wydaje się być pojęcie imperatywu – niewzruszonej i niepodlegającej dyskusji reguły wynikającej z intelektualno-emocjonalnych założeń artystycznych, ideowych, a niekiedy i moralnych, bo wiążących w etycznej sferze postępowania. Formułowany na wiele sposobów w odniesieniu do indywidualnej strategii arty-stycznej, chociaż nie odnosi do powszechnego obowiązku etycznego, to jednak zawsze wskazuje na konieczność jego spełniania nawet wbrew chęciom człowieka, a więc i twórcy zaangażowanego w realizację artystycznej misji.

Ideą przyjętą przez kuratorów wystawy Imperatyw jest zaprezentowanie dokonań sześciu oryginalnych postaw twórczych, z których niektóre znalazły swoje trwałe miejsce w historii sztuki współczesnej, ale także autorów, których dokonania artystyczne wykazują zdeterminowaną ideowo twórczość, która miała już szansę na pozytywną weryfikację. Widzowie wystawy będą mieli sposobność spotkania się z kreacjami artystycznymi zrealizowanymi w różnorodnych materiach i technikach plastycznych, a więc w rysunku, rzeźbie, tkaninie, szkle, obiektach przestrzennych oraz w realizacjach fotomedialnych i ekranowych.

Artyści: Andrzej P. Bator, Łukasz Berger, Łukasz Gierlak, Wacław Szpakowski, Stach Szumski, Igor Wójcik

Kuratorzy: Mirosław Jasiński, Manfred Bator

 

Program wydarzeń online w ramach wystawy IMPERATYW

20.11.2020 – premiera wywiadu  IMPERATYW – skąd tytuł wystawy?
Na pytanie odpowiada jeden z kuratorów ekspozycji Mirosław Jasiński

/film na FB Galeria Miejska oraz YT Galeria Miejska/

29.11.2020 – premiera wywiadu IMPERATYW – skąd dobór artystów wystawy?
Odpowiada jeden z kuratorów ekspozycji – Manfred Bator
/film naFB Galeria Miejska oraz YT Galeria Miejska/

2.12.2020 – premiera wywiadu IMPERATYW – wywiad z artystą Andrzejem P. Batorem
O procesie twórczym, tytule prac i symbolice białej kartki opowiada artysta Andrzej P. Bator
/film naFB Galeria Miejska oraz YT Galeria Miejska/

6.12.2020 – premiera oprowadzania po wystawie (etiuda aktorska) – Robert Gonera
Zwiedź wystawę IMPERATYW z Robertem Gonerą!
/film na FB Galeria Miejska oraz YT Galeria Miejska/

17. 12.2020 – premiera wirtualnego spaceru po wystawie IMPERATYW
/link na stronie internetowej galerii oraz FB Galeria Miejska /

23.12.2020 – IMPERATYW – wywiad Łukasz Gierlak
Na temat widzenia, przeoczenia i przeczenia opowiada Łukasz Gierlak /artist/

O ascetycznych formach i cennych znaleziskach rodziny Wacława Szpakowskiego opowiada jego wnuk – Łukasz Kujawski.

2.01.2021 – godzina 10.00, Zwiedź wystawę IMPERATYW z Justyną Szafran!
/film na FB Galeria Miejska oraz YT Galeria Miejska/

7.01.2021 – MPERATYW – wywiad – Łukasz CEKAS Berger
O personifikacji formy, tożsamości obiektu artystycznego i znaczeniu kontekstu w budowaniu warstwy emocjonalnej dzieła opowiada Łukasz Berger Cekas

10.01.2021 – IMPERATYW / wywiad – Igor Wójcik
O postulacie imperatywu, ścieżce twórczej i „Artefaktach idei” opowiada artysta Igor Wójcik.

 

 

 

 

Radio Wrocław Kultura w programie Maćka Przestalskiego, Mirosław Jasiński i Manfred Bator opowiadają o wystawie IMPERATYWSŁUCHAJ TERAZ

 

 

Organizator:
Galeria Miejska we Wrocławiu
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

 

 

Projekt jest dofinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.

 

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 15.07.2024 06:00

Glass without borders. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu

W dniach 15-28 lipca po raz kolejny spotkamy się na pograniczu polsko-czeskim, by podziwiać autorskie dzieła sztuki i designu polskich, czeskich, koreańskich i amerykańskich artystów. pokaż więcej »

Dodano: 25.06.2024 13:10

OSIEDLA KULTURY I SZTUKI/ DRUGI NABÓR 2024

Nowy nabór w ramach programu OSIEDLA KULTURY I SZTUKI. Dotacje na przedsięwzięcia artystyczne mogą pozyskać artyści, grupy nieformalne czy organizacje pozarządowe. Nabór potrwa do wyczerpania środków lub zamknięcia projektu. pokaż więcej »

Dodano: 26.07.2024 15:32

JANUSZ CEDRO/ NAJPIĘKNIEJSZE POLSKIE PIOSENKI

Po raz kolejny zabrzmią najpiękniejsze, polskie piosenki z lat 60. i 70. w wykonaniu wokalisty i gitarzysty Janusza Cedro. Zapraszamy na koncert z cyklu "Rozśpiewany Dolny Śląsk" w piątek, 26 lipca do Cieplic. pokaż więcej »

Dodano: 23.07.2024 10:00

Fotorelacja z 24. Summer Guitar Festival. Krzyżowa 2024

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z 24. Summer Guitar Festival, który odbył się w dniach 14-21 lipca 2024 w Krzyżowej. pokaż więcej »

Dodano: 18.07.2024 10:55

XXV Festiwal Bachowski Świdnica

Festiwal Bachowski Świdnica świętuje w tym roku swoje ćwierćwiecze. XXV edycja odbędzie się w Świdnicy i licznych pobliskich miejscowościach w dniach od 18 do 28 lipca. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 06:00

DOLNOŚLĄSKIE KONCERTY LETNIE

W sierpniu zapraszamy do Wrocławia na 10 koncertów, które odbędą się w ramach nowego cyklu "Dolnośląskie Koncerty Letnie" pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 05:00

Country pod Śnieżką

10 sierpnia od godziny 16:00 zapraszamy na jeleniogórskie Błonie gdzie odbędzie się 11. odsłona Pikniku Country pod Śnieżką. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 05:00

“Bliskie Kino” i Festiwal Filmowy Spektrum

Letnie pokazy filmów w dolnośląskich plenerach. Od 22 czerwca do 14 września odbędzie się pięć projekcji kinowych hitów z ostatnich lat. “Bliskie Kino” zawita do Szczepanowa, Duszników Zdrój, Obornik Śląskich, Świebodzic i Kamiennej Góry. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)