Data:

Termin wystawy: 11 kwietnia -7 września 2025
Wernisaż: 10 kwietnia 2025, godz. 17:30

Miejsce:

Słowackie Muzeum Narodowe, Vajanského nábrežie 2, Bratysława

Udostępnij:

Dodano:

11.04.2025 14:15

„Inne trzy. Młode polskie szkło” wystawa w Bratysławie

„Inne trzy. Młode polskie szkło” wystawa, na której zaprezentowane zostaną prace stworzone przez artystki należące do najmłodszego pokolenia polskich projektantów szkła: Julię Ciułek, Justynę Dżaman oraz Katarzynę Pilic.

Termin wystawy: 11.04-7.09.2025
Wernisaż: 10.04.2025, godz. 17:30
Kurator: Mariusz Łabiński
Architekt wystawy: Michal Illo

 

Julia Ciułek

W 2023 obroniła z wyróżnieniem dyplom licencjacki na kierunku Sztuka i Wzornictwo Szkła na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie obecnie kontynuuje studia magisterskie. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach w Polsce i za granicą, m.in. w Czechach, Niemczech, Słowacji i Stanach Zjednoczonych. Zdobyła III miejsce na międzynarodowej wystawie EVOLUTION 2024, organizowanej przez Glass Art. Society, oraz II miejsce, srebrną paletę i wyróżnienie laureatów w konkursie Inspiracje 2024. Była również jedyną polską artystką, której praca została zakwalifikowana do prestiżowej wystawy Stanislav Libenský Award 2024 w Pradze. Brała udział w około 30 wystawach zbiorowych oraz międzynarodowych licznych sympozjach poświęconych sztuce szkła. Jej twórczość jest głęboko zakorzeniona w rzeczywistości, którą codziennie obserwuje. Stanowi refleksję nad trudnościami, z jakimi mierzy się nie tylko ona sama, ale także jej bliscy i społeczność, w której funkcjonuje. Artystka świadomie rejestruje i analizuje nierówności, systemowe niesprawiedliwości oraz złożone problemy społeczne, które kształtują współczesny świat.

 

Justyna Dżaman

Młoda artystka, designerka, studentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Sztuka i Wzornictwo szkła. W swoich działaniach skupia się przede wszystkim na poszukiwaniu ciekawych form, mieszaniu się kolorów i eksperymentach. Uparcie dąży do poszerzania swojej wiedzy oraz umiejętności. Stawia na nieoczywiste połączenia, a jej nowatorskie spojrzenie na polskie wzornictwo, pozwala jej na kreowanie nierzadko popartych historią przedmiotów. Nie boi się pracy z różnymi materiałami, lubi posiłkować się wiedzą bardziej doświadczonych artystów i rzemieślników, oraz współpracować z nimi. Jej nazwisko niejednokrotnie pojawia się na międzynarodowych i krajowych wydarzeniach, czy wystawach, w których z zaangażowaniem bierze udział.

 

Katarzyna Pilic

Utalentowana artystka i projektantka, której pasja do sztuki i rzemiosła przejawia się w jej wieloaspektowej twórczości. W 2022 roku obroniła dyplom magisterski na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie zdobyła solidne podstawy teoretyczne i praktyczne w zakresie projektowania szkła. Od 2023 roku Katarzyna pracuje w renomowanej hucie szkła artystycznego w Szklarskiej Porębie, gdzie ma okazję rozwijać swoje umiejętności oraz realizować autorskie projekty. Jej prace charakteryzują się unikalnym połączeniem estetyki i funkcjonalności, co sprawia, że szkło użytkowe staje się nie tylko przedmiotem codziennego użytku, ale również dziełem sztuki. Katarzyna nie ogranicza się jedynie do projektowania szkła. Jej twórczość obejmuje także tworzenie grafik i ilustracji, a także różnorodne formy grafiki użytkowej. Dzięki swojej wszechstronności potrafi łączyć różne techniki i materiały, co czyni jej prace jeszcze bardziej interesującymi i oryginalnymi. Jednym z jej wyjątkowych hobby jest tkactwo. Katarzyna z pasją tka kilimy i dywany, co pozwala jej na eksplorację nowych form wyrazu artystycznego. Ta umiejętność dodaje jej twórczości głębi oraz pokazuje, jak różnorodne są jej zainteresowania i umiejętności.

Organizatorzy:

Słowackie Muzeum Narodowe, Instytut Polski w Bratysławie, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

Projekt został dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 13.06.2025 06:00

60. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

19 czerwca rozpocznie się jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. Tegoroczne wydarzenie w całości poświęcone będzie pamięci Macieja Kieresa - wieloletniego dyrektora artystycznego i propagatora twórczości Henryka Wieniawskiego. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 07:00

Spektakl „Lobster” w Kinie Capitol w Miliczu

OKiS we Wrocławiu oraz Teatr Kombinat zapraszają do Kina Capitol w Miliczu na prezentację spektaklu „Lobster” w rezyserii Katarzyny Baranieckiej, która odbędzie się 18 czerwca. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 06:00

KSIĘSTWO CZOCHA – TWIERDZA RYCERSKA. FESTIWAL PEŁEN UNIESIEŃ!

Odwiedź jeden z najpiękniejszych zamków na Dolnym Śląsku i poczuj emocje średniowiecznych turniejów rycerskich, pokazów sokolniczych, piękno tańców, zabaw i zwyczajów dworskich. To wszystko podczas dorocznego święta Księstwo Czocha, które odbędzie się już 19-21 czerwca w Zamku w Leśnej. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 05:00

„SŁOJE DRZEWA” | Premiera

Spektakl, w którym fragmenty prozy Urszuli Kozioł, wybrane jej wiersze oraz cytaty z esejów i felietonów składają się na literacki portret wybitnej poetki, od lat związanej z Wrocławiem. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 04:00

Święto Wrocławia 2025 – Wielki Piknik z atrakcjami na Pawłowicach

Taniec, muzyka, śpiew, regionalne potrawy i stroje – będzie smacznie, kolorowo i międzykulturowo. 22 czerwca w należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu parku Pawłowickim odbędzie się wydarzenie „Razem we Wrocławiu: Wielki Wrocławski Piknik” w ramach Święta Wrocławia 2025. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 03:00

Festiwal Polskiego Performance (nie) Obecność w Pradze

2 edycja Festiwalu Polskiego Performance będzie miała miejsce w Pradze, w czerwcu 2025. Program tegorocznego Festiwalu skupi się na krytycznej analizie języka, zachęcając widzów do głębszej refleksji nad polityczną i społeczną odpowiedzialnością słów. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 03:00

Warsztaty florystyczne „Dzieła kwiatem malowane”

Projekt pt. „Dzieła kwiatem malowane” to cykl kilkunastu spotkań dla artystów, inspirowanych patronką roku Marią Pawlikowską- Jasnorzewską. Inicjatywa ta w oryginalny sposób łączy poezję z florystyką. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2025 02:00

Spektakl „Limba” Teatru Układ Formalny

„Limba” w reż. Piotra Ratajczaka to spektakl o współczesnych problemach w komunikacji międzyludzkiej, hejcie, egoizmie, braku empatii i społecznych podziałach. pokaż więcej »

Przejdź do treści