Wydawca:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Redaktorka:

prof. dr hab. Marta Smolińska

Osoby autorskie:

Marta Smolińska, Katarzyna Słoboda, Pawłeł Polit, Dawid Crowley, Veronika Rudorfer i Irina Hiebert Grun.

Projekt:

Łukasz Paluch, AnoMalia art studio

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Udostępnij:

Dodano:

29.11.2024 13:52

Janusz Bałdyga. Monografia / Zapowiedź

W 2025 roku będzie miała miejsce 50. rocznica pracy twórczej Janusza Bałdygi – artysty ze wszech miar wyjątkowego, wybitnego, który do tej pory nie doczekał się niestety żadnego opracowania monograficznego.

Z tej okazji Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu wyda monograficzną książkę o twórczości artysty, która jednocześnie będzie początkiem serii wydawnictw poświęcony sztuce performance w Polsce i we Wrocławiu.

Założeniem programowym książki jest przedstawienie na podstawie twórczości Janusza Bałdygi, złożonej, wielopłaszczyznowej postawy artystycznej kształtującej się na przełomie lat 70-tych i 80-tych. Pokazanie wpływu sztuki postkonceptualnej, nowej ekspresji i dramatu stanu wojennego na rozwój, skalę i charakter działań artystycznych lat 80 – tych. Wskazanie znaczenia przestrzeni peryferyjnych decydujących o zachowaniu ciągłości najbardziej wartościowych procesów i postaw niezależnej sztuki polskiej również w obszarze alternatywnej edukacji artystycznej.

Powstanie dwujęzyczna, pierwsza monografia twórczości jednego z najważniejszych polskich, żyjących artystów, Janusza Bałdygi. Książka z jednej strony będzie pogłębioną analizą i kontekstualizacją dorobku artysty, z drugiej pracą badawczą nad zjawiskami w przestrzeniach sztuki polskiej lat 70 – 80 tych o raz studium badawczym współczesnej polskiej sztuki performans i jej związków z rzeźbą i sztuką intermedialną.

Książka pod redakcją prof. dr hab. Marty Smolińskiej będzie składać się z trzech dopełniających się części.
Pierwszą stanowić będzie zbiór esejów, krytycznych opracowań analizujących konkretne problemy, zjawiska czy działania wyróżniające postawę twórczą Janusza Bałdygi. Planujemy teksty między innymi: Marty Smolińskiej, Katarzyny Słobody, Pawła Polita, Dawid Crowley, Veroniki Rudorfer i Irina Hiebert Grun.
Drugą część wypełnią rozmowy z wybranymi protagonistami zarówno artystami, uczestnikami jaki i animatorami życia artystycznego tamtego czasu oraz wybór tekstów archiwalnych. Część trzecią stanowić będzie opracowanie chronologii wydarzeń, z którymi związana jest droga twórcza artysty, oś czasu, bibliografie książek, katalogów, czasopism oraz indeksy.

Książkę zaprojektuje Łukasz Paluch, AnoMalia art studio.

Biogram artysty:
Janusz Bałdyga (ur. 1954 w Lublinie); w latach 1974-79 studiował w ASP na Wydziale Malarstwa w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1979 w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Członek i współzałożyciel grupy artystycznej PRACOWNIA (1976-81), współprowadzący z Jerzym Onuchem i Łukaszem Szajną Galerię Pracownia w Studenckim Centrum Środowisk Artystycznych Dziekanka (1976-79) w Warszawie. Od 1979 jest członkiem teatru Akademia Ruchu. Obecnie jest pedagogiem w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu gdzie prowadzi Pracownię Sztuki Performance na Wydziale Rzeźby. Jest autorem rysunków, obiektów, instalacji, performance i działań ulicznych. Brał udział w licznych wystawach, sympozjach i manifestacjach artystycznych w kraju i za granicą m.in. w Galerie Donguy, Paryż, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, Interdruck Schipper Patitz, Lipsk, Galerii Awangarda BWA, Wrocław, Galerii Labirynt 2, Lublin, Galeria Wschodnia, Łódź, Ośrodku Działań Artystycznych, Piotrków Trybunalski oraz licznych projektach w Niemczech, Holandii, Szkocji, Austrii, Rosji, Tajwanie, Białorusi, Szwajcarii, Izraelu, Norwegii, Hiszpanii, Japonii, Indonezji, Kanadzie, USA.
Janusz Bałdyga zajmuje się w sztuce przede wszystkim działaniami typu performance.Wypracowywał swój oryginalnycharakter wypowiedziartystycznych, w których konsekwentnie redukuje język i środki artykulacji, kreatywnie wykorzystując proste elementy tworząc z nich elementarne struktury – linię, okrąg, prostokąt, punkt. Bałdyga posługuje się pojęciem „miejsca znaczone”, w których ogromne znaczenie ma wyczucie przestrzeni i jej uwarunkowań oraz dynamika, jaką wnosi w nią obecność człowieka. Ciało artysty staje się również elementem konstrukcyjnym, narzędziem opisania przestrzeni, świadectwem zmagania się z materią (Wychylenia, Uwaga granica). Balansowanie wokół punktu krytycznego i próba uaktywnienia sfery utajnionej nieustannie towarzyszy jego działaniom. Prace performatywne Bałdygi w dużym stopniu nasuwają poczucie wciągania widza w przestrzeń i przebieg rytuału. Ich podtekst społeczny, polityczny czy filozoficzny nie
pozostawia wątpliwości co do kraju i tradycji pochodzenia artysty, a zarazem nie zaciera uniwersalnego wymiaru tak bardzo indywidualnych komunikatów. Jak sam twierdzi: „Nie jestem komentatorem, ale sprawcą konkretnej sytuacji, która z całą pewnością usytuowana w konkretnym czasie i przestrzeni nie może być wolna od odniesień społecznych i politycznych”.

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 02.12.2024 03:00

Grudniowe pokazy spektaklu „Maria Skłodowska-Curie w mowie obronnej”

13 i 14 grudnia zapraszamy do Instytutu im. Jerzego Grotowskiego na kolejne pokazy spektaklu o życiu słynnej noblistki oraz wyzwaniach i dylematach tej wybitnej naukowczyni. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2024 13:54

„Lista uchybień”

Spektakl powstały w ramach Kongresu Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska opowiada o aktualnych wyzwaniach pracy w instytucjach kultury oraz oczekiwaniach i realiach jej pracowników. Zapraszamy na pokaz 18 grudnia na Scenę Kameralną Teatru Polskiego. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2024 13:10

Demidowski/ Zugaj: Technologia nie znosi ambicji vol. 2

6 grudnia w lublińskiej Galerii Pomost rozpocznie się druga odsłona wystawy Lucjana Demidowskiego i Piotra Zugaja „Technologia nie znosi ambicji”, która debiutowała na przełomie lat 2022/2023. pokaż więcej »

Dodano: 03.12.2024 00:00

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZECIWKO PRZEMOCY NA KOBIETACH. WYSTAWA W MEDIOLANIE

Razem z UBIK Associazione culturale współorganizujemy w Mediolanie wystawę „Libere perfino di sparire” w ramach Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy na Kobietach. W wystawie udział bierze 17 artystek z różnych krajów. Wernisaż odbędzie się 3 grudnia, a ekspozycja czynna będzie do 15 grudnia.  pokaż więcej »

Dodano: 02.12.2024 09:00

Stråliv – Narodzenie, na sianie położone

Zapraszamy na niezapomniane spotkanie, pełne wiedzy, inspiracji i twórczości, okazję do kreatywnego spędzenia czasu i stworzenia ozdób, które wprowadzą świąteczny klimat do Waszych domów. pokaż więcej »

Dodano: 02.12.2024 09:00

Spotkanie promujące monografię Marii Michałowskiej wydaną pod red. dr Mariki Kuźmicz

Spotkanie promujące najnowszą publikację OKiS we Wrocławiu. Monografia jako pierwsza kompleksowo analizuje dorobek twórczy tej niezwykłej i unikatowej artystki, zawiera szczegółowe opracowania bibliograficzne oraz obszerne kalendarium życia i twórczości Marii Michałowskiej. pokaż więcej »

Dodano: 02.12.2024 09:00

OKiS na 32. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

Unikatowe publikacje OKiS w atrakcyjnych, promocyjnych cenach oraz spotkania z autorami naszych nowości wydawniczych! Serdecznie zapraszamy na nasze stoisko podczas Wrocławskich Targach Dobrych Książek w dniach 5-8 grudnia 2024 w Hali Stulecia we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 02.12.2024 09:00

Grudniowe pokazy „Limby” | Teatru Układ Formalny

„Limba” w reż. Piotra Ratajczaka to spektakl o współczesnych problemach w komunikacji międzyludzkiej, hejcie, egoizmie, braku empatii i społecznych podziałach. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)