Data:

10 września 2023 r., godz. 18:00

Miejsce:

Synagoga pod Białym Bocianem,
ul. Włodkowica 7, we Wrocławiu

Udostępnij:

Dodano:

10.09.2023 07:00

Koncert Hawdalowy,,Carmina Judaica”/ YARON TRIO

KONCERT HAWDALOWY pt. ,,Carmina Judaica” 10 września 2023 r. o godz. 18:00 w Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, we Wrocławiu.

 Koncert w wykonaniu YARON TRIO w składzie:

  • Agnieszka Mendel – wokal, fortepian
  • Jacek Sribniak – fortepian, klarnet
  • Robert Brzozowski – kontrabas
  • Maciej Hanusek – elektronika

Bilety w cenie 50zł normalny, 40zł ulgowy (uczniowie, studenci, seniorzy) do nabycia:
– na www.ticketmaster.pl,
– na dwie godziny przed koncertem w Synagodze pod Białym Bocianem
– od 18 sierpnia w Cocofli – books art cafe wine bar na ul. Pawła Włodkowica 9 we Wrocławiu.

 

Repertuar YARON TRIO tworzą pieśni prezentujące różne nurty kultury żydowskiej, śpiewane w jidysz, hebrajskim, francuskim, polskim i ladino. Interpretacje muzyczne autorstwa członków zespołu malują sugestywne pejzaże za pomocą głosu o potężnej skali i szerokiej rozpiętości emocji, fortepianu i klarnetu, kontrabasu oraz szeroko pojętej elektroniki, czerpiąc nie tylko ze stylistyki world music ale także z tradycji muzyki klasycznej. Zespół powstał na początku 2016 roku w Lublinie, pretekstem dla trójki artystów do spotkania były muzyczne eksploracje bogatych zasobów muzyki żydowskiej i odnalezienie w nich współczesnych treści. W 2018 roku zespół „dokonstelował się” o brzmienia elektroniczne.

 

Agnieszka Mendel – wokal, fortepian. Z wykształcenia antropolog kultury, z zawodu muzyk, aktorka i trener obecności scenicznej. Z najgłębszego zamiłowania – wokalistka, podróżnik i fotograf. Mieszka w lesie ale czuje się obywatelką świata. Bliski jest jej kontakt z naturą, dobre książki i filozofia dalekiego wschodu. Jeśli kawa to z kardamonem i bez cukru.

P.S. Tara Gayan; dawniej: Teatr „Gardzienice” (2001-2016).

Jacek Sribniak – fortepian, klarnet. Pedagog. Miłośnik Bacha i wyznawca Glena Goulda. Niereformowalny muzykoholik. Kawa tylko z papierosem.

P.S. Lubliner Klezmorim, Kokliko, Wir, Julia Doszna, Teatr „Gardzienice”.

Robert Brzozowski – kontrabas. Pracuje w Filharmonii Lubelskiej. Kocha muzykę i Marylin Monroe. Mała czarna albo Cappuccino.

P.S. Się Gra, Caci Vorba, Radio Varna, Symcha Keller.

Gościnnie: Maciej Hanusek – elektronika/ Kompozytor, muzyk, menedżer i producent muzyczny. Autor interdyscyplinarnych instalacji artystycznych o nazwie „Budka Nietelefoniczna”. Na tej płycie, poza produkcją i współaranżacją, odpowiedzialny za wykreowanie krajobrazów dźwiękowych pomiędzy instrumentami a głosem. Również mieszka w lesie. Podwójne, a nawet potrójne espresso. P.S. Tara Gayan, The Gate, Muzyka Sfer.

••••

KABARET, WIELBŁĄDY I GADAJĄCE LITERY

„Carmina Judaica” – żydowski świat w muzycznym kalejdoskopie.

Album „Carmina Judaica” tętni i pulsuje, jak życie w piersi człowieka. Porusza najgłębsze struny wrażliwości. Mieni się kolorami. Opowiada o tym co swojskie ale i dalekie. Skłania do głębokiej refleksji, że WOLNOŚĆ i POKÓJ to zjawiska      o naturze niezwykle kruchej, dlatego trzeba je troskliwie pielęgnować. Okruchy roztrzaskanych tradycji stanowią tu swoistą przestrogę i metaforyczny komentarz do otaczającej nas dzisiaj rzeczywistości.

Muzyka raz sączy się tu jak dym z fajki i kołysze miarowo niczym karawana przemierzająca pustynię, innym razem wzrusza kantorskim zawołaniem do Najwyższego. Filmowa wręcz narracja utworów porywa słuchacza w swoistą tułaczkę – pełną nostalgii ale i przesiąkniętą iskrą życia – od pełnych hałasu i miłosnej tęsknoty zakamarków dzielnicy przemysłowej poprzez krainy owiane odwieczną tajemnicą piachów pustyni, dalej przez rozbrzmiewające śmiechem ulice przedwojennych miast i miasteczek, mistyczną przestrzeń synagogi, pełen dymu i pijanej wesołości kabaret aż po maleńką wiejską izbę, w której żydowskie dzieci poznają tajemnice gadających liter.

Wiele w tej muzyce zaklętych jest historii. W ich rozszyfrowaniu sprzyja wielojęzyczna, bogato ilustrowana książeczka, stanowiąca dodatek do płyty. Choć sceneria migotliwie przemienia się tu jak w kalejdoskopie całość brzmi niezwykle spójnie, dzięki sporej dawce elektronicznego ambientu i zdającemu się nie mieć granic, mesmerycznemu głosowi wokalistki.

Ten album to potrójny debiut: debiutancka płyta Agnieszki, debiutancka płyta zespołu YARON TRIO, pierwsza oficjalna płyta na producenckim szlaku Maćka. Nagrań dokonano w leśnym domu Agnieszki (jesień 2018, wiosna 2019, lato 2020).

Organizator:
Fundacja „PRO ARTE 2002”

Współorganizatorzy:
Art&Business Direction
Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu

Partnerzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Ticketmaster
Europejskie Dni Kultury Żydowskiej
Fundacja Centrum Taubego
AEPJ

Mecenat:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Miasto Wrocław
Samorząd Województwa Dolnośląskiego

 

www.simcha.art.pl

www.proarte.org.pl

www.facebook.com/festiwalsimcha

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 15.07.2024 06:00

Glass without borders. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu

W dniach 15-28 lipca po raz kolejny spotkamy się na pograniczu polsko-czeskim, by podziwiać autorskie dzieła sztuki i designu polskich, czeskich, koreańskich i amerykańskich artystów. pokaż więcej »

Dodano: 25.06.2024 13:10

OSIEDLA KULTURY I SZTUKI/ DRUGI NABÓR 2024

Nowy nabór w ramach programu OSIEDLA KULTURY I SZTUKI. Dotacje na przedsięwzięcia artystyczne mogą pozyskać artyści, grupy nieformalne czy organizacje pozarządowe. Nabór potrwa do wyczerpania środków lub zamknięcia projektu. pokaż więcej »

Dodano: 23.07.2024 10:00

Fotorelacja z 24. Summer Guitar Festival. Krzyżowa 2024

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z 24. Summer Guitar Festival, który odbył się w dniach 14-21 lipca 2024 w Krzyżowej. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 03:00

XXXV Polsko – Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną”

Zachęcamy do zapoznania się z bieżącym programem cyklu wydarzeń w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej 2024. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 02:40

“Bliskie Kino” i Festiwal Filmowy Spektrum

Letnie pokazy filmów w dolnośląskich plenerach. Od 22 czerwca do 14 września odbędzie się pięć projekcji kinowych hitów z ostatnich lat. “Bliskie Kino” zawita do Szczepanowa, Duszników Zdrój, Obornik Śląskich, Świebodzic i Kamiennej Góry. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 02:32

30. BOLESŁAWIECKIE ŚWIĘTO CERAMIKI

Jubileuszowe 30. Bolesławieckie Święto Ceramiki. Ceramiczne serce Polski otworzy się na turystów z całego świata! Tylko w Bolesławcu nad Bobrem „kobaltowy zawrót głowy”, który w tym roku potrwa od 14 do 18 sierpnia.  pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 02:00

Festiwal Performansu „(nie) Obecność”

Festiwal „(nie) Obecność”, to wielowymiarowe, międzynarodowe wydarzenie otwierające przestrzeń dla różnorodnych stylów artystycznych i tematów społecznych . Pierwsza odsłona projektu miała miejsce w czerwcu w Görlitz, na drugą zapraszamy na początku października do Ostravy. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 01:00

„Muzyczne Czwartki” w Jeleniej Górze 2024

3 października w Galerii Karkonoskiej odbędzie się koncert "Wiwat Muzyka” z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, w wykonaniu uczniów i pedagogów PSM I i II stopnia w Jeleniej Górze. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)