Data:

29 października 2018, godz. 19.00

Miejsce:

Synagoga Pod Białym Bocianem
Pawła Włodkowica 7, Wrocław

Bilety:

Wstęp wolny! (pierwszeństwo dla osób z zaproszeniami, ilość miejsc ograniczona)
Zaproszenia do odbioru w Galerii FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki (plac Nankiera 8, Wrocław)

Udostępnij:

Dodano:

27.10.2018 06:38

„Makbet” w reżyserii Giorgiego Chkhaidze w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury 2018

„MAKBET” – William Szekspir (spektakl z polskimi napisami)
czas: 1h 20 min.

SYNAGOGA POD BIAŁYM BOCIANEM
29 października 2018 (poniedziałek),  godz. 19.00
Wyjątkowy spektakl w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury 2018!

Wstęp wolny! (pierwszeństwo dla osób z zaproszeniami, ilość miejsc ograniczona)
Zaproszenia do odbioru w Galerii FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki (plac Nankiera 8, Wrocław)

 

 

Szekspirowski „Makbet” w reżyserii Giorgiego Chkhaidze to jeden z najważniejszych spektakli w repertuarze Experimental Theatre Everywhere z Batumi. Giorgi Chkhadze rozpoczął pracę nad tą sztuką już w czasie studiów na Państwowym Uniwersytecie Teatralnym i Filmowym im. Shoty Rustawelego w Tbilisi. W czasie długiego procesu twórczego tekst przeszedł wiele zmian nim osiągnął ostateczną sceniczną wersję.

Głównymi postaciami adaptacji są Makbet, Lady Makbet, Banquo, Duncan i dwie wiedźmy, które nadają nowe życie największej tragedii Szekspira. W „Makbecie” w reżyserii Chakhaidze trzecia wiedźma i Lady Makbet dzielą te same cechy charakteru. Lady Makbet jest tu największą z czarownic, to ona wprowadza zamęt i opanowuje myśli Makbeta.

Forma spektaklu jest eksperymentalna. Na wielkiej przestrzeni rozciągnięta jest duża pajęcza sieć: Makbet przygotowuje w niej pułapkę na swoje ofiary. Do spektaklu reżyser Chkhadze wprowadził również wiele elementów akrobatycznych.

Zapraszamy na ten klasyczny i znany wszystkim tekst w niecodziennej gruzińskiej interpretacji.

 

 

Obsada:
GIORGI ARVELADZE – Makbet
NATALIA GALOGRE – Lady Makbet
PHRIDON MODEBADZE – Duncan
TEDO TUGHUSHI – Banquo
IRINA GLONTI – Wiedźma
GIORGI KAKALADZE – Wiedźma

Makbet w wykonaniu Experimental Theater Everytwhere zaskoczył mnie, co jest nieczęste. Produkcja posiada wigor i jest oryginalna. (…) Praca artystów jest nowa i niespodziewana, a Giorgi Chkhaidze należy do najbardziej oryginalnych reżyserów, których pracę miałem okazję oglądać.
David Evans
Kierownik Produkcji Teatru Narodowego Walii

 

„Experimental Theatre Everywhere” został powołany do istnienia w 29 maja 2013 roku. Tworzy go grupa 11 młodych artystów z Batumi, którzy nie boją się eksperymentować w materii teatralnej zagospodarowując na scenę niecodzienne i niewykorzystane przestrzenie. Poszukują nowych form teatralnego wyrazu. Wierzą, że współczesny teatr może komunikować się z widzami w alternatywny sposób, bez pośrednictwa tradycyjnej sceny.

Repertuar teatru obejmuje:

  1. „Łysa Śpiewaczka” – Eugène Ionesco
  2. „Sen Nocy Letniej” – William Szekspir
  3. „Makbet” – William Szekspir
  4. „Oskar i Pani Róża” – Eric Emmanuel Schmitt
  5. „Dwanaście miesięcy” – Samuil Marshak
  6. „Bez wyjścia” – Jean-Paul Sartre
  7. „Kontrakt” – Nana Sepashvili

W roku 2013 dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji, Kultury i Sportu Autonomicznej Republiki Adżarii teatr spektaklem „Łysa Śpiewaczka” otworzył Paryski Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Artyści uczestniczyli w kilku międzynarodowych festiwalach teatralnych:

„Łysa Śpiewaczka” – Paryż, Francja (2013); Bursa, Turcja (2012)
„Makbet” – Izmir, Turcja (2015); Ankara, Turcja (2016); Vasvar, Węgry(2017); Tbilisi, Gruzja (2017), USA (2018)
„Bez wyjścia” – Izmir, Turcja (2016)
„Kontrakt” – Izmir (2017)

Kontakt:
theatre.everywhere@outlook.com
https://www.facebook.com/Theater.Everywhere/

 

Fotorelacja ze spektaklu na stronie www.okis.pl fot. Dvj Mniamos

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 14.04.2025 10:00

Polskie szkło artystyczne w Bratysławie

W okresie od kwietnia do września 2025 będzie można obejrzeć kilka wystaw polskich artystów szkła w Bratysławie. Ekspozycje promować będą polskie rzemiosło i sztukę szklarską na międzynarodowej scenie artystycznej, a twórczynie i twórcy zaprezentują na nich nowoczesny design oraz dzieła wykonane w tradycyjnych technikach. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 01:50

XXXIV Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

11 maja rozpocznie się Festiwal "Maj z Muzyką Dawną", w ramach którego odbędą się koncerty i wykłady we Wrocławiu, Strzelinie oraz Żórawinie. Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona jest pamięci Macieja Kieresa, wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 05:00

Z KLASYKĄ PRZEZ POLSKĘ/ Bartnik, Kawaguchi

W weekend na Dolny Śląsk powraca cykl "Z klasyką przez Polskę", w ramach którego na trzech koncertach wystąpi duet sopranistki Aldony Bartnik i pianisty Naruchiko Kawaguchi.  pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 04:00

ODWOŁANE! „Taniec Trzech UNESCO” w Jaworze

Z powodu intensywnych opadów deszczu wydarzenie "Taniec Trzech UNESCO", planowane 25 kwietnia, jest odwołane. O nowym terminie poinformujemy wkrótce. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 04:00

„Bo ta ziemia to gospoda / W ogromnej naszej podróży”. Sześćdziesięciolecie premiery „Księcia Niezłomnego” Teatru Laboratorium

25 kwietnia w ramach obchodów jubileuszu premiery „Księcia Niezłomnego” Teatru Laboratorium w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu odbędzie się wystawa, pokaz zapisu filmowego spektaklu oraz spotkanie z udziałem prof. Ferruccia Marottiego, prowadzenie: Jarosław Fret. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 04:00

Spektakl „HEKSY”, reż. Monika Pęcikiewicz

HEKSY dramatyczne zrodziły się z HEKS powieściowych, lecz w żadnym razie nie są z nimi tożsame. To raczej zupełnie nowy, pulsujący organizm, za który w pierwotnej wersji przygotowanej dla Teatru Dramatycznego w Warszawie odpowiadały improwizująca na podstawie swojej powieści Agnieszka Szpila i prowadząca owe wielomiesięczne improwizacje aktorka – Anna Kłos.Tekst, nad którym rozpoczął pracę Teatr […] pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 03:00

Obecność. Maria Michałowska

Warszawska odsłona wystawy poświęconej twórczości Marii Michałowskiej, jednej z najbardziej znaczących artystek środowiska wrocławskiej awangardy. Wystawie towarzyszyć będzie monograficzna książka, wydana w ubiegłym roku nakładem OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 02:50

Premiera filmu „Smuga Dźwięków” w TVP3 Wrocław

Zapraszamy na premierę filmu dokumentalnego "Smuga dźwięków" w reżyserii Macieja Żurawskiego, która odbędzie się 27 kwietnia o godz. 17.40 na antenie TVP3 Wrocław. pokaż więcej »

Skip to content