Data:

Otwarcie wystawy 2 grudnia 2021, godz. 17:00
Termin wystawy 2-12 grudnia 2021

Miejsce:

Galeria za Szkłem
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Pl. Polski 3/4, Wrocław

Koncert towarzyszący:

SZYMS PROJECT, STAN MICHALAK & MAREK MARKOWSKI
3 grudnia 2021, godz. 20:00
Mañana Cafe, ul. Świętego Mikołaja 8-10, Wrocław

Organizatorzy:

Organizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Partner organizacyjny: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Partnerzy: Galeria dede, Mañana Cafe

Udostępnij:

Dodano:

29.11.2021 04:00

Wystawa autorstwa prof. Małgorzaty Dajewskiej „Malarstwo”

Zapraszamy na wystawę pt. „Malarstwo” autorstwa prof. Małgorzaty Dajewskiej oraz koncert towarzyszący.

Słowo od kuratora wystawy:

Profesor Małgorzata Dajewska jest rozpoznawalną i zasłużoną artystką, powszechnie znaną przede wszystkim ze swojego dorobku w dziedzinie szkła artystycznego i użytkowego. Jest także wieloletnim pracownikiem Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w Katedrze Szkła na Wydziale Ceramiki i Szkła. Jej prace prezentowane są od wielu lat w licznych galeriach, muzeach, kolekcjach prywatnych w kraju i poza jego granicami. Jej dorobek artystyczny uhonorowano wielu prestiżowymi odznaczeniami, w tym jednym z najważniejszych w polskiej kulturze Złotym Orderem Gloria Artis nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2018 roku. Twórca z tak znaczącym dorobkiem artystycznonaukowym na pewnym etapie działalności szuka nowych wyzwań na swojej ścieżce. Tak jest i w tym przypadku. Stąd za moją namową, po jednej z jej ostatnich wystaw, Małgorzata Dajewska postanowiła zaryzykować i rozpocząć, a raczej zintensyfikować niezwykłą przygodę z nową dziedziną sztuki, jaką jest malarstwo na płótnie w technice akrylowej. Abstrakcyjne, zestawione z intensywnych kolorów obrazy, inspirowane jej szklanymi pracami, artystka tworzy z niezwykłą pasją i zaangażowaniem, czasem konsultując ze mną swoje działania artystyczne, ale przede wszystkim warsztatowe. Obecna sytuacja wywołana pandemią pozwoliła jej poświęcić się szczególnie malarstwu, czego dowodem jest duża kolekcja, licząca ponad 80 obrazów (często o znacznych rozmiarach), zrealizowanych w latach 2020-2021. Zamieszczone w katalogu wybrane prace są reprezentatywne dla twórczości Małgorzaty Dajewskiej, dobitnie świadcząc o dojrzałym oraz oryginalnym malarstwie. Należy mieć nadzieję, że te prace, wystawa i towarzyszący jej katalog będą miłą niespodzianką dla wielbicieli i znawców jej szklarskiego talentu, i że staną się przyczynkiem do kontynuacji tej nowej pasji które niechaj zwieńczą kolejne, równie udane prezentacje.

 

Dr. Hab. Michał Matuszczyk – kurator wystawy „Malarstwo”

 

Małgorzata Dajewska

Urodziła się w 1958 r. w Sosnowcu. W latach 1977-1982 studiowała w Katedrze Szkła PWSSP we Wrocławiu. Dyplom zrealizowała pod kierunkiem prof. Zbigniewa Horbowego. Od roku 1984 pracuje w Katedrze Szkła na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Swoje prace prezentowała na 25 wystawach indywidualnych, uczestniczyła w około 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m. in. Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Dolnej Saksonii (2006). Została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Gloria Artis (2019), odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” (2012) oraz honorowym medalem „Zasłużony dla Miasta Wrocławia” (2018). W swojej twórczości zajmuje się głównie obiektami szklanymi kształtowanymi na zimno, a także metodą zgrzewu w piecu elektrycznym, klejąc poszczególne elementy ze szkła optycznego oraz zgrzewanego szkła barwnego. Od 2018 roku maluje na płótnie, wyrażając siebie za pomocą nasyconych plam barwnych, rytmów czy faktur. Zarówno w szkle, jak i w malarstwie zawarła swój zachwyt nad kolorem, komentuje rzeczywistość i przekazuje w nich swoje osobiste refleksje.

 

 

 

 

AKTUALNOŚCI

Dodano: 02.12.2022 03:30

„Technologia nie znosi ambicji”
Lucjan Demidowski / Piotr Zugaj

Do 19 lutego trwa wystawa "Technologia nie znosi ambicji", która prezentuje prace Lucjana Demidowskiego i Piotra Zugaja. Kuratorem wystawy jest Paweł Bąkowski. pokaż więcej »

Dodano: 01.12.2022 08:00

NIE/ DOSKONAŁY BŁĄD, wystawa ,,75 Lat ZPAF 1947- 2022″

Czy błąd może być źródłem inspiracją w sztuce fotografii? Czy zjawiska następujące w sposób niekontrolowany mogą wywoływać ciekawe, niepowtarzalne inspiracje?... W dniach 1 grudnia 2022 - 12 lutego 2023 odbywa się wystawa Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików w MWW. pokaż więcej »

Dodano: 25.01.2023 08:00

XX Ogólnopolski Koncert Charytatywny na rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie

28 i 29 stycznia 2023 roku Syców będzie świętował jubileuszową XX-tą edycję Ogólnopolskiego Koncertu Charytatywnego na rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie. W tym roku myślimy szczególnie o Polakach i Poloniach, które mieszkają na Ukrainie, podkreślając aktualne potrzeby. pokaż więcej »

Dodano: 25.01.2023 07:00

XI KONCERT CHARYTATYWNY Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci

Już po raz 12 odbędzie się wyjątkowy Koncert Charytatywny z udziałem gwiazd polskiej sceny kabaretowej i muzycznej, z którego całkowity dochód przeznaczony zostanie na pomoc podopiecznym Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Na to wyjątkowe wydarzenie zapraszamy 29 stycznia 2023 do Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 25.01.2023 06:00

Szkolenia z bezpieczeństwa wydarzeń o charakterze publicznym: Organizuj i śpij spokojnie. Bezpieczeństwo wydarzeń o charakterze publicznym

Dolnośląskie Laboratorium Kultury organizuje 2 lutego br. szkolenie o tym, jak zarządzać bezpieczeństwem wydarzeń i imprez kulturalnych. Informujemy, że nabór chętnych do udziału w szkoleniu został zamknięty. pokaż więcej »

Dodano: 25.01.2023 05:00

Szkolenia z bezpieczeństwa wydarzeń o charakterze publicznym: Dokumentacja na imprezę – to wcale nie jest tak skomplikowane, jak się wydaje!

Dolnośląskie Laboratorium Kultury organizuje 3 lutego br. szkolenie dotyczące tworzenia dokumentacji na imprezy kulturalne w kontekście bezpieczeństwa i imprez masowych. Informujemy, że nabór chętnych do udziału w szkoleniu został zamknięty. pokaż więcej »

Dodano: 25.01.2023 03:00

Wystawa pofestiwalowa State of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu 2022

Zapraszamy na kolejną wystawę podsumowującą jedną z najbardziej spektakularnych imprez, poświęconych w całości projektowaniu i tworzeniu szklanych dzieł sztuki. W ramach „State of Glass” w Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno zobaczymy prace artystów i studentów, które powstały w lipcu 2022 roku w ramach projektu o tej samej nazwie. Celem projektu „State of Glass. Dolnośląskie Warsztaty i […] pokaż więcej »

Dodano: 25.01.2023 02:00

Alex Urban. She Devil

Zapraszamy na wystawę artystki Alex Urban SHE DEVIL, która odbędzie się w dniach 10 lutego -16 kwietnia 2023 w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Alex Urban swoją opowieścią o kobietach usiłuje odczarować złogi fallocentrycznej, zanurzonej w religii kultury i aberracyjne odarcie ich z powagi i właściwej im roli. pokaż więcej »

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)