Data:

Otwarcie wystawy 2 grudnia 2021, godz. 17:00
Termin wystawy 2-12 grudnia 2021

Miejsce:

Galeria za Szkłem
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Pl. Polski 3/4, Wrocław

Koncert towarzyszący:

SZYMS PROJECT, STAN MICHALAK & MAREK MARKOWSKI
3 grudnia 2021, godz. 20:00
Mañana Cafe, ul. Świętego Mikołaja 8-10, Wrocław

Organizatorzy:

Organizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Partner organizacyjny: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Partnerzy: Galeria dede, Mañana Cafe

Udostępnij:

Dodano:

29.11.2021 04:00

Wystawa autorstwa prof. Małgorzaty Dajewskiej „Malarstwo”

Zapraszamy na wystawę pt. „Malarstwo” autorstwa prof. Małgorzaty Dajewskiej oraz koncert towarzyszący.

Słowo od kuratora wystawy:

Profesor Małgorzata Dajewska jest rozpoznawalną i zasłużoną artystką, powszechnie znaną przede wszystkim ze swojego dorobku w dziedzinie szkła artystycznego i użytkowego. Jest także wieloletnim pracownikiem Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w Katedrze Szkła na Wydziale Ceramiki i Szkła. Jej prace prezentowane są od wielu lat w licznych galeriach, muzeach, kolekcjach prywatnych w kraju i poza jego granicami. Jej dorobek artystyczny uhonorowano wielu prestiżowymi odznaczeniami, w tym jednym z najważniejszych w polskiej kulturze Złotym Orderem Gloria Artis nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2018 roku. Twórca z tak znaczącym dorobkiem artystycznonaukowym na pewnym etapie działalności szuka nowych wyzwań na swojej ścieżce. Tak jest i w tym przypadku. Stąd za moją namową, po jednej z jej ostatnich wystaw, Małgorzata Dajewska postanowiła zaryzykować i rozpocząć, a raczej zintensyfikować niezwykłą przygodę z nową dziedziną sztuki, jaką jest malarstwo na płótnie w technice akrylowej. Abstrakcyjne, zestawione z intensywnych kolorów obrazy, inspirowane jej szklanymi pracami, artystka tworzy z niezwykłą pasją i zaangażowaniem, czasem konsultując ze mną swoje działania artystyczne, ale przede wszystkim warsztatowe. Obecna sytuacja wywołana pandemią pozwoliła jej poświęcić się szczególnie malarstwu, czego dowodem jest duża kolekcja, licząca ponad 80 obrazów (często o znacznych rozmiarach), zrealizowanych w latach 2020-2021. Zamieszczone w katalogu wybrane prace są reprezentatywne dla twórczości Małgorzaty Dajewskiej, dobitnie świadcząc o dojrzałym oraz oryginalnym malarstwie. Należy mieć nadzieję, że te prace, wystawa i towarzyszący jej katalog będą miłą niespodzianką dla wielbicieli i znawców jej szklarskiego talentu, i że staną się przyczynkiem do kontynuacji tej nowej pasji które niechaj zwieńczą kolejne, równie udane prezentacje.

 

Dr. Hab. Michał Matuszczyk – kurator wystawy „Malarstwo”

 

Małgorzata Dajewska

Urodziła się w 1958 r. w Sosnowcu. W latach 1977-1982 studiowała w Katedrze Szkła PWSSP we Wrocławiu. Dyplom zrealizowała pod kierunkiem prof. Zbigniewa Horbowego. Od roku 1984 pracuje w Katedrze Szkła na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Swoje prace prezentowała na 25 wystawach indywidualnych, uczestniczyła w około 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m. in. Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Dolnej Saksonii (2006). Została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Gloria Artis (2019), odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” (2012) oraz honorowym medalem „Zasłużony dla Miasta Wrocławia” (2018). W swojej twórczości zajmuje się głównie obiektami szklanymi kształtowanymi na zimno, a także metodą zgrzewu w piecu elektrycznym, klejąc poszczególne elementy ze szkła optycznego oraz zgrzewanego szkła barwnego. Od 2018 roku maluje na płótnie, wyrażając siebie za pomocą nasyconych plam barwnych, rytmów czy faktur. Zarówno w szkle, jak i w malarstwie zawarła swój zachwyt nad kolorem, komentuje rzeczywistość i przekazuje w nich swoje osobiste refleksje.

 

 

 

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 22.02.2024 09:00

ANTOLOGIA „KOŃCA ŚWIATA NIE BĘDZIE”. Spotkanie autorskie ze Stanisławem Bielskim.

24 lutego w Parafii Greckokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego we Wrocławiu odbędzie się spotkanie autorskie ze Stanisławem Bielskim, które poprowadzi Anna Ursulenko. pokaż więcej »

Dodano: 22.02.2024 08:00

SALON ZIMOWY I o filmie. kinoMANUAL i Adriana Prodeus

Artyści z kinoMANUAL i Adriana Prodeus, autorka tekstu do publikacji towarzyszącej wystawie "Salon zimowy", zapraszają na rozmowę o filmach, eksperymentach, sprzęcie, dźwiękach i comprovisation. pokaż więcej »

Dodano: 22.02.2024 07:00

Wystawy poplenerowe Impresje Kłodzkie II. Pleneru Malarskiego w Lewinie Kłodzkim

Kolejna odsłona wystawy obrazów powstałych podczas letniego pleneru 1 marca we Wrocławiu. Zapraszamy do Otwartych Pracowni Plastycznych im. Eugeniusza Gepperta przy ul. Ruskiej. pokaż więcej »

Dodano: 22.02.2024 06:00

Salon Zimowy: LOTTO – koncert w galerii FOTO-GEN

Zapraszamy na drugi koncert w ramach wystawy "Salon Zimowy" duetu kinoMANUAL, na którym wystąpi grupa LOTTO. 2 marca 2023, godz. 19.00, wstęp wolny! pokaż więcej »

Dodano: 22.02.2024 05:00

Wiosna, lato, jesień, zima i znowu wiosna | Весна, літо, осінь, зима і знову весна

Zapraszamy do Instytutu im. Jerzego Grotowskiego na spektakl na podstawie klasycznego utworu ukraińskiego Łesi Ukrainki pt. „Pieśń lasu”. Przedstawienie w ramach cyklu „Scena ukraińska” odbędzie się 9 i 10 marca oraz 13 i 14 kwietnia. pokaż więcej »

Dodano: 22.02.2024 04:00

Muzyczne Czwartki w Jeleniej Górze 2024

Wraz z uczniami i pedagogami Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Jeleniej Górze zapraszamy na cykl 9 koncertów kameralnych "Muzyczne Czwartki". pokaż więcej »

Dodano: 22.02.2024 03:00

Improwizacja: struktura i impuls | Імпровізація: структура та імпульс

Warsztaty teatralne dla młodzieży w wieku 12–19 lat, których celem jest pogłębienie kreatywności, motywacji i jakości pracy w grupie odbędą się 27 kwietnia. Udział w warsztatach jest bezpłatny, zapisy do 25 kwietnia. pokaż więcej »

Dodano: 22.02.2024 02:00

DUB PISTOLS, PAPRIKA KORPS,  BOGATYNIA

Wybuchowe połączenie dwóch oryginalnych zespołów Dub Pistols (UK) i Paprika Korps (PL)! Zapraszamy na koncert łączący różne gatunki muzyczne oraz wspólną zabawę do Bogatyni. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)