Udostępnij:

Dodano:

02.12.2024 14:07

Maria Michałowska. Redakcja Marika Kuźmicz

Wrocławska twórczyni, jeżeli wierzyć relacjom osób, które ją znały, miałaby być przede wszystkim malarką. Niezwykle wrażliwą na kolor, „królowa szarości”, jak mówi o niej były student, późniejszy współpracownik na Wydziale Architektury PWr Leszek Maluga. […]

Marika Kuźmicz:

Chociaż Maria Michałowska nie jest artystką powszechnie znaną, trudno stwierdzić, że jej twórczość wymaga „odkrycia”, choćby dlatego, że w 2014 roku, jeszcze za życia tej twórczyni, podjęto próbę opracowania całości jej dorobku, jaką była publikacja prezentująca większość jej prac. Ponadto Michałowska była uczestniczką Grupy Wrocławskiej, w związku z czym brała udział w licznych wystawach tego nie homogenicznego kolektywu w Polsce i za granicą, a w towarzyszących im katalogach umieszczano niektóre z jej realizacji. Część z nich jeszcze przed śmiercią Michałowskiej włączono do kolekcji muzealnych. […]

Michałowska nie pozostawiła po sobie wielu prac. Mamy kilkadziesiąt obrazów, rysunki, dzieła tworzone w medium fotografii (w literaturze przedmiotu określane zazwyczaj jako „konceptualne”), w latach 90. znów malarstwo, a obok tego wszystkiego nieliczne autorskie teksty. Jednak twórczość tej artystki jest interesująca, ponieważ pomimo jej pewnej hermetyczności i wiążących się z tym trudności interpretacyjnych mam wrażenie, że własnie z tego powodu można ją uznać za bardzo spójną z jej osobowością i postawą życiową, pewną skłonnością do znikania, zacierania po sobie śladów. […]

Jej malarstwo wydaje się pozbawione jakichkolwiek odniesień osobistych; co więcej, twórczość ta na tle środowiska wrocławskiej awangardy, formującego się na przełomie lat 50. i 60. XX wieku, nie sprawia wrażenia wyjątkowej, osobnej – wpisywała się raczej w poszukiwania artystów z Grupy Wrocławskiej. Być może między innymi to wpłynęło na swoiste „zamrożenie” sztuki Michałowskiej, czyli brak zainteresowania jej pracami, co uniemożliwia ich ponowne odczytanie. […]

Kupując to wydawnictwo możesz otrzymać nieodpłatnie wybrane pozycje z naszej księgarni. Sprawdź w wyszukiwarce (u góry strony) kategorię Gratis.

Redakcja: Marika Kuźmicz

Współpraca redakcyjna: Agnieszka Chodysz-Foryś

Autorki tekstów: Marika Kuźmicz, Luiza Nader, Małgorzata Devosges-Cuber, Małgorzta Miśniakiewicz

Uczestniczka wywiadu: Elżbieta Kościelak

Przekład: Karol Waniek, Barry Keane

Korekta: Jerzy Cierniak, Barry Keane, Anastazja Oleśkiewicz

Projekt: Tomasz Zapała

Projekt okładki i kalendarium: Łukasz Paluch, AnoMalia art studio

Zdjęcia i ilustracje: Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie, Muzeum Warmi i Mazur w Olsztynie, Muzeum w Koszalinie, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzykowskiego w Chojnicach, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Ystad Kunstmuseum, Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Politechnika Wrocławska, Fundacja Rodziny Staraków, kolekcje Macieja Splita, Renaty Wojczyńskiej-Plan, Elżbiety Kościelak, Grzegorza Sternińskiego (spadkobiercy Marii Michałowskiej)

Autor wszystkich fotografii z kolekcji prywatnych o ile nie zostały opisane inaczej: Alexander Kot-Zaitsaŭ

Na okładce: Dokumentacja prac II, ok. 1970 / fragment fotografia, rysunek, praca, 50 x 70 cm (wym. całości): sygn. Kolekcja prywatna

Wydawca: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Druk: Drukmania s.c. N. Łuczak, K. Łuczak

ISBN 978-83-67067-52-2

Format: 24 x 18 cm | liczba stron: 303 | oprawa: miękka ze skrzydełkami

Nakład: 600 egz.

Język: polski, angielski

Rok wydania: 2024

W książce użyto krojów: Minion Pro, Montserrat

© 2024 Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca dołożył wszelkich starań w celu ustalenia praw autorskich do reprodukcji zamieszczonych w tej publikacji. W przypadku pominięcia lub pomyłki prosimy o kontakt z wydawcą.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego fundusz celowego – oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

logo-MKiDN

Patronat honorowy nad publikacją objął Marszałek Województwa Dolnoślaskiego.

logo zintegrowane OKiS i UMWD

Cena: 60 zł + koszt wysyłki

Książkę można zamówić w sklepie internetowym: www.sklep.okis.pl

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 17.02.2025 07:00

Wystawa: „Glass without borders” w Krośnie

Zapraszamy do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie na kolejną odsłonę wystawy dzieł szkła artystycznego, powstałych w ramach projektu „Glass without borders”. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:46

NOWE WARSTWY ARCHITEKTURY Panel dyskusyjny

Podczas spotkania, zorganizowanego wspólnie z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, wraz z zaproszonymi gośćmi przyjrzymy się różnym aspektom architektonicznych przemian Wrocławia. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:30

Spotkanie kulturalno-edukacyjne dot. przygotowywanych w 2025 roku wydarzeń kulturalno- edukacyjnych w Polsce i w Czechach..

Zapraszamy na spotkanie dotyczące wydarzeń organizowanych w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej w 2024 oraz bieżących inicjatyw, które odbędzie się 27 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 06:30

TOMASZ DOMAŃSKI „Obraz nie Obraz” w BWA w Rzeszowie

Polecamy wystawę Tomasza Domańskiego w BWA w Rzeszowie. Wystawie towarzyszy album- retrospektywa działań artystycznych Domańskiego w latach 1983 – 2023, którego wydawcą jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 05:00

Prezentacja książki Pawła Skrzywanka pt. „Radiowy kaowiec czyli kulturalnie o Wrocławiu”

7 marca w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbędzie się spotkanie promujące książkę „Radiowy KaOwiec, czyli kulturalnie o Wrocławiu”. Z Pawłem Skrzywankiem o jego pracy i działalności społeczno-kulturalnej porozmawia Robert Gawłowski. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 05:00

Spotkanie autorskie z Martą Hożewską

Zapraszamy do Biblioteki w Kamieńcu Wrocławskim na spotkanie autorskie z Martą Hożewską - autorką książki "Miejsce życzliwe. Rzecz o Targu pod Młynem Sułkowice" pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 04:00

„Radiowy KaOwiec” spotkanie z Pawłem Skrzywankiem

14 marca w Muzeum Pana Tadeusza odbędzie się spotkanie promujące książkę „Radiowy KaOwiec, czyli kulturalnie o Wrocławiu”. Z Pawłem Skrzywankiem o jego pracy i działalności społeczno-kulturalnej porozmawia dyrektor Ossolineum, Łukasz Kamiński. pokaż więcej »

Dodano: 17.02.2025 03:00

45. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

21 marca, galą we wrocławskim Teatrze Capitol, rozpocznie się 45. edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej. OKiS we Wrocławiu jest koproducentem niektórych wydarzeń tegorocznego festiwalu. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)