MARIUSZ MIKOŁAJEK. MALARSTWO JAKO ŹRÓDŁO
Album stanowi przekrojowe ujęcie twórczej aktywności Mariusza Mikołajka: wrocławskiego malarza i animatora wydarzeń kulturalnych. Publikacja prezentuje wyjątkowo bogaty zbiór reprodukcji prac, które powstały na różnych etapach ponad czterdziestoletniej działalności artysty. Materiał opatrzono nie tylko szkicami krytycznymi autorstwa Mirosława Jasińskiego, Anny Mikołajek, Renaty Rogozińskiej, Andrzeja Saja oraz Katarzyny Zahorskiej, ale także osobistymi refleksjami Mariusza Mikołajka, co umożliwia pełne i głębokie obcowanie z twórczością artysty. Dzięki obszernej dokumentacji fotograficznej artystycznych działań Mariusza Mikołajka album stanowi również źródło refleksji na temat aspektu oddziaływania sztuki na odbiorców oraz jej funkcjonowania w przestrzeni – nie zawsze oczywistej.
Mariusz Mikołajek urodził się 5 lutego 1958 roku we Wrocławiu. W grudniu 1984 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu, prezentując na wystawie w kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim prace dyplomowe zrealizowane w pracowni Konrada Jarodzkiego. Zarówno same obrazy, jak i miejsce ich eksponowania wywołały reakcję ze strony aparatu bezpieczeństwa, któremu Mariusz Mikołajek był już wcześniej znany jako angażujący się w protesty buntownik: prace zostały wtedy zaanektowane przez władzę, a na uczelnię nałożono zakaz ich prezentowania.
Działania twórcze Mariusza Mikołajka daleko wykraczają poza tradycyjnie rozumiane malarstwo. Artysta dopełnia swoją wypowiedź także pozamalarskimi akcjami i otwartymi eventami (performans, wideo, instalacja, mural), które pozwalają mu na głębsze nawiązanie dialogu z drugim człowiekiem oraz na uwrażliwianie i otwieranie odbiorców z różnych grup społecznych na sztukę.
Teksty: Mirosław Jasiński, Anna Mikołajek, Mariusz Mikołajek, Renata Rogozińska, Andrzej Saj, Katarzyna Zahorska
Redaktor prowadzący: Gabriela Międlar
Redakcja językowa i korekta: Marcin Grabski, Olga Rutkowska
Tłumaczenie na język angielski: Joanna Hardukiewicz-Chojnowska
Opracowanie graficzne, projekt okładki, skład i łamanie: Bartosz Cebula
Fotografie: Czesław Chwiszczuk, Mirosław Koch, Jan Mikołajek, prywatne zbiory Mariusza Mikołajka
Wydawcy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” Centrum Historii Zajezdnia
Druk: Unidruk
ISBN (OKiS) 978-83-65892-86-7
ISBN (OPP) 978-83-960040-7-9
Format: 24,5 × 32 cm | liczba stron: 330 | oprawa: twarda
Język: polski, angielski
Cena: 150 zł + koszty wysyłki
Dostępna w sprzedaży
Książkę można zamówić w sklepie internetowym: www.sklep.okis.pl
Publikacja współfinansowana z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Materiały promocyjne