Miejsca bezpieczne. Stany zagrożenia. Przestrzeń wolności w Outsider Art – dyskusja
Kamil-Kurzawa-Neo-TWSE-Odcinek-1-Widma
Miejsca bezpieczne. Stany zagrożenia. Przestrzeń wolności w Outsider Art – dyskusja
Uczestnicy: Joanna Pawlik, Małgorzata Schaefer, Agnieszka Chodysz-Foryś, Rafał Jęczmyk / prowadzenie: Bartek Lis
Muzeum Współczesne Wrocław, 25.5.17 (czwartek), godz. 18:00, Beautiful Tube
Zapraszamy do rozmowy wokół zagadnień związanych z twórczością „artystów outsiderów”. Punktem wyjścia do rozmowy jest wystawa „Joanna Pawlik feat.: Kamil Kurzawa, Daniel Stachowski. Schron bojowy”, którą od 19 maja można oglądać w Muzeum Współczesnym Wrocław. Wspólnie zastanowimy się nad fenomenem „Outsider Art” – na czym polega ta sztuka, przez kogo i dla kogo jest tworzona, jak wygląda jej relacja do innych nurtów i zjawisk we współczesnej sztuce? Te i inne pytania będą uzupełnione dyskusją na temat miejsca i roli sztuki w radzeniu sobie ze złożonością współczesnego życia.
Joanna Pawlik, pracując z artystami z kręgu Outsider Art, kładzie szczególny nacisk na redukcję podziałów pomiędzy przyjętą oficjalnie sztuką profesjonalną i sztuką wizjonerów, skupiając się na budowaniu relacji i wspólnym procesie twórczym.
Przestrzeń i problematyka Outsider Artu jest bardzo rozbudowana. Podczas spotkania podejmiemy próbę rozmowy o tym, gdzie leży granica między „in” i „out”, czy sztuka niepozostająca w dialogu z historią sztuki ma szanse na „poważną” analizę i podejście, czy ważna jest rola biografii u „outsiderów”, gdzie leży granica między „właściwym” Outsider Art a sztuką terapeutyczną, jak wygląda relacja osobistych mitologii vs. mitologii społecznych.
//
Joanna Pawlik
zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią oraz wideo. Jej twórczość oscyluje pomiędzy zagadnieniami społecznych mechanizmów wykluczenia a osobistymi przestrzeniami odczuwania. Artystka bada granice własnego ciała, rozpracowuje pojęcie „normy społecznej” i – często w przewrotny sposób – atakuje „niepełnosprawność”.
Małgorzata Szaefer
od wielu lat zajmuje się art brutem /outsider Artem. Współprowadzi poznańską galerię TAK.
Rafał Jęczmyk
animator kultury, dziennikarz, kurator muzyczny, filmowy i artystyczny. Fascynują go oficjalnie pomijane i dyletanckie obszary kultury i sztuki. Prowadzi na Facebooku fanpage Outsider Art. Od 2013 roku współpracuje z poznańską Galerią TAK.
Agnieszka Chodysz-Foryś
kulturoznawczyni, kuratorka, koordynatorka. Od 2003 roku związana z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Wcześniej koordynatorka WRO Biennale Sztuki Mediów we Wrocławiu, asystentka dyrektora ds. programu i promocji Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu, specjalistka ds. marketingu Wrocławskiego Teatru Współczesnego.
Kurator projektów społecznych – Bartek Lis
Fot.: Kamil Kurzawa, Neo TWSE, Odcinek 1 Widma, 2017, 11.56