Udostępnij:

Dodano:

31.12.2021 14:12

Mira między A i Ż. Malarstwo (1966-2021). Monografia

Książka Mira między A i Ż. Malarstwo (1966-2021). Monografia jest prezentacją dzieł malarskich – z okazji jubileuszy 55-lecia pracy artystycznej (1966–2021) oraz 80-lecia urodzin (1941–2021) uznanej wrocławskiej artystki, malarki i scenografki teatralnej – Miry Żelechower-Aleksiun, pod redakcją Kazimiery Kuzborskiej. Zawiera, w układzie achronologicznym, wybrane dzieła głównych cykli malarskich, a także teksty poświęcone sztuce Artystki, m.in.: Małgorzaty Baranowskiej (1945-2012), Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak (1953-2012), Zofii Gebhard, Waldemara Okonia, Piotra Jakuba Fereńskiego. Publikacja ma charakter monografii. Krytycy w sposób komplementarny przedstawiają zarówno malarstwo, jak i klimat, aurę i przesłania, które ono zawiera. Wypowiedź M. Kitowskiej-Łysiak – Mira snuje wielopoziomową narrację − obrazuje okruchy, ślady przeszłości i teraźniejszości, ukryte w rozmaitych niszach, wąwozach, skalnych rozpadlinach, które dopiero widziane z góry układają się w czytelne sekwencje. Sens ich wzajemnego przenikania oddaje także sposób malowania obrazów − drobnymi, pulsującymi migotliwie uderzeniami pędzla. – już intryguje i zachęca do lektury książki, a pozostali autorzy tylko wzmacniają jej wagę i znaczenie zarówno dla współczesnej sztuki, jak i kształtowania wrażliwości estetycznej odbiorcy.

Bardzo istotnym tekstem jest Autoportret w ruchu Miry Żelechower-Aleksiun. Artystka wspomina ważne dla siebie wydarzenia artystyczne, które ją inspirowały, kształtowały i wzbogacały postawę twórczą. Pisze o wieloaspektowości własnych działań, zauroczeń i spełnień artystycznych, w tym o niezwykłym cyklu Kalendarz Pamięci wg Bruna Schulza (2007), okolicznościach jego powstania i historycznym przesłaniu: Ojcu i Bruno Schulzowi. Wspomina interesujące działania scenograficzne kultowych teatrów polskich, z którymi współpracowała. Jej malarstwo pokazuje skomplikowane dzieje Europy XX wieku w artystycznych sublimacjach, symbolicznych przesłaniach, a wątki rodzinne wzmacniają wartości bezcenne – to mikroświat ocalający piękno i relacje. Autorka z atencją traktuje czytelnika – mówiąc o ważkich wydarzeniach historycznych, biograficznych czy artystycznych w sposób ascetyczny, bez ocen i komentarzy – dając możliwość ich interpretacji i własnych przemyśleń.

Mira Żelechower-Aleksiun odbyła wiele podróży – od Izraela po Stany Zjednoczone Ameryki, których echa rozpoznają Państwo w bogactwie motywów, tematów, kolorów, symboli i metafor w prezentowanych obrazach i na kolejnych wystawach.

 

Redakcja: Kazimiera Kuzborska

Teksty: Mira Żelechower-Aleksiun, Małgorzata Baranowska, Zofia Gebhard, Małgorzata Kitowska-Łysiak, Waldemar Okoń, Piotr Jakub Fereński, Kazimiera Kuzborska

Tłumaczenie: Katarzyna Byłów

Korekta polska: Kazimiera Kuzborska

Korekta angielska: Agnieszka Piasecka-Ceccato, Tim Macauley

Zdjęcia: Czesław Chwiszczuk, Przemysław Kuzborski, archiwum Artystki

Projekt graficzny: Bartosz Konieczny

Koordynacja wydawnicza: Marta Przetakiewicz

Wydawca: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Druk: Drukarnia JAKS

ISBN: 978-83-65892-83-6

Format: 23×24,5 cm | liczba stron: 268 | oprawa: miękka

Język: polski, angielski

Cena: 50 zł + koszty wysyłki

Dostępna w sprzedaży

Książkę można zamówić w sklepie internetowym: www.sklep.okis.pl

 

Partnerem wydawniczym książki jest Strefa Kultury Wrocław w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.

Publikacja współfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Patroni medialni: Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura, Miesięcznik „Odra”, Pismo Artystyczne „Format”

 

 

fot. Bartosz Konieczny

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 18.09.2023 02:00

Dolnośląski Kongres Kultury 2023

W dniach 13-14 października odbędzie się w DCF we Wrocławiu pierwsza odsłona Dolnośląskiego Kongresu Kultury w ramach obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego. Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia oraz zgłaszania udziału w panelach i dyskusjach. pokaż więcej »

Dodano: 15.09.2023 11:52

XIX EDYCJA Dolnośląskiego Konkursu Literackiego „MY POLACY – MY DOLNOŚLĄZACY” o Laur Złotego Pióra

Zapraszamy do udziału w konkursie uczniów szkół średnich, techników, szkół branżowych oraz VIII klas szkół podstawowych województwa dolnośląskiego. Termin nadsyłania prac mija 16 listopada 2023 roku. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 08:00

Równowaga I Performance

Zapraszamy na drugą odsłonę projektu "Równowaga". 27 września w sali Instytutu im. J. Grotowskiego odbędą się działania artystyczne, performance w wykonaniu Janusza Bałdygi, Angeliki Fojtuch i Ewy Zarzyckiej. Realizacje trójki uznanych polskich artystów poszerzą kontekst pojęcia równowagi, tak kluczowego w diagnozowaniu przyczyn destabilizacji świata. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 07:00

10-lecie Zespołu HEJSZOVINA

Zapraszamy na jubileuszowy koncert Zespołu Wokalnego Hejszovina, podczas którego wystąpią również zaproszeni artyści z repertuarem operetkowym i operowym. Koncert odbędzie się 30 września o godz. 18:00 w Teatrze Zdrojowym w Kudowie-Zdroju. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 07:00

3. KWADRA PEŁNIA – KARKONOSKA NOC ELEKTRONICZNEJ AWANGARDY

Industrial Art po latach wraca z projektem 3 KWADRA - tym razem w pełni księżyca! 29-30 września 2023, Schronisko na Hali Szrenickiej pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 06:00

Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej we wrześniu

Zapraszamy na wrześniowe wydarzenia artystyczne w ramach XXXIV Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną” pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 05:00

SPEKTAKL „AUGUST” W PIEKARNI

Organizatorzy Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej zapraszają na wyjątkowy spektakl "August", który odbędzie się w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2023 05:00

XI Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej, „RAZEM-LEPIEJ”

Od 1 po 8 października, zapraszamy wydarzenia, wśród których zaplanowano m.in. wieczór poetycko-literacki z Uladzimiram Niaklajevym, spotkanie wokół książki CELA 18, prezentację monodramu MÓJ CHLEB Zoi Belochvostik, czytania performatywne, wystawy, oraz koncerty białoruskich artystów. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)