Udostępnij:

Dodano:

31.12.2021 14:12

Mira między A i Ż. Malarstwo (1966-2021). Monografia

Książka Mira między A i Ż. Malarstwo (1966-2021). Monografia jest prezentacją dzieł malarskich – z okazji jubileuszy 55-lecia pracy artystycznej (1966–2021) oraz 80-lecia urodzin (1941–2021) uznanej wrocławskiej artystki, malarki i scenografki teatralnej – Miry Żelechower-Aleksiun, pod redakcją Kazimiery Kuzborskiej. Zawiera, w układzie achronologicznym, wybrane dzieła głównych cykli malarskich, a także teksty poświęcone sztuce Artystki, m.in.: Małgorzaty Baranowskiej (1945-2012), Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak (1953-2012), Zofii Gebhard, Waldemara Okonia, Piotra Jakuba Fereńskiego. Publikacja ma charakter monografii. Krytycy w sposób komplementarny przedstawiają zarówno malarstwo, jak i klimat, aurę i przesłania, które ono zawiera. Wypowiedź M. Kitowskiej-Łysiak – Mira snuje wielopoziomową narrację − obrazuje okruchy, ślady przeszłości i teraźniejszości, ukryte w rozmaitych niszach, wąwozach, skalnych rozpadlinach, które dopiero widziane z góry układają się w czytelne sekwencje. Sens ich wzajemnego przenikania oddaje także sposób malowania obrazów − drobnymi, pulsującymi migotliwie uderzeniami pędzla. – już intryguje i zachęca do lektury książki, a pozostali autorzy tylko wzmacniają jej wagę i znaczenie zarówno dla współczesnej sztuki, jak i kształtowania wrażliwości estetycznej odbiorcy.

Bardzo istotnym tekstem jest Autoportret w ruchu Miry Żelechower-Aleksiun. Artystka wspomina ważne dla siebie wydarzenia artystyczne, które ją inspirowały, kształtowały i wzbogacały postawę twórczą. Pisze o wieloaspektowości własnych działań, zauroczeń i spełnień artystycznych, w tym o niezwykłym cyklu Kalendarz Pamięci wg Bruna Schulza (2007), okolicznościach jego powstania i historycznym przesłaniu: Ojcu i Bruno Schulzowi. Wspomina interesujące działania scenograficzne kultowych teatrów polskich, z którymi współpracowała. Jej malarstwo pokazuje skomplikowane dzieje Europy XX wieku w artystycznych sublimacjach, symbolicznych przesłaniach, a wątki rodzinne wzmacniają wartości bezcenne – to mikroświat ocalający piękno i relacje. Autorka z atencją traktuje czytelnika – mówiąc o ważkich wydarzeniach historycznych, biograficznych czy artystycznych w sposób ascetyczny, bez ocen i komentarzy – dając możliwość ich interpretacji i własnych przemyśleń.

Mira Żelechower-Aleksiun odbyła wiele podróży – od Izraela po Stany Zjednoczone Ameryki, których echa rozpoznają Państwo w bogactwie motywów, tematów, kolorów, symboli i metafor w prezentowanych obrazach i na kolejnych wystawach.

 

Redakcja: Kazimiera Kuzborska

Teksty: Mira Żelechower-Aleksiun, Małgorzata Baranowska, Zofia Gebhard, Małgorzata Kitowska-Łysiak, Waldemar Okoń, Piotr Jakub Fereński, Kazimiera Kuzborska

Tłumaczenie: Katarzyna Byłów

Korekta polska: Kazimiera Kuzborska

Korekta angielska: Agnieszka Piasecka-Ceccato, Tim Macauley

Zdjęcia: Czesław Chwiszczuk, Przemysław Kuzborski, archiwum Artystki

Projekt graficzny: Bartosz Konieczny

Koordynacja wydawnicza: Marta Przetakiewicz

Wydawca: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Druk: Drukarnia JAKS

ISBN: 978-83-65892-83-6

Format: 23×24,5 cm | liczba stron: 268 | oprawa: miękka

Język: polski, angielski

Cena: 50 zł + koszty wysyłki

Dostępna w sprzedaży

Książkę można zamówić w sklepie internetowym: www.sklep.okis.pl

 

Partnerem wydawniczym książki jest Strefa Kultury Wrocław w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.

Publikacja współfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Patroni medialni: Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura, Miesięcznik „Odra”, Pismo Artystyczne „Format”

 

 

fot. Bartosz Konieczny

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 17.10.2024 12:50

GŁOSOWANIE DO RAD KULTURY

Zachęcamy do głosowania na kandydatów i kandydatki do Dolnośląskiej Rady Kultury oraz Wrocławskiej Rady Kultury. Głosowanie online na 1 wybraną osobę do każdej z Rad trwa do 26 października. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2024 04:00

XVII Międzynarodowy Festiwal „Hałda Jazz” 2024 – Bolesławiec

23-31 października zapraszamy do Bolesławca na wyjątkowe wydarzenia artystyczne w ramach jesiennej edycji Festiwalu Hałda Jazz. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2024 03:00

Październikowe pokazy „Limby” | Teatru Układ Formalny

„Limba” w reż. Piotra Ratajczaka to spektakl o współczesnych problemach w komunikacji międzyludzkiej, hejcie, egoizmie, braku empatii i społecznych podziałach. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2024 03:00

„Pejzaże” koncert Teatru ZAR

Koncert Teatru ZAR oraz Studia VoiceLAB z gościnnym udziałem Urszuli Dudziak, Natalii Polovynki (Ukraina) oraz Lekso Gremelashvilego (Gruzja) odbędzie się 24 października w greckokatolickiej Katedrze św. Wincentego i św. Jakuba we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2024 02:10

Maria Michałowska. Na końcu tej drogi być może znajdę lustro

Monograficzna wystawa Marii Michałowskiej, zaplanowana na październik br., jest próbą spojrzenia na twórczość tej artystki jako na proces, którego istotnym elementem jest budowanie własnej podmiotowości i badanie relacji ze światem. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2024 02:00

„Lobster” – prapremiera Teatru Kombinat

OKiS we Wrocławiu wspólnie z Teatrem Kombinat zapraszają na prapremierę spektaklu pt. „Lobster”. Spektakl powstał w ramach współpracy wrocławskich artystek – pisarki i dramaturżki Agnieszki Wolny-Hamkało oraz reżyserki Katarzyny Baranieckiej. Bilety już w sprzedaży. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2024 01:00

KONCERT HAWDALOWY/ OPOWIEM WAM SERCEM

Najpiękniejsze pieśni i piosenki aszkenazyjskie oraz melodie z lat 30-tych XX w. usłyszymy w wykonaniu Magda Brudzińska Klezmer Trio podczas najbliższego Koncertu Hawdalowego 26 października w Synagodze pod Białym Bocianem. pokaż więcej »

Dodano: 20.10.2024 00:00

Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska

W dniach 25-26 października br. pod hasłem „Sztuka współpracy" odbędzie się Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska. W programie m.in. debaty, dyskusje i warsztaty, wybory do dwóch Rad Kultury oraz działania artystyczne we Wrocławiu oraz w regionie. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)