Udostępnij:

Dodano:

31.12.2021 14:12

Mira między A i Ż. Malarstwo (1966-2021). Monografia

Książka Mira między A i Ż. Malarstwo (1966-2021). Monografia jest prezentacją dzieł malarskich – z okazji jubileuszy 55-lecia pracy artystycznej (1966–2021) oraz 80-lecia urodzin (1941–2021) uznanej wrocławskiej artystki, malarki i scenografki teatralnej – Miry Żelechower-Aleksiun, pod redakcją Kazimiery Kuzborskiej. Zawiera, w układzie achronologicznym, wybrane dzieła głównych cykli malarskich, a także teksty poświęcone sztuce Artystki, m.in.: Małgorzaty Baranowskiej (1945-2012), Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak (1953-2012), Zofii Gebhard, Waldemara Okonia, Piotra Jakuba Fereńskiego. Publikacja ma charakter monografii. Krytycy w sposób komplementarny przedstawiają zarówno malarstwo, jak i klimat, aurę i przesłania, które ono zawiera. Wypowiedź M. Kitowskiej-Łysiak – Mira snuje wielopoziomową narrację − obrazuje okruchy, ślady przeszłości i teraźniejszości, ukryte w rozmaitych niszach, wąwozach, skalnych rozpadlinach, które dopiero widziane z góry układają się w czytelne sekwencje. Sens ich wzajemnego przenikania oddaje także sposób malowania obrazów − drobnymi, pulsującymi migotliwie uderzeniami pędzla. – już intryguje i zachęca do lektury książki, a pozostali autorzy tylko wzmacniają jej wagę i znaczenie zarówno dla współczesnej sztuki, jak i kształtowania wrażliwości estetycznej odbiorcy.

Bardzo istotnym tekstem jest Autoportret w ruchu Miry Żelechower-Aleksiun. Artystka wspomina ważne dla siebie wydarzenia artystyczne, które ją inspirowały, kształtowały i wzbogacały postawę twórczą. Pisze o wieloaspektowości własnych działań, zauroczeń i spełnień artystycznych, w tym o niezwykłym cyklu Kalendarz Pamięci wg Bruna Schulza (2007), okolicznościach jego powstania i historycznym przesłaniu: Ojcu i Bruno Schulzowi. Wspomina interesujące działania scenograficzne kultowych teatrów polskich, z którymi współpracowała. Jej malarstwo pokazuje skomplikowane dzieje Europy XX wieku w artystycznych sublimacjach, symbolicznych przesłaniach, a wątki rodzinne wzmacniają wartości bezcenne – to mikroświat ocalający piękno i relacje. Autorka z atencją traktuje czytelnika – mówiąc o ważkich wydarzeniach historycznych, biograficznych czy artystycznych w sposób ascetyczny, bez ocen i komentarzy – dając możliwość ich interpretacji i własnych przemyśleń.

Mira Żelechower-Aleksiun odbyła wiele podróży – od Izraela po Stany Zjednoczone Ameryki, których echa rozpoznają Państwo w bogactwie motywów, tematów, kolorów, symboli i metafor w prezentowanych obrazach i na kolejnych wystawach.

 

Redakcja: Kazimiera Kuzborska

Teksty: Mira Żelechower-Aleksiun, Małgorzata Baranowska, Zofia Gebhard, Małgorzata Kitowska-Łysiak, Waldemar Okoń, Piotr Jakub Fereński, Kazimiera Kuzborska

Tłumaczenie: Katarzyna Byłów

Korekta polska: Kazimiera Kuzborska

Korekta angielska: Agnieszka Piasecka-Ceccato, Tim Macauley

Zdjęcia: Czesław Chwiszczuk, Przemysław Kuzborski, archiwum Artystki

Projekt graficzny: Bartosz Konieczny

Koordynacja wydawnicza: Marta Przetakiewicz

Wydawca: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Druk: Drukarnia JAKS

ISBN: 978-83-65892-83-6

Format: 23×24,5 cm | liczba stron: 268 | oprawa: miękka

Język: polski, angielski

Cena: 50 zł + koszty wysyłki

Dostępna w sprzedaży

Książkę można zamówić w sklepie internetowym: www.sklep.okis.pl

 

Partnerem wydawniczym książki jest Strefa Kultury Wrocław w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.

Publikacja współfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Patroni medialni: Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura, Miesięcznik „Odra”, Pismo Artystyczne „Format”

 

 

fot. Bartosz Konieczny

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 14.04.2025 10:00

Polskie szkło artystyczne w Bratysławie

W okresie od kwietnia do września 2025 będzie można obejrzeć kilka wystaw polskich artystów szkła w Bratysławie. Ekspozycje promować będą polskie rzemiosło i sztukę szklarską na międzynarodowej scenie artystycznej, a twórczynie i twórcy zaprezentują na nich nowoczesny design oraz dzieła wykonane w tradycyjnych technikach. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 01:50

XXXIV Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

11 maja rozpocznie się Festiwal "Maj z Muzyką Dawną", w ramach którego odbędą się koncerty i wykłady we Wrocławiu, Strzelinie oraz Żórawinie. Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona jest pamięci Macieja Kieresa, wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 05:00

Z KLASYKĄ PRZEZ POLSKĘ/ Bartnik, Kawaguchi

W weekend na Dolny Śląsk powraca cykl "Z klasyką przez Polskę", w ramach którego na trzech koncertach wystąpi duet sopranistki Aldony Bartnik i pianisty Naruchiko Kawaguchi.  pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 04:00

ODWOŁANE! „Taniec Trzech UNESCO” w Jaworze

Z powodu intensywnych opadów deszczu wydarzenie "Taniec Trzech UNESCO", planowane 25 kwietnia, jest odwołane. O nowym terminie poinformujemy wkrótce. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 04:00

„Bo ta ziemia to gospoda / W ogromnej naszej podróży”. Sześćdziesięciolecie premiery „Księcia Niezłomnego” Teatru Laboratorium

25 kwietnia w ramach obchodów jubileuszu premiery „Księcia Niezłomnego” Teatru Laboratorium w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu odbędzie się wystawa, pokaz zapisu filmowego spektaklu oraz spotkanie z udziałem prof. Ferruccia Marottiego, prowadzenie: Jarosław Fret. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 04:00

Spektakl „HEKSY”, reż. Monika Pęcikiewicz

HEKSY dramatyczne zrodziły się z HEKS powieściowych, lecz w żadnym razie nie są z nimi tożsame. To raczej zupełnie nowy, pulsujący organizm, za który w pierwotnej wersji przygotowanej dla Teatru Dramatycznego w Warszawie odpowiadały improwizująca na podstawie swojej powieści Agnieszka Szpila i prowadząca owe wielomiesięczne improwizacje aktorka – Anna Kłos.Tekst, nad którym rozpoczął pracę Teatr […] pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 03:00

Obecność. Maria Michałowska

Warszawska odsłona wystawy poświęconej twórczości Marii Michałowskiej, jednej z najbardziej znaczących artystek środowiska wrocławskiej awangardy. Wystawie towarzyszyć będzie monograficzna książka, wydana w ubiegłym roku nakładem OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 02:50

Premiera filmu „Smuga Dźwięków” w TVP3 Wrocław

Zapraszamy na premierę filmu dokumentalnego "Smuga dźwięków" w reżyserii Macieja Żurawskiego, która odbędzie się 27 kwietnia o godz. 17.40 na antenie TVP3 Wrocław. pokaż więcej »

Skip to content