Termin realizacji projektów:

24 lipca-31 października 2023

Udostępnij:

Dodano:

24.07.2023 09:40

NOWY PROJEKT KULTURALNY: OSIEDLA KULTURY I SZTUKI

Ruszył nabór do projektu Osiedla Kultury i Sztuki

5 tysięcy złotych dofinansowania mogą otrzymać artyści i przedstawiciele wrocławskich osiedli na realizację wydarzenia kulturalnego. Nowy program „Osiedla Kultury i Sztuki. Dolnośląscy artyści na wrocławskich osiedlach” ogłosił właśnie Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. 

Krzysztof Maj z Zarządu Województwa Dolnośląskiego wraz z przedstawicielami Wrocławskiego Forum Osiedlowego i reprezentantami Ośrodka Kultury i Sztuki zaprezentowali nowy projekt, który ma zachęcić lokalnych artystów i mieszkańców osiedli do organizacji wydarzeń kulturalnych w ich najbliższym sąsiedztwie.

Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Osiedla Kultury i Sztuki to pilotażowy program, którego celem jest promocja i prezentacja dolnośląskich artystów lub grup artystycznych na terenie Wrocławia. Maksymalna kwota przeznaczona na wydarzenie na danym osiedlu to 5000 zł. Nabór wniosków rozpoczyna się 24 lipca. Warunkiem przyznania dofinansowania jest realizacja projektu do końca października 2023 roku.

Izabela Duchnowska z Wrocławskiego Laboratorium Kultury.
Celem projektu jest aktywizacja mieszkańców, integracja sąsiedzka, zwiększenie dostępu i uczestnictwa w kulturze w oparciu o lokalne dziedzictwo kulturowe oraz promocja dolnośląskich artystów. O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty kultury mające swoją siedzibę na terytorium województwa dolnośląskiego, w szczególności: artyści indywidualni, zespoły i grupy artystyczne, organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne.

Michał Kwiatkowski z Wrocławskiego Forum Osiedlowego.
Program jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Organizatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki, partnerem pośredniczącym Wrocławskie Forum Osiedlowe. 

REGULAMIN PROGRAMU OSIEDLA KULTURY I SZTUKI

WNIOSEK O WSPARCIE

ZARZĄDZENIE DYREKTORA OKiS

 

Projekt Osiedla Kultury i Sztuki
Dolnośląscy artyści na wrocławskich osiedlach
REGULAMIN PROJEKTU

Preambuła

Projekt: Osiedla Kultury i Sztuki Dolnośląscy artyści na wrocławskich osiedlach realizowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023″ oraz ze środków Województwa Dolnośląskiego. Celem projektu jest inspirowanie oddolnych działań promujących kulturę Dolnego Śląska we Wrocławiu podejmowanych przez artystów,  zespoły i grupy artystyczne, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne wspólnie z Radami Osiedli Wrocławia.

 

Podstawowe pojęcia:

  • Projekt – niniejszy program wsparcia wraz z działaniami towarzyszącymi;
  • Regulamin – dokument wraz z załącznikami, regulujący zasady i warunki uczestnictwa  w Projekcie, udostępniony wraz z ogłoszeniem o Projekcie;
  • Wsparcie – środki finansowe, które Organizator, na podstawie Umowy Wsparcia przeznacza na zakup towarów i usług niezbędnych do realizacji projektu, a także honorariów osób zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia artystycznego
  • Przedsięwzięcie Artystyczne – działania podejmowane przez Partnera zgodnie z zatwierdzonym Wnioskiem o Wsparcie;
  • Organizator – Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS) – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego;
  • Partner – podmiot, z którym zawarto Umowę Wsparcia;
  • Wnioskodawca – podmiot, który złożył Wniosek o Wsparcie;
  • Partner Lokalny – wrocławskie Osiedle rozumiane jako jednostka pomocnicza Gminy Wrocław;
  • Partner Pośredniczący – Fundacja Wrocławskiego Forum Osiedlowego;
  • Wniosek o Wsparcie – wniosek o przyznanie Wsparcia sporządzony zgodnie z ustalonym wzorem;
  • Umowa Wsparcia – umowa pomiędzy Organizatorem a Partnerem regulująca prawa i obowiązki stron w związku z przyznaniem Wsparcia;
  • Karta Oceny – druk, na którym sporządzana jest ocena złożonych Wniosków o Wsparcie.

Informacje ogólne

  1. Niniejszy Regulamin określa szczegółowe zasady pozyskiwania Wsparcia przez Partnerów w otwartym naborze Wniosków o Wsparcie w ramach Projektu oraz ich uczestnictwa w Projekcie.
  2. Przedmiotem Projektu jest wyłonienie Przedsięwzięć Artystycznych, które w największym stopniu przyczynią się do osiągnięcia celu Projektu tj. zwiększenie dostępu do kultury, inicjowanie różnorodnych sposobów uczestnictwa w kulturze w oparciu o lokalne dziedzictwo kulturowe oraz upowszechnianie kultury regionalnej Dolnego Śląska poprzez tworzenie partnerstw pomiędzy Partnerami a Partnerami Lokalnymi.
  3. W ramach konkursu Wsparcie zostanie udzielone maksymalnie 30 Partnerom – w kwocie do 5.000,00 brutto zł każde.
  4. Program ma charakter otwarty. Oznacza to, że nabór Wniosków o Wsparcie prowadzony jest w sposób ciągły od dnia ogłoszenia konkursu, do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na realizację Przedsięwzięć Artystycznych lub zamknięcia konkursu.
  5. Projekt jest prowadzony na terenie województwa dolnośląskiego.
  6. Projekt przeprowadzany jest jawnie, z zapewnieniem publicznego dostępu do informacji o zasadach jego przeprowadzania oraz do listy Partnerów, którzy otrzymali Wsparcie.
  7. Partnerzy będą realizowali Przedsięwzięcia Artystyczne na podstawie Umowy Wsparcia zawartej z Organizatorem.
  8. Przedsięwzięcia Artystyczne w ramach Projektu muszą zostać zrealizowane do końca października 2023r.
  9. Partnerzy realizują Przedsięwzięcia Artystyczne zgodnie z zatwierdzonym Wnioskiem o Wsparcie, Umowy Wsparcia. Partnerzy są uprawnieni do współpracy z Partnerami Lokalnymi.
  10. Wnioskodawca może wnioskować o jedno Wsparcie.

Podmioty uprawnione do ubiegania się o udzielenie Wsparcia

  1. Do ubiegania się o udzielenie Wsparcia uprawnione są szeroko pojęte podmioty kultury mające swoją siedzibę na terytorium województwa dolnośląskiego, w szczególności:
  • artyści indywidualni,
  • zespoły i grupy artystyczne,
  • organizacje pozarządowe w myśl ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
  • grupy nieformalne
  1. W przypadku zespołów, grup artystycznych oraz grup nieformalnych, nieposiadających zdolności do czynności prawnych Umowa Wsparcia zawierana jest z każdym podmiotem tworzącym tę jednostkę. Wszyscy członkowie grupy traktowani są jako jeden Wnioskodawca na potrzeby § 1 ust. 10 niniejszego Regulaminu co oznacza, że wszyscy członkowie jednostki mogą wnioskować o łącznie jedno Wsparcie.

Przedsięwzięcie Artystyczne

  1. Przedsięwzięcia Artystyczne przewidziane do zrealizowania przez Partnerów będą obejmowały działania artystyczne i kulturalne powszechnie dostępne dla nieograniczonej (z wyłączeniem okoliczności obiektywnych) widowni realizowane na terenie Partnera Lokalnego, w szczególności:
  • koncerty,
  • widowiska muzyczne,
  • happeningi,
  • kameralne spektakle teatralne,
  • warsztaty,
  • plenery artystyczne,
  • wystawy,
  • konkursy i przeglądy.
  1. Przedsięwzięcie Artystyczne musi zostać w całości do 31.10.2023r.
  2. Przedsięwzięcie Artystyczne realizowane jest podczas wydarzeń organizowanych dla mieszkańców przez Partnera Lokalnego.

Zasady naboru Wniosków o Wsparcie

  1. Partnerzy zostaną wybrani w otwartym naborze, z zachowaniem zasady bezstronności i przejrzystości.
  2. Nabór Wniosków o Wsparcie prowadzony będzie do wyczerpania limitu środków przeznaczonych na realizację Przedsięwzięć Artystycznych lub zamknięcia Projektu.
  3. Wnioski o Wsparcie w Projekcie przyjmowane będą od dnia ogłoszenia naboru na stronie internetowej Organizatora.
  4. Wniosek o Wsparcie w ramach prowadzonego naboru jest składany wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem formularza naboru. Wniosek o Wsparcie złożony w innej formie nie będzie rozpatrywany.
  5. Wzór Wniosku o Wsparcie stanowi załącznik 1 do Regulaminu.
  6. Za datę dokonania zgłoszenia Wniosku o Wsparcie uznaje się datę wpływu formularza skrzynkę pocztową na adres: laboratorium@okis.pl
  7. Wnioski o Wsparcie złożone przed dniem uruchomienia naboru albo po terminie zakończenia naboru będą odrzucane.
  8. Możliwe jest wycofanie Wniosku o Wsparcie przez Wnioskodawcę w każdej chwili poprzez złożenie stosownego oświadczenia, drogą wskazaną w ust. 6.
  9. W ramach Projektu Wnioskodawca może otrzymać tylko jedno Wsparcie.
  10. W ramach Projektu na terenie jednego Partnera Lokalnego może zostać zrealizowane jedno Przedsięwzięcie Artystyczne.
  11. W przypadku odrzucenia Wniosku o Wsparcie w trakcie oceny lub wycofania, o którym mowa w ust. 8, Wnioskodawca może złożyć kolejny Wniosek o Wsparcie.
  12. Złożenie Wniosku o Wsparcie nie jest jednoznaczne z otrzymaniem Wsparcia.

Partnerstwo

  1. Wnioskodawca, składając Wniosek o Wsparcie, może wskazać Partnera Lokalnego, z którym porozumiał się celem realizacji Przedsięwzięcia Artystycznego na jego terenie.
  2. W przypadku opisanym w ust. 1 Wnioskodawca, składając Wniosek o Wsparcie, winien udokumentować fakt zawarcia partnerstwa z Partnerem Lokalnym. Forma udokumentowania pozostaje dowolna, jednak musi z niej bezspornie wynikać, że Partner Lokalny wyraża wolę współpracy z Partnerem przy realizacji Przedsięwzięcia Artystycznego podczas organizowanego przez siebie wydarzenia dla mieszkańców.
  3. W przypadku pozytywnie zweryfikowanych Wniosków o Wsparcie, o których mowa w ust. 3, Organizator tworzy listę, w której umieszcza co najmniej nazwę Wnioskodawcy, rodzaj prowadzonej działalności artystycznej oraz oferowaną formę realizacji. Lista podlega uzupełnieniu po wpływie każdego kolejnego Wniosku o Wsparcie, która kwalifikuje się do ujęcia.
  4. Lista, o której mowa w ust. 4, jest niezwłocznie przekazywana Partnerowi Pośredniczącemu, który wspiera i koordynuje proces pozyskiwania Partnerów Lokalnych dla Wnioskodawców.

Sposób i zasady oceny Wniosków o Wsparcie

  1. Wnioski o Wsparcie kierowane są do oceny na niezwłocznie po dokonaniu zgłoszenia w sposób opisany w § 4.
  2. Wnioski o Wsparcie będą oceniane przez eksperta wskazanego przez Organizatora.
  3. Wszystkie kryteria oceny Wniosków o Wsparcie zostały opisane w Karcie Oceny (załącznik 2 do niniejszego Regulaminu).
  4. Wnioski o Wsparcie podlegają dwuetapowej ocenie:
  • etap oceny formalnej: ocenie podlega spełnienie warunków formalnych określonych w niniejszym Regulaminie; ocena dokonywana będzie na zasadzie wartości logicznych “spełnia – nie spełnia” – na tym etapie nie przewiduje się kierowania Wniosków o Wsparcie do wyjaśnień i uzupełnień; ocena jednego Wniosku o Wsparcie dokonywana będzie przez jednego eksperta; w przypadku chociażby jednej wartości negatywnej w ocenie formalnej (odpowiedzi negatywnej w Karcie Oceny – części formalnej), Wniosek o Wsparcie będzie odrzucony;
  • II etap oceny: ocenie podlega fakt, czy Wnioskodawca pozyskał Partnera Lokalnego; ocena dokonywana będzie na zasadzie wartości logicznych “spełnia – nie spełnia” w przypadku osiągnięcia wartości negatywnej na tym etapie oceny (odpowiedzi negatywnej w Karcie Oceny – części drugiej), Wniosek o Wsparcie nie jest kwalifikowany do otrzymania Wsparcia, jednak nie zostaje odrzucony (uruchamiana jest procedura opisana w § 5 ust. 4 i 5, a w przypadku pozyskania w tej ścieżce Partnera Lokalnego, niniejszy etap oceny przeprowadzany jest ponownie).
  1. Organizator podejmie decyzję o przyznaniu/nieprzyznaniu wsparcia nie później niż w terminie 21 dni. Wnioskodawca, który otrzymał pozytywną ocenę w obu etapach, jest uprawniony do uzyskania Wsparcia.
  2. Organizator sporządza protokół, w którym wskazuje Wnioski o Wsparcie ocenione pozytywnie i zakwalifikowane do przyznania Wsparcia.

Powierzenie i realizacja Wsparcia

  1. Umowa Wsparcia zostanie podpisana z Partnerem po opublikowaniu protokołu, o którym mowa w § 6 ust. 6.
  2. Podstawą zobowiązującą Partnera do realizacji Przedsięwzięcia Artystycznego jest Umowa, której załącznikiem jest Wniosek o Wsparcie złożony i wybrany do realizacji.
  3. Umowę Wsparcia podpisują osoby uprawnione do reprezentacji Partnera. W przypadku działania Partnera przez pełnomocnika, wymagane jest przedstawienie oryginału pełnomocnictwa lub kopii notarialnie uwierzytelnionej (poświadczonej za zgodność z oryginałem).
  4. Organizator współpracuje z Partnerem przy realizacji wybranego projektu poprzez współudział, w miarę możliwości, w działaniach merytorycznych, organizacyjnych, technicznych, promocyjnych.
  5. Organizator udzielając wsparcia Partnerowi sfinansuje zakup towarów i usług niezbędnych do realizacji projektu, w tym opłaci honoraria artystów zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia artystycznego. Łączna maksymalna kwota wydatków: 5.000,00 zł brutto (włączając w to wszystkie podatki) na podstawie uzgodnionego w umowie wykazu.
  6. W ciągu 14 dni od dnia zakończenia realizacji Przedsięwzięcia Artystycznego Partner musi przedstawić Organizatorowi sprawozdanie (jednak nie później niż 10 listopada 2023 r.) z jego realizacji. Wzór sprawozdania będzie załącznikiem do umowy.
  7. Realizując działania promocyjne Przedsięwzięcia Artystycznego Partner jest zobowiązany do publikowania informacji: “Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023″ oraz “Projekt jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego”. Konieczne do zastosowania są logotypy: MKiDN, NCK, OKIS (logo zintegrowane) oraz Dolny Śląsk – Mam 25 lat. Materiały graficzne przed wydrukiem muszą zostać zaakceptowane przez Organizatora.

Postanowienia końcowe

  1. Regulamin wchodzi w życie z dniem 24.07.2023r. i jest dostępny na stronie internetowej Projektu.
  2. Składając Wniosek o Wsparcie, Wnioskodawca akceptuje zasady zawarte w niniejszym Regulaminie.
  3. Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w niniejszym Regulaminie w trakcie trwania Projektu.
  4. Zmiany lub uzupełnienia, o których mowa w ust. 3, będą publikowane na stronie internetowej Projektu.
  5. W ramach Projektu nie przewiduje się ścieżki odwoławczej.
  6. Realizacji Projektu mogą towarzyszyć działania uzupełniające organizowane przez Organizatora, w szczególności: spotkania, szkolenia, warsztaty, działania sieciujące i inne.
  7. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie przepisy prawa powszechnie obowiązującego.

 

 

KONTAKT W SPRAWIE PROGRAMU:

Dolnośląskie Laboratorium Kultury OKiS we Wrocławiu

Izabela Duchnowska
kom. 663 164 163
tel. 71 344 28 64 wew. 227
izabela.duchnowska[at]okis.pl

Marek Sztark
kom. 661 168 167
tel. 71 344 28 64 wew. 227
marek.sztark[at]okis.pl

 

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 01.10.2024 12:44

REJESTRACJA NA KONGRES KULTURY WROCŁAWIA I DOLNEGO ŚLĄSKA

Zachęcamy do rejestracji na Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska, który odbędzie się pod hasłem „Sztuka współpracy" 25-26 października we Wrocławskim Centrum Kongresowym. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2024 01:00

„Lobster” – prapremiera

Trwa sprzedaż biletów na premierę spektaklu „Lobster” opartego na prawdziwej historii kobiety walczącej z kryzysem choroby terminalnej poprzez działania w mediach społecznościowych i akcje społeczne. Bilety do nabycia na: ekobilet.pl pokaż więcej »

Dodano: 07.10.2024 11:01

Urszula Kozioł laureatką NIKE 2024

Wrocławska poetka otrzymała Nagrodę Literacką NIKE za tom poetycki „Raptularz" wydany w ubiegłym roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Serdecznie gratulujemy! pokaż więcej »

Dodano: 07.10.2024 09:30

„Muzyczne Czwartki” w Jeleniej Górze 2024

„Październikowa jesień” to koncert kameralny w wykonaniu uczniów i pedagogów PSM I i II stopnia w Jeleniej Górze, który odbędzie się 10 października w Galerii Karkonoskiej. pokaż więcej »

Dodano: 07.10.2024 09:00

Koncerty „Z klasyką przez Polskę”/ Rafał Blechacz

Zapraszamy na recitale Rafała Blechacza na Dolnym Śląsku, które odbędą się w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę" w dniach 11-13 października. W programie utwory Beethovena i Chopina. pokaż więcej »

Dodano: 07.10.2024 09:00

TOMASZ DOMAŃSKI „Obraz nie Obraz”

Polecamy wystawę Tomasza Domańskiego w BWA Kielce. Wystawie towarzyszy album- retrospektywa działań artystycznych Domańskiego w latach 1983 – 2023, którego wydawcą jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 07.10.2024 08:30

Zakrzowska Sobota Muzyczna | Koncert papieski

Zapraszamy na koncert papieski w wykonaniu Tomasza Głuchowskiegi i Michała Chorosińskiego, który odbędzie się 12 października w Kościele pw Św. Jana Apostoła na wrocławskim Zakrzowie. pokaż więcej »

Dodano: 07.10.2024 08:00

Spotkanie na temat książki „Miejsce życzliwe. Rzecz o Targu pod Młynem Sułkowice”

Spotkanie promujące książkę „Miejsce życzliwe. Rzecz o Targu pod Młynem Sułkowice" Marty Hożewskiej. W swoim reportażu autorka wnikliwie opisuje realia jednego z najsłynniejszych targowisk we Wrocławiu. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)