Data:

19-20 maja 2022, godz. 10.00-17.00

Wstęp:

Konferencja odbędzie się w formule online na platformie ZOOM i mogą w niej uczestniczyć wszyscy zainteresowani, którzy posiadają dostęp do Internetu.

Linki do spotkań (osobne na 1. I 2. dzień obrad)

CZWARTEK, 19 maja 2022:
https://us06web.zoom.us/j/86911213942?pwd=ZzFtSVhvLzdFMm4xdzgwQXdGY25tdz09

PIĄTEK, 20 maja 2022:
https://us06web.zoom.us/j/83258264372?pwd=RFhuL0ZwaGNOSWVYZ0d5di9sY1Rodz09

Udostępnij:

Dodano:

19.05.2022 09:00

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „zawsze fragment” TADEUSZ RÓŻEWICZ: NOWE ODCZYTANIA

W dniach 19-20 maja 2022 r. odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „zawsze fragment” TADEUSZ RÓŻEWICZ: NOWE ODCZYTANIA

Jej tematem przewodnim są dzieła dramatyczne, aktywność teatralna oraz refleksja krytyczna Tadeusza Różewicza. Zaproponowana perspektywa, choć nieco marginalizuje twórczość czysto poetycką i prozatorską, nie oznacza wcale zawężenia pola tematycznego – obszarem zainteresowania czyni Różewiczowskie postrzeganie świata teatru jako całości i rozbudowanego uniwersum. To spojrzenie wprowadza pewnego rodzaju paradoks (w naszym przekonaniu – inspirujący do głębokiej i odkrywczej refleksji nad twórczością Różewicza), opierający się na zderzeniu poetyki „zawsze fragment” z niezwykle komplementarnym myśleniem poety o sztuce teatru. Interesują nas zarówno „nowe odczytania” tekstów samego artysty (a także reinterpretacje legendarnych już inscenizacji jego dramatów i ich realizacje z ostatnich lat), jak i przeanalizowanie wpływu metod twórczych Różewicza na współczesną dramaturgię, umieszczenie tekstów poety jako aktywnego (być może wygasłego?) elementu tradycji dramatycznej i teatralnej.

Naszymi gośćmi będą czołowi polscy badacze twórczości Tadeusza Różewicza (teatrolodzy, literaturoznawcy, filmoznawcy), a także praktycy, dla których Różewicz stanowił ważną inspirację. I choć w nazwie konferencji pojawia się wskazanie, że jest on „ogólnopolska”, nie ograniczamy się wyłącznie do kontekstu rodzimego – naszymi gośćmi będą także Joanna Trzeciak (Kent State University), uznana tłumaczka tekstów Różewicza na język angielski oraz Edward Hirsch, wybitny amerykański literaturoznawca, autor przedmowy do Sobbing Superpower. Selected Poems of Tadeusz Różewicz.

Jednym z prelegentów będzie również Andrzej Sapija – reżyser i pedagog PWSFTviT, a także autor publikacji wydanej przez OKiS we Wrocławiu pt. „Co Pan widzi? Różewicz filmowy”, do zakupu której serdecznie zachęcamy.  Książkę można kupić poprzez stronę:  OKiS » Andrzej Sapija „Co Pan widzi? Różewicz filmowy”

 

 

Decyzją Sejmu RP patronem roku 2021 (obok Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy kardynała Stefana Wyszyńskiego) był Tadeusz Różewicz. Obchody setnej rocznicy urodzin artysty obfitowały w próby rewizji jego twórczości, liczne inscenizacje dramatów, czytania performatywne, wystawy czy publikacje, lokujące się pomiędzy chęcią upamiętnienia a nowatorską reinterpretacją. Wzmożone działania twórców teatru, zmierzające ku recyklingowi myśli Różewicza, domagają się poddania refleksji naukowej. Dlatego chcemy zaprosić Państwa wirtualnie do Wrocławia, miasta, w którym Różewicz spędził ponad 45 lat, chodził do teatru, współpracował z teatrem, pisał dla teatru i o teatrze.

 

Konferencja ma charakter ogólnopolski i odbędzie się w formule online na platformie ZOOM, mogą w niej uczestniczyć wszyscy zainteresowani.

Linki do spotkań (osobne na 1. I 2. dzień obrad) znajdują się poniżej:

CZWARTEK, 19 maja 2022:
PIĄTEK, 20 maja 2022:

 

 


Po wydarzeniu zostanie wydany tom pokonferencyjny.

 

ZAWSZE FRAGMENT TADEUSZ RÓŻEWICZ: NOWE ODCZYTANIA Ogólnopolska Konferencja Naukowa

 

 

Honorowy patronat naukowy:
dr Małgorzata Różewicz
prof. dr hab. Janusz Degler

Komitet organizacyjny:
dr Piotr Rudzki – kierownik naukowy konferencji
mgr Justyna Kowal – sekretarzyni konferencji

Organizatorzy:
Zakład Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Fundacja Teatr Polski TP dla Sztuki

Projekt współfinansowany ze budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

 

 

 

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 07.03.2024 12:15

KULTURA I SZTUKA NA WROCŁAWSKICH OSIEDLACH

Co ciekawego wydarzy się w najbliższym czasie na wrocławskich osiedlach? Jakie przedsięwzięcia realizowane będą w ramach projektu OSIEDLA KULTURY I SZTUKI 2024? Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem wydarzeń. pokaż więcej »

Dodano: 15.03.2024 14:18

Stypendia artystyczne Województwa Dolnośląskiego

14 marca odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Województwa Dolnośląskiego w zakresie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. pokaż więcej »

Dodano: 15.03.2024 14:18

Ruszyły cykle „Z klasyką/jazzem przez Polskę”!

Ruszyła tegoroczna edycja cyklu promującego muzykę klasyczną i jazzową w mniejszych miejscowościach na Dolnym Śląsku. Mieszkańcy regionu będą mogli usłyszeć m.in. pianistę Rafała Blechacza, skrzypaczkę Sarę Dragan czy kwartet jazzowy Tomasza Wendta. pokaż więcej »

Dodano: 11.03.2024 13:11

Fotorelacja ze spektaklu „Na Wenus bez zmian”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spektaklu "Na Wenus bez zmian" w ramach projektu Osiedla Kultury i Sztuki , który odbył się 8 marca 2024, na Osiedlu Żerniki. pokaż więcej »

Dodano: 11.03.2024 08:30

kinoMANUAL | Salon zimowy: To mnie rusza! Oprowadzanie neuroestetyczne z dr Agnieszką Bandurą

Wędrując po wystawie, poszukamy odpowiedzi na pytanie, skąd bierze się atrakcyjność animacji abstrakcyjnej i muzyki wizualnej, przyjąwszy – za czołowymi neuroestetykami – że sztuka to superbodziec, przeżycie estetyczne to ‘aesthetic response’, a artysta jest nieświadomym neurobiologiem. pokaż więcej »

Dodano: 11.03.2024 08:20

KONCERT JANUSZA CEDRO W KAMIENNEJ GÓRZE. NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI ŚWIATA

22 marca w Kamiennej Górze odbędzie się koncert Janusza Cedro, podczas którego wokalista zaprezentuje najbardziej znane polskie przeboje z lat 60. i 70. pokaż więcej »

Dodano: 11.03.2024 08:00

„FOLWARK ZWIERZĘCY” I „ANIMAL FARM”

Spektakl w języku angielskim inspirowany powieścią „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella w wykonaniu międzynarodowej grupy studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. pokaż więcej »

Dodano: 11.03.2024 07:30

WIELKANOCNE GRANIE

24 marca w Jeleniej Górze odbędzie się koncert wielkanocny w wykonaniu Karkonoskiej Filharmonii Kameralnej. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)