Udostępnij:

Dodano:

25.03.2020 07:35

OKiS vs KWARANTANNA: #MISTRZOWIE 1 ROMAN OPAŁKA (1931-2011)

Prezentujemy Państwu nasz nowy cykl #MISTRZOWIE, będziemy w nim przybliżać sylwetki i dokonania wybitnych artystów, z którymi mieliśmy zaszczyt realizować rozmaite projekty w minionych latach.

Dziś mamy zaszczyt i przyjemność przypomnieć państwu:

Mistrza ROMANA OPAŁKĘ (1931-2011).

Jego najważniejszy cykl OPAŁKA 1965 /1 – ∞ był nazywany przez artystę i krytyków Programem. Twórca białą farbą zapisywał na płótnie szeregi liczb; początkowo robił to na czarnym płótnie, zmienił je następnie na szare i od 1972, stopniowo, rozjaśniał używane tło. Każdą liczbę dodatkowo wymawiał, nagrywając ją na magnetofon, a do skończonego obrazu dodawał swoje aktualne zdjęcie. Cykl ma przedstawiać upływ czasu w życiu człowieka.

Z okazji 70-lecia urodzin artysty Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zorganizował jubileuszową wystawę prac tego legendarnego twórcy, która jednocześnie stała się jedynym takim pokazem we Wrocławiu. Prace prezentowane były od 15 września do 15 października 2001 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu, opiekę kuratorską sprawował Jaromir Jedliński, a kierownikiem artystycznym był Igor Wójcik.

Wystawie towarzyszyła wydana przez OKiS publikacja OPAŁKA 1965/1 – ∞ zawierająca m.in. autorski tekst Romana Opałki „Spotkanie z rozstaniem”, tekst Jaromira Jedlińskiego „Strzała czasu”, będący analizą twórczości artysty.

Zapowiadało ją spotkanie z Mistrzem, które miało miejsce rok wcześniej, 26 maja 2000 roku w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego.

Opałka w czasie tego spotkania mówił:

„Życie, nasza emocja jest wtedy silna, kiedy jest właśnie związana ze śmiercią. I również ze starzeniem się (…) Każdy myślący człowiek na zimno myśli również o śmierci. Ale są to emocje, które nie są emocjami natychmiastowymi. Ja często porównuję to z emocjami widzenia spadającego meteoru i patrzenia na niedawno widzianą kometę. To są zupełnie inne emocje. Inna strategia tworzenia dzieła.”

Tekst Romana Opałki „Spotkanie z rozstaniem”:
http://www.zpap.wroclaw.pl/roman-opalka-opalka-1965-1

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 10.11.2023 01:00

ANKIETA: DOLNY ŚLĄSK – LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

Jeszcze dzisiaj zachęcamy podmioty prowadzące działalność kulturalną na Dolnym Śląsku do udziału w badaniu ankietowym, którego celem jest pozyskanie wiedzy na temat potencjału kulturalnego naszego regionu. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 06:00

BENEFIS KUBY STANKIEWICZA

Benefis jednego z najbardziej cenionych, polskich pianistów jazzowych - Kuby Stankiewicza, z okazji Jego urodzin. Wśród gości koncertu, na który zapraszamy 5 grudnia o godz. 18.00 do Sali Koncertowej Radia Wrocław gwiazdy polskiej sceny jazzowej, m.in. Grażyna Auguścik, Anna Maria Jopek, Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Baron i Piotr Wojtasik. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 05:00

WYSTAWA „HAVEL I POLSKA”

Zapraszamy na warszawską odsłonę wystawy "Havel i Polska", która rozpocznie się 6 grudnia w Ośrodku Kultury "Arsus" w Warszawie. Ekspozycja upamiętnia postać byłego prezydenta Czechosłowacji oraz późniejszych Czech, a jej organizatorami są Fundacja Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej oraz OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 04:00

Pendofsky, Gumolit & EyeCandy Visual

Już 7 grudnia o godz. 19.00 w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy wystąpi basista, bandleader i kompozytor – Marcin Pendowski ze swoim znakomitym zespołem PENDOFSKY. Koncert z utworami z płyty "Gumolit" uświetnią dynamiczne wizualizacje artystów EyeCandy Visual. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 03:30

REINTERPRETACJE | performens dźwiękowy

Dźwiękowe podsumowanie 2023 roku w sztukach wizualnych OKiS we Wrocławiu. 7 grudnia zapraszamy na „Reinterpretacje” - trzy eksperymenty dźwiękowe reinterpretujące twórczość Mariny Abramowić, Jerzego Rosołowicza i Alex Urban, przenoszące sztukę wizualną na doświadczenie słuchowe. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 03:00

Dolnośląska tożsamość. Kim jest Dolnoślązak?

8 grudnia w Teatrzr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu odbędzie się spotkanie z autorem książki „Dolny Śląsk i Dolnoślązacy", Sławomirem Szymańskim, dot. tożsamości regionalnej i współwydanej przez OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 02:30

Rośnie we mnie to samo, co we mnie maleje

Wystawa podsumowująca tegoroczny cykl rezydencji twórczych w Tarczynie – W/E LAB RESIDENCY. Ekspozycja potrwa w terminie 8-21 grudnia we włocławskich BULVARACH. Zapraszamy na wernisaż w piątek, 8 grudnia o godz. 18:00. pokaż więcej »

Dodano: 04.12.2023 02:20

Szkolenie Zarządzanie Projektem w Kulturze 2023

Szkolenie adresowane do osób zarządzających w kulturze na Dolnym Śląsku – w instytucjach publicznych oraz w organizacjach pozarządowych. Zapraszamy w dniach 9-10 grudnia do pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)