Data i miejsce:

8 października 2021, godz. 17:00
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena
Rynek-Ratusz 27, Wrocław

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Udostępnij:

Dodano:

08.10.2021 01:30

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań. Rekwizyty Wyspiańskiego – scenografia ruchomych znaczeń.

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań
Otwarty Uniwersytet Poszukiwań (OUP) to program regularnych spotkań o charakterze wykładów i warsztatów odbywających się w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, adresowanych do wszystkich zainteresowanych poruszaną w ich trakcie tematyką, a w sposób szczególny do studentów uczelni wyższych Wrocławia i innych polskich ośrodków akademickich.

Więcej informacji na temat Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań na stronie www.grotowski-institute.pl

 

Tu zaszła zmiana w scenach… Polska scenografia teatralna XX wieku
Kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań (OUP) w sezonie 2021/2022 poświęcony jest scenografii – jednej z najdynamiczniej i najciekawiej rozwijających się w Polsce sztuk teatralnych, w ewolucji której odbijają się także zmiany zachodzące w rozumieniu miejsca człowieka w świecie, w kulturze, życiu społecznym. W cyklu wykładów i warsztatów zaprezentowane zostaną i przeanalizowane wybrane dokonania polskich artystów teatru, którzy pracując w dziedzinie scenografii, poszerzali jej rozumienie i sposoby praktykowania, odchodząc od „dekoracji” ku sztuce kształtowania przestrzeni i jej dramaturgii. Poprzez namysł nad tymi dokonaniami będziemy dążyć do refleksji nad scenografią jako pojęciem i praktyką, do przemyślenia zmian, jakie zaszły w sposobach kształtowania przestrzeni (nie tylko teatralnej), a przez to też do odsłonięcia ewolucji w postrzeganiu miejsca człowieka w otaczających go mikro- i makroświecie.

Punktem wyjścia dla cyklu jest realizowany w latach 2017–2020 projekt badawczy „Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku”, którego zwieńczenie stanowi trzytomowa publikacja pod tym samym tytułem, opublikowana w roku 2020 pod redakcją Doroty Buchwald i Dariusza Kosińskiego. Jej trzeci tom wypełnia w większości reinscenizacja wystawy „Zmiana ustawienia”, która odbyła się na przełomie 2019–2020 roku w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, a której kuratorem był Robert Rumas. To właśnie trio badawczo-artystyczne będzie sprawowało opiekę programową nad całością kursu.

Więcej informacji na temat Kursu wiodącego 2021/2022 Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań na stronie www.grotowski-institute.pl

 

Rekwizyty Wyspiańskiego – scenografia ruchomych znaczeń.
Wykład dr hab. Doroty Jarząbek-Wasyl w ramach OUP
8 października 2021, godz. 17:00
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena

W sławnej szafirowej pracowni Stanisława Wyspiańskiego przy ulicy Krowoderskiej oprócz intensywnych kolorów ścian, uderzał brak zbędnych przedmiotów. Wyspiańskiemu wystarczało minimum wyposażenia: stół, krzesło, przyrządy malarskie. Do tego wyczyszczonego z dodatków wnętrza można porównać też pustą scenę – w której od podstaw, to jest od wymierzonej krokami podłogi – artysta tworzy na nowo odrębną przestrzeń spektaklu. Wprowadza do niej między innymi specyficzne przedmioty.

Na scenograficzne koncepty Wyspiańskiego wpływał fakt, że malarz był tu równocześnie dramatopisarzem, kreującym cały świat sztuki. Nie krępował się pod tym względem żadnymi regułami, poza logiką artystyczną konkretnego utworu, eksponowaną poprzez barwę, formę, konstrukcję, płaszczyznę. Jednocześnie od strony technicznej, jako scenograf Wyspiański stosował rozwiązania sprawdzone przez starych majstrów teatralnych, środki malarstwa dekoracyjnego, zasady planowania odsłon zgodnie z uwarunkowaniami przestrzeni (kulisy, zapadnie, poziom podłogi). Scena była więc z początku pusta, a zarazem osaczona przez gąszcz gotowych znaków i sposobów operowania materią.

Oba te bieguny działania: wyobraźni i pragmatyzmu można zaobserwować w tym, w jaki sposób Wyspiański używa rekwizytów, zwłaszcza przedmiotów o kluczowym znaczeniu, jak tron i korona w „Bolesławie Śmiałym”, stos pogrzebowy w „Legendzie”, czy klawikord w „Warszawiance”. Rekwizytom w obrębie scenograficznej wizji Wyspiańskiego, ich dynamice znaczeniowej i formie plastycznej, funkcji i ruchliwości, szkicom i przekształceniom będzie poświęcony ten wykład.

Dorota Jarząbek-Wasyl pracuje w Katedrze Teatru i Dramatu na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współautorka tomu „Od dekoracji do konstrukcji” (w serii „Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku”, pod red. Doroty Buchwald i Dariusza Kosińskiego); autorka książek i artykułów na temat procesu powstawania widowiska scenicznego w XIX i na początku XX wieku, zwłaszcza w czasach Stanisława Wyspiańskiego i Tadeusza Pawlikowskiego, edytorka archiwaliów teatralnych.

 

9 października 2021 odbędą się warsztaty Roberta Rumasa dla grupy roboczej.
Chętnych do udziału w grupie roboczej prosimy o wysłanie wypełnionej karty zgłoszenia na adres: oup@grotowski-institute.pl do 5 października 2021. O przyjęciu do grupy roboczej poinformujemy drogą mejlową do 6 października 2021.

 

Bilety: bezpłatne wejściówki do pobrania tutaj

Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.

 

Więcej informacji na temat wykładu na stronie www.grotowski-institute.pl

 

Organizator:
Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

 

 

Współorganizacja:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

OKiS

 

 

 

Projekt współfinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 08.11.2024 14:19

Powiatowe Obchody Święta Odzyskania Niepodległości – „Polskie Drogi Do Niepodległości”

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniając historyczny moment odzyskania wolności przez Polskę po 123 latach zaborów. W Powiecie Karkonoskim w Starej Kamienicy, odbędzie się wydarzenie, które upamiętnia tę ważną rocznicę i podkreśla naszą wspólną pamięć historyczną. Serdecznie zapraszamy mieszkańców oraz gości do wspólnego uczczenia 106. rocznicy odzyskania niepodległości. pokaż więcej »

Dodano: 08.11.2024 13:45

Dolnośląski Klucz Sukcesu 2024

Kapituła Wyróżnienia „Dolnośląskiego Klucza Sukcesu” po raz 28. wyłoniła Laureatów. Uroczysta Gala wręczenia statuetek odbyła się 7 listopada 2024 w gościnnych progach obiektu wielofunkcyjnego w Ślęzy (Gmina Kobierzyce) pokaż więcej »

Dodano: 30.10.2024 05:30

„Śpiewnik domowy” | koncerty z okazji Dnia Niepodległości

Akustyczny, muzyczno-literacki wieczór w wykonaniu artystów scen operowych z  Ukrainy i Białorusi. Koncert składa się z utworów wybitnych Polskich kompozytorów Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza i ma swoim celem kultywowanie pamięci o zasłużonych dla Polski wybitnych postaci, urodzonych na Kresach pokaż więcej »

Dodano: 30.10.2024 05:30

„Cień”

Autorski monodram „Cień” jest opowieścią o przejściu. Artystka odważa się na rozmowę o granicach. Wraz z Elfriede Jelinek wyznacza je i komentuje. Spektakl na podstawie tekstu Elfriede Jelinek pt. „Cienie. Eurydyka mówi”, w przekładzie Karoliny Bikont. pokaż więcej »

Dodano: 30.10.2024 05:30

VILLA POLONEZ. Najnowsza polska fotografia w Paryżu

W tym roku po raz pierwszy razem z Instytutem Polskim w Paryżu oraz dzięki wsparciu Photo Days i Contemporary Lynx mamy przyjemność zaprosić na Villa Polonez – wystawę 11 polskich artystek i artystów kuratorowaną przez Pawła Bąkowskiego. pokaż więcej »

Dodano: 30.10.2024 05:30

16 Plener Malarski „Park Sztuki” – wystawa poplenerowa

8 listopada zapraszamy do Bolesławca na wernisaż wystawy poplenerowej „16. Park Sztuki” pokaż więcej »

Dodano: 30.10.2024 05:20

Dzień Dolnośląskiego Olimpijczyka

Legendy polskiego i dolnośląskiego sportu spotkają się 12 listopada na Polanie Jakuszyckiej, gdzie przyznawane będą odznaczenia Sejmiku Dolnośląskiego oraz obędzie się specjalny koncert jazzowy - niespodzianka. pokaż więcej »

Dodano: 30.10.2024 05:20

Premiera filmu „Ucieczka” w reżyserii Rafała Brylla

Premiera filmu UCIECZKA w reżyserii Rafała Brylla odbędzie się 12 listopada 2024 w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu. Film przedstawia historię pobytu Barbary Gancarczyk we Wrocławiu po opuszczeniu Warszawy podczas powstania warszawskiego. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)