Data

27 października 2017, godz. 19:00 (PREMIERA)
30 października 2017, godz. 20:00
31 października 2017, godz. 19:00

Miejsca

Czasoprzestrzeń / TRATWA, ul. Tramwajowa 1-3 (dawna Zajezdnia Dąbie), Wrocław

Udostępnij:

Dodano:

27.10.2017 11:40

Premiera spektaklu „PAŃSTWO”

 

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

oraz

Teatr Polski – w podziemiu / Polski Theatre in the underground

zapraszają na premierę spektaklu „Państwo” wg Platona.

 

Reżyseria: Krzysztof Garbaczewski

Obsada: Dagmara Mrowiec-Matuszak, Katarzyna Strączek, Rafał Kronenberger, Igor Kujawski, Tomasz Lulek, Pawel Smagala, Andrzej Wilk, Justyna Białowąs, Aleksandra Hamkało

Scenografia: Jana Łączyńska

Kostiumy: Sławomir Blaszewski

Wizualizacje: Marta Nawrot, Maciej Gniady, Jagoda Wójtowicz

Muzyka: Bartosz Zaskórski

VR: Wojciech Markowski

„Państwo” według Platona. Parateatr. Grupa badawcza Teatr Polski – w podziemiu kontynuuje linię poszukiwań Jerzego Grotowskiego. Dotarliśmy do źródła. Drogą przez technologie, urządzenia prowadzące do źródeł – do przestrzeni obcej. Do początku. Do marzenia o idealnym ustroju. Do potrzeby głębokiej rewizji pojęć etycznych będących w obiegu.

„Więc skoro wszystkie dusze żywoty sobie wybrały, zaczęły po porządku, jak która losowała, podchodzić do Lachesis. Ona każdemu przydzielała ducha, którego sobie każdy wybrał i posyłała go wraz z nim, aby był stróżem ludzkiego życia i dopełniał tego, co sobie każda dusza obrała. Duch opiekuńczy naprzód prowadził duszę do Kloto – pod jej rękę obracając oś wszechświata, aby był stróżem ludzkiego życia i dopełniał tego, co sobie każda dusza obrała. Duch opiekuńczy naprzód prowadził duszę do Kloto – pod jej rękę obracając oś wszechświata, aby zatwierdzi los obrany. A gdy jej dotknął, wiódł duszę tam, gdzie Atropos przędła, aby nić przeznaczenia uczynić nieodwracalną. Stamtąd, nie odwracając się sam, szedł pod tron Konieczności, minął go, a skoro i inni tamtędy przeszli, skierowali się wszyscy na Dolinę Zapomnień poprzez upał i żar okropny. Tam nie było drzew ani czegokolwiek, co ziemia wydaje. A że już się miało ku wieczorowi, więc rozłożyli się obozem nad Rzeką Beztroski – wody tej rzeki żadne naczynie nie utrzyma. Pewną miarę tej wody każdy koniecznie wypić musiał. Których rozum od tego nie ustrzegł, pili ponad miarę. A kto ją pija wciąż, ten zapomina o wszystkim. Kiedy się pokładli spać i nadeszła północ, odezwał się grzmot i przyszło trzęsienie ziemi. Wtedy w mgnieniu oka rozleciały się duchy na wszystkie strony w górę, ku narodzinom; rozprysły się jak gwiazdy”.

 

PREMIERA: 27 października 2017

MIEJSCE GRANIA SPEKTAKLI: Czasoprzestrzeń / TRATWA, ul. Tramwajowa 1-3 (dawna Zajezdnia Dąbie), Wrocław

PRODUCENT: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

TERMINY SPEKTAKLI:

27 października 2017, godz. 19:00 (PREMIERA)

30 października 2017, godz. 20:00

31 października 2017, godz. 19:00

Bilety: 20 zł*

* Bilety do kupienia w Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej OKiS (Rynek Ratusz 24) od 26.10.17 od godziny 12 i na godzinę przed spektaklami w „Czasoprzestrzeni” (ul. Tramwajowa 1-3)

 

Projekt jest współfinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego

Znalezione obrazy dla zapytania urząd marszałkowski dolnoślaski

Projekt CZASOPRZESTRZEŃ jest współfinansowany ze środków przekazanych przez gminę Wrocław, www.wroclaw.pl

 

Strona Teatru Polskiego – w podziemiu

Odsłuchaj treść artykułu

AKTUALNOŚCI

Dodano: 01.10.2023 09:15

Dolnośląski Kongres Kultury 2023

W dniach 13-14 października odbędzie się w DCF we Wrocławiu pierwsza odsłona Dolnośląskiego Kongresu Kultury w ramach obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego. Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia oraz zgłaszania udziału w panelach i dyskusjach. pokaż więcej »

Dodano: 01.10.2023 09:00

XI Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej, „RAZEM-LEPIEJ”

Od 1 po 8 października, zapraszamy wydarzenia, wśród których zaplanowano m.in. wieczór poetycko-literacki z Uladzimiram Niaklajevym, spotkanie wokół książki CELA 18, prezentację monodramu MÓJ CHLEB Zoi Belochvostik, czytania performatywne, wystawy, oraz koncerty białoruskich artystów. pokaż więcej »

Dodano: 03.10.2023 10:54

Fotorelacja z koncertu z okazji 10-lecie Zespołu HEJSZOVINA

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z koncertu z okazji 10-lecie Zespołu HEJSZOVINA, który odbył się 30 września w Teatrze Zdrojowym w Kudowie-Zdroju. pokaż więcej »

Dodano: 03.10.2023 08:00

WIECZÓR poetycko – literacki z ULADZIMIRAM NIAKLAJEVYM, spotkanie wokół książki «SAM»

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu wraz z Fundacją „Za Wolność Waszą i Naszą” oraz Wrocławskim Domem Literatury zapraszają na wieczór poetycko-literacki Uładzimira Niklajeu wokół książki „Sam” który odbędzie się w ramach XI Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej. pokaż więcej »

Dodano: 03.10.2023 07:00

10. Festiwal Marii Czubaszek i Wojtka Karolaka – Cały Kazio

Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki i dobrego słowa do uczestnictwa w jubileuszowym 10. Festiwalu Marii Czubaszek i Wojtka Karolaka. To wyjątkowa okazja, aby razem celebrować Jubileusz w magicznym otoczeniu Polanicy-Zdroju. pokaż więcej »

Dodano: 03.10.2023 07:00

IV edycja koncertu Melodie Trzech Pokoleń

Koncert Melodie trzech pokoleń, którego czwarta edycja odbędzie się w Oratorium Marianum 6 października o godz. 16.00, będzie nawiązywał do majowego XX Konkursu Piosenki Słowiańskiej. Laureaci tego konkursu bowiem, oraz absolwenci Instytutu Filologii Słowiańskiej nadawać będą ton temu koncertowi i niekoniecznie w językach wykładanych w tym Instytucie. pokaż więcej »

Dodano: 03.10.2023 06:00

Wieczory Zakrzowskie

Jan Surma (organy) i Monika Piechaczek (sopran) wystąpią podczas koncertu z cyklu WIECZORY ZAKRZOWSKIE 8 października o godz. 16.00 w Kościele pw. Św. Jana Apostoła we Wrocławiu-Zakrzowie. pokaż więcej »

Dodano: 03.10.2023 05:00

Krótka historia teatru w Europie. Tom drugi, spotkanie autorskie z prof. Józefem Kelerą

Zapraszamy na spotkanie z prof. Józefem Kelerą poświęcone książce „Krótka historia teatru w Europie”, t. 2. Spotkanie poprowadzi prof. Janusz Degler pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)