Data

26 stycznia - 17 lutego 2018
Wernisaż: 26 stycznia, godz. 17.00

Miejsce:

Galeria BWA
ul. Długa 1, Jelena Góra

Udostępnij:

Dodano:

26.01.2018 09:05

„Podobieństwa i różnice, różnice i podobieństwa” w Jeleniej Górze

Witold Adamczyk, Piotr Adamczyk, Bez tytułu, 2012

Wystawa Witolda i Piotra Adamczyków

Projekt przedsięwzięcia dotyczy problemu dwoistości osobowości istniejącej w człowieku w kontekście twórczości bliźniaczej jako nowej artystycznej kreacji. Problem podwójności osobowości rozumiany jest jako walka dobra ze złem, nierozerwalny niczym jin / jang, wschód i zachód, dzień i noc, kobieta i mężczyzna, sacrum i profanum, istniejące od zawsze, czyli od początku. Tak dualistycznie pojmowany świat objawił się mi w pracach ostatnich lat doprowadzając do jakby olśnienia, że najważniejszym problemem mojej podwójności jest bycie bliźniakiem.

Na początku 2017 roku wydany został katalog, zawierający dogłębną analizę sztuki artystów. Autorką interesującego tekstu Podobni mimo różnic. Różni mimo podobieństw. O malarstwie Witolda i Piotra Adamczyków jest Natalia Cieślak. W katalogu zamieszczone są także starannie dobrane i zaprojektowane reprodukcje 59 prac i fotografii oraz biografie malarzy. Artystycznej wartości planowanych wystaw i publikacji, służących zrozumieniu sztuki dwóch braci bliźniaków, Natalia Cieślak dopatruje się w tym, że akt wspólnego malowania nie jest dla nich działaniem obliczonym na stworzenie dzieła sztuki o podwójnej atrybucji. Poprzez współpracę i realizację projektu malarskiego zasadzającego się na próbie zbadania podobieństw i różnic między pracami realizowanymi przez każdego z osobna przy użyciu tych samych materiałów i technik, dążą do zrozumienia istoty swej „podwójności”, przy jednoczesnej świadomości własnej indywidualności. Katalog przetłumaczony jest na język angielski przez Jana Wasiewicza.

Witold Adamczyk
Urodzony w 1966 roku w Nowej Dębie. Studiował w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na kierunku Wychowania plastycznego w latach 1987- 1992. Dyplom uzyskał w 1992 r. w pracowni malarstwa prof. J. Bigoszewskiego. Doktorat obronił w 2013 r. w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pod kierunkiem prof. A. Leśnika. Obecnie mieszka, pracuje i tworzy w Rawiczu.

Piotr Adamczyk
Urodzony w 1966 roku w Nowej Dębie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Edukacji Wizualnej. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Romy Hałat. Uprawia malarstwo nieprzedstawiające oraz realistyczne. Wiele lat współpracował z gazetami, wykonując dla nich karykatury.

Wystawa prezentowana była w 2017 roku w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA Zamek Książ, Galerii Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie i Muzeum Ziemi Rawickiej w Rawiczu.

Ekspozycja realizowana w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Kurator: Bronisław Kowalewski

Mecenat: Cezary Przybylski — Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Wystawę zrealizowano dzięki pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu — Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Współorganizator: Galeria BWA w Jeleniej Górze

 

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 03.09.2024 08:00

„Stascha…” na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Spektakl „Stascha, czyli płomień w oddechu”, o pisarce międzywojnia Stanisławie Przybyszewskiej, powróci w połowie września do Sali Teatru Laboratorium w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Trwają zapisy na spektakle. pokaż więcej »

Dodano: 29.08.2024 11:05

Spotkania informacyjne na Dolnym Śląsku

W imieniu wszystkich współorganizatorów zapraszamy osoby zainteresowane i zajmujące się szeroko pojętą kulturą na spotkania konsultacyjne w regionie dotyczące naborów związanych z Kongresem Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska, które rozpoczną się 2 września. pokaż więcej »

Dodano: 22.08.2024 12:57

WYBORY DO DOLNOŚLĄSKIEJ/ WROCŁAWSKIEJ RADY KULTURY

Chcesz mieć realny wpływ na politykę kulturalną naszego regionu lub miasta Wrocławia? Zgłoś swoją kandydaturę do Dolnośląskiej Rady Kultury lub Wrocławskiej Rady Kultury. Nabór kandydatów ruszy 29 sierpnia. pokaż więcej »

Dodano: 19.08.2024 13:46

Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska

W dniach 25-26 października br. pod hasłem "Sztuka współpracy" odbędzie się Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska adresowany do wszystkich osób zainteresowanych i zajmujących się szeroko pojętą kulturą. W programie m.in. debaty, dyskusje i warsztaty, wybory do dwóch Rad Kultury oraz działania artystyczne we Wrocławiu oraz w regionie. pokaż więcej »

Dodano: 02.08.2024 14:08

Nabór do programu: Osiedla Kultury i Sztuki

Trwa nabór projektów do programu Osiedla Kultury i Sztuki. Środki przyznawane są do momentu ich całkowitego wyczerpania. Zachęcamy do poznania listy projektów, które już otrzymały dofinansowanie w trwającym naborze. pokaż więcej »

Dodano: 03.09.2024 12:00

POLSKIE PRZEBOJE NA DOLNYM ŚLĄSKU.

Wokalista Janusz Cedro zaprezentuje najpiękniejsze piosenki polskie lat 60. i 70. podczas koncertu we Wrocławiu i Lewinie Kłodzkim. Zapraszamy 7 i 8 września o godz. 17.00. Wstęp wolny. pokaż więcej »

Dodano: 03.09.2024 12:00

10. Wrocławski Maraton Czytelniczy

7 września odbędzie się jubileuszowy, 10. Wrocławski Maraton Czytelniczy. We wspólnym czytaniu weźmie udział 100 osób, przedstawiciele świata kultury, mediów, nauki, samorządu i organizacji pozarządowych. Lekturą tegorocznego maratonu będzie jedna z najlepszych książek Marka Hłaski pt. „Piękni dwudziestoletni”. pokaż więcej »

Dodano: 03.09.2024 10:00

Nagroda Odry za rok 2023 dla Urszuli Kozioł

Po trzyletniej przerwie Redakcja i Rada Redakcyjna „Odry” postanowiły przyznać Nagrodę „Odry” Urszuli Kozioł, poetce, prozaiczce, felietonistce, przez wiele lat redaktorce „Odry”, za opublikowany w 2023 roku „Raptularz”, tom poruszających wierszy „o miłości i śmierci. / O starości. / O potrzebie rozmowy z samą sobą (od ja do ja), ale też / z imaginacyjnym kochankiem”. […] pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)