Podróż plejady artystów współczesnych. Romuald Kutera
Pokaz materiałów filmowych i spotkanie z artystą w ramach Podróży plejady artystów współczesnych.
Impreza towarzysząca wystawie: Romuald Kutera TU/HERE
27 marca 2019 (środa) godz. 17.00, GALERIA FOTO-GEN , pl. bpa Nankiera 8, Wrocław
wstęp bezpłatny
Program:
- prezentacja pracy Romualda Kutery „Interpretacja – Reinterpretacja” (1977) – Joanna Korsan
- projekcja materiałów filmowych
- rozmowa w gronie miłośników sztuki współczesnej z udziałem artysty
Pokaz filmowy (ok. 40′)
Prezentacja dokumentacji z działań teoretycznych Romualda Kutery – zapis fotograficzny z komentarzem Anny Kutery. Zaznajomienie uczestników m.in. z akcjami: Zamiatanie ulicy, Brydż, Publikacja, Translokacja, Przekazywanie kamery, Bomba N i na zakończenie – Akcja na Kurpiach (1977), określana jako ostatnia w ramach Grupy.
Dyskusja dotyczyć będzie działalności teoretycznej Romualda Kutery w kontekście sztuki kontekstualnej, na tle grup twórczych funkcjonujących we Wrocławiu w latach 70. Grup kontynuujących tradycje awangardowe w sztuce, odżegnujących się jednak od tradycyjnego systemu propagowania sztuki. Artyści Ci, stosując różne zabiegi dokumentacyjne mieli na celu przełamywanie stereotypów w postrzeganiu oraz w wykorzystywaniu języka wizualnego.
Przygotowanie i realizacja: Wiesława Wilczyńska-Koper
Romuald Kutera, wszechstronny artysta multimedialny zajmuje się filmami, wideo, fotografią, rysunkiem, malarstwem i instalacjami przestrzennymi.
Inspiruje go gra pomiędzy rzeczywistością a tym, co wykreowała wyobraźnia, opowiada też o fenomenie natury, czasu i przestrzeni. Olbrzymia różnorodność w jego twórczości, to ciągle zmieniające się konteksty – wraz z Janem Świdzińskim i Anną Kuterą był współorganizatorem międzynarodowego ruchu sztuki kontekstualnej, określając to nowe zjawisko jako zrywające ze sferą czystej estetyki, operujące znakiem, silnie wpisujące się w aktualny wymiar rzeczywistości.
Debiutował w latach studenckich i wtedy przypisano go konceptualizmowi, następnie zajął się społecznymi i kulturowymi kontekstami sztuki i poetycką kontemplacją.
Absolwent wrocławskiej PWSSP, dyplom uzyskał w pracowni prof. Alfonsa Mazurkiewicza, artysty który świadomie nakłaniał swoich uczniów do obierania indywidualnej drogi artystycznej.
Kutera początkowo współpracował z PERMAFO i Janem Świdzińskim. W latach 70. i 80. XX wieku wraz z Anną Kuterą prowadzili we Wrocławiu Międzynarodową Galerię Sztuki Najnowszej (MGSN), a od 1975 r., przy Akademickim Centrum Kultury Pałacyk, Galerię Sztuki Najnowszej (GSN). Od 2008 r. był kuratorem Galerii Sztuki Najnowszej w Gorzowie Wielkopolskim.
Projekt współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego